by etnew | خرداد ۲۷, ۱۳۹۷ ۴:۳۶ ق.ظ

‎دکترکلانتری: متأسفانه جامعه کمترین توجهی به مسائل زیست محیطی ندارد

 

سرویس شهرستانها: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چون برای توسعه کشور به ویژه پس از پیروزی انقلاب راهبرد، نداشتیم و برنامه‌ها نیز به هم پیوسته و در راستای پیشرفت پایدار نبود از جوامعی به شمار می‌رویم که محیط زیست ما حال و روز خوبی ندارد و به شدت در معرض فرسایش و تهدید است. ‏

عیسی کلانتری در آیین تکریم مدیران کل جدید و پیشین حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در مشهد افزود: رتبه محیط زیستی ایران که جزو تمدن‌های کهن زمین است و پیشینه دولت داری آن به بیش از هفت هزار سال می‌رسد در بین ۱۸۰ کشور جهان بالاتر از ۱۰۰ است.

وی تاکید کرد: حال محیط زیست کشور خوب نیست ولی باید بهتر شود؛ شاید یکی از کشورهای سرافکنده جهان در راستای حفظ محیط زیست باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وقتی به آمار و ارقام زیست محیطی کشور مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم یکی از جوامع جهانی هستیم که بیشترین ظلم را به محیط زیست خود روا داشته ایم.

کلانتری افزود: متاسفانه باید اعلام کرد که بیشترین فرسایش خاک در واحد سطح، یکی از بالاترین فرسایش‌های ژنتیکی، بالاترین شدت انرژی و پایین‌ترین بازده انرژی، بالاترین فرسایش گیاهی و ببیشترین فرسایش آبی جهان همه متعلق به ایران است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این اطلاعات انسان را غمگین می‌کند و جامعه ایرانی نمی‌تواند به آن افتخار کند و نشان می‌دهد در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که کمترین توجه را به مسائل زیست محیطی دارد.

وی اظهار داشت: از توسعه پایدار پیروی نکرده‌ایم و به علت جهل و ناآگاهی همیشه توسعه را در مقابل محیط زیست قرار دادیم در حالی که دنیا مشکلش را با قرار گرفتن در راستای توسعه پایدار حل کرده است؛ در راستای توسعه پایدار بودن یعنی هم توسعه و هم حفظ محیط زیست.

محیط زیست و توسعه پایدار ‏

وی ادامه داد: راهبرد محیط زیست راهبرد توسعه پایدار و توسعه پایدار مبتنی بر چهار اصل است که عبارتند از: اقتصادی بودن توسعه، ضد اجتماعی نبودن آن، ضد محیط زیست نبودن توسعه و این که تصمیم‌هایی که در حوزه توسعه گرفته می‌شود نباید حق و حقوق نسل‌های آینده را پایمال کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروز ۷۰ درصد جمعیت کشور در معرض بی آبی شدید قرار دارند یعنی امسال سرانه آب ۷۰ درصد جمعیت کشور به زیر ۵۰۰ مترمکعب رسیده و این در حالی است که در دنیا سرانه زیر یک هزار مترمکعب مساوی با وضعیت بحران است.

وی ادامه داد: اکنون در خراسان رضوی ۱۳۰ درصد منابع آبی تجدیدپذیر استفاده می‌شود که وحشتناک‌ترین رقمی است که ممکن است در دنیا اتفاق بیفتد؛ این رقم بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر در کشور است و چون ما در دنیا بالاترین ضریب استفاده از آب تجدیدپذیر را داریم بطور قطع خراسان رضوی در ردیف بالاترین مناطق دنیا از این حیث است و این در حالی است که طبق اعلام سازمان‌های بین‌المللی هیچ کشوری نباید بیش از ۴۰ درصد از منابع آب تجدیدپذیرش را استفاده کند.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: میزان استفاده از منابع آب تجدیدپذیر در ایران رقم ۱۱۰ درصد و کشور پس از ما با بالاترین مصرف کشور چاد است که ۶۳ درصد منابع خود را استفاده می‌کند.

کلانتری ادامه داد: سازمان کوچک حفاظت محیط زیست با هفت هزار نیرو که سه هزار نفر از آنان محیط بانان هستند باید با این تعداد کم وظیفه خطیر خود را انجام دهد، بنابراین نیاز است و باید از محیط زیست ایران ۸۰ میلیون نفر پاسداری کنند.

وی افزود: یکی از نگرش‌های جدید سازمان حفاظت محیط زیست این است که از توان و ظرفیت همه جامعه و کشور برای حفاظت از محیط زیست و جبران خسارت‌های گذشته بهره گیرد.‏

آموزش همگانی

او گفت: نخستین وظیفه ما آموزش همگانی از دبستان و کودکستان تا مساجد و شوراها و جاهای مختلف است؛ حتی رئیس قوه قضائیه به من پیام داد که قضات به آموزش مسائل زیست محیطی نیاز دارند، دانشگاه‌های ما هم در آموزش‌های حفظ محیط زیست باید فعال‌تر باشند.

کلانتری اظهار داشت: مسئولان استان‌ها هم باید فعال‌تر عمل کنند بطور مثال پارسال بدترین گازوئیل کشور با نزدیک به ۱۱ هزار دی. پی. ام سولفور در مشهد توزیع شد در حالی که استاندارد آن ۵۰ است حال پرسش اینجاست اصلا محیط زیست ما کجاست که جلوی این توزیع سوخت را بگیرد؟ همه باید پاسدار باشند اصلا خود آن مدیرکل توزیع سوخت خراسان رضوی نباید چنین اجازه‌ای بدهد و این نیاز به آموزش دارد.

وی ادامه داد: معادن کشور یکبار مصرف شده‌اند یعنی معدن را تخریب، بهره برداری و رها می‌کنند و به سراغ جای دیگری می‌روند بر روی همه رودخانه‌های کشور سد بسته‌ایم بدون اینکه حق و حقوق زنده ماندن کشور را در نظر بگیریم و همین کار ما را مواجه کرده با بحران و چالش؛ خوزستانی‌ها در سال بیش از ۱۰۰ روز با گرد و غبار مواجه شوند و همه جا تعطیل شود. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چرا باید در استان فارس علاوه بر سد «درودزن» سدهای ملاصدرا و سیوند را بسازیم و دریاچه بختگان را خشک کنیم و مردم شیراز را با جهنم گرد و غبار مواجه سازیم؟ ‏

وی ادامه داد: امروز ۱۰ کلانشهر با آلودگی شدید هوا مواجه هستند، پسماند شمال کشور را غیرقابل زیست کرده است و سه استان کشور زیر پسماند در حال دفن شدن هستند. شهر همدان دچار فرونشست‌های چند ۱۰ متری شده چون هر قدر توانسته‌ایم آب زیر زمینش را بیرون کشیده‌ایم در حالی که اگر اصول توسعه پایدار را رعایت می‌کردیم هیچ کدام از این اتفاق‌ها نمی‌افتاد و کشور هم از امروز ثروتمندتر و آبادتر بود.

کلانتری گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی هیچ کاری نمی‌تواند بکند جز اینکه در مرحله نخست باید همه سیاستگذاران و مدیران ارشد کشور را آگاه کرد که اگر جاده‌ای یا کارخانه‌ای ساخته و مزرعه‌ای راه می‌اندازند موظفند مسائل زیست محیطی را رعایت بکنند.

ساخت صنایع آب‌بر در کنار سواحل ‏

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: سخت‌ترین کار ما در بخش تالابها است چون هیچ آبی در رودخانه‌های کشور جاری نیست و وقتی آبی جاری نیست تالاب هم نداریم، وقتی رودخانه زاینده رود آبی ندارد تکلیف تالاب گاوخونی هم مشخص است.

وی گفت: در حوزه دریاچه ارومیه ۶۹ درصد آب تجدیدپذیر مصرف می‌شود چون ۳۷ سد بر روی رودخانه‌های دریاچه ساخته شده و مسیر تمامی آبهای ورودی به این دریاچه بسته شده‌اند و کل آب این دریاچه را مصرف کرده‌ایم بعد می‌گوییم چرا خشک شد؟

کلانتری افزود: وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست سخت است چون باید مسئولان را توجیه کنیم که از رفتارهای غیرتوسعه‌ای دست بردارند، مردم را باید توجیه کنیم که از حوزه‌های زیست محیطی خود حمایت کنند و با بیگانگان باید کلنجار برویم که با رفتارهایشان لطمه به محیط زیست داخلی ما نزنند و در مقابل خودمان هم رفتاری نکنیم که به آنها آسیب وارد شود.

وی ادامه داد: از آغاز امسال اعلام کرده ام هیچ صنعت آب‌بری اعم از فولاد و پتروشیمی و هر صنعت دیگری در درون سرزمین ایران نباید رونق بگیرد و همه باید کنار ساحل ایجاد شوند. نباید این گونه باشد که چون فلان نماینده مجلس می‌خواهد برای شهر خودش فولاد بیاورد و آن دیگری پتروشیمی، محیط زندگی مردم را خشک کنند لذا اگر با راه‌اندازی صنعتی که آب بر هست در درون سرزمین موافقت شود تمام تشکیلات را تعطیل می‌کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ۸۰ درصد صنعت و جمعیت دنیا در سواحل جا گرفته اند اما از آبادان تا چابهار و گواتر یعنی در طول مرزهای گسترده سواحل جنوبی ایران تنها ۷ر۱ میلیون نفر جمعیت یعنی کمتر از دو درصد جمعیت کشور سکونت دارند. مکران، هرمزگان و جنوب خوزستان خالی هستند.

در این آیین از خدمات حمید صالحی مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست خراسان رضوی قدردانی و تورج همتی به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست این استان معرفی شد.‏

Email this page

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%e2%80%8e%d8%af%d9%83%d8%aa%d8%b1%da%a9%d9%84%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%8a-%d9%85%d8%aa%d8%a3%d8%b3%d9%81%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%ac%d8%a7%d9%85%d8%b9%d9%87-%d9%83%d9%85%d8%aa%d8%b1%d9%8a%d9%86-%d8%aa/