چرا بانوی جنجالی دولت ترامپ استعفا داد؟
آشفتگی دائمی در کابینه ترامپ
بخش دوم و پایانی
 

دنیس جت،سفیر پیشین آمریکا در پرو و استاد علوم سیاسی در دانشگاه دولتی پنسیلوانیا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره ابعاد داخلی استعفای نماینده فعلی آمریکا در سازمان ملل متحد افزود:هیلی هیچ اندوخته و تجربه‌ای در سیاست خارجی نداشت. او در نیویورک مستقر بود و برای همین تاثیر وی در سیاستگذاری کاخ سفید حاشیه ای بود. با کنار رفتن وی هیچ تغییری در سیاست خارجی و دیپلماسی آمریکا ایجاد نخواهد شد.

وی ادامه داد: تنها نکته قابل توجه این بود که او چهره ای نرم برای سیاست‌های تند دولت ترامپ بود. هیلی همچون جان بولتون که زمانی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل بود، رفتار نمی کرد که همه را از خود فراری بدهد. در منش خود از این خشونت رفتاری بولتون دوری می کرد.

هیلی بدون میراث ماندگار

وی در پاسخ به این پرسش که میراث نیکی هیلی در سازمان ملل چه بوده است، گفت: بعید می دانم بتوان از میراثی سخن گفت. به نظرم از او در آینده به عنوان شخصی یاد می شود که سعی می کرد کارهای ترامپ را رفو کند. جت افزود: او در راستای سیاست‌های مخرب رییس جمهوری کار کرد که هم در خارج متحدان آمریکا را آزرد و هم در داخل دموکراسی آمریکا را متزلزل کرده است.

وی تصریح کرد: من اساسا فکر نمی کنم کسی در آینده از هیلی به عنوان نماینده در سازمان ملل متحد یادی بکند. در کل، سمت نماینده در سازمان ملل متحد در دولت آمریکا چندان خاص نیست و نیکی هم از لحاظ دستاوردهایش کم مایه بود.این دیپلمات پیشین آمریکا با اشاره به انزوای ترامپ در جریان برگزاری هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: به نظرم به ترامپ به عنوان یک فرد خطرناک غیرنرمال نگاه می شود. سال گذشته در سازمان ملل وی درباره خشم و آتش علیه مرد موشکی صحبت می کرد و امسال می گوید که عاشق کیم جونگ اون است.وی ما را آزرده است. برای همین کسی از متحدان ما به وی اطمینان ندارد و حاضر نیست که پشت سر او حرکت کند. آنها نمی دانند او قرار است چه کند. برجام یک نمونه روشن آن است. او کاری کرد که پنج کشور دیگر در کنار ایران قرار گیرند.

بلند پروازی‌های هیلی

مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا با اشاره به مبهم بودن دلیل کنار رفتن نیکی هیلی گفت: هیلی در گذشته اختلافاتی با ترامپ داشت و در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری از وی و حرف‌های تندش انتقاد کرده بود.

جت افزود: از طرف دیگر گفته می شود که وی می خواهد وارد دنیای تجارت شود. او به مدت ۸ سال سمت دولتی داشته است. ۶ سال فرماندار کارولینای جنوبی و ۲ سال هم در سازمان ملل و حقوق بگیر دولت بوده است که ملبغ زیادی نیست. می‌خواهد با این کناره‌گیری بر آن برنامه‌ها متمرکز شود. او خود را در قامت نامزد معاون رئیس جمهوری و حتی خود رئیس جمهوری می‌بیند.این استاد دانشگاه با اشاره به شایعات درباره تمایل هیلی برای جانشینی «رکس تیلرسون» وزیر برکنار شده خارجه ترامپ اظهار کرد: تجربه دیپلماتیک هیلی صفر بوده است. ترامپ به مایک پمپئو برای هدایت دیپلماسی اطمینان بیشتری داشت و او را به خود نزدیک‌تر می دید.

آشفتگی ادامه دار در کابینه ترامپ

ایرنا از دنیس جت پرسید که آیا استعفای هیلی نقطه پایان جابجایی‌ها در دولت ترامپ خواهد بود؟ وی با ابراز تردید در این خصوص گفت: روند بحران در کابینه ترامپ در واقع جزئی از سیاق عملکرد این دولت است و در دو سال آینده نیز ادامه خواهد یافت. این دیپلمات پیشین آمریکا افزود: زمانی این تصور بود که ترامپ در کسوت نامزد ریاست جمهوری با ترامپ پس از ورود به کاخ سفید تفاوت خواهد کرد و وی از رفتار عجیب و تند خود دست برخواهد داشت اما این یک تصور خام بود و ثابت شد که ترامپ همانی است که بوده!جت خاطرنشان کرد: او هیچگاه مسئولیت پذیر نبوده و نیاموخته است درباره کارهای خود پاسخگو باشد. شرط می بندم که به محض برگزاری انتخابات ماه نوامبر، او جف سشنز را برکنار و تعدادی از اعضای کابینه را عوض خواهد کرد. دو سال آینده هم همین وضع خواهد بود.

واکنش‌ها

استعفای هیلی بازتاب گسترده‌ای در سطح رسانه‌های خبری و در میان سیاستمداران داشته است دراینباره نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد سفیر آتی آمریکا در این سازمان به همکاری بین المللی احترام بگذارد و برای چندجانبه‌گرایی موثر باشد.اولوف اسکوک پیش از نشست غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره احتمال تغییر در سیاست‌های آمریکا پس از استعفای نیکی هیلی نماینده فعلی آمریکا در سازمان ملل متحد این مطلب را مطرح کرد.وی در حالی که از همکاری با هیلی سخن می گفت افزود: هنوز چند ماه تا پایان کار او باقی است و باید با آنها همکاری کنیم.نماینده دائم سوئد در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما به افرادی نیاز داریم که به مقامات خود بسیار نزدیک باشند و اختیارات لازم را برای مذاکره و تصمیم گیری داشته باشند و ما امیدواریم سفیر پس از نیکی هیلی برای اصلاح سازمان ملل متحد همکاری کند تا برای تقویت این سازمان اطمینان حاصل کنیم.

اسکوک اضافه کرد: من فقط امیدوارم کسی بیاید که اگرچه مواضع کشور خود را نمایندگی می‌کند، اما به همکاری‌های بین‌المللی احترام بگذارد و همه ما از سازمان ملل به عنوان یک سازمان خوب و موثر که شبیه یک چتر برای همکاری‌های چندجانبه است، حفاظت کنیم.همچنین دقایقی پس از اعلام موافقت دونالد ترامپ با استعفای خانم هیلی چهره‌های برجسته سیاسی آمریکا به این خبر واکنش نشان دادند.پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان کنگره که خود او هم چند ماه پیش اعلام بازنشستگی کرد در توییتر ضمن تقدیر از زحمات هیلی از کناره‌گیری او ابراز تاسف کرد .دنی دانن، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد هم از “حمایت بی‌دریغ” هیلی از رژیم اشغالگر تشکر کرده گفته: “متشکریم خانم هیلی! متشکریم از این که بدون ترس حقیقت را عنوان کردید و پاسدار ارزش‌های مشترک اسراییل و آمریکا بودید .

“بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در توئیتر خود نوشت: از نیکی هیلی، سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل که چالشی سخت برای حقیقت و عدالت برای اسرائیل علیه تزویر و ریاکاری در سازمان ملل را رهبری کرد، قدردانی می‌کنم.بر اساس گزارشهای منتشره دیده بان دولت آمریکا تحقیق درباره استعفای “نیکی هیلی” را خواستار شد.گمانه‌زنی‌ها حاکی از ارتباط استعفای “نیکی هیلی” با موضع‌گیری وی درباره ابهام در مرگ روزنامه نگار سعودی است.

همچنین برخی رسانه‌های آمریکایی دلیل برکناری وی را پذیرش رشوه و پرواز مجانی می دانند.لیندسی گراهام، سناتور برجسته جمهوری‌خواه که او نیز از ایالت کارولینای جنوبی است ضمن تشکر از زحمات هیلی گفته: “خانم هیلی یک مدیر روشن و متقن، وفادار به ارزش‌های آمریکایی و نیروی محرکه اصلی در ایجاد اصلاحات در سازمان ملل متحد بود.

رابرت منندز سناتور ارشد دمکرات در کمیته روابط خارجی سنا تصمیم خانم هیلی را نشانه دیگری از هرج و مرج در سیاست خارجی دولت ترامپ” توصیف کرد.در حساب توئیتری سازمان عفو بین الملل در واکنش به استعفای نیکی هیلی آمده است: امیدواریم که استعفای شوکه کننده نیکی هیلی به پایان روابط بسیار ضعیف بین سازمان‌های غیر دولتی و نمایندگی آمریکا در سازمان ملل منجر شود و جانشین وی برای اصلاح این روابط تلاش کند. در دوره حضور نیکی هیلی، سازمان‌های حقوق بشری مورد تبعیض واقع شدند.در این پیام، که پس از اعلام استعفای نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در حساب کاربری عفو بین‌الملل منتشر شد، آمده است: در دوره تصدی نیکی هیلی در سازمان ملل، سازمان‌های حقوق بشری مانند عفو بین الملل و دیدبان حقوق بشر تنها به خاطر داشتن دیدگاه‌های متفاوت در خصوص مواردی چون اهمیت شورای حقوق بشر، از سوی وی مورد تبعیض واقع شدند.

پایگاه اینترنتی هیل نوشت جمهوری‌خواهان و استراتژیست‌های حزب جمهوری‌خواه از زمانبندی اعلام استعفای «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل، غافلگیر و تا حدودی آزرده شدند.هیل در ادامه نوشت: جمهوری خواهان در انظار عمومی، هیلی را که یکی از ستاره‌های لایه‌ی محافظه کار این حزب است، ستایش می‌کنند؛ اما در محافل خصوصی خود از اینکه اعلام این تصمیم در زمان نامناسب توجه‌ها را از نخستین روز حضور «برت کاوانا» در دیوان عالی آمریکا منحرف کرد، گیج شده اند.یکی از مسائل گیج کننده این است که استعفای نیکی هیلی کمتر از یک ماه پیش از برگزاری انتخابات میان دوره‌ای آمریکا اعلام شد، این در حالیست که او قرار نیست تا پایان سال از دولت دونالد ترامپ -رئیس جمهور آمریکا- خارج شود. حالا عموم مردم از خود می‌پرسند چرا هیلی یک ماه دیگر صبر نکرد و استعفایش را پس از برگزاری انتخابات عمومی نکرد.

مارک سنفورد، نماینده جمهوری خواه آمریکا، در مصاحبه با سی ان ان گفت: «به نظر من با توجه به نزدیک بودن برگزاری انتخابات میان دوره‌ای کنگره، زمانبندی اعلام این تصمیم عادی نبود و اکثر سیاستمداران را غافلگیر کرد.دموکرات‌ها می‌گویند این موضوع نشان دهنده آشفتگی کاخ سفید است. «دیک دوربین» عضو دموکرات مجلس سنای آمریکا، در این خصوص گفت از شنیدن استعفای هیلی غافلگیر شده است و هیچ زمانی را به یاد نمی‌آورد که یک مقام عالی رتبه در دولت در زمانی تا این حد نزدیک به انتخابات استعفا داده باشد.

چه کسی جایگزین خواهد شد؟

از لحظه استفعای هیلی بحث بر سر جانشینی سفیر آمریکا در سازمان ملل داغ شده است به طوری که ترامپ دخترش را لایق این کرسی دانسته است.رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده است، هیچ کس با صلاحیت‌تر و لایق‌تر از دخترش برای جانشینی نیکی هیلی، سفیر مستعفی آمریکا در سازمان ملل نیست.به نوشته روزنامه ایندیپندنت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان گفتگوی خبری در کاخ سفید ایوانکا ترامپ، دخترش را یک “دینامیت” توصیف کرد. وی به خبرنگاران گفت که اسم ایوانکای۳۶ را برای تصدی سمت سفیر آمریکا در سازمان ملل شنیده اما اگر خودش او را انتخاب کند، به پارتی بازی متهم می‌شود.رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اعلام اینکه ایوانکا برای این سمت به صورت بالقوه مناسب است، گفت: من هم درباره ایوانکا شنیده‌ام، اگر اینطور شود، خیلی خوب است. البته من این انتخاب را نمی‌کنم چون در اینصورت به پارتی بازی متهم می‌شوم. ترامپ هم‌چنین گفته که دخترش سفیری “فوق‌العاده” در سازمان ملل است.اما ایوانکا ترامپ در پیامی در توئیتر اعلام کرد: برای من افتخار است که در کنار بسیاری از کارمندان بزرگ در کاخ سفید کار می‌کنم و می‌دانم که رئیس جمهوری آمریکا یک فرد توانمند را برای جانشینی هیلی انتخاب خواهد کرد. آن جایگزین من نخواهم بود.

ایسنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت گزارش داد: این درحالیست که نام شخص دیگری برای این سمت در نظر گرفته شده و آن شخص “دینا پاول” است که برای مدت یک سال به عنوان معاون مشاور امنیت ملی آمریکا کار می‌کرد اما پس از آن این سمت را ترک گفت و در ژانویه ۲۰۱۸ به بانک گلدمن ساکس پیوست.سی.ان.ان زمانی او را آدم ایوانکا ترامپ در کاخ سفید معرفی کرده بود.چند روزنامه نام پاول را به عنوان کاندیدای پست سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرده‌اند هر چند که گفته می شود وی این سمت را نپذیرفته است.ترامپ همچنین اعلام کرد که برای جانشینی هیلی فرد دیگری را به نام “ریچارد گرنل” که اکنون سفیر آمریکا در آلمان است، در نظر دارد.گرنل یکی از افراد مورد علاقه در میان متحدان ترامپ و کارمندان کاخ سفید به شمار می‌رود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ