آمادگی بورس برای افزایش ضریب نفوذ بازار سرمایه
 

حدود ۷۳ درصد از تامین مالی در ایران از طریق بازار پول و بخش کمتری از طریق بازار سرمایه انجام می شود، در حالی که در دنیا این نسبت نصف – نصف است در نتیجه بازار سرمایه ایران برای آنکه به استانداردهای جهانی نزدیک شود، به ناچار باید بزرگتر شود.
علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران در گفتگو با ایسنا یکی از برنامه های اصلی بورس تهران را ارتقای نقش بازارسرمایه در تامین مالی ذکر کرد و افزود: در یک نگاه کلان نگر و کلی تر، ما آماده‌ایم تا ضریب نفوذ بازار سرمایه را افزایش دهیم و سرمایه گذاران بیشتری را اعم از خرد و کلان، حقیقی و حقوقی به بازارسرمایه جذب کنیم.
وی افزود:اعتقاد دارم این بازار باید با نگاه تامین مالی صنعت بزرگ شود و توسعه یابد البته با توجه به آن که طبیعتا منابع موجود در اقتصاد محدود است، باید اولویت‌ها را تشخیص دهیم در نتیجه باید کمک کنیم منابع از طریق ابزارهای مالی جدید به بازار سرمایه هدایت شود برای دستیابی به این هدف باید اولویت‌ها را از نظر سودآوری و کسب منافع برای اقتصاد ایران در نظر بگیریم.
صحرایی گفت:این یکی از برنامه های اصلی بورس تهران است، در یک نگاه کلان نگر و کلی تر، ما آماده‌ایم تا ضریب نفوذ بازار سرمایه را افزایش دهیم و سرمایه گذاران بیشتری را اعم از خرد و کلان، حقیقی و حقوقی به بازارسرمایه جذب کنیم.
طبق آخرین آمارهای رسمی، حجم نقدینگی در اقتصاد ایران به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده این حجم از نقدینگی، در صورت نبود مدیریت، به هر بازاری منتقل شود بر فضای کسب وکار و به طورکل بر فضای اقتصاد ایران آثار نامطلوبی برجای می گذارد.
هم چنان که در طول ماه های گذشته حتما مشاهده کرده اید که این نقدینگی در بازارهای سکه، ارز و دیگر بازارها چه تاثیر مخربی برجای گذاشت.
مدیرعامل بورس تهران اضافه کرد:تامین مالی و گسترش اشتغال از جمله مهمترین اثرات ورودنقدینگی به بازار سهام است، جذب و هدایت نقدینگی به بورس از چند جهت می تواند برای اقتصاد ایران حائز اهمیت باشد.
ورود نقدینگی به بورس ضمن آنکه می‌تواند اثر مخرب آن را در اقتصاد خنثی کند، آثار تورمی هم به دنبال نخواهد داشت و حتی می تواند به تامین مالی پروژه‌ها، صنعتگران و بازرگانان هم کمک ‌کند لذا کمک به تامین مالی و تسهیل فرایندهای آن از جمله برنامه های اصلی بورس تهران در دوره جدید است.
به گفته وی دولت در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ موظف است بنگاه های در اختیار خود را به بخش خصوصی واگذار کند آمارهای سازمان خصوصی سازی نشان می دهد نقش بورس در اجرای این سیاست، بسیار پررنگ و حائز اهمیت بوده است اما اعتقاد داریم واگذاری سهام پایان کار ما نیست.
ما باید از این پس به مردم و سرمایه گذاران کمک کنیم بتوانند به نحو احسن و به شکل درست و قانونمند بر منافع خود و سبد داراییهایشان نظارت داشته باشند برای تحقق این هدف در نظر داریم با اجرای دقیق مکانیزم‌های حاکمیت شرکتی به همه سرمایه گذاران کمک کنیم نمایندگان واقعی خود را انتخاب کنند و مکانیزم مجامع شرکت‌ها و مقررات قانونِ تجارت می‌تواند به این روند کمک کند.
وی تاکید کرد:ایران جزو ۲۰ اقتصاد برتر جهان است اخیرا در کنفرانس رتبه بندی اعلام شد ایران یگانه کشوری است که با وجود قرار داشتن در جمع اقتصادهای برتر جهان، ریتینگ ندارد و رتبه‌ اعتباری ناشر در آن مشخص نیست، در نتیجه سرمایه گذاران هیچ مکانیزمی برای تفاوت قائل شدن بین شرکت ها از منظر ریسک اعتباری در اختیار ندارند این خلاء باید برطرف شود.
مدیرعامل بورس تهران همچنین گفت: آماده‌ایم سهام شرکت‌هایی را که از قابلیت جذب سرمایه و توسعه برخوردارند، وارد بازار سرمایه کنیم زیرا معتقدیم هدایت منابع و نقدینگی به سوی بازار سرمایه موجب گسترش اقتصاد و کمک به رفاه مردم و گره گشایی از کار دولت می‌شود.
دولت می تواند از طریق واگذاری تصدی گری و بنگاه ها، کوچک و چابک شود و بر سیاست‌گذاری‌ها نظارت کند، دولت نمی‌تواند بنگاه داری کند و این امر را به مردم واگذار کند.
برای این منظور، بورس بهترین بازار برای سرمایه گذاری و جذب نقدینگی است طبق برنامه هایی که به تایید هیات مدیره بورس هم رسیده در نظر داریم شرکت‌های بیشتری را وارد بازارسهام کنیم.در حال حاضر مجموع ارزش بازار بورس تهران و فرابورس به حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده، اما به اعتقاد من کافی نیست و اندازه بازار باید از آن چه هست بزرگتر شود.
وی درباره تثبیت بازار سرمایه گفت:طبق آمار رسمی در شش ماه اول امسال ۵۷۰ هزار کد معاملاتی صادر شد و ارزش معاملات به بیش از دو هزار میلیارد تومان درروز هم افزایش یافت بنابراین استقبال سرمایه گذاران از بورس به شکل مطلوبی در حال افزایش است. بورس برای محافظت از سرمایه گذاران جدید صندوق تثبیت و توسعه بازار را ایجاد کرده و از طرفی در دو سال اخیر هیچ شرکتی عرضه نشده مگر این که بازارگردان داشته باشد.
علی صحرایی افزود:عرضه‌های اولیه موجب تامین مالی در اقتصاد می‌شود، تامین مالی شرکت ها، حلقه‌های زنجیره تولید را تکمیل می‌کند. هم چنین بعد از عرضه‌های اولیه، سهامداران عمده می توانند باز هم تامین مالی کنند و پروژه‌هایشان را با منابع جدید و ارزان قیمت کامل کنند و با این حساب اشتغال به وجود می‌آید.
همیشه می‌گوییم به جای فروش نفت خام باید محصولات زنجیره‌ای تولید نفت از جمله محصولات پتروشیمی‌ها را صادر کنیم در نتیجه ملاحظه می کنید که ما در عرضه های اولیه هم نگاهی کلان نگر داریم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ