دوئل سیاسی روحانی- ترامپ در مجمع عمومی
آیا ترامپ حرفی برای گفتن دارد؟
بخش دوم و پایانی
 

«شیرین‌هانتر» بابیان اینکه ترامپ در مورد خاورمیانه حرفی برای گفتن نداشت گفت: سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل شگفتی نداشت و وی فقط موضوعات مورد علاقه خود را بیان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که برای ایراد سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل حضور یافته بود، در همان ابتدای سخنرانی خود با ارائه کارنامه‌ای از عملکرد اقتصادی خود مدعی شد که دولت او طی کمتر از دو سال گذشته بیش از هر دولت دیگری در آمریکا دستاورد موفقیت آمیز در حوزه اقتصادی داشته است.این سخنان ترامپ در همان ابتدای سخنرانی‌اش با واکنش تمسخر آمیز و خنده نمایندگان کشورها و دیپلمات‌های حاضر در مجمع عمومی روبرو شد و ترامپ نیز با قطع چند ثانیه‌ای سخنان خود به حاضران اعلام کرد که «اشکالی ندارد؛ انتظار چنین واکنشی را نداشتم».ترامپ در ادامه سخنان خود علاوه بر مسائل اقتصادی آمریکا به دیگر موضوعات بین‌المللی از جمله مذاکرات کره شمالی، تحولات خاورمیانه و موضوع صلح فلسطین نیز اشاره کرد.رییس جمهوری آمریکا در پایان گفت: باید از استقلال خود پیش از هر چیزی حمایت کنیم؛ سپس راه‌های همکاری جدی را پیش روی خود می بینیم. بگذارید صلح و آزادی را به جای تحکم استوار سازیم.در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «شیرین‌هانتر» استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا انجام داده که در ادامه می آید.

- سخنرانی ترامپ در سازمان ملل حاوی نکاتی در خصوص تقابل جدی وی با ایران بود. اظهارات او را چگونه ارزیابی می کنید؟

* سخنرانی ترامپ سورپرایزی نداشت. او به موضوعات مورد علاقه خود، از جمله اتخاذ تصمیمش برای کاهش تعهدات آمریکا به دیگران، به ویژه اگر آنها در ذهن منافع آمریکا را حفظ نکنند، اشاره کرد. وی نشان داد که مصمم است به نوعی توافق با کره شمالی دست یابد. او در مورد خاورمیانه حرفی برای گفتن نداشت و مواضع گذشته خود را در مورد ایران تکرار کرد.

- ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد مخالف جهانی شدن است چرا که جهانی شدن باعث سواری دادن مجانی آمریکا شده است. چرا ترامپ با جهانی شدن که حتی برخی آن را آمریکایی شدن می نامند مخالفت می کند؟

* جهانی شدن به معنای آمریکایی شدن نیست. جهانی شدن به حرکت آزاد سرمایه، تجارت آزاد، بدون در نظر گرفتن تاثیر آن بر اقتصاد ملی، بین الملل گرایی فرهنگی و سیاسی اشاره دارد. بسیاری در آمریکا و اروپا معتقدند که جهانی شدن به طور منفی زندگی بخش‌های آسیب پذیرتر جوامع آنها را تحت تاثیر قرار داده، در حالی که بخش‌های دیگر را غنی می کند. در آمریکا جهانی شدن منجر به پرواز صنایع تولیدی به مکزیک و دیگر کشورهای جهان سوم شده و این موضوع منجر به تشدید مشکلات بیکاری در برخی از ایالات، ایالات متحده امریکا شده است. ترامپ می خواهد این وضعیت را تغییر دهد. اعمال محدودیت بر واردات چینی بخشی از این استراتژی است.

ترامپ همچنین معتقد است که سیاست‌های مهاجرت ضعیف چشم انداز فرهنگی آمریکا را تغییر داده است. سایر گروههای راست گرا در اروپا نیز دیدگاه‌های مشابه دارند. آنها معتقدند جوامع در معرض خطر از دست دادن هویت‌های اصلی خود هستند. به طور خلاصه، جهانی شدن به عنوان بین الملل گرایی در اقتصاد و فرهنگ تعریف می شود، در نتیجه با یک دیدگاه ملی گرایانه مخالفت می کند.

- ترامپ همچنین در سخنرانی خود اعلام کرد بودجه صلحبانی سازمان ملل را دیگر نخواهد داد. این موضوع چه آثاری بر روند صلح در نقاط مختلف جهان خواهد داشت؟

* اگر سایر اعضای سازمان ملل متحد کمبودی را که ناشی از سیاست‌های ایالات متحده امریکا است، پوشش دهند، سپس تصمیم ترامپ عواقب منفی برای عملیات حفظ صلح نخواهد داشت.

- ترامپ همچنین به سازمان اوپک تاخت و از متحدان خود در اوپک انتقاد کرد که قیمت نفت را بالا نگه می‌دارند. آیا این امر موجب تقابل ترامپ با متحدانی چون عربستان، امارات و … خواهد شد؟

* تصمیم عربستان برای عدم کاهش قیمت نفت، مطمئنا بر درک ترامپ از ریاض به عنوان یک متحد ارزشمند تأثیر خواهد داشت. این واقعیت همچنین محدودیت‌های توانایی سعودی برای کمک به پیشبرد سیاست‌های امریکا در منطقه را نشان می دهد. با این حال، امتناع عربستان سعودی باعث ایجاد درگیری جدی میان دو طرف نخواهد شد.

سخنرانی ترامپ قلدری بود

«فرانک فن هیپل» معتقد است که ترامپ یک قلدر بوده و فکر می کند که ایالات متحده به عنوان قویترین کشور باید آزاد باشد تا در مورد دیگر کشورها تصمیم بگیرد.خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «فرانک فن هیپل» تنظیم کرده که در ادامه آمده است.

حوزه تحقیقاتی «فن هیپل» معاون اسبق امنیت ملی کاخ سفید در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته ای، انرژی و توازن سیاست گذاری در عرصه‌های تکنولوژی است. وی، پیش از پیوستن به دانشگاه «پرینستون»، به مدت ۱۰سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود و به طور خاص به نگارش آثاری با موضوع پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه سازی اقتصاد سوخت خودرو علاقه دارد. هیپل در سال ۱۹۹۳به پاس تحقیقات ارزشمندش، موفق به دریافت فلوشیپ موسسه «مک آرتور» شد. وی که دارای مدرک دکتری از دانشگاه آکسفورد است، در حال حاضر عضو هیئت مدیره پنل بین المللی درباره مواد شکافت پذیر است.

- سخنرانی ترامپ در سازمان ملل حاوی نکاتی در خصوص تقابل جدی وی با ایران بود. اظهارات او را چگونه ارزیابی می کنید؟

* من سخنرانی او را به طور کلی و یا در ارتباط با تهدید ایران دوست نداشتم. به طور کلی آمریکا سطح حاکمیت جهانی – که از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون میزان جنگ در سیستم بین الملل را کاهش داده به نفع یا بازگشت به دورانی که سگها همدیگر را می خورند – جایی که قوی‌ترین سگ، احتمالا ایالات متحده، برنده خواهد شد – لکه‌دار کرد.با توجه به تهدید ایران، باید گفت که آمریکا ایران را به عنوان دلیل همه مشکلات در خاورمیانه اعلام کرده است. این یک دیدگاه بسیار یک طرفه است.برجام هیچ حس بعدی را در مورد این ادعا که ایران به دنبال سلاح هسته ای است ایجاد نکرد. من نگران این هستم که طرفداران تغییر رژیم مانند جان بولتون سعی کنند ایران را به خروج از برجام به منظور داشتن بهانه‌ای برای تسریع در بمباران تاسیسات هسته ای ایران، تحریک کنند. من امیدوارم که پراگماتیسم غالب شود و ایران در این تله قرار نگیرد. من درک می کنم که اقتصاد ایران تحت تحریم‌های تازه آمریکا قرار داشته و آسیب می بیند اما واکنش بیش از حد وضعیت را بدتر می‌کند. من امیدوارم که ایران با شرکای دیگر در برجام برای به حداقل رساندن خسارت تا زمانی که ایالات متحده توازن سیاسی خود را بهبود بخشد همکاری کند. دولت ترامپ بسیار افراطی است. باید توجه داشت که اپوزیسیون آمریکا متحدتر از آن است که من تا به حال دیده‌ام. متاسفانه، تعادل سیاسی با انتخابات آینده به طور کامل باز نخواهد گشت، اما امیدوارم این اولین گام باشد.

- ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد مخالف جهانی شدن است چرا که جهانی شدن باعث سواری دادن مجانی امریکا شده است. چرا ترامپ با جهانی شدن که حتی برخی آنرا آمریکایی شدن می نامند مخالفت می کند؟

* من فکر می کنم به این دلیل است که ترامپ یک قلدر است. او فکر می کند که ایالات متحده به عنوان قویترین کشور باید آزاد باشد تا در مورد دیگر کشورها تصمیم بگیرد.

- ترامپ همچنین در سخنرانی خود اعلام کرد بودجه صلحبانی سازمان ملل را دیگر نخواهد داد. این موضوع چه آثاری بر روند صلح در نقاط مختلف جهان خواهد داشت؟

* من صادقانه بگویم در مورد این تاثیر اطلاعی ندارم. اما ما نیاز به حفظ صلح بهتر، نه کمتر، در مکان‌های مشکل و طوفانی مانند کنگو و سودان جنوبی داریم.

- ترامپ همچنین به سازمان اوپک تاخت و از متحدان خود در اوپک انتقاد کرد که قیمت نفت را بالا نگه می‌دارند. آیا این امر موجب تقابل ترامپ با متحدانی چون عربستان، امارات و … خواهد شد؟

* از یک سو، ترامپ در حال تلاش برای کاهش صادرات نفت ایران است، از سوی دیگر، به نظر می رسد او درک کند که در نتیجه این تصمیم قیمت نفت بالاتر خواهد رفت.تنها کشورهایی که به راحتی می توانند تولید نفت خود را افزایش دهند، دیگر تولید کنندگان نفت خلیج‌فارس هستند. آنها نیازهای اقتصادی خود را دارند. بنابراین نمی دانم ترامپ چگونه می تواند موفق شود آنها را متقاعد به افزایش تولید کند در حالی که منجر به کاهش درآمد آنها نشود.بنابراین سوال به یک مسئله تکنیکی می رسد، درآمد نفتی یک کشور بازده (تولید) آن (قیمت منهای هزینه تولید) است. نتیجه واقعی و خالص اگر تولید افزایش یابد در حالی که قیمت کاهش می یابد چه خواهد بود؟

خنده حاضران به ترامپ اوج تحقیر وتمسخر وی بود

یک رسانه عرب زبان با اشاره به خنده حاضران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به ترامپ از وی به عنوان کمدین کمدی خطرناک و نژادپرستانه نام برد.

رای الیوم در مطلبی درباره خندیدن به ترامپ در سازمان ملل آورده است: ترامپ حالت انکار به خود گرفته است و نمی پذیرد که از سوی حاضران در نشست سازمان ملل مورد تمسخر و خنده قرار گرفته است.این رسانه می نویسد: ترامپ نمی خواهد بپذیرد که سیاست‌های دولت وی مورد توجه ملت آمریکا نیست و موجب نفرت و بیزاری در میان دوستان بیش از دشمنان شده است.

جدیدترین مورد انکار از سوی ترامپ در جریان سخنرانی وی در مجمع عمومی سازمان ملل رخ داد که سالن مملو از هیات‌های شرکت کننده بین المللی از خنده به نشانه تمسخر ترامپ و حرفهایش درباره دستاوردهایش منفجر شد.رای الیوم نوشت: ترامپ از تمسخر وی و دولتش به ویژه زمانی که وی از تحقق رفاه اقتصادی و کاهش میانگین بیکاری و تمایلش برای بشریت و رفاه دنیا و ثبات آن سخن گفت، شوکه شد. وی در نشستی پس از آن اعلام کرد که رهبران جهان به او نخندیده اند بلکه در واقع با او خندیده اند!این رسانه می نویسد: اگر این حرف یک هنرپیشه کمدی که برای کسب روزی مردم را می خنداند و لبخند روی لبان آنها می نشاند، بود که مشکلی نبود اما این از سوی رئیس جمهور آمریکا به عنوان کشور بزرگ است که علامتهای سئوال درباره شخصیت این مرد و در عین حال صحت عقلش قرار می دهد.رای الیوم آورده است: آری این خنده عالی ترین صوت بود که به گوش دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در حین سخنرانی رسید و اوج تحقیر و تمسخر وی بود زیرا که رئیس جمهور آمریکا در راستای تحقق رفاه جهانی حرکت نکرده و برای ارزش‌های انسانی در دو سال اول حکومتش کوچکترین اهمیتی قائل نشده است و با جنگ‌های اقتصادی اش جهان را به سوی پرتگاه می کشاند. وی تلویحا به قدرت نظامی اشاره می کند و در راستای جنگ افروزی در خاورمیانه و جنوب و شرق آسیا و دامن زدن به جنگهای کنونی در افغانستان با افزایش تعداد نظامیان آمریکایی و اجاره کردن مزدور حرکت می کند.

این رسانه بیان کرد: ترامپ دچار خود بزرگ بینی است که خود را رئیس محبوب در داخل آمریکا و خارج آن می‌داند و اینکه دستاوردهای اقتصادی با خلاقیت و ذکاوت وی به دست آمده و نه با خوی باج گیری اقتصادی و سیاسی به ویژه از کشورهای حوزه خلیج فارس٫ در واقع پولهای این کشورها(حوزه خلیج فارس) که بیش از

۵۰۰ میلیارد دلار است برای بیش از چهار میلیون آمریکایی در صنایع تسلیحاتی و دیگر صنایع و نیز عرصه‌های خدماتی و سرمایه‌گذاری دیگر کار ایجاد کرده است نه هوش و ذکاوت ترامپ. رای الیوم نوشت: جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا هنگامی که خطاب به ترامپ در اعتراض به تحریم‌ها و جنگهای اقتصادی ترامپ ضد اروپایی‌ها و کانادا به عنوان نزدیکترین متحدان این کشور گفت: «ای مرد تو ما را رسوا کردی»، نوآوری کرد. این رسانه در پایان می‌نویسد: ترامپ فعلا کمدین کمدی است اما کمدی پست، نژادپرستانه و خطرناک است که تمسخر برانگیز است و به همین خاطر است که حاضران با صدای بلند در نشست مجمع عمومی هنگام سخنرانی وی و خودستایی‌اش به ترامپ خندیدند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ