آیین بزرگداشت نخستین سالگرد شهدای کشتی سانچی
آیین بزرگداشت نخستین سالگرد شهدای حادثه کشتی سانچی با حضور وزیر کار،خانواده های دریانوردان و جمعی از مسئولان در حسینیه ارشاد تهران برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این آیین جمعی از سفرا و کارداران کشورهای خارجی به همراه نمایندگانی از چین به همراه سفیر این کشور و سفیر کره جنوبی در تهران هم حضور داشتند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه این آیین از پرداخت یک میلیون و ۲۱۷ هزار دلار دیه به خانواده های شهدای حادثه سانچی خبر داد و گفت: این مبلغ به خانواده هایی که تشریفات قانونی مربوط به حصر وراثت را طی کرده و پرونده تشکیل داده اند، پرداخت شده است.

محمد شریعتمداری همچنین از پرداخت ۳۴۰ هزار دلار غرامت به فرزندان شهدای سانچی خبر داد و در ادامه با ابراز تسلیت به خانواده های شهدای سانچی گفت: هیچ اقدامی جایگزین این ضایعه بزرگ نخواهد شد اما بابت سال های خدمتی که این شهدا داشته اند تمام کادر کشتی بیمه هستند و از ابتدای حادثه تلاش شده تمام امکانات در توان شرکت ملی نفتکش در اختیار خانواده های آنان قرار گیرد.

وی همچنین از پرداخت ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان به عنوان مستمری به هر یک از خانواده های شهدای سانچی خبر داد و گفت: در حوزه استخدام فرزندان شهدا همه اینها به کار گرفته خواهند شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در دادگاه هنگ کنگ اصل موضوع تصادف کشتی ایرانی و چینی مطرح شده که مراحل توسط وکلا و شرکت نفتکش ایران پیگیری می شود.

وی در عین حال از اخذ مبالغی بابت بیمه از سوی شرکت های بیمه برای کشتی سانچی خبر داد و گفت: بیمه های بین المللی خسارت خود را (در ارتباط با آلودگی دریایی و امداد و نجات در دریاها طبق کنوانسیون های بین المللی) پرداخت کرده اند.

عضو کابینه دولت درباره تاثیر تحریم ها بر پیگیری مساله سانچی هم گفت: تا جایی که اطلاع دارم در حوزه پرداخت بیمه مشکل خاصی وجود ندارد.

وی در عین حال تصریح کرد که روند رسیدگی به موضوع سانچی با توجه به شدت و آمار تلفات بالای سانحه نشان می دهد که امکان شناسایی مقصر وجود ندارد یا پایین است. با این وجود، موضوع در هنگ کنگ مطرح بوده و با انجام بررسی ها در آینده مشخص خواهد شد که تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.شریعتمداری با سخت خواندن تشخیص مقصر حادثه گفت: اگر بتوانیم تعیین کنیم که تقصیر با چه کسی بوده این خود یک امتیاز است اما شاید امکان پذیر نباشد.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران هم گفت: پرونده سانحه سانچی تا پنج ماه آینده در نوبت رسیدگی قرار می گیرد و دادگاه آن در هنگ کنگ یا چین برگزار می شود.

نصرالله سردشتی اظهار داشت: بیمه گران انگلیسی طرف قرار داد شرکت ملی نفتکش با ادعاهایی که چین، کره و ژاپن برای آلودگی دارند به طور مستقیم با آنها در حال مذاکره هستند.

وی تصریح کرد: دادگاهی که قرار است در چین یا هنگ کنگ برگزار شود، بحث درجه تقصیر را در حادثه سانچی مشخص خواهد کرد که این دادگاه هم ارتباط زیادی با شرکت ملی نفتکش ایران ندارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران در ادامه از پرداخت پول بیمه به ۱۱نفر از خانواده های شهدای سانچی خبر داد و گفت: به بقیه خانواده هایی که امور مربوط به انحصار وراثت را در دست انجام دارند، حق بیمه پرداخت خواهد شد.وی اضافه کرد: همچنین طبق مصوبه هیات مدیره این شرکت، یک نفر از اعضای درجه یک خانواده های شهدای سانچی به کار گرفته می شوند که تاکنون ۱۳ نفر در این شرکت جذب شده اند.

نامبرده افزود: پرداخت مستمری به برخی از بازماندگان حادثه سانچی هم همانند خانواده های شهدا خواهد بود و اعضای خانواده این شهدا هم که هم اینک سر کار هستند، در جاهای مختلف شرکت به کار گرفته شده اند.

همچنین مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: یک نفر از بستگان درجه اول هر کدام از شهدای حادثه سانچی اعم از فرزندان و همسران آنها در شرکت ملی نفتکش یا دیگر سازمان ها استخدام می شوند.

جمشید تقی زاده اظهار داشت: این مساله شامل فرزندان بالغ شهدا بوده و حتی فرزندانی که به سن بلوغ نرسیده اند، پس از رسیدن به این سن در صورتی که تمایل داشته باشند و صلاح بدانند در سیستم شرکت ملی نفتکش جذب خواهند شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ