اجرایی شدن آزمون مهارتی زبان فارسی «آمفا» در ایران و جهان
 

رئیس بنیاد سعدی از هماهنگی با وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر دستگاه‌ها برای اجرایی شدن آزمون مهارتی زبان فارسی (آمفا) در آینده نزدیک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس بنیاد سعدی در دیدار نوروزی با کارکنان بنیاد سعدی ضمن تبریک آغاز سال جدید، با بیان اینکه امسال با بهار برکت آسمانی، بهار خوبی را شروع کرده‌ایم و ان شاءالله که سال پر برکت و پر حرکتی داشته باشیم، اظهار کرد: بنیاد سعدی با همه جوانی و محدودیت‌های نیروی انسانی و مالی که داشته، کارهای زیادی انجام داده است.
وی با اشاره به افزایش دوره‌های دانش افزایی کوتاه مدت، گفت: در سال گذشته بیش از پانزده دوره کوتاه مدت برگزار کرده‌ایم و ۲۳دوره تربیت مدرس برای معلمان آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان داشته‌ایم که خوشبختانه مهمانسرای کوچک ما در ساختمان بنیاد سعدی و تجهیز طبقه‌ای برای دوره‌های آموزشی، در شرایط کمبود بودجه، به ما کمک کرده است.حداد عادل با بیان اینکه تاکنون هشت کتاب آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در معاونت آموزش و پژوهش بنیادسعدی تالیف شده است، گفت: در تالیف کتاب‌های بنیاد سعدی پیشرفت‌های خوبی داشته ایم و تعدادی برای نمایشگاه کتاب امسال آماده خواهد شد و در شورای تالیف بنیاد سعدی نیز بیش از ۶۰عنوان کتاب آموزش فارسی در نظر گرفته شده است.
رئیس بنیاد سعدی در خصوص آموزش زبان فارسی در فضای مجازی نیز گفت: در این حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته و پیشرفت‌هایی داشته‌ایم و در روزهای آخر سال اخبار خوبی در این حوزه شنیدیم که افق روشنی را نوید می‌داد و امیدوارم با پیگیری‌های مشاور فناوری و اطلاعات، در فصل بهار به نتیجه برسد. البته در بخش فناوری اطلاعات کارهای دیگری همچون
نرم افزار آموزش واژه برای غیر فارسی زبانان در تلفن همراه نیز تهیه شده است که کار بسیار بزرگی است.
وی ادامه داد: در معاونت بین الملل بنیاد سعدی نیز، برگزاری المپیادهای زبان فارسی در خارج از کشور، کلاس‌های آموزش زبان فارسی و فعالیت‌های متنوع دیگر انجام شده و در حال حاضر در برخی کشورها حضور جدی داریم. به عنوان مثال در مسکو، بغداد، عمان، ترکیه و دیگر کشورها، ساختمان‌هایی مختص آموزش زبان فارسی، مستقل از رایزنی فرهنگی وجود دارد که بسیار فعال هستند.
وی با بیان اینکه بنیاد سعدی در برنامه‌هایی کلان، باید نیازهای مورد تقاضا در جهان را برآورده کند، گفت: رییس جمهور کشورمان در گزارش سفری که اخیرا به روسیه داشتند، عنوان کرد ۷۰درصد روابط اقتصادی ایران با روسیه افزایش داشته است و درواقع تحریم‌هایی که دنیا با روسیه و ایران داشته به نفع کشور ما بوده است و شرکت‌های روسی با همکاری ایران برای خرید محصولات کشاورزی فعالیت خود را شروع کرده‌اند.
حال این شرکت‌ها نیاز به مترجم زبان فارسی روسی دارند که در این زمینه اهمیت نقش بنیاد سعدی مشخص می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ