اجرای ۴۹طرح عمرانی در منطقه آزاد ماکو
ارومیه ـ خبرنگار اطلاعات: امسال ۴۹ طرح با اعتباری افزون بر ۱۴۰۰ میلیارد ریال در منطقه آزاد ماکو اجرا می شود.

این مطلب را حسین فروزان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو در چهارمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه آذربایجان غربی که در منطقه آزاد ماکو برگزار شد، بیان کرد و افزود: از ۴۹ طرح ۱۲ طرح با مجموع ۵۰ میلیارد ریال در دست مطالعه و ۳۷ طرح با مجموع ۱۳۵۰ میلیارد ریال در دست اجرا است .

وی اجرای ۹ طرح در زمینه توسعه

زیر ساخت‌ها ۶ طرح درحوزه بازرگانی و تجارت بین الملل ۹ طرح در حوزه صنعت، ۶ طرح در حوزه کشاورزی، ۱۳ طرح در حوزه گردشگری و فرهنگی و ۴ طرح در حوزه بهداشت و درمان را از جمله کارهای اساسی انجام گرفته دراین منطقه اعلام کرد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو به مبادلات تجاری این منطقه هم اشاره کرد و گفت: منطقه آزاد به دلیل قرار گرفتن در مرکز ثقل محور ترانزیتی ایران ترکیه، قرار گیری در کریدورهای بین‌المللی حمل و نقل و مسیر جاده ابریشم سالانه ۱۵ میلیارد دلار مبادلات تجاری در این منطقه انجام می گیرد.

فروزان همچنین بر لزوم توجه مسئولان به ظرفیت‌های این منطقه تاکید کرد و افزود: توجه ویژه مسئولان کشوری و استانی به این منطقه شاهد رشد و توسعه اقتصادی روز افزون این منطقه بوده و در مقابل رشد منطقه آزاد ماکو اثرات مثبتی در رشد و پویایی اقتصادی و اجتماعی استان و کشور را فراهم خواهد ساخت.

ارسلان ازهاری معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو نیز در این جلسه پیگیری ایجاد ردیف اعتباری برای سدهای بدولی و قزل داغ را که مطالعات آنها به پایان رسیده است را از استاندار و سازمان برنامه و بودجه خواستار شد و گفت: نبود اعتبار لازم برای ادامه اجرای طرح جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه از جمله مشکلاتی است که تخصیص اعتبار لازم در بودجه ۹۶ لازم و ضروری است .

وی ایجاد ردیف اعتبار مصوب برای مطالعه طرح‌های فاضلاب در شهرهای شوط، بازرگان و پلدشت، پیگیری تخصیص اعتبار برای جاده مرگنلر تا سه راهی ایو اوغلو، تامین اعتبار برای تخریب و بازسازی مدارس، تامین اعتبار برای بهسازی و آسفالت راههای روستایی را از دیگر نیازهای منطقه آزاد ماکو بیان کرد.معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو عمل به قانون بند الف ماده ۱۱۲ قانون برنامه پنجم را نیز خواستار اجرایی شدن این قانون در منطقه آزاد ماکو شد .شریف پور نماینده مردم شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و چالدران در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان این که طبق قانون باید یک درصد در آمد مناطق آزاد در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) آن منطقه قرار گیرد، اظهار داشت: لازم است این قانون از سوی مدیران منطقه آزاد مورد توجه قرار گیرد.وی با دعوت از مدیران منطقه برای وحدت و همدلی گفت: با اتحاد و همبستگی می‌توان برای عمران و آبادانی و رشد و توسعه منطقه دست یافت.

حجت‌الاسلام هاشمی امام جمعه شوط نیز در این جلسه به نمایندگی از سوی ائمه جمعه منطقه به اهمیت خدمت در دین اسلام اشاره کرد و گفت: خدمت به مردم از عبادت مستحبی بالاتر است.

وی با درخواست از مسئولان استان برای ساخت مجتمع فرهنگی و هنری در ماکو افزود: لازم است مسئولان استان برای تخصیص اعتبارمصوب۱۰ میلیارد ریالی برای احداث حوزه علمیه شوط کمک کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ