احتمال بازنگری بانک مرکزی در نرخ سود سپرده
قائم مقام بانک مرکزی از احتمال بازنگری در نرخ سود سپرده ها خبر داد و گفت: بررسی متغیرهای پولی و به ویژه نرخ های سود از اولویت های مطالعاتی و سیاست گذاری بانک مرکزی است.

اکبر کمیجانی در گفتگو با ایبِنا درباره احتمال تغییر نرخ سود بانکی افزود: با مطالعاتی که در جریان است نرخ های سود بانکی مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. البته بررسی متغیرهای پولی و به خصوص نرخ های سود همواره از اولویت های مطالعاتی و سیاست گذاری بانک مرکزی است و بنا به شرایط در این باره تصمیم گیری خواهد شد. وی درباره حمایت بانک مرکزی و سیستم بانکی از بخش تولید و اشتغال کشور اظهار داشت: بخشی از منابع پیش بینی شده برای تسهیلات دهی بانک ها طی سال های ۹۵ و ۹۶ به بحث حمایت از تولید و اشتغال بنگاه های کوچک و متوسط اختصاص یافت. کمیجانی افزود: خوشبختانه با توجه به بررسی های صورت گرفته، موارد، اثر بخش بوده و با توجه به تمامی این اقدامات و بررسی های صورت گرفته، جمع بندی لازم انجام شده و ظرف چند روز آینده برنامه و سیاست بانک مرکزی در این زمینه اعلام خواهد شد.

قائم مقام بانک مرکزی گفت: تخصیص بخشی از توان تسهیلات دهی پرداختی بانک ها به صنایع کوچک و متوسط (SME) و همچنین اشتغال زایی به دنبال سیاست های اجرایی در سال ۹۵ و ۹۶ از جمله برنامه ها و اولویت های بانک مرکزی است.

در چند سال اخیر، با روی کار آمدن موسسات مالی غیر مجاز، مسابقه ای با نام نرخ سود در سیستم بانکی کشور ایجاد شد و حتی نرخ سپرده ها به مرز ۳۰ درصد هم رسید که با هرج مرج و آشفتگی که در بازار ایجاد شد، بانک مرکزی وارد عمل شد و اقدام به تغییر و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ