احمد بیگدلی ، رمان نویس برنده کتاب سال درگذشت
 

احمد بیگدلی رمان نویس کشورمان صبح دیروز بر اثر سکته قلبی در سن شصت ونه سالگی دار فانی را وداع گفت.

ناصرعلی بیگدلی فرزند زنده یاد احمد بیگدلی در گفت‌وگو با فارس، ضمن اشاره به خبر درگذشت پدر خود اظهار داشت: پدرم صبح دیروز در حالی که برای داوری یک جشنواره ادبی در شهرکرد در حال عزیمت به فرهنگسرای محل برگزاری بود بر اثر حمله قلبی درگذشت.

وی افزود: هنگام خروج از ماشین ایشان احساس قلب درد کرده و دانشجویان اورژانس را خبر می‌کنند اما در مسیر انتقال به بیمارستان فوت می‌کنند.قرار است پیکر وی صبح امروز در یزدان شهر نجف آباد اصفهان و در گلستان شهدای این شهر تشییع و به خاک سپرده شود.

احمد بیگدلی در ۲۶ فروردین ۱۳۲۴ در اهواز متولد شد، از دهه شصت تاکنون ساکن نجف آباد است. رمان ا«ندکی سایه »رمانی از این نویسنده توانست جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برای وی به ارمغان آورد.

احمد بیگدلی در سال ۱۳۷۶ از آموزش و پرورش نجف آباد بازنشسته شد. مدتی در دانشگاه پیام نور این شهر کار کرد و همزمان با تدریس فیلم نامه نویسی در انجمن سینمای جوانان نجف آباد (به مدت ۱۲ سال) در مراکز خصوصی اصفهان به تدریس پرداخت.

طی سال های ۷۶ تا ۸۲ـ۱۳۸۱مجموعه داستان های آنای باغ سیب و آوای نهنگ را پدید آورد. علاوه بر آنکه احمد بیگدلی برای بیش از ۴۰ فیلم مستند گفتار متن نوشته است که در اولین جشنواره فیلم یادگار گفتار متن فیلم مستند «پاسارگاد» ساحتة مهرداد زاهدیان برنده جایزه بهترین متن گردید.

مجموعه داستان «آوای نهنگ» برنده هفتمین جایزه کتاب فصل شد. حال آنکه در سال ۱۳۸۵ رمان «اندکی سایه» او برنده بیست و چهارمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی شده بود و برایش شهرت فراوانی به همراه آورد و بر فعالیت های ادبی او افزود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ