اختصاص تسهیلات اشتغالزایی پایدار روستایی به سیستان و بلوچستان
 

زاهدان – خبرنگار اطلاعات: شمار طرح‌های مصوب و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی پایدار روستایی سیستان و بلوچستان با هماهنگی‌های لازم و حمایت استاندار از رتبه آخر به سوم ارتقا یافت‎.
‎معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان در جمع خبرنگاران گفت: ‏
ایجاد اشتغال برای جوانان بویژه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری یکی از مهمترین دغدغه‌های مسئولان است.
دکترعلیرضا نورا اعلام کرد: قانون شرایط ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان را در کمتر از یک سال با ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات تلفیقی از صندوق توسعه ملی و منابع اعتباری بانک‌های عامل فراهم کرد‎.
‎وی افزود: با توجه به معضل بیکاری بیشترین تسهیلات به میزان ۶۵۰ میلیارد تومان معادل ۴۱ر۵ درصد از کل اعتبارات این حوزه به سیستان و بلوچستان اختصاص یافت‎.
‎معاون استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این تسهیلات سال گذشته ابلاغ شد اما به دلیل برخی مشکلات تحقق نیافت به طوری که این استان جزو آخرین استان‌ها در جذب تسهیلات اشتغال روستایی بود اما از اردیبهشت امسال با حمایت‌های استاندار به طور جدی دنبال شد‎.
‎وی افزود: ۴۸۲ میلیارد تومان این تسهیلات معادل ۲۶ر۷۴ درصد در مرحله نخست توسط بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون و صندوق کار آفرینی اختصاص یافت که بانک کشاورزی با ۵۰ درصد کل این اعتبارات بیشترین سهم را به خود اختصاص داد‎.
‎دکترنورا یکی از مشکلات سیستان و بلوچستان در زمینه جذب تسهیلات را موضوع وثیقه اعلام کرد وگفت: تدابیر لازم در این زمینه با دستور استاندار و تشکیل کارگروه‌های متعدد، همکاری و تعامل مطلوب دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها اندیشیده شد که این امر توفیقات بسیاری را برای استان به دنبال داشت‎.
‎وی افزود: رتبه سیستان و بلوچستان از نظر معرفی طرح به بانک در چهارماهه اخیر از ۳۱ به رتبه نخست کشور ارتقا یافته است‎.
‎معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده شرایط ۳۰ هزار نفر در سامانه کارا تایید شده است و این تسهیلات در سه بخش خدمات، صنعت و معدن و کشاورزی اعطا خواهد شد‎.
‎وی همچنین از تصویب ۴۲ ۴۰ طرح با اعتبار ۲۸۵ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل خبر داد و افزود: ۳۲۰۴ طرح با ۲۲۳ میلیارد تومان موفق به اخذ قرارداد با بانک‌های عامل شده اندکه از این تعداد ۳۱۰۰ طرح با اعتبار۲۱۳ میلیارد تومان با اشتغال ۵۱۷۳ نفر این تسهیلات را دریافت کرده‌اند‎.
‎‏ او گفت: سیستان و بلوچستان در پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری بعد از استان‌های کرمانشاه و خراسان رضوی رتبه سوم کشوری را دارد‎.
‎معاون استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به رتبه پنجم این استان در طرح‌های مصوب بانک‌ها، افزود: سهم استان‌های مرزی کشور از این تسهیلات پرداختی ۴۵ درصد است که بیش از ۵۰ درصد تسهیلات پرداخت شده مربوط به چهار استان کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی است‎.
‎‏ دکتر نورا گفت: بیشترین تسهیلات پرداخت شده سیستان و بلوچستان در بخش‌های صنایع معدنی کوچک، حمل و نقل، صنایع گوشت و صنعت نساجی بوده است‎.
‎وی سرمایه انسانی را مهمترین ظرفیت سیستان و بلوچستان دانست و افزود: برنامه‌ها تا جذب کامل تسهیلات یعنی ۶۵۰ میلیارد تومان ادامه دارد تا شاهد رونق اشتغال در جوان‌ترین استان کشور باشیم‎.
‎‏ به گفته او برنامه ریزی‌ها در سیستان و بلوچستان برای جذب ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در حوزه طرح‌های اشتغالزایی روستایی است که در صورت تحقق، زمینه اشتغال ۳۵ هزار نفر در این منطقه فراهم می‌شود‎.
‎او افزود: ۷۵ درصد متقاضیان استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری استان زنان هستند.‏
دکتر نورا با اعلام این که تسهیلات در چارچوب مزیت‌های هر منطقه پرداخت می‌شود، گفت: ۵۸ درصد تسهیلات تایید شده و معرفی شده به بانک‌های سیستان و بلوچستان به بخش صنعت، ۲۲ درصد به بخش خدمات و ۲۰ درصد به بخش کشاورزی اختصاص دارد‎.
‎وی با اشاره به این که نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی با توجه به مناطق روستایی، مرزی و عشایری متفاوت و از ۴تا ۶ درصد است، افزود: تسهیلات در قالب طرح‌های توسعه ای، جدید و سرمایه در گردش ارائه می‌شود که از طرح‌های تایید شده سیستان و بلوچستان توسط بانک‌ها ۷۵ درصد به طرح‌های جدید، ۱۲ درصد به طرح‌های توسعه‌ای اختصاص دارد. ‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ