اردکانیان: ساختار بخش آب وزارت نیرو تا پایان امسال اصلاح می‌شود
یکی از مشکلات فعلی وزارت نیرو ساختار این وزارتخانه است که برای حل این مسئله درصدد اصلاح ساختار آن با اولویت بخش آب هستیم که براین اساس ساختار بخش آب تا پایان سال اصلاح خواهد شد و جزئیات این مهم به‌زودی اعلام می شود.

دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو دیروز در گردهمایی مدیران ارشد آب کشور گفت: تمامی جوانان تحصیل کرده و شایسته کشور ما نباید به هیچ عنوان از فراهم شدن فرصت شغلی برابر برای خود ناامید شوند. تاکید وزارت نیرو برای انتخاب مدیران خود بر اساس اعلام فراخوان تلاش برای انتخاب پست های مدیریتی براساس یک فرصت برابر است.

وی تاکید کرد: این وزارتخانه یک دستگاه خدمات رسان است و باید در مسیر کارشناسی مستقیم خود حرکت کند؛ همانگونه که در تلاش برای ارایه خدمات آب و برق پایدار به مردم کشور و تامین آرامش آنها هستیم؛ بنابراین، این اطمینان هم بایستی برای همگان فراهم شود که مدیران این مجموعه از روی کفایت و شایستگی انتخاب شده اند و هیچگونه ملاحظه ای برای حضور افراد خاص در پست های مدیریتی وزارت‌نیرو وجود ندارد.

وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح عملکرد

۴۰ ساله بخش آب و فاضلاب کشور پرداخت و افزود: در بخش تامین آب ۱۹ سد ملی بهره‌برداری شده کشور در ابتدای انقلاب هم‌اکنون با رشد ۹ برابری به ۱۷۲ سد رسیده است و حجم ۱۳ میلیارد و ۳۰۴ مترمکعب مخازن سدهای ملی بهره‌برداری شده در سال ۵۷ هم با رشد ۹ر۳ برابری هم اکنون به ۵۱ میلیارد و ۷۶۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی کشور نسبت به ابتدای انقلاب رشدی ۷ر۶ برابری داشته است، ادامه داد: هزار و ۸۰۴ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های برق‌آبی در ابتدای انقلاب هم اکنون به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسیده است و ۵۵۲ هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی کشور (احداث شده) در سال ۵۷ هم اکنون با رشد ۳ر۴ برابری دو هزار و ۳۵۲ هزار هکتار رسیده است.

اردکانیان به تشریح دستاوردهای کشور در بخش آب و فاضلاب پرداخت و افزود: در حال حاضر تعداد تصفیه‌خانه‌‌های آب شهری کشور با رشد ۱ر۵برابری به ۱۳۹ واحد افزایش پیدا کرده و جمعیت تحت پوشش آب شهری کشور از ۶ر۷۴ درصد ابتدای انقلاب هم اکنون به ۴۸ر۹۹درصد رسیده است.

اردکانیان ادامه داد: تعداد تصفیه‌خانه‌‌های فاضلاب شهری هم با رشد ۵۴ برابری به ۲۱۶ واحد رسیده و جمعیت تحت پوشش سامانه فاضلاب شهری در حال حاضر با افزایش ۸ر۵ برابری به ۳ر۴۹ میلیون نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: ۲ میلیون نفر جمعیت روستایی تحت پوشش آب بهداشتی در ابتدای انقلاب هم با رشد ۴ر۸ برابری به ۸ر۱۶ میلیون نفر رسیده است.

وزیر نیرو همچنین در تشریح عملکرد ۴۰ ساله توسعه مهندسان مشاور و سازندگان تجهیزات صنعت آب و آبفا (بخش غیردولتی) گفت: براساس برآورد صورت گرفته ۲۰۰ کارخانه تولید کننده تجهیزات آب و فاضلاب با رشد ۶ برابری به هزار و ۲۰۰ کارخانه رسیده و شرکت‌های مهندسان مشاور آب و فاضلاب هم با رشد ۳۰ برابری نسبت به ابتدای انقلاب به حدود ۳۰۰ شرکت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های پیمانکاری آب و فاضلاب با رشد ۱۰ برابری به حدود ۵۰۰ شرکت رسیده است، ادامه داد: در حال حاضر شرکت های پیمانکار طرح های ملی سدسازی با رشد ۶ر۲۵ درصدی به ۷۷ شرکت رسیده و تعداد شرکت‌های مهندسان مشاور طرح های ملی سدسازی هم با رشد ۵ر۳۲ برابری به حدود ۶۵ شرکت رسیده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ