محک
از ماها‌تیر محمد بیاموزیم!
ابوالقاسم قاسم زاده
مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و مرکز آن کوالالامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا(مرکز اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای، همسود است. این فدراسیون‌ شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا، سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا و به کشوری مستقل تبدیل شد. مالزی پس از استقلال از انگلیس در سال ۱۹۵۷، حکومت سلطنتی دوره‌ای را پذیرفت. سازمان حکومتی در مالزی الگوبرداری از سازمان پارلمانی انگلیس(سیستم وست منستیر) یا به عبارتی میراث حکومت استعماری بریتانیا است. اما در عمل، بیشتر قدرت در شاخه اجرایی دولت متمرکز می‌شود تا بخش مقننه آن و قوه قضائیه اگرچه مستقل اما در زیر چتر قدرت مجریه قرار دارد. مالزی از زمان استقلال از انگلیس در سال ۱۹۵۷، توسط یک ائتلاف چند نژادی تحت عنوان(ناسیونال باریسان) اداره شده است.

***

در انتخابات سراسری مالزی، بار دیگر پیروزی ماها تیرمحمد ۹۲ ساله بعد از ۱۵ سال دوری از سیاست، شگفتی‌ساز شد. ماها تیرمحمد در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ نخست وزیر بود. این بار او با شعار مبارزه با فساد و انتقال قدرت به نسل جوان مالزیایی، حکمرانی ۶۱ ساله حزب حاکم در مالزی را که او از بنیانگذارانش است، پایان داد. حزب پاریسال ناسیونال که نجیب‌ رزاق از شاگردان و همراهان ماهاتیرمحمد، رهبری آن را به عهده داشت، در این انتخابات شکست خورد و نجیب‌ رزاق از نخست وزیری مالزی کنار رفت. برخی از تحلیلگران نوشتند: «ماهاتیر، نخست وزیر جدید مالزی، برای پیروزی تاریخی در انتخابات سراسری کشورش، با دشمنان قدیمی‌اش متحد شد تا دوستان قدیمی‌اش که مالزی را به فساد سوق داده‌اند، شکست دهد.»

ماهاتیر محمد در این انتخابات و برای کسب پیروزی با یکی از سرسخت‌ترین رقبای قدیمی خود «انور ابراهیم» سیاستمدار برجسته زندانی ائتلاف کرد. انور ابراهیم از نزدیکان ماهاتیر محمد بود و در دهه ۹۰ میلادی با وعده اصلاحات برابر او قد علم کرد. شعار جوان‌گرایی انور ابراهیم موجب شد تا او را به اتهام فساد مالی و اخلاقی زندانی کنند. با حمایت کامل «ماهاتیر محمد»، «نجیب رزاق» که در دولت ماهاتیر وزیر بود، نخست وزیر شد. اکنون بعد از نزدیک به دو دهه از نخست وزیری رزاق، دولت و حزب او متهمند که در بزرگ‌ترین فساد دولتی، میلیاردها دلار ثروت ملی را تاراج کرده‌اند. درباره نجیب رزاق گفته می‌شود که او با دلارهای غارت کرده‌ از بودجه ملی، کلکسیونی از جواهرات به ارزش صدها میلیون دلار برای همسرش خریداری کرده است. پرونده فساد مالی نجیب رزاق خیلی زود باز شد و ضمن ممنوع‌الخروج شدن او، این خبر درصدر اخبار مالزی قرار گرفت که، مبلغ ۶۸۱ میلیون دلار توسط دولت سعودی به حساب بانکی نجیب عبدالرزاق نخست‌وزیر سابق مالزی واریز شد،‌ تا در انتخابات این کشور پیروز شود؛ اما با شکست نجیب عبدالرزاق در برابر ماهاتیر محمد، تمامی این مبلغ به باد رفت، زیرا عبدالرزاق اکنون به جرم فساد ممنوع‌الخروج شده و باید حساب پس بدهد. جالب توجه، «عادل‌الجبیر» وزیرخارجه سعودی بعد از پخش این خبر و برای توجیه آن گفت: «این مبلغ به عنوان «هبه» از سوی دولت عربستان به حساب بانکی نجیب عبدالرزاق واریز شده است!

بعد از هفته‌ای از نخست‌وزیری ماهاتیر محمد همانطور که او در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود بعد از پیروزی در انتخابات گفت، در پی گرفتن عفو سلطنتی برای انور ابراهیم است و در صورت عفو انور ابراهیم، بعد از مدتی به نفع او کناره‌گیری خواهد کرد و قدرت را به او خواهد سپرد.

اکنون انور ابراهیم از زندان آزاد و عفو شده است و مسیر برای اجرای اصلی‌ترین برنامه‌های نخست‌وزیری ماهاتیر محمد هموار می‌شود. بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که ماهاتیر محمد سیاستمدار ۹۲ ساله مالزیایی که نخست‌وزیر جدید این کشور شده است، درگذشته، در دوره طولانی نخست وزیری خود در این کشور که بیش از دو دهه ادامه داشت، توانست اقتصاد مالزی را از بحران و رکود اقتصادی سال‌های پایانی دهه ۱۹۹۰ عبور دهد و با تدابیری که اندیشید رونق را در اقتصاد کشور ایجاد کرد. شعار اصلی ماهاتیر محمد در مبارزه انتخاباتی اخیر در مالزی، عبارت بود از: مبارزه با فساد مالی در حاکمیت و گونه‌های دیگر فساد از جمله قاچاق مواد مخدر و بیکاری و … در مالزی، حل مشکلات گوناگون اقتصادی که در سال‌های اخیر برای کشور ایجاد شده است، بازگشت جوانان به مدیریت کلان کشور و مسئولیت‌پذیری آنها برای اداره کشور خود. نسل جدید باید جایگزین نسل قدیم شود تا فساد را شستشو دهد.

به نظر می‌رسد دانش و تجربه ماهاتیر محمد سیاستمدار ۹۲ ساله که حمایت مردم، بخصوص جوانان مالزی را دارد، در اجرای طرح تحول او با شعار حضور جوانان در هرم قدرت و مسئولیت، موفق شود. از گذر تاریخی سیاستمداری‌ ماهاتیر محمد و تجربه او در مبارزه با فساد و زمینه‌سازی برای حضور جوانان در هرم قدرت دولت و مسئولیت‌پذیری، بسیار می‌توان آموخت. مبارزه با فساد فقط با حذف مفسدان به دست نمی‌آید. در کنار آن جایگزینی نسل جدید، پاک، با انرژی، جوان،‌ لازم و ضروری است. تحول سازنده در ید قدرت جوانان است. این نکته را ماهاتیر محمد ۹۲ ساله، امروز به ملت خود در مالزی پیام می‌دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ