استارت طلایی بورس با پمپاژ نقدینگی جدید
 

حلاوت سودآوری در بازار سهام این روزها به غایت افزایش یافته و سریال رکوردشکنی های گذشته شاخص کل را در یک قدمی کانال ۱۴۷ هزار واحد قرار داد لذا نگاه سهامداران بعد از

مدت ها به سمت بزرگان بازار چرخید، اما نکته متمایز کننده این روند، توجه سهامداران به تمامی صنایع بزرگ و کوچک بود موضوعی که نشان می دهد پمپاژ نقدینگی به بورس همگن تر از بسیاری از دوره های قبل انجام می گیرد.

در پایان معاملات روز دوشنبه، بورس تهران نهمین کانال شکنی طی سه روز معاملاتی را به ثبت رساند، تا همچنان سرمایه گذاری کم ریسک بورسی در صدر توجه سرمایه گذاران باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، شاخص کل بورس تهران با رشد چهار هزار و ۷۶۴ واحدی به کار خود پایان داد.

بورس تهران به مدد نمادهای بزرگ حرکت پرشتابی را آغاز کرد و در ادامه با تسری موج تقاضا به سمت نمادهای کوچکتر، شاهد حرکت یکپارچه عمده نمادهای بازار سرمایه بودیم. شاهد این مدعا نیز پیشی گرفتن رشد شاخص کل نسبت به شاخص هم وزن بود که چرخش دید سهامداران نسبت به روزهای گذشته را نشان میداد.

بورس تهران از آغاز تابستان تاکنون و در چند مقطع زمانی مختلف شاهد جذب نقدینگی های قابل توجهی بوده ، که این مهم نشان از تاثیر عوامل مختلف بر تصمیم سرمایه گذاران است.

طی روزهای اخیر هم عواملی چون کاهش التهابات بازارهای موازی، پوشش ریسک قابل توجه در بازار سهام و پتانسیل نهفته بورس برای رشد بیشتر، مزید بر علت شده تا رشد این روزها سرعت مضاعفی به خود بگیرد.

طبیعتا با صعودی این چنین، انتظار رشد ارزش و حجم معاملات دور از انتظار نیست بورس تهران ارزش معاملاتی به رقم یک هزار و ۲۵ میلیارد تومان را تجربه کرد تا رشد۲۲ درصدی را نسبت به روز یکشنبه داشته باشد.

در بحث حجم معاملات هم تالار شیشه ای شاهد معامله سه میلیارد و ۴۹۲ میلیون سهم بود.

بیشترین ارزش معاملات در میان نمادهای بورسی متعلق به “فولاد” بود این شرکت علاوه بر اینکه ارزش معاملات ۹۲۰ میلیارد ریالی داشت، بزرگترین اهرم رشد شاخص هم بود.

فولاد مبارکه اصفهان در ابتدا تحت تاثیر هجوم خریداران به صف خرید رسید و در ساعات پایانی بازار با کاهش تقاضا به سمت عرضه حرکت کرد.

مشابه روند معاملات فولاد مبارکه اصفهان دربرخی دیگر از نمادهای بورسی دیده شد به نحوی که نمادهای صنایعی چون پتروپالایشی ها و فلزی – معدنی ها باردیگر شاهد تزریق شدید نقدینگی از سوی سهامداران بودند و رشد قیمتی قابل توجهی را ثبت کردند.

همین هجوم نقدینگی به بازار باعث شد تا برای پنجمین روز معاملاتی پیاپی، حقیقی ها سکاندار تغییر مالکلیت بورس باشند ارزش جابه جایی سهام معاملات

۱۸۰ میلیارد تومان بود که از سوی حقیقی ها به حقوقی ها به ثبت

رسید.

حقیقی ها اقبال بیشتری به صنعت محصولات شیمیایی نشان دادند و در ادامه بیشترین خرید را در صنعت چندرشته ای صنعتی داشتند اما در مقابل، حقوقی ها حمایت خود را از صنعت تامین آب و برق و گاز آغاز کردند و در ادامه ذغال سنگ و قند و شکر مورد توجه این گروه قرار گرفتند.

در میان نمادها، بیشترین تقاضای حقیقی ها در نماد “وصندوق” بوده و بعد این گروه تحرک بیشتری در نماد “فولاد” داشته اند حقوقی ها هم بیشترین حمایت را از “امین یکم” داشتند و “کیان” رده دوم بیشترین خرید حقوقی ها را به خود اختصاص داد.

در نهایت بازار سهام تهران با رشد ۳۴ صنعت از ۳۸ صنعت بورسی همراه شد، تا کارنامه درخشان روزهای گذشته همچنان به قوت خود باقی بماند و

چشم انداز تجربه کانال های جدیدتر همچنان روشن باشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ