استمرار عرضه ها در بورس کالا
 

عرضه کالاهای فلزی در بورس بیش از سایرمحصولات مورد توجه قرار گرفت و به همین ترتیب دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی در این رابطه صادرشده که ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشند اما با تکمیل این دستورالعمل‌ها شرایط بهبود یافته‌است

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با افزایش و استمرار عرضه محصولات فلزی در بورس کالا، قیمت ها متعادل شده است؛ همچنین مقرر شده است که محصولات فلزی و غیر فلزی به منظور تامین نیازهای داخلی ابتدا در بورس کالا عرضه شده و پس از تامین کامل نیازهای داخلی، صادر شود.

سیف الله امیری از رشد مثبت صادرات محصولات فلزی و غیرفلزی در شش ماهه نخست سال جاری خبرداد و افزود: عرضه محصولات فلزی در بورس با استقبال شرکت‌های تولیدی همراه بوده است. وی مهم‌ترین اقلام صادراتی که رشد مثبت داشته‌اند سنگ آهن، گندله و کنسانتره اعلام کرد و گفت:فعالیت معدنی کشور در حال حاضر در بخش صنایع معدنی و مربوط به کالاهای اساسی است که از جمله این محصولات می‌توان به الکترود گرافیتی اشاره کرد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امور معادن وصنایع معدنی با اشاره به نقش این محصول در تولید محصولات فولادی تصریح کرد: الکترود نقش مهمی در تولید کارخانه های فولادی دارد که خوشبختانه ازنظر موجودی این محصول مشکلی در کشور وجود ندارد و برای اکثر واحدهای تولیدی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده‌است. امیری همچنین با اشاره به سیاست وزارت صمت به سمت عرضه کالاها در بورس توضیح داد: عرضه کالاهای فلزی در بورس بیش از سایرمحصولات مورد توجه قرار گرفت و به همین ترتیب دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌هایی در این رابطه صادرشده که ممکن است ضعف‌هایی هم داشته باشند اما با تکمیل این دستورالعمل‌ها شرایط بهبود یافته‌است. به گفته وی در حال حاضر با عرضه مستمر میلگرد در بورس کالا، این محصول در کشور به وفور و با قیمت پایین وجود دارد. مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معاونت امورمعادن وصنایع معدنی ضمن بیان این نکته افزود: برای کالاهای عرضه شده در بورس از طرف وزارت صمت قیمت پایه انتخاب شده و سقف معاملات آزاد است. امیری با بیان اینکه عرضه محصولات شرکت ها پس از استفاده از ارز نیمایی، در بورس کالا سرعت گرفت، تصریح کرد: قبل از این که کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی عرضه می‌شد بسیاری از شرکت‌ها رغبتی برای این کار نداشتند و ضرر می‌کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ