افزایش ساعت کار وزرا و کارمندان برای مقابله با تحریم
در شرایط اقتصادی فعلی که پول ملی ما در خطر است به کمک بیشتر مردم نیاز داریم و به‌طور حتم ساعت کاری وزرا و کارمندان دولت افزایش خواهد یافت.

دکتر محمدباقر نوبخت   معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در یک برنامه تلویزیونی ضمن اعلام این مطلب ، با ابراز اینکه برای مقابله با تحریم‌های پیشِ‌رو برخی از برنامه‌های دولت باید تغییر کند، گفت: در برنامه توسعه ششم پیش‌بینی شده است برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصد سالانه باید ۷۷۰ هزار میلیارد تومان منابع کسب شود که برای دستیابی به این مبلغ، کسب منابع مختلفی از جمله ۶۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی دیده شده است. حال با توجه به تحریم‌ها کسب این میزان درآمد مشکل به‌نظر می‌رسد.

وی افزود: پیش‌بینی ما در بودجه سال جاری فروش ۲۴۱۰ هزار بشکه نفت با قیمت هر بشکه ۵۵ دلار به‌نرخ ۳۵۰۰ تومان بود که نه‌تنها به این میزان بلکه بیشتر از میزان پیش‌بینی‌شده را در سه‌ماهه اول امسال صادر کرده‌ایم که با توجه به تولید بیشتر نفت و فروش به‌قیمت ۶۵ دلار هم از نظر ریالی و هم ارزی مشکلی نباید داشته باشیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه با توجه به کاهش دریافت‌های ارزی، ریالی و صرفه‌جویی در عدد کمتر از ۳۸ هزار میلیارد تومان که بودجه دولت است باید صرفه‌جویی از بدنه دولت آغاز شود، بر لزوم تشکیل اتاق فکر برای مقابله با جنگ اقتصادی کنونی تاکید کرد و گفت: رئیس جمهوری با مسئولیت جدیدی که از طرف مقام رهبری به ایشان محول شده است، در شرایط و ساختار ویژه اجرایی و کنار قوای دیگر مسئولیت هماهنگی بین‌قوا با حضور تیم‌های اقتصادی و اجرایی کنار سران قوا برای اصلاحات در قوانین و تصمیمات جدید برای شرایط مختلف را به‌عهده دارد.

وی با اعلام افزایش ۷۴درصدی تولید نفت گفت: دولت در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری ۲۲۸۳۰ میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پرداخت و شاخص‌های رشد اقتصادی کشور بهتر شد. نوبخت گفت: اگر تحریم جدید اتفاق بیفتد، سه مدل دیگر برای بودجه پیش‌بینی شده است که یکی از آنها به تصمیم‌گیری‌های اتحادیه اروپا در قبال برجام و تحریم‌ها بستگی دارد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه دولت، تقویت پول ملی و حفاظت از مردم است، ضمن اشاره به اینکه دولتمردان باید با مردم همراه باشند و از مردم فرار نکنند، گفت: دولت بخشی از مردم است و همه وزارتخانه‌ها باید به‌صورت خودجوش سخنگو داشته باشند و در صورت ضعف و خدای ناکرده کم‌کاری، سخنگو اطلاع‌رسانی کند و واقعیت‌ها به مردم بازگویی شود.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به ۴ گروه منابع درآمدی دولت و کشور گفت: ۴۸ میلیارد دلار بابت فروش نفت بیشترین درآمدی است که وارد اقتصاد کشور می‌شود. همچنین درآمد حاصل از فروش و صادرات فولاد و محصولات غیرنفتی هم وجود دارد که در گروه‌های دیگر قرار می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، وی همچنین از تقدیم ۵برنامه عملیاتی از سوی سازمان برنامه و بودجه به رئیس جمهوری طی هفته جاری خبر داد و گفت: بودجه، تولید، اشتغال و حمایت از اقشار کم درآمد و مدیریت نقدینگی اولویت این بسته‌هاست.

سخنگوی دولت همچنین از تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا در فردا برای بررسی برنامه‌های عملیاتی در این جلسه خبر داد.

خبر دیگری حاکیست: وی همچنین در خصوص سخنان رئیس جمهوری در توئیت خود نوشت:‌ وظایف مهمی را به سازمان برنامه و بودجه محول کردند که به اتفاق همکارانم با تمام توان برای اجرای کامل و دقیق آنها تلاش خواهیم کرد. به گزارش فارس، نوبخت در توئیتی با اشاره به سخنان رئیس‌جمهوری در جمع مدیران اجرایی اظهار داشت: سخنان رئیس‌جمهوری در جمع مدیران اجرایی، راهبردی و در دوره‌ای که دشمنان در شدیدترین حالت هستند، در تاریخ مدیریتی کلان کشور ماندگار است، وظایف مهمی را به سازمان برنامه و بودجه محول کردند که به اتفاق همکارانم با تمام توان برای اجرای کامل و دقیق آنها تلاش خواهیم کرد.

خبر دیگری حاکیست:وی اعلام کرد: حذف یارانه سه دهک‌ (پایین درآمدی) قابلیت اجرایی ندارد و با وجود مضایق اقتصادی، پرداخت یارانه‌های این دهک ها در سال ۱۳۹۷ مانند قبل ادامه می یابد. به گزارش ایرنا، سازمان مدیریت و برنامه ریزی با ارسال پیامکی به ایرنا ضمن اعلام این خبر به نقل از محمدباقر نوبخت افزود: همانطور که در زمان بررسی لایحه بودجه ۹۷ در مجلس اعلام کردیم، پرداخت یارانه به دهک های یاد شده قابل حذف نیست.

در همین زمینه کارشناسان و مدیران سازمان برنامه و بودجه کشور هم در بیانیه‌ ای اعلام کردند: تمامی توان کارشناسی و علمی خود را برای تدوین برنامه های اجرایی موردنظر رئیس جمهوری بکار خواهند گرفت.

به گزارش فارس به نقل از سازمان برنامه و بودجه، در پی سخنرانی رئیس جمهوری در جمع مدیران اجرایی سراسر کشور، کارشناسان و مدیران سازمان برنامه و بودجه کشور این بیانیه‌ با تأکید بر آمادگی کامل برای مواجهه با دسیسه‌ها و توطئه‌های شوم دشمنان میهن عزیزمان تصریح کردند: حال که رئیس جمهوری در خصوص برخی اقدامات ازجمله کاهش هزینه‌ها و ایجاد اشتغال سازمان را مکلف با ارائه برنامه‌ای جدید کرده‌اند، ما مدیران و کارشناسان سازمان برنامه‌وبودجه اعلام می‌داریم تمامی توان کارشناسی و علمی خود را به کار خواهیم گرفت تا برنامه‌های اجرایی موردنظر را حداکثر تا این هفته تدوین و تقدیم کنیم.

در این بیانیه از آحاد مردم ایران خواسته‌شده است در صورتی که ایده نوینی برای مدنظر قرار دادن در ۵ بسته عملیاتی جدید این سازمان شامل حوزه‌ها و موضوعات بودجه، مدیریت نقدینگی، تولید، اشتغال و حمایت از اقشار کم‌درآمد دارند، از طریق وبگاه سازمان به نشانی mporg.irدر اختیار سازمان برنامه‌وبودجه قرار دهند.

خبر دیگری حاکیست: معاون سازمان برنامه و بودجه هم گفت: قانونگذار به دولت اجازه داد ۱۰۰هزار میلیارد تومان بدهی‌های بخش خصوصی، تعاونی‌ها و نهادهای عمومی را از طریق تهاتر با سیستم بانکی تسویه کند.

به گزارش مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، حمید پورمحمدی با اشاره به اینکه پیش نویس آیین‌نامه این موضوع تهیه و به هیأت وزیران ارائه شده است، اظهار داشت: قانون‌گذار در قالب تبصره ۵ قانون بودجه، مکانیزمی دیده که بخش خصوصی، نهادهای عمومی و تعاونی‌هایی که از دولت طلب دارند و به سیستم بانکی هم بدهکار هستند، می‌توانند به شرط اینکه بانک مورد نظر هم به بانک مرکزی بدهکار باشد، بدهی خود را تهاتر کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ