افزایش سرمایه و سود سهامداران
 

عضو جامعه حسابداران رسمی گفت‌: افزایش سرمایه با ارزیابی دارایی‌ هیچ سودی ندارد و ادغام یگانه راه باقیمانده برای بانک‌ها می باشد.

غلامحسین دوانی در گفتگو با فارس، پیرامون ماهیت مؤثر افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بر سودآوری شرکت‌های بورسی گفت: در کشورهایی که دچار تورم‌ فزاینده می‌شوند، مطابق با استانداردهای حسابداری و قوانین، می‌توانند ارزش دارایی‌های خود را به روز کنند، اما در ایران این موضوع تبدیل به دکانی برای سفته‌بازی و برخی انگیزه‌ها میان سهامداران عمده شرکت‌هایی شده که می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.

وی افزود: به دلیل نبود مبنای ارزیابی دارایی‌های جاری و غیرجاری در ایران و همچنین نبود دانش کافی برای کارشناسان رسمی در ارزیابی این دارایی‌ها که گاهی اوقات نگارش ارزیابی‌ها به صورت دستوری صورت می‌گیرد؛ تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از محل مازاد آن هیچ سودی ندارد.

حسابرس معتمد بورس، از تأثیر افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها بر روی ساختار شرکت‌ها و خروج آنها از زیان‌دهی سخن گفت و افزود: این روش دیناری بر روی سودآوری شرکت‌ها نمی‌افزاید.

به طور مثال؛ اگر فرض شود ایران‌خودرو با یک‌هزار واحد دارایی قادر به ساختن ۱۰ ریال عایدی به ازای هر سهم است، در صورت تجدید ارزیابی همچنان توانایی ساختن ۱۰ ریال سود را خواهد داشت، از این رو تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه از محل مازاد آن نه فقط بر عایدی شرکت نخواهد افزود، بلکه نسبت بازدهی دارایی‌ها را هم در سالهای آینده کاهش خواهد داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ