افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوییل در پالایشگاه‌های کشور
 

با افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل در پالایشگاه‌های کشور در سال ۹۷ ظرفیت مناسبی برای ذخیره‌سازی فرآورده در کشور ایجاد شد.

به گزارش شانا، مجتبی دلبری مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزود: با افزایش تولید بنزین از محل راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس، خوشبختانه در سال ۹۷ ذخیره‌سازی بسیار مناسبی در بخش بنزین انجام شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۴۰۰ میلیون لیتر افزایش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در بخش نفت‌گاز هم تولید پالایشگاهی بیشتر از مقدار مصرف داخلی بوده و بخشی از آن در صادرات به‌کار گرفته می‌شود، گفت: در بخش نفت کوره روزانه ۵۵ میلیون لیتر فرآورده مازاد تولید می‌شود که از این ظرفیت برای صادرات استفاده می‌شود.

مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از نیروگاه‌‌های پرمصرف که در زمان بحران دچار قطعی گاز می‌شوند، به شبکه خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی متصل هستند که به‌طور مستقیم سوخت مایع موردنیاز خود را با خط لوله تامین می‌کنند، گفت: همچنین ذخیره‌سازی مناسبی در بخش نفت کوره انجام شده و ظرفیت ذخیره‌سازی نفت‌گاز در بخش نیروگاهی در سال ۹۷ هم یک میلیارد لیتر بیشتر از پارسال (۹۶) بوده است.

وی تاکید کرد: از ابتدای سال ۹۷ به‌طور میانگین روزانه ۹۸ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر نفت‌گاز در کشور تولید شده که با توجه به مصرف روزانه

۸۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتری نفت‌گاز در سال ۹۷، حدود ۱۶ میلیون لیتر فرآورده مازاد داشتیم که بخشی در نیروگاه‌ها و بخشی هم در انبار مخازن راهبردی ذخیره‌سازی شده است.

نامبرده همچنین درباره مقدار تولید نفت‌کوره کشور در سال ۹۷ گفت: از ابتدای سال ۹۷ به‌طور میانگین روزانه ۶۰ میلیون لیتر نفت‌کوره در کشور تولید شده که با توجه به مصرف روزانه ۱۰ میلیون لیتری، ظرفیت مازاد ۵۰ میلیون لیتری برای این فرآورده در سال ۹۷ وجود داشته است.

وی مقدار تولید نفت سفید کشور در سال ۹۷ را به‌طور میانگین روزانه ۷ میلیون لیتر اعلام کرد و افزود: به‌طور میانگین روزانه ۴ میلیون لیتر نفت‌سفید در کشور مصرف شده که این رقم ظرفیت مناسبی برای ذخیره‌سازی به ‌ویژه در فصول سرد سال ایجاد کرده است.

دلبری با اشاره به اینکه خوشبختانه هم اکنون ما بی‌نیاز از واردات فرآورده هستیم، گفت: این در حالی است که تا چند سال گذشته ما برای تامین مصرف داخلی نیاز به واردات بنزین داشتیم، اما از مهر سال ۹۷ واردات بنزین به صفر رسید و در بخش نفت‌گاز، نفت‌کوره و فرآورده‌های ویژه در هفت ماهه امسال صادرات هم داشته‌ایم.

وی درباره وضع تولید گاز مایع در کشور گفت: به‌طور میانگین روزانه حدود ۶ هزار و ۵۰۰ تن گاز مایع در کشور تولید می‌شود که با احتساب مصرف ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ تن کمتر از این مقدار، خوشبختانه موازنه تولید و مصرف در این بخش هم مثبت است.

مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش مصرف فرآورده در کشور را مدیریت صحیح مصرف سوخت و متعادل کردن قیمت سوخت بیان کرد و افزود: با توجه به ظرفیت خوب سی‌ان‌جی، سوق دادن مصرف‌کننده‌ها به استفاده از سی‌ان‌جی راهکار موثری به نظر می‌رسد، این در حالی است که پارسال باوجود افزایش ۹ درصدی مصرف بنزین کشور، شاهد فقط افزایش ۲ درصدی در مصرف گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) بودیم که نشان می‌دهد در این بخش باید سیاست‌های تشویقی به کارگرفته شود.

وی یکی از مهمترین دستاوردهای مدیریت تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در طول سال‌های گذشته را واگذاری نفتکش به رانندگان و پیمانکاران از سال ۶۱ با توجه به جذاب نبودن کرایه‌های حمل پرداختی و کمبود نفتکش در سال‌های اولیه انقلاب بیان کرد و گفت: در مرحله نخست از سال ۶۱ تا ۷۵ حدود ۶۰۰۰ دستگاه انواع نفتکش و در مرحله دوم از سال ۸۳ تا ۹۵ حدود ۵۰۰۰ دستگاه نفتکش به رانندگان و پیمانکاران واگذار شد.

دلبری تشکیل ناوگان سوخت‌رسانی به استعداد حدود

۱۴ هزار دستگاه نفتکش، توزیع روزانه حدود ۱۸۰میلیون لیتر سوخت مایع با نفتکش‌های جاده پیما، تشکیل حدود ۲۰۰ شرکت حمل‌ونقل مواد نفتی و حرکت به سوی پیمان‌های حقوقی به جای پیمان‌های حقیقی در پیمانکاری حمل مواد نفتی، شناسایی، بازدید و ثبت بیش از ۳۰ هزار مسیر حمل فرآورده در سامانه پرداخت کرایه و نصب سامانه ضدجرقه ADR بر روی بیش از ۵۰۰۰ دستگاه نفتکش را از دیگر اقدام‌ها و دستاوردهای این مدیریت بیان کرد و افزود: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تنها شرکتی در کشور است که ناوگان حمل مواد خطرناک خود را به این سامانه تجهیز کرده است.

وی با اشاره به پیش‌بینی تمهیدات لازم برای سوخت‌رسانی زمستانی در آخرین ماه‌های تابستان گفت: تمهیدات لازم درباره ذخیره‌سازی نفت سفید که به عنوان سوخت حرارتی خانوار در مناطق فاقد شبکه گاز شهری استفاده می‌شود، همه‌ساله انجام شده و در مناطق سردسیری شمال‌غرب و غرب که بیشترین سرانه مصرف مناطق سخت‌گذر را دارند، ذخیره‌سازی می‌شود و خوشبختانه شهریور امسال به اندازه کافی سوخت زمستانی در این مناطق و دیگر نقاط کشور ذخیره شده است.

مدیر تامین و توزیع شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه ارزان‌ترین روش انتقال فرآورده به ترتیب خط لوله، کشتی، ریل و بعد نفتکش است، گفت: با توجه به اینکه انتقال فرآورده با نفتکش گرانترین روش به شمار می‌رود، سیاست ما انتقال حداکثر فرآورده از طریق خط لوله، در جزایر و بنادر جنوبی با کشتی و در مناطقی که انبارها به خطوط ریلی متصل هستند، با واگن‌های مخزندار سوخت و راه‌آهن و برای دیگر مصرف‌کننده‌ها از طریق حمل‌و‌نقل جاده‌ای است.

سامانه یکپارچه توزیع فرآورده‌های نفتی ایجاد می‌شود

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از تهیه طرح سامانه یکپارچه نرم‌افزاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خبر داد.

به گزارش شانا، شهرام رضایی گفت: این طرح که یکی از مگاپروژه‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به شمار می‌رود که ظرف دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به

۴۰ سامانه نرم‌افزاری فعالیت‌های داخلی و عملیاتی این شرکت را پشتیبانی می‌کنند، افزود: به‌منظور یکپارچه‌سازی این سامانه‌ها و حذف فرآیندهای موازی، یک سامانه یکپارچه نرم‌افزاری طراحی و پیاده‌سازی خواهد شد و پس از آن برخی سامانه‌های غیرضروری که در حوزه‌های مختلفی همچون انبار، فروش، مالی، بازرگانی و عملیات و … فعال هستند، زیر پوشش سامانه اصلی فعالیت خواهند کرد.‌مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: مطالعات این طرح از حدود یک سال و نیم گذشته آغاز و بازنویسی شده است و به‌زودی مناقصه آن برگزار می‌شود و قرارداد آن نهایی خواهد شد.‌به گفته وی، سرمایه موردنیاز برای اجرای این طرح حدود ۱۰ میلیارد تومان است که از محل کاهش قابل توجه هزینه‌های توزیع فرآورده، کمتر از چند ماه بازگشت سرمایه آن انجام خواهد شد.

رضایی از سامانه تجارت آسان به عنوان یک پنجره واحد برای توزیع فرآورده در کشور نام برد که می‌تواند به عنوان یک الگو مورد توجه دیگر سازمان‌ها قرار گیرد و در ادامه از راه‌اندازی پروژه بارنامه برخط ، سامانه جدید انبار، بازنویسی سامانه عملیات و انبار سوختگیری هواپیمایی، تکمیل سامانه جامع پرداخت کرایه حمل‌ونقل، سامانه یکپارچه نرم‌افزاری، سامانه مالی ACC و تغییرات سامانه مکانیزه انبارها برای انتقال نفت خام به عنوان مهمترین اقدام‌ها و دستاوردها در حوزه مدیریت برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نام برد.

از سوی دیگر علی منشی مدیرعامل مرکز مطالعات جایگاه های سوخت کشور گفت: برای دومین سال پیاپی نمایشگاه جایگاه‌های سوخت و صنایع وابسته از دوم تا پنجم اسفند امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ