افزایش معافیت گمرکی کالای وارداتی ملوانی ‏
 

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: بر اساس دستورالعمل ابلاغی هیأت دولت کالای وارداتی ملوانان شناور‌های زیر ۵۰۰ تن از معافیت ۱۵ میلیون تومانی حقوق گمرکی برخوردار می‌شوند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در نشست شورای مبادلات مرزی استان با بیان این خبر افزود: پیشتر، این معافیت تا ۱۰ میلیون تومان بود.

خلیل قاسمی افزود: ملوانان هرمزگانی می‌توانند هر سال تا شش بار از این معافیت استفاده کنند.

قاسمی افزود:همچنین کالا‌های وارداتی ملوانان از ۲۰ درصد تخفیف سود بازرگانی نیز برخوردار می‌شود.

وی گفت: این کالا‌ها در بازارچه‌های ملوانی که در هر شهرستان تعیین می‌شود قابل عرضه است.

قاسمی ادامه داد: واردات این کالا‌ها باید به گونه‌ای باشد که به تولید داخلی ضربه نزند و ضوابط استاندارد و بهداشت نیز رعایت شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: همچنین در این جلسه مصوب شد که زیرساخت‌های بندری لازم برای استفاده از این دستورالعمل در بنادر کوچک استان با کمک اداره بنادر، گمرک و نیروی انتظامی فراهم شود.

وی افزود: بر اساس مصوبه دولت همچنین شناور‌های تجاری استان در محدوده آب‌های سرزمینی ایران از سوخت با نرخ داخلی با حدود قیمت هر لیتر ۳۰۰ تومان استفاده می‌کنند.

قاسمی اضافه کرد: تعاونی‌های مرزنشینان هرمزگان باید امسال ۴۲ میلیون دلار از سهم صادرات سه میلیارد دلاری استان را انجام دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان نیز در این نشست گفت: استان هرمزگان بیش از دوهزار و ۳۰۰ کیلومتر ساحل دارد و این دستورالعمل فرصت خوبی برای بهره برداری از ظرفیت‌های دریایی هرمزگان است.

ایرج حیدری افزود: هدف از این دستور العمل کمک به معیشت مرزنشینان و ساحل نشینان است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ