افزایش ۱۷ درصدی صادرات غیرنفتی از هرمزگان
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان از افزایش ۱۷ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار از ابتدای سال جاری تاکنون از هرمزگان خبرداد.

خلیل قاسمی در دهمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی هرمزگان با بیان این‌که بیشترین کالاهای صادراتی در بخش صنعت و معدن است افزود: این کالاها به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، هند، چین و تایلند صادر شده است.

وی با اشاره به هدف‌گذاری ۳ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی امسال هرمزگان گفت: تراز تجاری استان در حوزه صادرات و واردات مثبت است و بیشترین صادرات در بخش صنعت و معدن است.

استاندار هرمزگان نیز در این نشست با بیان این‌که باید تا ۱۰ روز آینده زمینه فعال‌سازی گمرک بندر گوکسر شهرستان جاسک فراهم شود تا ملوانان این بندر بتوانند مبادلات تجاری داشته باشند بر لزوم استفاده از ظرفیت سفارتخانه‌ها و رایزن‌های بازرگانی کشورمان برای توسعه صادرات و تجارت خارجی هرمزگان با کشورهای همسایه تاکید کرد.

فریدون همتی افزود: انتظار می‌رود اتاق بازرگانی استان نقش موثرتری در رونق صادرات و تجارت استان ایفا کند.

مدیرکل گمرک شهید‌رجایی نیز در این نشست گفت: در هفت ماه گذشته بیش از ۶۷ میلیون کالا به ارزش ۲۷‌میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از گمرکات کشور صادر شده است که سهم گمرکات هرمزگان ۲۵ میلیون تن و ۷۰۰‌هزار تن به ارزش ۷ میلیون دلار است.

علیرضا دشتانی افزود: صادرات گمرکات استان از نظر وزنی ۲ درصد وزنی و از نظر ارزش دلاری ۳۴ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است.

ناظر گمرکات هرمزگان گفت: در این مدت همچنین پنج‌میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا وارد شده از گمرکات استان وارد کشور شده است که درآمد ریالی حاصل از محل حقوق ورودی کالا شش هزار میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.

دشتانی افزود: عمده کالاهای صادراتی روغن‌های معدنی، مواد قیری، موم‌های معدنی، مواد پلاستیکی، چدن، آهن و فولاد، سنگ فلز جوش، مس است که به کشورهای امارات‌متحده‌عربی، چین، هند، عمان و تایلند صادر شده است.

وی گفت: بیشتر کالاهای وارداتی دیگ‌های بخار و آبگرم، ماشین‌آلات، وسایل مکانیکی و قطعات خودرو، روغن‌های معدنی دستگاه‌های برقی، لوازم صوتی و تصویری، ماشین‌آلات راهسازی، خودرو و غلات است که از کشورهای امارات متحده عربی، چین، کره‌جنوبی، هند و آلمان وارد شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: کالاها از بنادر با سرعت تخلیه و بارگیری می‌شوند و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

الله مراد عفیفی پور افزود: سرمایه‌گذاری در زمینه ساخت کانتینرهای یخچال‌دار می‌تواند به رونق صادرات کمک کند.

وی همچنین از ورود کشتی‌ها و شناورهای خارجی به بنادر گزارشی ارائه کرد.

مدیرکل استاندارد هرمزگان هم گفت: صادرکننده‌های نمونه نیازی به گواهی مجدد برای صادرات از اداره کل استاندارد ندارند.

عیسی باقرزاده همایی افزود: استاندارد کالاهای مشمول قوانین صادراتی کنترل و رصد می‌شود.

وی گفت: تایید گواهی انطباق استاندارد کالا برای صادرات از سوی شرکت‌های بازرسی بین‌المللی تایید صلاحیت شده مورد تایید است.

* صادرات صنایع‌دستی

از ابتدای سال جاری تاکنون یک میلیون و ۸۲۰ هزار دلار صنایع‌دستی هرمزگان به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری، معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان با بیان این خبر افزود: محصولات سفالی، حصیری، شیشه‌ای و خوس‌دوزی از مهم‌ترین محصولات صادراتی هرمزگان است.

سهراب بناوند گفت: صنایع‌دستی استان هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، ترکیه و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.

وی گفت: پارسال دو میلیون و ۲۰۰ هزار دلار از محصولات صنایع‌دستی هرمزگان صادر شد.

گلابتون‌دوزی، خوس‌دوزی، شک‌بافی، گلدوزی، سفالگری، حصیربافی، گلیم‌بافی، قالیبافی و گل‌های شیشه‌ای ازجمله صنایع‌دستی هرمزگان است.

بنابراین گزارش بیش از ۶۸ هزار نفر در زمینه تولید صنایع‌دستی در هرمزگان شناسایی شدند که مشغول به فعالیت هستند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ