۷ ماه ناتوانی حریری؛گره تشکیل دولت لبنان در کجاست؟
امید به تلاش عون برای تشکیل دولت لبنان
بخش دوم و پایانی
 

«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در غیاب «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه این کشور، خود تلاش‌هایی را آغاز کرده تا مشکل فرایند تشکیل دولت در کشورش را که اکنون نزدیک به هفت ماه از آن می گذرد حل کند.

به گزارش ایرنا، در شرایطی که عون در بیانیه ای از احتمال واگذار کردن ماموریت تشکیل دولت به پارلمان و به صورت تلویحی به صرف نظر کردن از ادامه کار الحریری به عنوان نخست وزیر اشاره کرده بود، وی ، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان را به همراه سعد الحریری به کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» فراخواند.رسانه‌ها آن روز خبر از حرکت جدید عون و تلاش او برای نجات لبنان و الحریری سخن گفتند. دیدار سه مقام ارشد لبنان پس از ساعتی به پایان رسید و زمانی که بری کاخ را بدون هیچ اظهارنظری ترک کرد دیگر شب شده بود. اما عون و الحریری پس از خروج بری جلسه ای دو نفره داشتند که بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامید.

نخست وزیر مامور به تشکیل دولت که ۲۰۳ روز است همچنان ناتوان از انجام ماموریت خود می باشد، در جمع خبرنگاران گفت: با رئیس جمهوری طرح‌هایی را درباره مساله تشکیل دولت بررسی کردیم، راه حل‌هایی وجود دارد که رئیس جمهوری رایزنی‌های خود را درباره آنها ادامه خواهد داد. من به خارج از کشور سفر می کنم و زمانی که برگشتم امیدوارم مشکل حل شده باشد.الحریری از بزرگنمایی رسانه‌ها و محافل سیاسی از قصد رئیس جمهوری در واگذارکردن پرونده به پارلمان انتقاد کرد و گفت که هم من و هم جناب عون تمایل به تشکیل هرچه سریعتر دولت داریم و از نیت ایشان آگاهم.

وی با بیان اینکه قانون اساسی در این باره واضح است ولی برخی می خواهند آن را تفسیر به رای کنند، مساله عبور رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس از خود را فضاسازی رسانه‌ها عنوان کرد.از روز سوم خرداد که عون پس از مشاوره با نمایندگان پارلمان لبنان به الحریری ماموریت داد تا برای سومین بار دولت تشکیل دهد، وی ابتدا به دلیل سهم خواهی دو متحد مسیحی و دروزی اش ۵ ماه زمان از دست داد. حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» و حزب «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» که از سوی محور غربی-عربی حمایت می شوند، ۵ ماه تمام بر خواسته خود یعنی داشتن وزرای بیشتر در کابینه اصرار می ورزیدند و بالاخره راه حلی میانه مطرح شد که هم رئیس جمهوری به آن راضی باشد و هم آنها.اما در ششمین ماه از ماموریت الحریری، وی به خاطر نادیده گرفتن سبد رای ۶ نماینده اهل سنت خارج از چارچوب حزب خود یعنی «جریان المستقبل» و حمایت حزب الله از مطالبه بر حق آنان فرایند تشکیل دولت را به تعطیلی کشاند.

بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای کار او را احتکار می خوانند چرا که با وجود ریزش آرای حزبش و از دادن بیش از یک سوم کرسی‌های پارلمانی اهل سنت، ولی او و یارانش همه سهمیه وزارتی کابینه را از آن خود می دانند و از سوی دیگر ۶ نماینده سنی مستقل، به تکیه بر حداقل ۲۸ درصد از آرای جامعه اهل سنت لبنان اختصاص یک وزیر در کابینه را مطالبه می کنند. حزب‌الله با حمایت از آنان، اعلام اسامی وزرای خود را منوط به چراغ سبز این نمایندگان مردم کرده است. اما با گذشت هفت ماه و نیم هنوز الحریری خواسته آنان را نمی پذیرد و این را بازی حزب‌الله توصیف می کند.

دیدارهای عون با نیروهای سیاسی لبنان

عون در کاخ بعبدا با «محمد رعد» رئیس فراکسیون «وفاداری به مقاومت» و «حسین خلیل» معاون سیاسی «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله دیدار و ۵۵ دقیقه گفت و گو کرد.رعد پس از این دیدار گفت که با رئیس جمهوری راه‌های خروج از بحران و راه حل‌هایی را که به صلاح کشور باشد، بررسی کردیم.

وی افزود: ایده‌های مختلفی با صراحت مطرح شد، برخی از آنان مورد قبول و برخی نیز بعید و غیرقابل دسترس است. ایده‌هایی وجود دارد که باید به بحث بیشتری گذاشته شود.علاوه بر این عون دیدارهای دیگری هم داشت. «تیمور جنبلاط» فرزند ولید جنبلاط به عنوان رئیس فراکسیون حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و چند تن دیگر از نمایندگان این حزب با رئیس جمهوری دیدار و گفت و گو کردند. جنبلاط جوان از تلاش جدید عون برای تحرک بخشی به پرونده تشکیل دولت قدردانی کرد و گفت که اقتصاد اولویت نخست پس از تشکیل دولت است و باید برای نجات کشور از فروپاشی اقتصادی زودتر دولت تشکیل شود.پس از آن رئیس جمهوری لبنان با نمایندگان حزب ارمنی «داشناک» (طاشناق) به بحث نشست و در مورد راه‌های خروج ازبحران تشکیل دولت صحبت کردند.

همچنین ۶ نماینده مستقل اهل سنت به حضور رئیس جمهوری لبنان رسیدند. آنها بار دیگر بر خواست خود تاکید کردند و گفتند: اینکه برخی مطرح می کنند یک وزیر را ما خارج از جمع خودمان معرفی کنیم، راه حل مناسبی نیست، این خودکشی و نادیده گرفتن وجود خود است، این خیانت به مردمی است که با آرای خود به ما رای داده اند و آنها را نمی شود نادیده گرفت و کنار گذاشت.عون با بیان اینکه مطالبه آنان را می فهمد و حق می داند، از اینکه سعد الحریری نه با آنها دیدار می کند و نه خواسته شان را می پذیرد، ابراز شگفتی کرد و گفت: من به سراغ شما فرستادم تا بنشینیم و درباره خواسته تان گفت و گو کنیم. رسانه‌های لبنانی به نقل از این ۶ نماینده گزارش دادند که عون پیشنهادی به آنها نداده است و همچنان رئیس جمهوری در حال ترسیم راهی برای حل مشکل است.

بابا نوئل و دولت لبنان

در حالی که برخی از رسانه‌های لبنانی به حرکت جدید رئیس جمهوری بدبین هستند و معتقدند باز هم دولت تشکیل نمی شود، اما برخی رسانه‌ها صحبت از تشکیل دولت تا پیش از فرارسیدن سال جدید میلادی می کنند.الحریری پیش از اینکه برای شرکت در چند نشست اقتصادی به انگلیس سفر کند گفته بود باید ببینیم بابانوئل برای سال جدید تشکیل دولت را به عنوان هدیه به ما می دهد.نبیه بری رئیس پارلمان لبنان در نشست هفتگی با نمایندگان جنبش امل و حزب الله و سنی‌های مستقل، ابراز امیدواری کرد که مشاوره‌ها و تماس‌های رئیس جمهور به زودی به تشکیل دولت ختم شود.

وی تاکید کرد: ما نیاز به یک دولت تشکیل شده و منسجم داریم تا مسئولیت‌های خود را درقبال پرونده‌های زیادی که با آن روبرو هستیم انجام دهد.برخی از رسانه‌ها، چند روزی است که پیش بینی می کنند شاید رئیس جمهوری با توجه به اینکه الحریری پیشنهاد کابینه ای با ۳۲ وزیر را جهت اختصاص یک وزیر به سنی‌های مستقل و یک وزیر به اقلیت‌های علوی و مسیحی رد کرده، به کابینه‌های کوچکتر می اندیشد. کابینه‌هایی متشکل از ۲۴ یا حتی ۱۸ و ۱۴ وزیر؛ موضوعی که تحلیلگران سیاسی آن را «روز از نو و روزی از نو» می خوانند چراکه در صورت مطرح شدن این راهکار جهت تشکیل دولت، همان مشکل سهم خواهی‌ها که ۵ ماه به طول انجامید تا بخشی از آن حل شود، باز هم به وجود می آید.

نگاه دوگانه واشنگتن و تل آویو به تحریم لبنان

آمریکا درخواست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در وضع تحریم علیه ارتش و دولت لبنان رد و در عین حال عنوان کرد که تحریم‌ها علیه حزب الله را تشدید می کند. اما چرا واشنگتن به درخواست تل آویو پاسخ منفی داد؟به گزارش ایرنا، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» به نقل از یک مقام عالی رتبه در دولت جعلی اسرائیل نوشت که تل آویو چند بار از واشنگتن درخواست وضع تحریم علیه بیروت را کرده است. یکی از این دفعات درست پیش از شروع عملیات «سپر شمال» با ادعای وجود تونل‌های منتسب به حزب الله در مرز لبنان و فلسطینی اشغالی بوده که نتانیاهو در دیدار ده روز پیش خود با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در بروکسل از او خواسته بود تا ارتش و دولت لبنان را تحریم کند چرا که به ادعای وی وجود تونل‌ها، نقض آشکار قطعنامه ۱۷۰۱ و تجاوز به مرزهای اسرائیل است و بنابراین لبنان باید مجازات شود.نتانیاهو در این دیدار مدعی شده که حزب الله، کل لبنان را به سمت جنگی دیگر با اسرائیل سوق می دهد؛ جنگی که به ویرانی‌های بزرگ و گسترده و تخریب زیرساخت‌های لبنان منجر خواهد شد، از این رو به وزیر خارجه آمریکا گفته که باید تحریم‌هایی وضع شود که مقام‌های لبنان را وادار کند سیاست‌هایشان را از سیاست‌های حزب‌الله جدا کرده و تغییر دهند. اما پمپئو با درخواست او مخالفت کرده است. روزنامه «الشرق الاوسط» نوشت: پمپئو وضع تحریم بر دولت لبنان را رد کرد و به نتانیاهو گفته که رهبران سیاسی و نظامی آمریکا با رهبران سیاسی و نظامی لبنانی رابطه خوبی دارند و نمی شود این روابط را به هم زد.این روزنامه عرب زبان چاپ لندن با بیان اینکه پمپئو به نتانیاهو اطمینان داده که وجود این روابط، بیش از تحریم‌ها ثمربخش خواهد بود، نوشت که وی از سوی دیگر با افزایش و تشدید تحریم‌ها علیه حزب الله به ویژه در زمینه اقتصادی موافق بود و گفت: تحریم‌های فعلی، حزب الله را در بحران شدید مالی غرق کرده و می توان این تحریم‌ها را شدیدترهم کرد.

الشرق الاوسط ادامه داد: نتانیاهو از افزایش فشارها بر حزب الله استقبال کرد، ولی با نارضایتی از دیدار با پمپئو خارج شد چرا که به دنبال آن بود که آمریکا، دولت لبنان و حزب الله برابر بداند. وی «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان، «سعد الحریری» نخست وزیر و «ژوزف عون» فرمانده ارتش آن کشور را متهم به پیروی از سیاست‌هایی می داند که کمک به حزب الله است، و همواره لبنان را تهدید به نابودی در صورت وقوع جنگ می کند. این روزنامه بین المللی این سیاست نتانیاهو را همچنان غیرقابل قبول در غرب عنوان کرده و نوشت که چنین مساله ای نتانیاهو را می آزارد. نتانیاهو که تلاش زیادی برای فشار بر نیروهای صلح بان بین المللی «یونیفل» هم به کار بسته و از آنان خواسته نقش فعالتری در جلوگیری از دشمنی‌های حزب الله علیه اسرائیل ایفا کند.اشاره الشرق الاوسط به دیدار نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وزیر کشور ایتالیا در قدس بود. دیداری که در آن نتانیاهو از عملکرد ژنرال «استفانو دل کول» فرمانده ایتالیایی نیروهای یونیفل در لبنان به شدت انتقاد کرده و او را به تسامح در برابر حزب‌الله متهم کرد.

تحمیل تحریم، لبنانی‌ها را ضد آمریکا متحد می کند

روزنامه لبنانی «الاخبار» در شماره امروز خود گزارش داد که آمریکا یکی دانستن دولت لبنان با حزب الله را مردود می کند و همواره بر وضع تحریم علیه حزب الله و فشار اقتصادی بر آن تاکید دارد.این روزنامه لبنانی نوشت: پس از آنکه رژیم اسرائیل تونل‌هایی را در مرز با لبنان کشف کرده، بار دیگر مانند همیشه آمریکا اعلام همبستگی با اسرائیل و ایستادن کنار آن را کرد و بر حق تل آویو در دفاع از خود تاکید داشت، اما از سوی دیگر درخواست وضع تحریم بر دولت و ارتش لبنان را رد کرد.الاخبار افزود: پاسخ منفی آمریکایی‌ها طبیعت اختلاف در روش مقابله با دشمنان مشترک را نمایان می کند ولو اینکه هدف هر دو طرف یکی باشد. رویکرد مقابله با حزب‌الله در نزد آمریکا در چارچوبی گسترده تر از منافع است، اما دایره اهتمام اسرائیلی‌ها محدودتر و تنگتر می باشد؛ تلاش می کند که به هر قیمتی جز هزینه مستقیم در جنگ به نتیجه دلخواه خود دست یابد به ویژه از طریق یک طرف سوم.این روزنامه لبنانی نوشت: در یک ارزیابی اولیه می توان متوجه شد که در پایین ترین سطح، گزینه تحریم لبنان و جداشدن از آن مردود است، چراکه این مساله دستیابی به نتیجه مطلوب آمریکا را غیرممکن می کند. این به معنای فقط از دست دادن گزینه‌های مختلف در قبال لبنان نیست، بلکه به معنای ضربه زدن به استراتژی آمریکا در عرصه لبنان است. راهبردی که همچنان واشنگتن بر روی آن حساب باز می کند و برای پیشبرد آن تلاش دارد.

به نوشته الاخبار اگر آمریکایی‌ها کل لبنان را تحریم کنند، استراتژی که آنها در قبال لبنان پیش گرفته اند، ناکام مانده و شکست می خورد وبعدها نمی‌توان آن را ترمیم کرد. استراتژی آمریکا در لبنان برای همه واضح و مبرهن است که واشنگتن جریان موسوم به ۱۴ مارس را همواره حمایت می کند، و دولت‌ها و مقام‌هایی که علیه جریان مقاومت کار کنند، زیر پر و بال سفارت آمریکا در بیروت قرار می گیرند.آمریکایی‌ها هرساله میلیون‌ها دلار در لبنان خرج می‌کنند تا از خود تصویر یک کشور حامی دموکراسی بسازند و بر خلاف بسیاری از کشورها که جشن‌های ملی خود را با حضور دیپلمات‌ها و برخی از سران احزاب لبنانی همسو در هتل‌های بیروت برگزار می کند، آمریکا جشن‌هایی مانند استقلال خود را در اماکن باستانی، تاریخی و فرهنگی اقصی نقاط بیروت با حضور همه از جمله سران احزاب ۱۴ مارس و وزرا و نمایندگان پارلمان لبنان برگزار می‌کند تا مثلا حمایت خود را از لبنان و آرامش آن اعلام کند و اینگونه القا نماید که این حزب الله است که چنین روابطی را برای لبنان و آمریکا نمی خواهد و این مقاومت است که برای کشور شما هزینه و جنگ به ارمغان می آورد.حال اگر کل دولت و ارتش لبنان تحریم شود، بافته‌های آمریکایی‌ها رشته خواهد شد، و لبنانی‌ها همه علیه آمریکا متحد می شوند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ