محک
انتخابات سرنوشت‌ساز در آمریکا
ابوالقاسم قاسم‌زاده
انتخابات سراسری در آمریکا برای انتخاب نمایندگان جدید مجلس و سناتورها برای سنا(کنگره) امروز ۱۵آبان، انجام می‌پذیرد. در این انتخابات قرار است ۴۳۵ نفر نماینده مجلس و ۳۵ عضو جدید سنای آمریکا مشخص شوند. در برخی از ایالت‌های آمریکا هم فرمانداران جدید مشخص خواهند شد. همه تحلیلگران سیاسی در داخل آمریکا همچنین در اروپا و در فضای بین‌المللی، انتخابات امروز را سرنوشت‌ساز برای آینده حاکمیت و مدیریت آمریکا دانسته‌اند، زیرا مرکزیت انتخاب مردم آمریکا براساس تأیید یا رد روال مدیریت رئیس جمهور(ترامپ) است. اغلب نویسندگان سیاسی باور دارند در حال حاضر جمهوری‌خواهان اکثریت کنگره را در اختیار دارند و چنانچه عملکرد ترامپ به انتخاب حداکثری دمکرات‌ها منتهی شود، شاهد یک تغییر اساسی در اعتماد به نفس ترامپ و پشتیبانی کنگره از رئیس جمهور آمریکا خواهیم بود. در حالی که در سنای آمریکا هم انتخاب ۳۵نفر سناتور جدید به عنوان یک سوم اعضای سنا تعیین خواهند شد که می‌تواند تناسب اکثریتی را که اکنون در دست جمهوری‌خواهان است برهم بزند و سنای آمریکا دارای اکثریت از حزب دمکرات شود. این انتخابات نشانه‌های آشکاری را از جامعه آمریکا ظاهر و به صحنه آورده است که از اولین نتیجه آن به قول چامسکی، نظریه پرداز و منتقد مشهور آمریکایی این است که «آمریکا به آشفتگی شدید اجتماعی مبتلا شده است.» او می‌گوید این آشفتگی که امروز در آمریکا شاهدهستیم ناشی از احیای تفکر خشم و ترس است که سخنان و رفتارهای مقامات مسئول آمریکا در واشنگتن، بخصوص رئیس جمهور ترامپ به آن دامن زده است. چامسکی می‌گوید:‌« رفتارها و سیاست ترامپ در دو سال گذشته از دوران ریاست جمهوری او، یکی از دلایل گسترش گفتمان خشونت در جامعه آمریکا است.»
در صحنه مبارزه انتخاباتی اغلب سیاستمداران برجسته آمریکایی و بخصوص دو رئیس جمهور، یکی اوباما، رئیس جمهور قبلی از حزب دمکرات و ترامپ، رئیس جمهور فعلی از حزب جمهوری‌خواه به صورت بسیار فعال حضور پیدا کرده‌اند؛ طوری که در مقایسه با گذشته بی‌سابقه نامیده شده است. ترامپ همه برنامه‌های خود را در کاخ سفید متوقف کرده است و برای شرکت در اجتماع انتخاباتی نامزدهای جمهوری‌خواهان از یک ایالت به ایالت دیگر و تا دو و سه بار حضور در یک ایالت حاضر شده است. اگر چه آخرین آمارها خبر از پیشی گرفتن دمکرات‌ها دارد، اما همه ارزیابی‌های آماری نشان می‌دهد که رقابت‌ها بسیار شدید و فشرده است، طوری که این دور از انتخابات میان دوره‌ای کنگره را به نبرد سخت دو حزب حاکم دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تعبیر کرده‌اند. ترامپ و طرفداران او به وحشت افتاده‌اند. لابی صهیونیست‌ها در آمریکا همه توان مالی و تبلیغی خود را به میدان آورده‌اند تا مگر، فاجعه شکست ترامپ در انتخابات صورت نپذیرد. سیاست ترامپ در فضای تبلیغاتی براساس این محور اصلی می‌چرخد که او همچنان خود را مرد عمل و اقتدار نشان دهد. اما اغلب مردم دریافته‌اند که قلدری رئیس جمهور نه در مجموعه سیاست‌ها و برنامه‌های داخلی و نه در سیاست و روابط بین‌المللی، جواب مطلوب نداده است و آینده‌ای مبهم و خطرناک برای آمریکایی‌ها را رقم زده است. آمریکایی‌ها دریافته‌اند که ترامپ در مدت دو سال گذشته با سیاست قلدری خود چنان آمریکا را به انزوا سوق داده است که اکنون در جامعه اروپا، نزدیک‌ترین مردم به آمریکایی‌ها منفور و از سوی اغلب دولت‌های اروپایی بخصوص در اتحادیه اروپا غیرقابل تحمل شده‌اند. چین، روسیه، کانادا، اغلب کشورها در آمریکای لاتین و در همسایگی آمریکا، ایران، ترکیه، کره‌شمالی، چندین کشور آفریقایی، هند و اغلب کشورهای دیگر در تقابل با روال مدیریت سیاسی و بین‌المللی ترامپ قرار دارند. در داخل آمریکا که ترامپ با محور ایجاد شغل و کاستن بیکاری ناشی از دریافت چندین میلیارد دلاری نفتی شیوخ عرب خلیج‌فارس بخصوص سعودی‌ها و اماراتی‌ها، مانور تبلیغاتی می‌دهد، با برهم زدن و لغو برنامه‌های بیمه درمانی و اجتماعی اوباما، همچنین لغو اغلب طرح‌های اقتصادی و اجتماعی دوران هشت‌ساله اوباما، اکنون در برابر پرسش‌های جدی از سوی شهروندان آمریکایی قرار گرفته است.
بخش وسیع از جامعه سیاه‌پوستان، روشنفکران و دانشگاهیان و اقشار تحصیلکرده‌ آمریکایی ترامپ و همراهان او را نژادپرستانی می‌شمارند که با ادامه مدیریت در واشنگتن موجب خواهند شد تا آمریکا نفوذ و نقش صد ساله خود را از دست بدهد. شکاف‌ها را در داخل آمریکا تشدید می‌کنند و در نهایت رقبای آمریکا انگیزه پیدا می‌کنند تا برای خود راه و روش و مسیری جدا از آمریکا ترسیم و ادامه مدیریت دهند. سپردن خاورمیانه به دست نتانیاهو برای استقرار هژمونی صهیونیستی بر آن و باز گذاشتن دست محمدبن‌سلمان، ولیعهد سعودی در قتل‌عام ملت یمن و ادامه خیانت‌های او در عمل بازوی ترامپ در خاورمیانه را دو قاتل (نتانیاهو و محمدبن‌سلمان) معرفی می‌کند. در کنار آن بیرون آمدن از اغلب پیمان‌های بین‌المللی حاصل اقتدارگرایی، ترامپ را به تثبیت یکجانبه‌گرایی و دورنمایی از خطر جنگی دیگر در اذهان عمومی، هم در صحنه بین‌المللی و هم در داخل آمریکا تبدیل کرده است. ترامپ اگرچه می‌خواست تا کشورها در سراسر جهان از «قلدری» او وحشت کنند، اکنون و در این انتخابات می‌بیند که مردم آمریکا از «دیوانگی»‌های او وحشت زده شده‌اند. در کنار دمکرات‌ها، رقیب اصلی و عمده ترامپ بخشی از هم‌حزبی‌های او نیز علیه سیاست رئیس جمهور در این انتخابات حضور پیدا کرده‌اند.
نتیجه این انتخابات اگر به پیروزی دمکرات‌ها بینجامد، به یقین سیاست آمریکا با مدیریت ترامپ دگرگون خواهد شد و اگر همچنان جمهوری‌خواهان پیروز میدان انتخابات شوند و اکثریت کنگره را در اختیار داشته باشند، ترامپ ناچار به تجدیدنظر جدی در مدیریت و سیاست‌هایش خواهد شد. این انتخابات نشان می‌دهد که جامعه آمریکا ملتهب و به شدت نگران از آینده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ