محک
انتخابات مجلس در افغانستان
ابوالقاسم قاسم زاده
انتخابات مجلس در کشور همسایه ما افغانستان بعد از ۳ سال تاخیر آغاز شده است. دوره قبلی انتخابات مجلس افغانستان در سال ۱۳۸۹ برگزار شد. براساس قانون بعد از پنج سال یعنی سال ۱۳۹۴ انتخابات مجلس برای تشکیل دوره هفدهم باید انجام می‌گرفت. اما بر اثر دو مشکل: اول نبود امنیت عمومی، و دوم اختلاف‌هایی که در اصلاح قانون انتخابات بخصوص پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۳ پیش آمد، در عمل اکنون پس از سه سال تاخیر قرار شده است در سال ۱۳۹۷ همراه انتخابات شوراها«ولسوالی»ها انجام پذیرد. در نگاه اغلب تحلیلگران مستقل، حتی در غرب (اروپا و آمریکا)، مرکزیت مشکلات و بحران‌ها ناشی از اشغال نظامی این کشور از سوی آمریکا و شکست برنامه‌های آن در مدیریت سلطه بر افغانستان بعد از نزدیک به ۱۷ سال است.

در یک مرحله، زمان ریاست جمهوری کلینتون، تلاش بین‌المللی برای بازگشت صلح و امنیت به افغانستان در دستور کار قرار گرفت که منجر به نشست‌های گفتگو درباره آینده افغانستان و بازگشت صلح و امنیت به این کشور در «ژنو» شد. در آن مرحله بعد از چند نشست و گفتگو، جمهوری اسلامی با ارائه طرحی آمادگی خود برای برقراری صلحی پایدار برای افغانستان حتی در همکاری با آمریکا را اعلام کرد. در آن زمان تلاش ایران نتیجه داد و افغانستان به صلح و آرامش نسبی دست یافت. بعدها، خانم آلبرایت وزیرخارجه آمریکا در کتاب خاطرات خود نوشت «همکاری ایران با آمریکا نتیجه بزرگی برای بازگشت آرامش و امنیت به افغانستان به ارمغان آورد.» اما به قول مردم ایران و افغانستان، این نتیجه «گل یک بهاره» بود. ستیزه‌جویی آمریکا علیه ایران و ادامه سلطه‌جویی‌اش بر افغانستان، مرحله به مرحله این کشور را به دو روال و حاصل سوق داد. اول ناامنی فراگیر در سراسر افغانستان و دوم فقرزدگی عمومی در این کشور.

گروه تروریستی «طالبان» براساس تمامی اسناد انتشار یافته از آغاز دست ساخته آمریکا و دلارهای سعودی‌ها بود. همانگونه که «برژینسکی» مشاور امنیت ملی دولت وقت آمریکا در فیلم منتشر شده نشان می‌دهد، تلاش در تهییج و تشویق سران طالبان برای مقابله با ارتش شوروی(سابق) دارد.

دخالت میدانی آمریکا در افغانستان در آن زمان تا امروز ادامه یافته است. سعودیها نیز مخارج هزینه اسلحه و کمک‌های دلاری به طالبان را انجام ‌دادند. این مسیر با حمله نظامی آمریکا به افغانستان و اشغال کامل این کشور، دوره جدیدی را رقم زده است. اکنون ۱۷ سال از سلطه نظامی آمریکا بر افغانستان می‌گذرد. در این مدت بقول ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، هزاران میلیارد دلار خرج افغانستان شد، اما محصول آن فراگیر‌شدن فقرزدگی و ناامنی در این کشور شده است! تازه‌ترین گزارش اداره جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان نشان می‌دهد، تولید تریاک و قاچاق مواد مخدر طی دوران اشغال افغانستان توسط آمریکا، ۶۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. در کنار این گزارش تمامی بررسی‌های اطلاعاتی درباره افغانستان نشان می‌دهد که هنوز افغانستان همچنان تعریف قومی ـ‌ طایفه‌ای دارد، بخصوص باور بسیاری از سیاستمداران این کشور به سمت ‌و سوی کاخ سفید و گرایش آنها به سلطه نظامی ارباب‌(آمریکا) اوضاع سیاسی ـ اجتماعی در افغانستان را پیچیده‌تر و بحرانی‌تر از گذشته کرده است. در کنار آن طالبان و داعش همچنان نبض بهم‌زدن امنیت عمومی را با اشغال بیش از ۴۵ درصد از خاک افغانستان در اختیار دارند. همین دیروز وزیرخارجه روسیه «لاورف» گفت، آمریکا باقی‌مانده نیروهای شکست‌خورده داعش را به افغانستان می‌برد و عبور سران داعشی از سوریه به افغانستان را فراهم می‌کند! دخالت‌های نظامی ـ سیاسی آمریکا با همراهی سعودی‌ها و اماراتی‌ها، موجب شد تا انتخابات مجلس بعد از سه سال تأخیر انجام گیرد و آن‌هم تنها در ۶۰ درصد خاک افغانستان و ۴۰ درصد دیگر مناطق که تحت کنترل نیروهای طالبان هستند از شرکت در انتخابات محرومند. وقوع انفجارها در چندین ایالت و در داخل کابل، در عمل اصل برگزاری سالم انتخابات مجلس را مورد تردید قرار داده است.

از سوی دیگر کم و کیف چهره‌های نامزدهای انتخاباتی‌ نشان می‌دهد که همچنان تقابل طایفه‌ای و قومی برجسته‌ و تعیین‌کننده است و افغانستان تا تعریف واقعی انتخابات بر اساس دمکراسی عمومی فاصله بسیار دارد. از نشانه‌های مثبت در این انتخابات یکی تلاش خستگی‌ناپذیر مردم افغانستان است که در آرزوی «وحدت ملی» و دستیابی به افغانستان آزاد و آباداند. نسلی جوان ظهور و بروز یافته که می‌خواهد سرنوشت آینده افغانستان را متفاوت از گذشته بعد از ۱۷ سال اشغال نظامی آمریکا رقم بزند. شعار اصلی آنها همچنان صلح و امنیت برای افغانستان مستقل است. تشکیل مجلس جدید، گامی به‌جلو برای تحقق آرزوهای ملت افغانستان است. افغانستان مهمترین و نزدیک‌ترین کشور همسایه ایران با سابقه فرهنگی، تاریخی است. مردم ایران نیز آرزوی استقرار افغانستانی آباد و آزاد را با پایان بخشیدن به سلطه نظامی آمریکایی‌ها در این کشور دارند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ