یادداشت/درس‌هایی از رقابت‌های جهانی کشتی
انتظاراتی که بر آورده نشد
محمدرضا‌ کاظمی
 

تیم ملی کشتی آزاد کشورمان با کسب ۳ مدال برنز رقابت های جهانی بوداپست مجارستان به کار خود پایان داد.

به عبارت دیگر کار ملی پوشان ما یک روز مانده تا پایان رقابت های جهانی به فرجام رسید زیرا دو کشتی گیر اوزان ۷۰ و ۹۷ کیلوگرم کشورمان یعنی یونس امامی و مجتبی گلیچ در همان کشتی اول بازنده شده و در ادامه پس از شکست حریفان، عملا از ادامه کار بازماندند. فراموشمان نشده که سال گذشته نیز سرنوشتی کما بیش چنین داشتیم اما پرسش آن است که چرا نمایندگان ما در جهانی مجارستان حق مطلب را ادانکرده و نتوانستند ‌در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.

پوست‌اندازی دیر هنگام؟

تیم های قدرتمند کشتی کشورهایی چون روسیه و آمریکا پس از المپیک ۲۰۱۲ شروع به پوست اندازی و ایجاد تغییرات در ارکان تیم ملی خود کردند. آنان به جای اینکه چشم به کسب عنوان قهرمانی در جام جهانی و مسابقاتی از این دست دوخته باشند شروع به تقویت پایه ها و تزریق نفرات برتر جوانان به تیم ملی بزرگسالان کردند. در مقابل کادر فنی و فدراسیون کشتی کشورمان با تمسک به اصل نتیجه گیری همچنان تلاش کرد از قهرمانان شاخص گذشته در تمام مسابقات استفاده کند.پی گیری این روند از یک سو و تاکید بر اعمال فرایند مورد نظر باعث شد تا امکان حضور بزرگانی چون رضا یزدانی، حسن رحیمی، جواد ابراهیمی و.. در ترکیب تیم ملی فراهم نشود. در نتیجه فدراسیون کشتی به اجبار در چاله ای که خود کنده بود گرفتار و در نهایت مجبور شد دست به دامن کسانی شود که شاید در شرایط عادی از انتخاب آنان خودداری می کرد. به این ترتیب تیم ملی کشتی آزاد با ترکیبی از چند جوان و تعدادی از با تجربه ها راهی بوداپست شد. از همان ابتدا روشن بود کشتی گیرانی چون یونس امامی، امیرحسین مقصودی، مجتبی گلیچ و حتی رضا اطری نخواهند توانست انتطارات را بر‌آورده کنند. قرعه دشوار و بد اقبالی نیز مزید بر علت شد تا چهره های شاخصی چون حسن یزدانی، علیرضا کریمی، مصطفی حسین خانی و پرویز هادی هم نتوانند در حد و اندازه های واقعی خود ظاهر شوند.

در بوداپست اغلب کشتی گیران ما در سه دقیقه دوم دچار کم نفسی و ناکامی بودند. هر کجا کشتی ها پایاپای و نزدیک بود، نمایندگان ما بازنده میدان بودند این امر یک حقیقت را روشن کرد که ملی پوشان ما به جهت آمادگی جسمانی دچار ضعف بودند. از طرفی کادر فنی نتوانست کوچینگ و هدایت ملی پوشان را به درستی انجام دهد. اداره کشتی که از اصول اولیه دنیای کشتی محسوب می شود به درستی به قهرمانان آموزش داده نشده بود و در یک کلام آزادکاران کشورمان از ناکامی سال گذشته درس نگرفته بودند.تمام این عوامل دست به دست هم داد تا از جمع ۱۰ کشتی گیر آزادکار ما هیچ کدام امکان حضور در فینال رقابت های جهانی ۲۰۱۸ مجارستان را پیدا نکنند. تردیدی وجود ندارد که ضعف عملکرد کشتی گیران در میدان جهانی یادشده نیازمند بررسی و دقت کارشناسانه است تا اولا روشن شود چرا طی دو سال گذشته تا به این اندازه تنزل داشته ایم و ثانیا چه راهکارهایی را باید در راستای رفع ضعف و مشکلات مذکور اتخاذ کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ