انتقاد معاون وزیر ارشاد از فراوانی تعداد نشریه‌های اقتصادی و ورزشی
سرویس شهرستان‌ها: معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سهم بودجه فرهنگی کشور اندک است و در حال رایزنی با مجلس شورای اسلامی برای افزایش آن هستیم.

محمد سلطانی فر در نشست مسئولان رسانه‌ای خراسان شمالی در بجنورد با اشاره به شرایط حساس کشور، اظهار داشت: رسانه‌ها می‌توانند در گذر از این گردنه پر پیچ و خم به کشور کمک کنند.

وی با تاکید برضرورت آموزش خبرنگاران اظهار داشت: تا امروز کلاس‌های آموزشی متعددی به صورت رایگان برای خبرنگاران برگزار شده است اما مسئولان نیز آموزش می‌خواهند.سلطانی فر با اعلام آمادگی برای برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مسئولان خراسان شمالی افزود: در این خصوص کلاس‌های آموزشی متعددی برای مسئولان در استان‌های کشور برگزار شده است تا ترس آنها از روزنامه و روزنامه نگار و نحوه مراوده و برخورد و ارائه اطلاعات را که بیشتر به دلیل ناآگاهی، است برطرف شود. وی با بیان این که امروز بسیاری از روزنامه‌های بزرگ و پرسابقه کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، به فراوانی تعداد رسانه‌ها در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: آیا واقعاً کشور ما به ۶ هزار مجوز رسانه‌های مکتوب، ۴هزار پایگاه و فضای مجازی و تعداد بالای خبرگزاری‌ها نیاز دارد؟

سلطانی فر با بیان اینکه وزارت ارشاد از مجوزهایی که از یک سال قبل داده شده است حمایت نمی‌کند، گفت: مجوز انتشار روزنامه به کسی داده می‌شود، که قبلا سابقه مدیریت هفته نامه داشته باشد.وی افزود: در کشور ۶۶۱ نشریه اقتصادی و۳۳۰ نشریه ورزشی داریم که اگر قرار بود کمیت منجر به رشد و پیشرفت شود، باید در عرصه اقتصاد و ورزش امروز حرف اول را در دنیا می‌زدیم.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با کم کردن تیراژ روزنامه‌ها در ادارات نیز گفت: صرفه جویی خوب است، ولی قرار نیست این صرفه جویی از روزنامه‌ها شروع شود.

وی در رابطه با کانون‌های آگهی و تبلیغات اظهار داشت: در دوره‌های گذشته به دلیل نگاه درآمدزایی به این کانون‌ها توجه نمی‌شد، ولی اکنون به هر رسانه‌ای در کمتر از ۲ ماه مجوز کانون تبلیغاتی می‌دهیم.

وی افزود: هم اینک ۱۱هزار کانون تبلیغاتی در کشور داریم که برای توجه بیشتر به آنها مقدمات اتحادیه بزرگ کانون‌های آگهی فراهم شده که تا ۲ هفته آینده راه اندازی می‌شود.سلطانی فر از اجرای اقدامات مقدماتی طرح پایش آگهی‌های تبلیغاتی در فضای مجازی خبر داد و گفت: باید قبول کرد فضای آگهی تغییر یافته است و صرفاً در فضای مکتوب نیست، بلکه دریایی از پول در فضای مجازی وجود دارد که می‌توان از آن به خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به عملکرد خودسرانه و سلیقه‌ای در مورد دریافت مالیات، اظهار داشت: تشکل‌ها اتحادیه‌های مربوطه می‌تواند این روند را دنبال کند و ما نیز هر گونه مکاتبه‌ای را برای معافیت رسانه‌ها از مالیات انجام می‌دهیم.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر حمایت جدی از انجمن‌های صنفی رسانه ای، گفت: تا الان حدود ۳۰ نهاد صنفی به ثبت رسیده است، اما، خود خبرنگاران هم می‌توانند اتحادیه صنفی ایجاد کنند، زیرا که آینده توسعه یافتگی رسانه‌هابه واسطه همین انجمن‌ها است.

وی با اشاره به لزوم تشکیل رشته روزنامه نگاری در دانشگاه دولتی استان خراسان شمالی، افزود: مباحث مسکن، سینما و دیگر امکانات رفاهی برای خبرنگاران را نیز مسئولان خراسان شمالی باید در برنامه داشته باشند تا از ظرفیت سایر نهادها استفاده شود.

سلطانی فر، ایده استفاده از خبرنگاران به عنوان مشاوران رسانه‌های مدیران دستگاه‌ها را به شرط اینکه تبدیل به روابط عمومی نشوند مطلوب دانست و گفت: اگر نقد از روزنامه نگار گرفته شود، خطر بدل شدن به روابط عمومی وجود دارد.وی با تاکید بر نگاه ویژه برای تامین معیشت و حداقل ملزومات خبرنگارانی که دائم قلم می‌زنند، گفت: نباید جایگاه روزنامه نگاری و خبرنگاری را با سایر نهادها یکی دید.وی با بیان اینکه عملکرد ضعیف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در پرداختن به موضوعات معیشتی خبرنگاران نفی نمی‌کنیم، اظهار داشت: امروز نشریات دولتی هم از نظر تامین کاغذ تعداد کارکنان و مراودات بالا مشکل دارند و این مشکلات فقط مربوط به رسانه‌های مستقل نیست.سلطانی فر، گفت: هم اینک ۲سال است ۵گروه روی کاستی‌های قانون مطبوعات کار می‌کنند تا ایرادهای آن رفع شود، ولی نگران هستیم که بدون رفع این نقائص این قانون تصویب شود.وی با اشاره به وجود انتقادات فراوان در طرح رتبه بندی رسانه‌ها به دلیل انجام آن به وسیله خود آن‌ها، گفت: به همین دلیل درصد تاثیر رتبه بندی را در برخی جاها به صفر رساندیم تا دوباره بازنگری شود.‏در این نشست از مادر شهید محمدرضا امانی، خبرنگار شهید خراسان شمالی تجلیل شد.

وزارت کار سختی کار خبرنگاری را نپذیرفته است

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگرچه قرار گرفتن حرفه خبرنگاری در حیطه مشاغل سخت و زیان‌آور مورد پیگیری این وزارتخانه و خبرنگاران است، ولی هنوز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آن را نپذیرفته است که در صورت قبول این موضوع از سوی وزارتخانه یادشده، خبرنگاران می‌توانند با ۲۰ سال خدمت بازنشسته شوند.سلطانی‌فر بیمه خبرنگاران را از وظایف کارفرما و مدیران مسئول نشریات دانست و گفت: تا چند سال قبل یارانه‌ای به صندوق هنرمندان برای بیمه خبرنگاران اختصاص می‌یافت که با مداخله در کار کارفرمایان، اتفاقات بدی در این حوزه رخ داد.

سلطانی فر افزود: با سهمیه بندی رسانه‌ها برای بیمه، چون برخی رسانه‌ها با همه سهمیه خود کار نمی‌کردند، افراد دیگری را که خبرنگار نبودند در لیست قرار می‌دادند تا از تسهیلات بیمه برخوردار شوند که سبب می‌شد افراد مطالبه حقوق خود را از کارفرما داشته باشند و کارمندان عادی را به عنوان خبرنگار بگنجانند. به همین دلیل در برنامه دیگری همه رسانه‌ها را مشمول ردیف زیر ۷ درصد پرداخت بیمه‌ای برای ۵ نفر بیمه شده قراردادیم که تمامی رسانه‌های مکتوب را شامل می‌شد و اکنون به دنبال آن هستیم که رسانه‌های مجازی را نیز دربرگیرد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بیمه تکمیلی ۳۰۰۰روزنامه نگار از طریق صندوق هنرمندان، گفت: این افراد که با احتساب خانواده‌هایشان شامل حدود ۷هزار نفر می‌شوند. با پرداخت ۳۰ درصد سهم روزنامه نگار، می‌توانند از مزایای بیمه تکمیلی برخوردار شوند.سلطانی فر از واگذاری بخشی از اختیارات ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانه‌های مطبوعات خبر داد و گفت: اگر این آمادگی در خانه‌های مطبوعات وجود داشته باشد، این امکان فراهم می‌شود.

وی افزود: تا امروز در هیات مرکزی خانه‌های مطبوعات ۱۸ بند برای واگذاری امور، مصوب شده و قرار است این اختیارات واگذار شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ