محک
انتقال سفارت آمریکا در روز نکبت!
ابوالقاسم قاسم زاده
امروز (دوشنبه) سالروز تأسیس رژیم صهیونیستی است. هفتاد سال قبل با اعلام رسمی تأسیس اسرائیل در سازمان ملل، دولت آمریکا اولین دولتی بود که اسرائیل را به رسمیت شناخت. امروز قرار است تا سفارت آمریکا از تل‌آویو به کنسول‌گری این کشور در بیت‌المقدس انتقال و در مراسمی گشایش یابد. هیئت آمریکایی را داماد یهودی ترامپ که از صهیونیست‌های ارشد عضو سازمان «اِپک» در نیویورک است، همسر او دختر ترامپ و چند دیپلمات آمریکایی تشکیل داده‌اند که به نمایندگی از رئیس جمهور آمریکا در این مراسم شرکت می‌کنند. در حالی که دعوت‌نامه «نتانیاهو» برای شرک در جشن سالگرد اسرائیل به نمایندگان دولت‌‌ها ارسال شده است، اما چون اعلام شده است این جشن برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس است، هیچ دولت اروپایی و بسیاری از دولت‌ها در جهان از جمله روسیه و چین در مراسم شرکت نکرده‌اند. نتانیاهو در مصاحبه خود به پرسش رد دعوتنامه او از سوی کشورها گفت:‌ «فعلا دو کشور پاراگوئه و اروگوئه دعوت را پذیرفته‌اند!» رد مراسم جشن انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس از سوی اغلب کشورهای جهان نشان از نارضایتی از ترامپ در تصمیم به انتقال سفارت آمریکا دارد. این کشورها اقدام ترامپ را مخالف مصوبات سازمان ملل و شکستن مصوبه دیگر بین‌المللی از جانب او می‌شمارند. ترامپ تاکنون علاوه بر خارج شدن از پیمان بین‌المللی پاریس (محیط زیست و زیست سالم) برخلاف تصویب آن در سازمان ملل، خارج شدن از برجام، پیمان دیگر مصوبه کشورهای موسوم به ۱+۵، شامل آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران شد که در شورای امنیت سازمان ملل نیز تصویب شده است. اکنون با انتقال سفارت به بیت‌المقدس،‌نقض دیگری از یک پیمان بین‌المللی را انجام داده است. در دوران مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری که دو رقیب، ترامپ از حزب جمهوری‌خواه، و کلینتون از حزب دمکرات با یکدیگر مبارزه انتخاباتی داشتند. ترامپ در سخنرانی خود در سازمان مرکزی صهیونیستی «اِپک» در نیویورک گفت: «به محض انتخاب به ریاست‌جمهوری آمریکا، سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد تا بیت‌المقدس برای ابد مرکز رسمی دولت اسرائیل باشد.» استقبال صهیونیست‌ها و بخصوص «نتانیاهو» از این گفته ترامپ نشان داد که لابی قوی صهیونیست‌ها در آمریکا سرمایه مالی و سیاسی خود را خرج پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری می‌کند. ترامپ با اعلام این انتقال بعد از استقرار در کاخ سفید، شوک سیاسی بزرگی را در داخل و خارج آمریکا، بخصوص در اروپا ایجاد کرد.

اعتراض به او چنان فراگیر شد که وزارت خارجه آمریکا طی اطلاعیه‌ای برای فروکش‌کردن اعتراض‌ها اعلام کرد «اجرای این تصمیم رئیس‌جمهور، حداقل تا دو سال آینده به‌طول می‌انجامد و انجام فوری آن در دستور کار نیست!‌» بعد از اولین سفر ترامپ به خارج از آمریکا و دیدار از عربستان که بقول خود او در یک سفر دو روزه بیش از ۱۲۰میلیارد دلار به‌صورت نقدی از دلارهای نفتی سعودی‌ها را دریافت کرده است و انجام آن را موفقیت بزرگ خود نامید. ضمن توهین مکرر به اعراب و شیوخ ثروتمند حاکم آن چندبار گفت: « سران عرب گاوهای شیرده‌اند. این سران عرب در سعودی و در جزایر خلیج فارس تنها صاحب ثروت‌های عظیم از دلارهای نفتی‌اند و خاصیت دیگری ندارند.»

در دوران اوباما که نتانیاهو روابط بسیار سردی با او داشت، چندبار در ستون محک نوشته شد که از مشکلات بزرگ خاورمیانه یکی هم نبود «هژمونی» در این منطقه است. اوباما و سیاست او درباره خاورمیانه به هر دلیل یا علتی در این است که نمی‌خواهد دولت اسرائیل به تنهایی فرماندهی هژمونی در این منطقه را داشته باشد. اما امروز ترامپ در تنظیم استراتژیکی کمی خود می‌خواهد رژیم صهیونیستی فرماندهی هژمونی در خاورمیانه را داشته باشد. در جهت همین سیاست است که سیاست‌های امروز آمریکا در خاورمیانه از کانال نتانیاهو اعمال می‌شود تا هژمونی اسرائیل در منطقه تثبیت گردد. در راستای همین سیاست است که مثلث آمریکا، سعودی و اسرائیل شکل گرفته است و به قول ترامپ موضوع فلسطین و مشکلات آن از دستور کار و سیاست اصلی کاخ سفید خارج شده است. در همین دیدگاه ترامپ است که هفته گذشته محمدبن سلمان ولیعهد سعودی گفت: «دیگر موضوع فلسطین مساله اصلی در نگاه سیاسی ما نیست»! خبرها حکایت دارد که در دیدار محمود عباس با شاه سعودی به او گفته شده است، یا اسرائیل را به رسمیت بشناسید و یا انتظاری از حمایت سیاسی ـ مالی ما به دولت خودگردان فلسطین نداشته باشید.

نتانیاهو سرمست از روال تصمیم‌گیری ترامپ برای سپردن هژمونی منطقه به اسرائیل است. درحالی‌که اغلب حاکمان در کشورهای عربی ضمن تمکین به سیاست‌های ترامپ از آرمان‌های فلسطین و از حمایت از ملت مظلوم آن فاصله گرفته‌اند. با همه سختی شرایط هنوز امواج اعتراضی فلسطینیان در زیر کشتارهای وحشیانه ارتش صهیونیستی در سراسر فلسطین اشغالی ادامه دارد. همین امروز بیش از ۵۰ شهید و ۲۰۰۰زخمی حاصل کشتار اسرائیلی‌‌ها شده است. نسل‌کشی در فلسطین اشغالی چنان شدت گرفته است که خاموشی و سانسور اخبار آن از سوی اغلب رسانه‌های غربی دیده می‌شود. رسانه‌هایی که شب و روز فریاد رعایت حقوق بشر سر می‌دهند.

امسال بعد از ۷۰ سال از کاشتن رژیم صهیونیستی در خاورمیانه، جشن سالگرد تأسیس اسرائیل و گشایش سفارت آمریکا در بیت‌المقدس با بایکوت و رد اغلب کشورهای اروپایی و در سراسر خاورمیانه از سوی ملت‌های مسلمان و دولت‌های اسلامی مواجه شده است. ترامپ همه معادلات دوران اوباما در خاورمیانه را به هم ریخته است. دورنمای این سیاست افزایش بحران در این منطقه بحرانی و جنگ‌زده است. برخی از تحلیلگران سیاسی در غرب معتقدند ترامپ، خاورمیانه را به‌سوی جنگی جدید سوق می‌دهد و دست‌های رژیم صهیونیستی را برای گشودن و بسط هژمونی این رژیم نژادپرست باز گذاشته است. تثبیت هژمونی اسرائیل در خاورمیانه از مسیر دریای خون‌ریزی‌ها افزون‌تر و بحران‌های گسترده‌تر و عمیق‌تر عبور خواهد کرد. جهان با سیاست‌های غلط ترامپ در تهدیدهای مداوم و جدید سوق داده می‌شود. شکستن مقاومت و به‌خصوص مقاومت فلسطین در اولویت اصلی این سیاست شوم است، آن‌ هم در حالی که معاونان و مشاوران ترامپ در کاخ سفید، در وزارت خارجه و… را، افرادی با شناسنامه و سابقه دیرینه نژادپرستی در آمریکا در اختیار گرفته‌اند.

روز نکبت و انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، تهدید مستقیم برای قبله دوم مسلمانان جهان است. اسرائیلی‌ها آشکارا از ویران‌سازی قدس شریف شعار می‌دهند. آینده سیاست ترامپ در خاورمیانه، مرحله به مرحله برای اضمحلاح صلح و تثبیت هژمونی رژیم صهیونیستی بر منطقه را نشان می‌دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ