انصارالله یمن کودتای عبدالله صالح و عربستان را در نطفه خفه کرد
 

سرویس خارجی: کودتای «علی عبدالله صالح»، رئیس جمهوری پیشین یمن با کمک عربستان سعودی برای در اختیار گرفتن قدرت در «صنعا»، پایتخت یمن و مصادره انقلاب این کشور، با هوشیاری و اقدام به موقع نیروهای انصارالله یمن و بازپس گیری مکان ها، نهادها و سازمان های دولتی تصرف شده توسط کودتاچیان، در همان ساعات نخستین این اقدام ناجوانمردانه در نطفه خفه شد.
در همین راستا، انصارالله یمن اعلام کرد: چند ساعت بعد از اعلام نیروهای وابسته به رئیس‌جمهوری مخلوع یمن مبنی بر تسلط بر اکثر مناطق «صنعا»، بار دیگر کنترل نهادها، محله‌ها و پادگان‌های نظامی این شهر را به دست گرفته اند.
انصارالله اعلام کرد:سه پادگان و یک دفتر کمیته دائمی در صنعا را از مزدوران عبدالله صالح پس گرفته و محله «السیاسی» و محله‌های دیگر صنعا را امن کرده است. همچنین بر «ذمار» در جنوب صنعا و محله‌های اطراف آن نیز تسلط یافته است.
یک منبع انصارالله نیز گفت، نیروهای این گروه بر پادگان‌های «السواد»، «ریمه حمید»، « مسجد جامع المصلی» و مقر سفارت عربستان و چند ساختمان در محله «السیاسی» تسلط پیدا کرده اند.همزمان، شبکه«روسیا الیوم» نیز گزارش داد که نیروهای انصارالله در پی درگیری شدید با کودتاچیان، شبکه تلویزیونی وابسته به علی عبدالله صالح و شبکه “الیمن الیوم” را به کنترل خود درآورده اند. نیروهای انصارالله همچنین منزل علی عبدالله صالح در روستای «الدجاج» در شمال شرق صنعا را منهدم کردند. از طرفی، وزارت کشور یمن نیز از تسلیم شدن صدها تن از عناصر عبدالله صالح و تحت محاصره قرار گرفتن بقایای شبه‌نظامیان خائن در صنعاء خبر داد.‌«عبدالملک حوثی»، ‌رهبر انصارالله از کشته و زخمی شدن ۴۰تن در درگیری‌های دو طرف خبر داد، در حالی که منابع امنیتی در صنعا از کشته و زخمی شدن بیش از ۶۰تن صحبت می‌کنند. از طرفی، شبکه اسکای نیوز نیز از افزایش کشته‌ها در بین دو طرف به ۱۴۰تن خبر داد.
از سویی، همزمان با درگیری‌ها بین انصارالله و نیروهای عبدالله صالح، جنگنده‌های عربستان نیز در حمایت از رئیس جمهوری مخلوع یمن، سه حمله به مواضع نظامی انصارالله در یمن انجام دادند.‌به گفته ساکنان محلی، دو حمله هوایی مواضعی در سلسله کوه‌های «الریان» را هدف گرفت که نیروهای انصارالله در آنجا مستقر هستند. همچنین جنگنده‌های سعودی پادگان «جریان» را در شهر «سنحان»، در جنوب صنعا بمباران کردند. این حملات ائتلاف سعودی در پی شکست مزدورانش یعنی نیروهای عبدالله صالح در ایجاد آشوب داخلی است.از سوی دیگر در حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منازل یمنی‌ها در منطقه «مهاذر» در «سحار» استان صعده نیز هفت شهروند یمنی کشته شدند که در میان آنها چند زن و کودک نیز وجود دارند.در این حمله همچنین چهار تن دیگر زخمی شدند.‌در چنین شرایطی، «صالح الصماد»، رئیس شورای عالی سیاسی یمن درخصوص آخرین تحولات «صنعا» و کودتای عبدالله صالح و درگیری ها در این شهر در بیانیه ای گفت: فتنه ای که شبه نظامیان خارج از قانون(عناصر وابسته به عبدالله صالح)، آتش شعله آن را روشن کرده اند، در نطفه خفه شد.همچنین محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله نیز ضمن مسخره آمیز خواندن ادعای سقوط صنعا وافشای این توطئه ، از ایستادگی مردم یمن برای حفظ امنیت وثبات این شهر تقدیر کرد. سخنگوی انصارالله در ادامه گفت: ما اطلاعاتی مبنی بر ارتباط میان علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن و عربستان در اختیار داریم و این اطلاعات حاکی از آن است که این دو برای شکل‌گیری کودتایی در یمن تلاش کرده‌اند و تلاش می‌کنند این طرح را اجرایی کنند.
در همین حال، «عبد الملک الحوثی»، رهبر جنبش انصار الله یمن با اشاره به درگیری های جدید در صنعا، از همه به ویژه حکما و عقلای یمن خواست ضمن همکاری با دولت، نقش اصلی و مهم خود را برای حل بحران ایجاد شده در صنعا ایفا کنند.
در چنین شرایطی، علی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین یمن که علیه «انصارالله»، همپیمان سابق خود کودتا کرده است، گفت: جایگاه طبیعی یمن در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است.وی که جهت گیری‌هایش کاملاً پس از همسویی با ائتلاف متجاوز به یمن تغییر کرده است، گفت: دوره قدرت شبه نظامیان انصارالله پایان یافته است و از امروز به بعد همزیستی میان دولت با یک دولت کوچک وجود ندارد. صالح همچنین بر گشودن صفحه‌ای جدید با کشورهای همسایه و ائتلاف کنندگان با آنها تاکید کرد.‌«علی عبدالله صالح» همچنین خواستار میانجیگری ایران و حزب‌الله برای حل بحران به وجود آمده شد. منابع آگاه در این رابطه اعلام کردند که رئیس‌جمهوری پیشین یمن برای حل اختلافات با انصارالله، از ایران و حزب‌الله خواسته در این باره وساطت کنند.‌از سوی دیگر، «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن نیز که اکنون در ریاض به سر می برد و در هفته های گذشته بارها مردم یمن را به مبارزه با «علی عبدالله صالح»، رئیس جمهوری پیشین دعوت می کرد، با چرخشی ۱۸۰ درجه ای، خواستار کمک عربستان به وی شد. است.در این رابطه، رئیس جمهوری فراری یمن با بهره برداری سیاسی از وقایع اخیر در حوادث صنعا گفت: ما از تمامی طرف‌ها در رویارویی با حوثی ها (انصارالله) حمایت کرده و می خواهیم صفحه جدیدی در بحران یمن گشوده شود.ائتلاف سعودی نیز با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت از طرفداران علی عبدالله صالح، از این شرایط به شدت استقبال و اتفاقات صنعاء را یک «انقلاب مبارک» توصیف کرد.
حمله موشکی به امارات
همزمان با تنش های داخلی میان انصارالله یمن با عناصر کودتا وابسته به عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق این کشور، درگیری ها میان نیروهای انصارالله با متجاوزان ائتلاف سعودی نیز همزمان ادامه داشت.
در این راستا، یگان موشکی ارتش یمن اعلام کرد :یک موشک کروز را به‌سوی نیروگاه‌های هسته‌ای «براکه» ابوظبی شلیک کرده است.در همین رابطه، «عزیر راشد»، معاون سخنگوی نیروهای مسلح یمن در گفتگو با شبکه المیادین اعلام کرد که شلیک موشک به‌سوی نیروگاه‌های ابوظبی حاوی پیامی سیاسی و نظامی است، وی همچنین تصریح کرد که «موشک به هدف خود»‌ اصابت کرده است.وی افزود، موشک (کروز) تولید یمن است و ما توانایی تولید چنین موشک‌هایی را داریم»، وی همچنین اعلام کرد که برد این موشک ۱۶۰۰ کیلومتر است.این در حالی است که، امارات خبر حمله موشکی نیروهای یمنی به این کشور را تکذیب و اعلام کرد:سامانه های دفاع موشکی امارات هر حمله‌ای را خنثی می‌کنند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ