اهداف مبهم ترامپ از نشست ورشو
 

برخی تحلیلگران غربی اعتقاد دارند خواسته «دونالد ترامپ» از برگزاری نشست ورشو در مورد امنیت خاورمیانه نمی تواند دستاوردی داشته باشد زیرا اهداف این سیاست‌های ضدایرانی نه تنها برای متحدان آمریکا بلکه برای کاخ سفید هم مشخص نیست .به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، مقام‌های کاخ سفید مدعی هستند در کنفرانس امنیتی ورشو با اندکی تغییر دیگر به دنبال تمرکز بر موضوع ایران نیستند و طیف گسترده ای از موضوعات در زمینه امنیت در خاورمیانه را مورد بررسی قرار می دهند. با اینحال شواهد حکایت از آن دارد در نشستی که به خواست و تحریک ایالات متحده برگزار می شود، از افراد و کشورهایی میزبانی دعوت شده است که در دشمنی آن‌ها با جمهوری اسلامی ایران هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد. حضور و سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنار میدان داری ایالات متحده و برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گویای فضای حاکم بر این نشست است. از طرف دیگر دیدگاه اتحادیه اروپا به نشست و استقبال سرد کشورهای اروپایی حکایت از تلاش کاخ سفید برای به انحراف کشاندن افکار عمومی جهان و سویه چندلایه ترامپ از برگزاری این ابتکار دارد. واشنگتن ادعا دارد در لهستان به تقریبا همه مسائل مهم خاورمیانه پرداخته می شود. این در حالی است که یکی از مهمترین چالش‌های خونین چندسال اخیر منطقه، حمله متحدان اصلی آمریکا به یمن است؛ بحران انسانی و جنایت جنگی چهار ساله ریاض در هر نشست امنیتی و حقوق بشری مورد بحث و بررسی رسیدگی قرار می گیرد اما گویا هنوز این بحران با فشار ائتلاف عربی نزدیک به «دونالد ترامپ» در دستور کار لهستان قرار نگرفته است. جالب اینجاست وزیر امور خارجه انگلستان هم تصریح کرده است اگر موضوع یمن در نشست لهستان مورد بررسی قرار گیرد ممکن است در آن حضور یابد.

اهداف ضدایرانی کاخ سفید در ورشو

پیش از این «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعتراف کرده بود که «تمرکز اصلی این نشست، مقابله با فعالیت‌‌های منطقه ‌ای ایران است». اکنون اما رسانه‌های آمریکایی به نقل از یک مقام ناشناخته آمریکایی ادعا کرده اند نشست ورشو علیه ایران نیست و حتی نمی خواهد ائتلافی را علیه تهران تشکیل دهد. به تازگی وزارت امور خارجه آمریکا هم در بیانیه ای محور اصلی این نشست را گفت ‌وگو در مورد بحران‌های منطقه عنوان داشت. ایالات متحده این کنفرانس را فرصتی برای بیان نظرات کشورهای مختلف در داخل و خارج منطقه و رایزنی جهت یافتن راه حل ارزیابی کرده است. با وجود این توجیه‌های ساختگی اما رسانه‌های غربی نسبت به نیات واقعی ایالات متحده از تعجیل برای برگزاری این نشست تردیدهای جدی دارند. گفته می شود تشکیل یک ائتلاف ضدایرانی تا تحریک و متحدسازی کشورهای منطقه علیه ایران و حتی ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا بر سر حمایت از تهران و تضعیف راه کارهای این اتحادیه برای کمک به ایران جهت دور زدن تحریم‌ها از دیگر اهدافی است که واشنگتن برای رسیدن به آن دست وپا می زند.

تارنمای شبکه تلویزیونی «بلومبرگ» برگزاری این نشست همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران را حاوی پیام دانست و عنوان داشت به طور قطع این نوع زمانبندی نشان می دهد که گردهمایی ورشو در ظاهر هدف خود را ثبات در خاورمیانه بیان می کند اما در واقع به دنبال آن است که مطمئن شود نفوذ ایران باعث بی ثباتی در منطقه نمی شود. همین رویکردهای چندگانه باعث طرح پرسش‌های فراوانی شده است. به گفته وزیر امور خارجه لهستان قرار است کنفرانس ورشو به کشورش در تحکیم روابط با واشنگتن کمک کند. این موضوع وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که اظهارات مقام‌های ورشو در کنار درخواست سال ۲۰۱۸ ناتو از لهستان مورد ارزیابی قرار بگیرد. ناتو سال گذشته به دولت ورشو پیشنهاد داد جهت کمک به ایجاد یک پایگاه دائمی برای نیروهای نظامی آمریکا با عنوان«Fort Trump» همکاری بیشتری را انجام دهد. به نوشته رسانه‌های غربی، پس از مجادله دیپلماتیک میان تهران و ورشو، معاون وزیر امور خارجه لهستان به تهران سفر و تاکید کرد که هدف نشست ایران نیست و ورشو اقدامی را علیه ایران انجام نمی دهد. اما نکته اینجاست که لهستان به علت فشارهای چندماه اخیر واشنگتن، خرید نفت و گاز از ایران را هم متوقف کرده است. از سوی دیگر «جاکیچ کژاپوتویژ» وزیر امور خارجه لهستان مدعی شده است به این دلیل ایران به نشست دعوت نشده است تا یکپارچگی کنفرانس حفظ شود و این کنفرانس با اظهارات و رویکردهای تهران دچار چالش نشود. روزنامه «گاردین» آورده است پس از فشار کشورهای اروپایی و گسترده تر شدن محورهای نشست ورشو، ممکن است بریتانیا در این نشست دو روزه حضور یابد.

سردرگمی از هدف یک نشست بی حاصل

بسیاری از تحلیلگران و رسانه‌های غربی اهداف اعلامی کاخ سفید از نشست ورشو را غیرواقعی و ناشناخته می دانند. آن‌ها این سوال را مطرح می کنند آمریکا و لهستان می گویند از ۷۰ کشور برای بررسی چالش‌های خاورمیانه دعوت کرده اند اما چرا از ایران برای رایزنی در زمینه رفع چالش‌های خاورمیانه دعوت نشده است. تارنمای تحلیلی «لوبلاگ» در تحلیل برگزاری کنفرانس ضدایرانی آمریکا در لهستان و استقبال سرد کشورهای موثر در عرصه بین الملل در آن، آورده است بسیاری از وزرای خارجه اروپایی، روسیه و فرانسه اعلام کرده اند در کنفرانس شرکت نمی کنند و واکنش آلمان، چین و بریتانیا به طور کامل اعلام نشده است. براساس این تحلیل آشکار نیست که چرا در ائتلاف فوق تقریبا هیچ یک از امضاکنندگان توافق هسته ای با ایران (برجام) در کنار ایالات متحده قرار نگرفته اند. در این شرایط بیانیه مشترک و پایانی نشستی که نفوذ ایران در منطقه را مخرب توصیف می کند اما تنها از سوی برخی کشورهای سنّی و تعدادی از متحدان ایالات متحده که ارتباطی با خاورمیانه ندارند، مورد تایید و امضا قرار می گیرد، نمی‌تواند خواسته آمریکا علیه ایران را عملی سازد. تارنمای «شورای روبط خارجی اروپا» نیز تحلیل مشابهی را منتشر ساخته و بر این اعتقاد است که چنین ابتکاری در حالی از سوی وزیر امور خارجه آمریکا بیان شد که اصلی ترین هدف اقدامات کاخ سفید، تلاش برای ایجاد اختلاف میان کشورهای اروپایی بر سر ایران عنوان می شود. اما ناظران اعتقاد دارند آن‌ها بار دیگر همچون اقدامات پیشین در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بازهم شاهد یک راهبرد غیرهدفمند با خط مشی‌های سردرگم هستند. به باور «جرمی شاپیرو» تحلیلگر مسائل آمریکا و اروپا، آمریکا می توانست با جدی گرفتن اتحادیه اروپا و بهره برداری از روابط ایران با برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه، انگلستان و ایتالیا سیاست‌های مناسبی را پیش ببرد و انسجام کشورهای اروپایی را هدف نگیرد. براساس این تحلیل یکی از نمودهای سیاست ناکارآمد ترامپ، تعیین کشور لهستان برای میزبانی از کنفرانسی علیه تهران است حال آنکه این کشور هیچ منافعی را در مساله ایران ندارد. درچارچوب این تحلیل هدف اصلی آمریکا و ترامپ حداکثرسازی فشار بر ایران است اما کاخ سفید هیچ گاه به صورت واقعی برای شرکای خود بیان نکرده است که چگونه می خواهد این فشار را به تغییر رفتار ایران ترجمه کند. به اعتقاد تحلیلگران غربی مشخص نیست هدف آمریکا تغییر نظام ایران، نابودی کامل اقتصاد یا تحریک ایران به سمت جنگ است؛ رویکردها حتی برای دولت آمریکا نیز نهایی نشده است. به همین دلیل اتحادیه اروپا نیز از درک و توجیه این سیاست‌ها برای اعضای خود ناتوان شده است. در این شرایط اروپا هم هیچ راهبردی ندارد و از دیدگاه بروکسل یک کنفرانس کم اهمیت در لهستان هم چیزی را تغییر نخواهد داد.

نشست ورشو پیش از شروع از هم پاشیده است

برخی از رسانه‌های عربی معتقدند هر چند آمریکا و همپیمانانش با برگزاری نشست ورشو به دنبال فشار حداکثری به ایران هستند، اما بی میلی رهبران کشورهای اروپایی برای حضور در این نشست ورشو ، نشانگر آن است که این حرکت راه به جایی نخواهد برد. «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا ۲۲ دی ماه در جریان سفر خاورمیانه ای خود در گفت وگو با شبکه خبری «فاکس نیوز» از برگزاری یک گردهمایی بین المللی با تمرکز بر فعالیت‌های منطقه ای ایران در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در ورشو پایتخت لهستان خبر داد.رویکردهای اعلامی مقام‌های کاخ سفید در کنار اقدامات دیپلماتیک آنها و دعوت از کشورهای اروپایی و خاورمیانه ای، نشان داده که هدف اصلی آنان از این کنفرانس افزایش فشار بر ایران و همراه سازی کشورها با رویکردهای «دونالد ترامپ» است.این در شرایطی است که اتحادیه اروپا، روسیه، چین، لبنان، عراق و برخی دیگر از کشور‌های عربی گفته اند در نشست ورشو لهستان شرکت نمی‌کنند. از این رو، پس از دو هفته جدال سیاسی و رسانه ای درباره این نشست، وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گذشته در بیانیه ای جدید درباره نشست ورشو با موضوع «صلح و امنیت در خاورمیانه» نامی از ایران نبرد و تنها جزئیات مربوط به آن را اعلام کرد. در این خصوص روزنامه «الاخبار» لبنان نوشت: پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در آغاز ماه جاری میلادی خبر برپایی نشست ضد ایرانی ورشو را اعلام کرد. این در شرایطی است که مخالفت کشورهای اروپایی برای حضور در این نشست سبب شد که واشنگتن دستور کار این نشست را تغییر دهد و هدف از برقراری این نشست را بررسی مسائل خاورمیانه اعلام کند. تلاش‌های آمریکا برای برپایی نشست ضد ایرانی با دیوار مخالفت کشورهای اروپایی روبرو شده است. با تکیه بر بسیاری از خبرها به نظر می رسد آمریکا در بسیج کشورهای اروپایی برای حضور در نشست ورشو با شکست روبرو شده است. این کشورها نگران آن هستند نشست ورشو به جلسه ای برای انتقاد از ایران تبدیل شود .

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه در این باره اعلام کرده است تمایلی برای حضور در این نشست ندارد و به جای آن در نشست امنیتی مونیخ شرکت خواهد کرد. رویارویی کشورهای اروپایی و آمریکا درباره توافق هسته ای در سایه پافشاری اروپا به ادامه توافق هسته ای به مرحله تازه ای منتقل شده است به طوری که «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرده است کشورهای اروپایی با وجود تحریم‌های آمریکا سازوکارهای ویژه را برای ادامه تجارت با ایران در پیش خواهند گرفت. کشورهای اروپایی برای نجات توافق هسته ای پافشاری می کنند. این کشورها در سپتامبر گذشته این سازوکار ویژه را پیشنهاد کرده اند. این سازوکار از نظر عملی زمینه را برای همکاری شرکت‌های اروپایی با ایران فراهم می کند تا این شرکت‌ها از تحریم‌های آمریکا زیان نبینند.روزنامه فرامنطقه ای «رای الیوم» هم نوشت: طرح آمریکا در سوریه، عراق و ایران با شکست روبرو شده است و نشست ورشو پیش از آنکه آغاز شود از هم پاشید و محاصره نفتی ایران فرسوده شده است. معامله قرن از بین رفته است و رژیم اسرائیل از قدرت موشک‌های مقاومت در نگرانی به سر می برد.این روزنامه در گزارشی دیگر به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: نشست ورشو که در آن موضوع چگونگی مقابله با نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفت ما را به یاد تشکیل ائتلاف مبارزه با داعش به سردمداری آمریکا و با حضور ۷۰ کشور می اندازد. با این ائتلاف بود که کشورهای عربی زمینه را برای ورود جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکا به حریم هوایی سوریه فراهم کردند. همانطوری که معامله قرن که جزئیات آن توسط «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «جرد کوشنر» مشاور ترامپ مشخص شده بود و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان برای پیش برد آن در منطقه تلاش کرد با شکست روبرو شد، معامله ورشو هم با شکست روبرو خواهد شد. همانطوری که ائتلاف به اصلاح دوستان سوریه، دوستان لیبی پیش از این با شکست روبرو شده اند این ائتلاف هم با شکست روبرو خواهد شد. محور مقاومت، آزمون عراق، سوریه و فلسطین را با موفقیت پشت سر گذاشته و قدرت بازدارندگی موشکی خود را در برابر آمریکا و متحدان آن به اثبات رسانده است. مقاومت از اراده جنگی عالی و بی سابقه ای روبرو است. از این رو، شکست ائتلاف ورشو را جشن خواهیم گرفت همانطوری که پیش از این شکست دشمنان سوریه را جشن گرفتیم.

روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن هم نوشت: عربستان سعودی تمایل بسیاری برای برگزاری نشست ورشو و ادامه تنش آفرینی برای رویارویی با ایران دارد. زیرا سعودی‌ها پس از گرفتاری در جنگ یمن، ماجرای قتل «خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی، آزار زندانیان، بدنام شدن در میان افکار عمومی جهان، نیاز به نجات خود دارند و هدفشان از برگزاری این نشست ضد ایرانی مشخص است. این در شرایطی است طرح‌های آمریکا مقام‌های ریاض را بیشتر گرفتار خواهد گرفت و آنان را در دام و باتلاق دیگری وارد خواهد کرد.در همین حال روزنامه «عکاظ» عربستان نیز در گزارشی مدعی شد: در نشست ورشو ائتلاف تازه ای شکل خواهد گرفت که هنوز از ماهیت آن چیزی مشخص نشده است. دستور کار این نشست مقابله با ایران برای کاهش نفوذ آن و مجازات این کشور به دلیل برهم زدن ثبات منطقه است. نشست ورشو تلاش‌های ضد ایرانی آمریکا را از زمان قدرت یابی ترامپ به اوج می رساند. او پس از راهیابی به کاخ سفید از توافق هسته ای عقب نشینی و ایران را تحریم کرد اما ایران باز هم به سیاست‌های تخریبگرانه خود را ادامه می دهد .این روزنامه افزود: سیاست‌های تحریمی آمریکا به ویژه دور دوم تحریم به شدت بر اوضاع اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران تاثیر گذاشته است. آمریکا در عرصه سیاسی هم ایران را در پرونده‌های مهم منطقه به حاشیه رانده است. به طوری در جنوب سوریه و همچنین در توافق سوچی درباره شمال غرب سوریه به ایران اجازه نقش آفرینی داده نشده است. حتی آمریکا وعده داده است که عقب نشینی نیروهایش از آمریکا به سود ایران و زیان کردها تمام نخواهد شد. در یمن هم به ایران اجازه حضور و نقش آفرینی در مذاکرات داده نشده است. این اقدامات آمریکا نشان می‌دهد که واشنگتن برای پایان دادن به دخالت‌های ایران در کشورهای همسایه تلاش می کند و اگر لازم باشد اقدامات دیگری را هم در پیش خواهد گرفت.

روزنامه «البیان» امارات هم در گزارشی مدعی شد: اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه آمریکا از منطقه خارج نخواهد شد، نشان می دهد که این کشور هنوز هم برای پیشبرد اولویت‌های خود در مقابله با ایران متعهد است. از این رو، تلاش آمریکا برای بسیج کشورها علیه سیاست‌های ایران در نشست ورشو بر روی این رویکرد که ایران از خلا عقب نشینی آمریکا از سوریه برای کاهش فشار بر خود استفاده خواهد برد، خط بطلان می کشد. در این زمینه «محمد المذحجی» کارشناساس مسائل ایران به البیان گفت همزمان شدن نشست ورشو با چهلمین سالگرد انقلاب ایران دارای پیام‌های سیاسی ویژه ای است که محتوای آن این است که برای تغییر رفتار ایران در جهان عرب و پایان دادن به دخالت آن در امور کشورهای منطقه تلاش می شود و در این نشست برای شکل بخشی به ائتلاف ضد ایرانی تلاش خواهد شد. نشست ورشو بخشی از مقدمه‌سازی‌ها برای ائتلاف سازی منطقه ای جدیدی به «ناتو عربی» است که کشورهای عربی شالوده آن را تشکیل خواهند داد و این موضوعی است که نگرانی ایران و ترکیه را به دنبال خواهد داشت و به نفوذ آنها در منطقه پایان خواهد داد.

اعتراف برجامی به سبک آمریکایی

پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای آن هم در فضایی که ایالات متحده به آن پشت کرده، همچنان ادامه دارد. مقامات آمریکا که پیشتر با ترفندهای مختلف سعی در خارج کردن ایران از برجام داشتند، اینک آشکارا زبان به اعتراف گشوده اند.با تمام فراز و فرودهای توافق هسته ای در سه سال و نیم گذشته، ایران همواره به این توافق متعهد و پایبند بوده است؛ موضوعی که حتی کارشکنی‌های مداوم دشمنان نیز نتوانست به آن خدشه‌ای وارد کند. اینک مقامات ایالات متحده چاره ای جز اعتراف به این حقیقت ندارند و «جینا هسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و «دن کوتس» رئیس ‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به عنوان دو تن از مقامات ارشد کاخ سفید در ارائه گزارش به سناتورهای کنگره، ایران را پایبند به برجام معرفی کردند.در این جلسه که ایران به عنوان یکی از محورهای بحث مطرح بود، رئیس سازمان سیا اظهار داشت که در حال حاضر اطلاعات ما نشان می ‌دهد که ایران به توافق هسته‌ای پایبند مانده‌ است؛ سخنانی که با همان محتوا از زبان رئیس ستاد هماهنگی تشکیلات اطلاعاتی این کشور نیز جاری شد و «وفاداری تهران به برجام» در آن نمود یافت. روی صحبت‌های این دو مقام ارشد دولت آمریکا به ۱۳ گزارشی است که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پسابرجام انتشار داده است که در همه آنها پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای به چشم می خورد. آژانس که هر سه ماه ملزم به انتشار گزارشی در ارتباط با همکاری ایران با این نهاد راستی آزمایی بین المللی است در آخرین گزارش خود که ۲۱ آبان انتشار یافت، نوشت: هیچ نشانه ‌ای دال بر تغییر رفتار ایران در قبال همکاری با آژانس یا تغییر مواضع ایران دیده نشده است و ایران به تعهداتش در چارچوب توافقنامه هسته ای با قدرت‌های جهانی پایبند بوده است.مساله مهمتر این که آخرین گزارش آژانس تنها چند روز پس از اتهام زنی «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر وجود یک سایت اتمی در ایران منتشر شد. نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد «ایران در محله تورقوزآباد تهران یک انبار سری اتمی دارد و او برای نخستین بار است که راز این انبار هسته‌ای ایران را فاش می ‌کند.» بی‌اعتنایی آمانو در گزارش فصلی خود به ادعاهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی از اعتماد کامل این نهاد راستی‌آزما به بازرسی‌های خود و همچنین همکاری‌های سازنده تهران حکایت داشت.

پیشتر نیز «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل تلاش‌های بارها تلاش کرد تا دیدگاه مدیرکل آژانس را تغییر دهد؛ هدفی که در نهایت به ناکامی انجامید. به عنوان نمونه، میانه آبان ماه پارسال در جریان دومین دیداری که نماینده آمریکا با مدیر کل آژانس در نیویورک داشت، آمانو تاکید کرد «ایران تعهدات خود در توافق اتمی را اجرا می ‌کند». سه ماه قبل از آن نیز در دیداری که بین این دو مقام در وین انجام گرفت، آمانو مواضعی مشابه اتخاذ کرده بود.بنابراین پس از ناتوانی مقامات آمریکایی برای تاثیرگذاری بر دیدگاه آمانو، «دونالد ترامپ» اردیبهشت ماه امسال رسما از برجام خارج شد. ضمن این که مقامات کاخ سفید با تحریم و ابزارهای گوناگون فشار از جمله ایجاد تنگنای سیاسی در صدد خارج ساختن تهران از توافق هسته ای برآمدند؛ تاکتیک‌ها و ترفندهایی که تا به امروز به نتیجه نرسیده و مقامات کاخ سفید در نهایت پایبندی تهران به برجام را تایید کردند. کارشناسان بر این باورند که جمهوری اسلامی ایران در کنار وفای به عهد در توافق هسته ای، همواره نیم نگاهی نیز به اصل «بازگشت پذیری» دارد تا در صورت مسئولیت گریزی دیگر اعضای برجام با سرعت و شدت چشمگیری به توان نظامی و هسته ای بیافزاید؛ موضوعی که در سخنان اخیر رئیس سازمان سیا و همچنین رئیس ‌کل تشکیلات اطلاعاتی آمریکا برجستگی یافت.

همچنین خانم هسپل در جمع سناتورها اظهار کرده بود که «ایرانی‌ها در حال انجام تدارکاتی هستند که توانایی آنها را برای اینکه اگر بخواهند یک گام عقب بروند افزایش بدهد.» از نگاه او و دیگر مقامات آمریکایی، فعالیت‌های موشکی و فضایی ایران از جمله اهرم‌های فشاری هستند که تهران برای ناگزیر ساختن غرب به اجرای برتعهدات برجامی در دست گرفته اند.به عنوان نمونه پرتاب ماهواره‌ «پیام» با ماهواره‌ بر «سیمرغ» به فضا که نهم بهمن ماه انجام گرفت اما در مدار زمین قرار نگرفت، از نگاه مقامات آمریکایی دور نماند؛ ماموریتی که پس از جایگزینی ماهواره «دوستی» با پیام بار دیگر انجام خواهد گرفت. آمریکایی‌ها نسبت به این مساله بی اعتنا نبوده اند و رئیس ستاد هماهنگی تشکیلات اطلاعاتی آمریکا در جلسه با اعضای سنا اظهار داشت: آزمایش‌های فضایی تهران به پیشبرد برنامه موشک‌‌های بالستیک این کشور کمک خواهد کرد چرا که موشک‌های ماهواره بر و موشک‌‌های بالستیک از فناوری‌‌های بسیار مشابهی استفاده می ‌کنند.به باور کارشناسان از آنجا که فناوری هسته ای و موشکی در ایران بومی شده، تهران در صورت روی آوردن به اصل بازگشت پذیری در برجام، در کوتاه ترین زمان ممکن قادر به توانمندی افزون تر بنیه نظامی و دفاعی خود خواهد بود اما به دلیل پایبندی به توافق هسته ای از آن خودداری می کند. در همین ارتباط بود که «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی در «همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن» تاکید کرد «ایران از لحاظ علمی و اجرایی می ‌تواند برد موشک‌های نظامی خود را افزایش دهد، اما صرفا بر اساس دکترین دفاعی خود و تلاش مستمر برای ارتقاء دقت، چنین تصمیمی ندارد.»

Email this page

نسخه مناسب چاپ