by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۵۳ ب.ظ

اخبار کوتاه داخلی

 

اولین بردهای نساجی و پیکان با مربیان جدید

در ادامه هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال سه دیدار همزمان برگزار شد که تیم‌های نساجی و پیکان اولین بردهای خود را با سرمربیان جدید به دست آوردند و پدیده با برد خانگی جانشین پرسپولیس شد.به گزارش خبرگزاری فارس، تیم پدیده با پیروزی مقابل سپیدرود رشت ۳۸ امتیازی و به طور موقت جانشین پرسپولیس در رده دوم جدول لیگ شد. نساجی مازندران هم اولین برد خود را با جلالی جشن گرفت و اولین شکست افشین قطبی در فولاد را هم رقم زد. پیکان هم بعد از ۷ شکست متوالی رنگ برد را دید و از بحران خارج شد. این نخستین پیروزی پیکان با حسین فرکی بود.نتایج این سه دیدار به شرح زیر است:

نساجی مازندران ۲ – فولاد صفر

گل: مهرداد عبدی(دقیقه ۳۴) جورج ولیسانی( ۷۲ – پنالتی)

ماشین سازی تبریز صفر- پیکان یک

گل: سعید واسعی( دقیقه ۴۴)

در دقیقه ۹۵ دخسوس دروازه بان ماشین سازی با یک ضربه سر توانست یک ضربه پنالتی بگیرد که رضا خالقی فرد این پنالتی را از دست داد تا پیکان بعد از ۹ مسابقه و ۷ شکست متوالی رنگ برد را ببیند.

پدیده شهر خودرو ۲- سپیدرود رشت صفر

گل: یونس شاکری( دقیقه ۴۰ و ۸۰)

سهمیه المپیک به جام جهانی تیراندازی هند تعلق گرفت

فدراسیون جهانی تیراندازی در حالی که تصمیم گرفت سهمیه المپیک در مسابقات جهانی هند توزیع نشود نظر خود را تغییر داد.به گزارش ایسنا، با اعلام ابراهیم اینانلو مربی تیم ملی تفنگ ایران این سهمیه دوباره در همین مسابقات توزیع خواهد شد. مسابقات جام جهانی هند اولین مسابقات در سال ۲۰۱۹ است که سهمیه المپیک توکیو در آن توزیع خواهد شد. کشور هند میزبان مسابقات تیراندازی جام جهانی به دلیل مشکلاتی که در کشمیر اتفاق افتاده بود به نمایندگان پاکستان ویزا نداد و فدراسیون جهانی هم تصمیم گرفت تا توزیع سهمیه المپیک در این مسابقات را حذف کند، اما این سهمیه به جز در ماده رپید فایر مردان توزیع خواهد شد. سهمیه المپیک در این ماده به این دلیل لغو شده که دو ورزشکار مرد پاکستانی، قصد حضور در مسابقات این ماده را

داشته اند.همچنین کمیته بین المللی المپیک به خاطر این اتفاقات تصمیم گرفته تا اطلاع ثانوی میزبانی هیچ مسابقه جهانی را به هند ندهد.

حذف اسکی بازان از رقابت های صحرانوردی جهان

نمایندگان ایران در پیکارهای اسکی صحرانوردی قهرمانی جهان در اتریش از صعود به مرحله نهایی بازماندند.به گزارش ایرنا، رقابت‌های اسکی صحرانوردی قهرمانی جهان در رشته اسپرینت در شهر سیفلد اتریش برگزار شد و در نهایت نمایندگان ایران نتوانستند به مرحله نهایی این مسابقات صعود کنند.

تیم ملی اسکی صحرانوردی مردان ایران با ترکیب سید ستار صید، رضا رجب بلوکات، یاسین شمشکی، یعقوب کیاشمشکی و تیم ملی اسکی صحرانوردی بانوان ایران با ترکیب سمانه بیرامی باهر، ساحل تیر، سمانه کیاشمشکی، زهرا ساوه شمشکی در رقابت‌های قهرمانی جهان حضور داشتند.در این مسابقات محمدتقی شمشکی به عنوان سرمربی و احمد کاویان و گلناز ساوجی اصل به عنوان مربی تیم ملی ایران حضور داشتند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d9%88%d8%aa%d8%a7%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%ae%d9%84%d9%8a-256/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۵۳ ب.ظ

رده‌بندی دوم تا چهارم بسکتبال گروه F به بازی‌های یکشنبه موکول شد

 

قاسم کیانی ـ برخلاف پیش‌بینی‌ها، مقابل ژاپن در اولین بازی پنجره ششم و پایانی جام جهانی ۲۰۱۹ چین شکست خوردیم. ورزش است و اصطلاحاً توپ گرد و زمین دراز٫ در ورزش قهرمانی، هیچوقت نتیجه مسابقات قابل پیش‌بینی نیست چون یک طرف مسابقه، بازیکنان هستند و همیشه احتمال دارد که یک روز، روز بازیکنی نباشد اما خیلی کم‌تر اتفاق می‌افتد که یک روز، روز بیشتر بازیکنان نباشد و در عوض، روز همه بازیکنان حریف باشد. اتفاق نادری که در بازی تیم ملی بسکتبال ایران مقابل ژاپن رخ داد و نهایتاً چشم‌بادامی‌ها به نتیجه‌ای دلپذیر دست یافتند. در روزی که به غیر از محمد جمشیدی و در مقطعی که سجاد مشایخی تعداد فولهایش بالا نرفته بود سایر ملی‌پوشان علی‌رغم تمام تلاشی که کردند، اما برای گل‌شدن توپهایشان، روزشان نبود، ژاپنی‌ها روزی بسیار خوب را پشت سرگذاشتند. روزی آنچنان ایده‌آل که به همان اندازه که سبد، به شوتهای راه دور بهترین بازیکنان ایران در تالار آزادی تهران «نه» گفت، پذیرای بی‌چون و چرای پرتابهای راه دور و منطقه‌ای چشم‌بادامی‌ها بود. آنچنان ایده‌آل که اشاره شاهین‌طبع سرمربی تیم ملی کشورمان و همینطور محمد جمشیدی به رویائی‌بودن شب این تیم با اظهارنظر لاماس سرمربی ژاپنی‌ها تأیید می‌شود که در پایان بازی گفت شبی فوق‌العاده را پشت سر گذاشتیم و هم در دفاع و هم در حمله بهترین عملکرد را داشتیم. تیم ایران با ترکیب آشنای مشایخی، یخچالی، جمشیدی، حسن‌زاده و میرزایی به میدان رفت اما از همان ابتدا ژاپنی‌ها با روی‌آوردن به پرتابهای راه دور، تیم موفق میدان بودند و این روند آنچنان ادامه پیدا کرد که در ادامه، بازیکنان این تیم جسارت پرتابهای راه دور را با دفاع فشرده فردی هم پیدا کردند و تقریباً توپی که پرتاب کردند وارد سبد شد. اقدامی که در مسابقات گذشته کمتر به‌چشم می‌آمد چون اگرچه پرتابهای راه دور، ویژگی اصلی چشم‌بادامی‌هاست اما عموماً در بازیهای گذشته از اقدام به پرتاب با دفاع فشرده حریف، امتناع می‌کردند. به این ماجرا اما اضافه شد تاثیرگذاری خوب «نیک فازگاس» سنتر بلندبالای آمریکایی ژاپنی‌ها که هر چه خواست در زمین کرد اما هیچکدام از بازیکن پست پنج ما علی‌رغم برتری محرز بدنی،‌ تشخیص ندادند که چطور از بزرگترین ضعف این بازیکن که مشکل پایش بود استفاده کنند. در عوض میثم میرزایی که این روزها به‌عنوان بهترین پست پنج ایران شناخته می‌شود در شرایطی که اصلاً‌ لازم نبود با فولهایی که روی این بازیکن انجام داد خیلی زود سه فوله شد تا کمیت تیم ملی تا پایان بازی در این پست، بلنگد! به همان اندازه که «فازگاس» علی‌رغم ضعف در پایش در مواجهه با بازیکنان پست پنج ما باهوش عمل کرد و در حملات سعی می‌کرد بجای بازی پشت به حلقه، بیشتر رو به حلقه بازی کند و بارها صاحب امتیاز شود اما سنترهای ایران که می‌توانستند با همین شیوه به گل برسند چون با بازی رو به سبد و ضعف پاهای فازکاس قطعاً او قدرت جابجایی نداشت و جا می‌ماند، اما همه‌اش سعی کردند که بازی پشت به سبد مقابل او انجام دهند که این ماجرا منجر می‌شد به بالارفتن تعداد دریبل‌ها و در نتیجه کمک بازیکنان پیرامونی به «فازگاس» و لورفتن توپ برای ملی‌پوشان ایران و تبدیل آن به حملات سریع و امتیازگیری ژاپنی‌ها شود!

«فازکاس» در بازی مقابل ایران به تنهایی ۲۶ امتیاز کسب کرد اما سنترهای تیم ملی، یکی پس از دیگری مقابل این بازیکن عاجز بودند چون استراتژی فردی درستی را برای دفاع و حمله مقابل این بازیکن اتخاذ نکردند.

با این وجود اگر چه محوریت بازی ژاپنی‌ها بازیکن آمریکایی بود اما بازیکنان پیرامونی این تیم نیز فوق‌العاده عمل کردند و چه در دفاع و بخصوص در حمله، بی‌نظیر بودند.

در مقابل به غیر از جمشیدی، سایر بازیکنان پیرامونی تیم ملی کشورمان شوتهای راه دور را در دستور کار قرار دادند که هر کدام ناموفق‌تر از دیگری بودند در حالیکه با اتخاذ بازی نزدیک به سمت سبد آن هم نه فقط از طریق صاحب توپ‌کردن بازیکنان پست پنج، بلکه با نفوذ به سمت سبد ژاپن، می‌توانستند از ضعف پاهای بازیکن آمریکایی بهره برده و در حالیکه فازگاس نمی‌توانست از تعادل نسبی خوبی برخوردار باشد به گل برسند، فولهای او را بالا ببرند یا با این استراتژی، بازیکنان پست پنج را صاحب توپ کنند تا آنان در حالیکه «فازگاس» از دفاع فردی جا مانده، براحتی به امتیاز برسند. اما اصرار بیش از حد به بازی دور از سبد و به‌ثمرنرسیدن پرتابها از سوی بازیکنان شاخصی نظیر یخچالی، فرصت‌ها یکایک برای تیم ملی ایران هدر می‌رفت و در عوض ژاپنی‌ها با تکیه بر سرعتی که پایه بسکتبال آنهاست با سازماندهی حملات سریع، از این فرصتها بهترین بهره را می‌بردند.

روی‌آوردن بازیکنان پست چهار ایران هم به پرتابهای راه دور، ضعف دیگری بود که مشکلات تیم را در حملات بیشتر کرد تا فاصله به جایی برسد که دیگر جبران آن امکان نداشت.

در مقاطعی از بازی اختلاف به بیش از ۱۵ امتیاز هم برای ژاپنی‌ها رسید اما روی آوردن تیم ایران به دفاع بسیار سنگین و بازی نزدیک سبد در دقایق پایانی، باعث شد کوارتر چهارم را برنده باشند اما نهایتاً شکست ۹۷ بر ۸۹ را بپذیرند. شکستی که می‌تواند مقدمه یکی از نادرترین اتفاقات بسکتبال در راه صعود به جام جهانی باشد و نحوه صعود تیمهای دوم و سوم گروه F به جام جهانی را به پایان بازیهای این مرحله یعنی فردا، بکشاند. اتفاقی نادر که می‌تواند برای تیم ملی که تا پیش از این بازی در جایگاه دوم قرارداشت، خطرساز شود هرچند که درصد آن، همچنان پائین است اما نه به اندازه قبل از رقم‌خوردن این نتیجه.

با توجه به اینکه صدرنشینی استرالیا تضمین شده است، با بازی روز پنجشنبه ایران مقابل ژاپن، هم ایران ۱۸ امتیازی شد و هم ژاپن اما چون ژاپنی‌ها در بازی رو در رو پیروز بوده‌اند جای تیم دوم و سوم موقتاً عوض می‌شود و ژاپنی‌ها به رتبه دوم می‌رود و ایرانی‌ها به رتبه سوم می‌آیند. در کنار این بازی، فلیپینی‌ها هم که پیش از این ۱۵ امتیازی بودند و در رتبه چهارم، با برتری پرگل مقابل قطر همچنان در جایگاه چهارم می‌مانند در حالی که مترصد صعود به جام‌جهانی هستند در حالیکه بازی بعدی مقابل قزاقستان را هم برنده باشند.

اما همچنان شانس ژاپن و ایران از فلیپینی‌ها بیشتر است چون اگر ژاپن در بازی بعد مقابل قطر پیروز شود ـ که از شانس به مراتب بالاتری از قطر برای برد برخوردار است ـ قضیه صعود ژاپن به عنوان تیم دوم و ایران به عنوان تیم سوم، تمام شده است. از طرفی اگر ژاپن بازنده باشد و ایران مقابل استرالیا برنده شود، بازهم صعود تیم ژاپن و ایران به عنوان‌ تیمهای دوم و سوم قطعی است. حال یک احتمال دیگر هم وجود دارد و آن اینکه هم ژاپن مقابل قطر شکست بخورد هم ایران مقابل استرالیا و فلیپین هم در آخرین بازی شکست بخورد. در این صورت بازهم ژاپن و ایران بطور مستقیم صعود خواهند کرد اما آخرین احتمال این است که ژاپن و ایران در بازی و آخر بازنده باشند و فلیپین، برنده. در این صورت هر سه تیم ۱۹ امتیازی می‌شوند و پای تفاضل گل به میدان می‌آید و اینجاست که کار ایران سخت می‌شود و در تفاضل گل پشت سر ژاپن و فلیپین قرار می‌گیرد چون با اختلاف بیش از ۷ امتیاز به ژاپن باخته است. چون اگر با اختلافی کمتر از ۷ امتیاز باخته بود با وجود این احتمال اخیر هم باز ایران به عنوان تیم سوم صعود می‌کرد ـ و تحقق این احتمال بسیار ضعیف یعنی چهارم شدن ایران در گروه و منتظر نتایج تیم چهارم

گروه E شدن که یا لبنان است یا اردن. و نهایتاً پس از ارزیابی نتایج تیمهای چهارم دو گروه، بهترین تیم چهارم به جام جهانی صعود خواهد کرد.

اما با وجود تمام این توضیحات، خیلی بعید به نظر می‌رسد که ژاپن با اقتدار که با برد مقابل قطر می‌تواند صعود خود به عنوان تیم دوم گروه را قطعی کند مقابل قطر ته جدولی، بی‌انگیزه ظاهر شده و شکست بخورد هر چند که پیش‌بینی نتیجه همین بازی در این شرایط هم نمی‌تواند قطعیت داشته باشد.

موضوع این است که ملی‌پوشان کشورمان باید فارغ از تمام اگر و اما‌ها، تمام توان خود را برای بازی مقابل استرالیا بگذارند و به بهترین نتیجه ممکن برسند. نتیجه‌ای که هم خودشان راضی باشند و هم هواداران و این بدان معنا نیست که این نتیجه حتما باید برد باشد آن هم مقابل استرالیایی که تکلیفش با همه آسیایی‌ها روشن است.

به هر حال در بازی مقابل ژاپن، علی‌رغم ناکامی در حملات، هم تمام بازیکنان تلاش خود را داشتند و هم مهران شاهین طبع به عنوان سرمربی با تعویض‌ها و برنامه‌هایشان، هرآنچه می‌توانست انجام داد اما از آنجا که طبیعت مسابقه، یک طرفش برد و طرف دیگر باخت است پیروزی حاصل نشد تا تکلیف رده‌بندی تیمهای اول تا چهارم گروه F در گرو بازیهای روز آخر باشد.

در جریان بازی ایران با ژاپن، آرن داودی کاپیتان کهنه کار تیم ملی از دنیای ملی خداحافظی کرد تا جایش را به جوانترها بدهد. دکتر صالحی امیری، ایکورکولاکوویچ، بهنام محمودی، امیر خوش خبر، اعضای تیم ملی وزنه‌برداری بانوان و هوتن شکیبا برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر بهمراه جمع کثیری از بانوان و خانواده‌ها به سالن بسکتبال آزادی آمده بودند که با برنامه‌‌ریزی‌های بسیار خوب حراست وزارت ورزش و مجموعه ورزشی آزادی، به بهترین وجه ممکن به حمایت از تیم ملی کشورمان پرداختند اما نقطه عطف در این مسابقه حضور اکثریت قریب به اتفاق پیشکسوتان بود که علی شکوری رئیس کمیته پیشکسوتان بسکتبال در حرکتی خلاقانه با گذاشتن صندلی‌ها در یک طرف زمین، بزرگان و نامداران بسکتبال را گردهم آورده بود و صحنه‌ای بی‌سابقه را برای بسکتبال رقم زد. حرکتی زیبا و نمادین که بزرگترین مورد یعنی احترام به پیشکسوتان بسکتبال را یادآوری کرد.

به این ترتیب ملی‌پوشان کشورمان منتظر هستند تا در روز یکشنبه جمع کثیر علاقمندان و هواداران بازهم به تالار بسکتبال آزادی بیایند و از تیم محبوب کشورشان حمایت کنند تا پس از صعود به مسابقات جهانی، با برنامه‌تر و آماده‌تر از گذشته به این مسابقات اعزام شویم.

شاهین طبع: شوت‌هایمان وارد سبد نشد

سرمربی تیم ملی بسکتبال گفت:بازیکن آمریکایی ژاپن خیلی خوب بازی کرد و تمرکز تیم ما را بهم ریخت.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس مهران شاهین‌طبع پس از شکست تیم ملی مقابل ژاپن اظهارداشت: بازی سختی بود کسب ۹۷ امتیاز از سوی ژاپنی‌ها نشان داد که آنها روز بسیار خوبی داشتند، در پرتاب‌های ۳ امتیازی و ۲ امتیازی آمار خوبی را از خود به جا گذاشتند. بازیکنان ما هم خیلی سخت کار کردند اما ژاپنی‌ها خوش‌شانس‌تر بودند، در هر صورت من از بازیکنانم راضی هستم.

وی در مورد فازکاس بازیکن خارجی ژاپنی‌ها گفت: او خیلی خوب بازی کرد، ما نتوانستیم این بازیکن را متوقف کنیم، ما می‌دانستیم که او بازیکن امتیاز‌آوری است و خیلی به ژاپنی‌ها کمک کرد و در مقابل تمرکز ما را گرفت. های‌جیمه دیگر بازیکن آنها بسیار خوب کار کرد، ما فکرش را هم نمی‌کردیم که او به این خوبی بازی کند و به همین دلیل معادلات ما را به هم ریخت. سرمربی تیم ملی بسکتبال در مورد اینکه شوت‌های بازیکنان ایران وارد سبد نمی‌شد، گفت: بازیکن بلند آنها زیر حلقه مانده بود و متأسفانه شوت‌هایمان را از دست دادیم. فکر می‌کنم اگر یک جایی چرخش توپمان بهتر بود، می‌توانستیم نتیجه بهتری بگیریم، در مورد بهنام یخچالی هم باید بگویم او فقط شوت‌هایش وارد سبد نشد اما در کار دفاعی خوب بود.وی در مورد داوری گفت: داور در ۲-۳ صحنه می‌توانست سوت‌های بهتری بزند اما این اتفاق نیفتاد.

شاهین‌طبع با اشاره به عملکرد مایک رستم‌پور گفت: این بازیکن اشتباهی نداشت و فداکاری زیادی در جریان بازی انجام داد. نیاز به زمان بیشتری دارد که بهتر شود.وی در مورد خداحافظی آرن داوودی و اینکه چرا بازی نکرد، گفت: شرایط بازی طوری نشد که بتوانیم از او استفاده کنیم. گاردهای ما کارشان مشابه است و به همین دلیل فرصت بازی به آرن

نرسید. او تصمیم شخصی‌اش بود که از تیم ملی خداحافظی کند و ما هم برایش آرزوی موفقیت داریم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای دیدار مقابل استرالیا تغییر خواهید داشت، گفت: یک یا دو بازیکن برای دیدار بعدی تغییر خواهند کرد.

سرمربی تیم ملی بسکتبال در پایان در مورد احتمالات صعود به جام جهانی گفت: بهتر بود که در دیدار با ژاپن با ۶ امتیاز اختلاف ببازیم و در لحظات آخر می‌توانست این اتفاق بیفتد اما نشد حالا در نهایت امیدوارم بتوانیم صعود کنیم. بازی اردن و لبنان هم برای ما خیلی مهم است.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b1%d8%af%d9%87%e2%80%8c%d8%a8%d9%86%d8%af%d9%8a-%d8%af%d9%88%d9%85-%d8%aa%d8%a7-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d8%a8%d8%b3%d9%83%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87-f-%d8%a8%d9%87-2/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

کنگره آمریکا تهدید به پیگرد قضایی «ترامپ» در صورت انتقال فناوری‌های هسته‌ای به عربستان کرد

سرویس خارجی: کمیسیون پارلمانی کنگره آمریکا در واکنش به اخباری مبنی بر انتقال فناوری‌های بسیار حساس هسته‌ای این کشور به عربستان توسط «ترامپ» اعلام کرد: این کار می تواند به «پیگرد قضایی» وی منتهی شود.

برخی منابع گفتند: در واکنش به گزارش های فاش شده پیرامون انتقال فناوری های بسیار حساس هسته‌ ای به ریاض توسط دولت ترامپ، مجلس نمایندگان آمریکا موضوع کمک رئیس جمهوری این کشور به عربستان برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای را راستی‌آزمایی می‌ کند.‌کمیسیون پارلمانی کنگره آمریکا که مسئول انجام این تحقیق است، در این باره اعلام کرد: چندین مورد هشدار دریافت کرده ایم که نشان می‌ دهد «ترامپ» در صدد فروش یک فناوری هسته‌ ای حساس به عربستان سعودی است. این کمیسیون افزود: برخی مقامات به کمیسیون نظارت این مجلس گفته اند که ترامپ در صدد است تا بدون توجه به ملاحظات حقوقی و امنیتی آمریکا، هر چه سریعتر به عربستان فناوری‌ بسیار حساس و پیشرفته هسته‌ ای بدهد.‌به گزارش این کمیسیون، اگر این خبر صحت داشته باشد، می‌تواند به پیگرد قضایی رئیس جمهوری منتهی شود. این گزارش همچنین از مخفی بودن تعلاملات دولت ترامپ با عربستان سعودی اظهار نگرانی کرده است.لازم به ذکر است که‌ بر‌اساس قانون آمریکا، این کشور اجازه ندارد فناوری هسته‌ای را بدون دریافت تضمین برای استفاده صلح‌آمیز از آن به یک کشور خارجی بفروشد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%da%a9%d9%86%da%af%d8%b1%d9%87-%d8%a2%d9%85%d8%b1%d9%8a%da%a9%d8%a7-%d8%aa%d9%87%d8%af%d9%8a%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d9%be%d9%8a%da%af%d8%b1%d8%af-%d9%82%d8%b6%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d8%aa%d8%b1%d8%a7/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

طالبان: آمریکا به دنبال حضور دائمی‌ در افغانستان است

سرویس خارجی:طالبان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: واشنگتن با بزرگ جلوه دادن گروه تروریستی داعش در افغانستان به دنبال حضور دائمی در این کشور است.طالبان در واکنش به اظهارات«جوزف ووتل» رئیس ستاد مرکزی ارتش آمریکا مبنی بر این که داعش به تهدید بزرگی تبدیل شده و در تلاش برای کسب قابلیت برای اجرای حملات مستقیم به ایالات متحده از خاک افغانستان است، گفت:واشنگتن داعش را بزرگ جلوه می‌دهد تا از آن به عنوان وسیله تبلیغاتی خود برای حضور دائمی در این کشور استفاده کند.بر اساس این بیانیه، یکی دیگر از اهداف آمریکا از بزرگ جلوه دادن داعش در افغانستان این است که برای کشورهای منطقه نگرانی ایجاد کند تا آنان با حضور دائمی واشنگتن در این کشور مخالفت نکنند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%b1%d9%8a%da%a9%d8%a7-%d8%a8%d9%87-%d8%af%d9%86%d8%a8%d8%a7%d9%84-%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d8%a6%d9%85%d9%8a%e2%80%8c-%d8%af%d8%b1/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

ترامپ: عاشق لغو تحریم‌های‌ کره‌شمالی هستم

سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری آمریکا بدون اشاره به نقض مکرر وعده‌های خود اعلام کرد:عاشق لغو تحریم‌های کره‌شمالی هستم؛ اما ابتدا باید اقدام معناداری از سوی پیونگ‌یانگ دیده شود.ترامپ در سخنانی بدون اشاره به نقض مکرر قراردادها و معاهدات دو یا چندجانبه میان واشنگتن با دیگر کشورهای جهان ،ادعا کرد: من عاشق لغو تحریم‌ های کره‌شمالی هستم؛ اما ابتدا باید اقدام معناداری از سوی پیونگ‌یانگ دیده شود. وی با بیان این که پیشرفت زیادی در مذاکره با کره شمالی به دست آمده است و از عقد یک قرارداد میان آمریکا با این کشورمتعجب نخواهد شد، افزود: پیونگ یانگ پتانسیل اقتصادی زیادی دارد.ترامپ افزود: نشسست آتی در ویتنام به این معنا نیست که این آخرین دیدار من با کیم جونگ اون است؛ زیرا من اینطور فکر نمی‌کنم.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%b9%d8%a7%d8%b4%d9%82-%d9%84%d8%ba%d9%88-%d8%aa%d8%ad%d8%b1%d9%8a%d9%85%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a%e2%80%8c-%da%a9%d8%b1%d9%87%e2%80%8c%d8%b4%d9%85%d8%a7%d9%84%d9%8a/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

درخواست پارلمان اروپا برای تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه

سرویس خارجی: پارلمان اروپا پس از رأی گیری از کمیسیون اروپا خواست تا مذاکرات عضویت ترکیه در این اتحادیه را رسماً تعلیق کند.

کمیته امور خارجی پارلمان اروپا پس از رأی گیری از کمیسیون اروپا و سایر کشورهای عضو این اتحادیه خواست تا مذاکرات عضویت ترکیه در این اتحادیه را تعلیق کند. این کمیته علت این اقدام خود را بی توجهی ترکیه به آزادی های مدنی و حقوق بشر در این کشور، تأثیرگذاری قضایی و نیز تنش ها میان آنکارا با قبرس و سایر همسایگان خود دانست.‌ در این حال،«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه رأی صادره از سوی کمیته امور خارجی پارلمان اروپا مبنی بر تعلیق مذاکرات مربوط به عضویت آنکارا در اتحادیه اروپا را محکوم کرد. وی با صدور بیانیه ای گفت:رأی کمیته امور خارجی پارلمان اروپا درباره تعلیق مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا غیرقابل قبول است.

از سویی،«مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه گفت: غربی‌ها مدعی می‌شوند که ما تغییر محور داده‌ایم، پس چطور ممکن است که آنها در منطقه حضور دارند و موجب تغییر نمی ‎شوند، آنها می‌خواهند ترکیه در مقابل درب اتحادیه اروپا بایستد ولی وارد آن نشود و تحت کنترل آنها باشد. ما باید در همه جا حضور داشته باشیم.در تحولی دیگر،دفتر دادستانی ترکیه از صدورحکم بازداشت ۲۹۵ نظامی این کشور به اتهام ارتباط با جریان گولن خبر داد و گفت: شماری از آنها بازداشت شده‌اند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%af%d8%b1%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%be%d8%a7%d8%b1%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%be%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%8a-%d8%aa%d8%b9%d9%84%d9%8a%d9%82-%d9%85%d8%b0%d8%a7%da%a9-2/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

موج محکومیت منطقه‌ای علیه تعرض رژیم صهیونیستی به مسجد‌الاقصی

سرویس خارجی: حمله سه روز قبل نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجد الاقصی با موج محکومیت سازمان همکاری اسلامی و برخی کشورهای منطقه از جمله ایران مواجه شد.

در همین راستا سازمان همکاری اسلامی درباره پیامدهای تعرض و اقدامات مکرر رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی هشدار داد. سازمان همکاری اسلامی در بیانیه خود به شدت یورش نیروهای اشغالگر اسرائیل به مسجد الاقصی و اقدام آنها در بستن باب الرحمه و حمله وحشیانه به نمازگزاران در صحن این مسجد را محکوم و آن را تحریک احساسات امت اسلامی و نقض آشکار قوانین و منشورهای بین المللی ذیربط دانست. سازمان همکاری اسلامی در بیانیه خود تاکید کرد که حملات مکرر صهیونیست ها کشمکش دینی و بی ثباتی در منطقه را تشدید می کند. این سازمان همچنین تصمیم رژیم اسرائیل برای ساخت ۵۵۱۶ واحد صهیونیست نشین جدید در شهر اشغالی قدس را محکوم کرد و آن را براساس قوانین و قطعنامه های سازمان ملل غیرقانونی دانست. این بیانیه از جامعه بین المللی بویژه شورای امنیت خواست تا تصمیمات و قطعنامه های خود را اجرایی کرده و با مسئولیت پذیری، رژیم اسرائیل را وادار به توقف نقض مکرر قوانین و ملزم به قطعنامه های ذیربط سازمان ملل کنند.

همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم با محکوم کردن اقدام صهیونیست ها در تعرض به مسجد‌الاقصی، تاکید کرد که سکوت مرگبار برخی دولت های منطقه موجب تشویق و گستاخی صهیونیست ها در تعدی و تعرض به اماکن تاریخی و اسلامی فلسطین شده است. “بهرام قاسمی” با اشاره به تجاوز و تعرض های اخیر صهیونیستها به مسجد الاقصی و اماکن تاریخی و اسلامی بیت المقدس اشغالی، این اقدام غاصبان قدس را محکوم کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: فرایند کشتار و پاکسازی نژادی- مذهبی در بیت‌المقدس از زمان اشغال سرزمین فلسطین به صورت مستمر و سازمان یافته در جریان بوده اما سکوت مرگبار برخی دولت‌های منطقه در قبال تجاوز های مکرر صهیونیست‌ها، مشارکت و همراهی آنها با نمایش مضحک آمریکایی – اسرائیلی ورشو و نیز برقراری ارتباطات پنهان و آشکار با عاملان کشتار مردم فلسطین موجب تشویق و گستاخی صهیونیست ها در تعدی و تعرض به اماکن تاریخی و اسلامی فلسطین بویژه در بیت المقدس شده است.‌وزارت خارجه قطر نیز در بیانیه ای سیاست های رژیم صهیونیستی در قبال قدس و مسجدالاقصی را محکوم کرد و خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف این اقدامات رژیم صهیونیستی شد. وزارت خارجه قطر به شدت سیاست های رژیم صهیونیستی علیه قدس و مسجدالاقصی از جمله اقدام اخیر این رژیم در هتک حرمت نمازگزاران این مسجد را محکوم کرد. دولت قطر با اشاره به اقدام رژیم صهیونیستی در بستن ورودی «باب الرحمه» مسجدالاقصی با زنجیر، این اقدام را در ادامه تلاش صهیونیست‌ها برای تغییر هویت قدس و تقسیم این مسجد عنوان کرد. گروه‌های مقاومت فلسطین هم به رژیم اسرائیل هشدار دادند که مسجد مبارک الاقصی خط قرمز است و اجازه تداوم اقدامات هدفمند این رژیم علیه شهر قدس را نخواهند داد. گروه‌های مقاومت فلسطین در بیانیه خود اعلام کردند: دشمن جنایتکار صهیونیست به تعرض خود به مسجد الاقصی ادامه می دهد که آخرین مورد اقدام خبیثانه بستن باب الرحمه و برخی از موسسات دیگر شهر مقدس قدس بود. در این بیانیه با اشاره به حملات مکرر رژیم اسرائیل به مدافعان مسجد الاقصی و یورش های مکرر صهیونیست های غاصب به صحن های مسجد الاقصی آمده است که همه این اقدامات در سایه سکوت شرم آور جهان عرب و رقابت حکام برای عادی سازی روابط با این رژیم و علنی کردن روابط خود با اشغالگرانی صورت می گیرد که ملت فلسطین را به قتل می‌رسانند و به مقدسات اسلامی تعرض می کنند. رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس هم جمعه(دیروز) را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به سوی مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد. اسماعیل هنیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: از ملت فلسطین در قدس و کرانه باختری و سرزمین‌های اشغالی سال ۱۹۴۸ میلادی دعوت کردیم که در صفی استوار به‌سمت مسجد الاقصی برای حفاظت و پاسداری از آن عزیمت کنند. وی هشدار داد: اقدامات صهیونیستها در شهر اشغالی قدس و مسجد مبارک الاقصی و اقدام آنها در بستن باب الرحمه و برخی مؤسسات الاقصی حاوی خطری استثنایی و بیانگر مقاصد آنها برای تحمیل شرایط جدیدی برای تقسیم مکانی و سیطره تدریجی بر این مسجد است.

در چنین شرایطی رئیس جمهور فرانسه گفت که پاریس رفتارها و اظهارات ضد صهیونیستی را شکلی از مخالفت و ضدیت با یهودیت می‌داند. امانوئل مکرون اعلام کرد: پاریس تعریف اتحاد بین المللی گرامیداشت هولوکاست را تصویب خواهد کرد و از این پس رفتارها و اظهارات ضد صهیونیستی را شکل و نوعی از مخالفت و ضدیت با یهودی ها در نظر خواهد گرفت. در رویدادی دیگر مخالفان نخست وزیر رژیم صهیونیستی ائتلاف کردند.«بنی گانتس» رهبر حزب «امنیت برای اسرائیل» و «یئیر لاپید» رهبر حزب «یش عتید» و «موشه یالون» رهبر حزب «کولانو» برای شکست بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود در انتخابات آینده این رژیم در ماه آوریل (۲۰ فروردین ۹۸)، با یکدیگر ائتلاف کردند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%85%d9%88%d8%ac-%d9%85%d8%ad%d9%83%d9%88%d9%85%d9%8a%d8%aa-%d9%85%d9%86%d8%b7%d9%82%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%d9%8a-%d8%b9%d9%84%d9%8a%d9%87-%d8%aa%d8%b9%d8%b1%d8%b6-%d8%b1%da%98%d9%8a%d9%85-%d8%b5/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

آتش زدن عکس «ترامپ» در تظاهرات الخلیل

 

فلسطینی‌هایی که در محکومیت کشتار مسجد ابراهیمی دست به تظاهرات گسترده در الخلیل زده بودند، تصاویر رئیس‌جمهوری آمریکا را به آتش‌ کشیدند. تظاهر‌کنندگان با سر دادن شعارهایی خواستار پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی شدند و تعرض‌های این رژیم به مسجد ابراهیمی را محکوم کردند.آنها همچنین در ابراز مخالفت با طرح آمریکا برای حل نزاع فلسطینی- اسرائیلی موسوم به «معامله قرن»، تصاویر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا را به آتش‌ کشیدند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%a2%d8%aa%d8%b4-%d8%b2%d8%af%d9%86-%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d8%ae%d9%84%d9%8a%d9%84/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

ونزوئلا همزمان با تهدیدات نظامی آمریکا، مرزهای خود را بست

 

سرویس خارجی: همزمان با تهدیدات آمریکا مبنی بر احتمال حمله نظامی به ونزوئلا، کاراکاس اعلام کرد این کشور مرزهای خود را با کشورهای جزیره ای همسایه بسته، ترافیک هوایی با آن ها را تعلیق کرده و در روابط دیپلماتیک با این دولت ها تجدید نظر می کند.

این اتفاق پس از آن رخ داد که کشور جزیره ای کوراسائو واقع در دریای کارائیب موافقت کرد تا به عنوان مرکز انتقال کمک های انسانی و محموله های امدادی به ونزوئلا وارد عمل شود. معاون رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد: ونزوئلا تصمیم گرفته تا نه تنها مرز با این کشورها را ببندد، بلکه در روابط با آن ها نیز تجدید نظر کند و این اقدامات تا زمانی که دولت های آن ها شروع به تبعیت از قوانین بین المللی و احترام به آن نکنند، برقرار خواهند بود. رئیس جمهور ونزوئلا هم مرزهای کشورش با برزیل را بست و از احتمال بستن مرز با کلمبیا خبر داد. نیکلاس مادورو در سخنانی تلویزیونی گفت: تصمیم گرفتیم که از ۲۱ فوریه مرز زمینی ونزوئلا با برزیل را به طور کامل تا اطلاع بعدی ببندیم.وی افزود: رئیس جمهور کلمبیا مسئول هرگونه خشونت در مرز است.مادورو افزود: پیامم به نظامیان کلمبیا این است که از رویارویی با ونزوئلا حذر کنید. در چنین شرایطی خوآن گوآیدو رهبر مخالفان ونزوئلا شخصا برای دریافت دارو و غذاهای ارسالی از سوی آمریکا به رغم احتمال رویایی و درگیری با ارتش تحت کنترل نیکولاس مادورو، به منطقه مرزی با کلمبیا رفت. خوآن گوآیدو، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا، که امروز شنبه را به عنوان ضرب‌الاجل برای ارسال کمک‌ها به مردم ونزوئلا اعلام کرده به همراه کاروانی از اتوبوس‌ها و اعضای اپوزیسیون ملی به منطقه مرزی با کلمبیا رفت. این اقدام وی یک نمایش قدرت در برابر نیکولاس مادورو، رئیس جمهور قانونی ونزوئلا است. از سویی خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا و رئیس جمهور خودخوانده براساس اعلام صفحه‌اش در توئیتر اقدام به امضای نخستین سند ریاست جمهوری به شماره «۰۰۱»کرده و به موجب آن اجازه تحویل کمک‌های انسان دوستانه خارجی به ونزوئلا را داده است. در متن این حکم که از سوی صفحه توئیتر خوان گوایدو منتشر شده، آمده است: من به عنوان فرمانده کل قوای ارتش ونزوئلا اجازه به ورود کمک‌های انسان دوستانه به داخل خاک ونزوئلا را صادر می کنم و بنابراین به عناصر مختلف نیروهای مسلح دستور می‌دهم همراستا با این حکم اقدام کنند.

در چنین شرایطی رئیس جمهور ونزوئلا گفت، دولتش با ورود کمک‌های انسان دوستانه اتحادیه اروپا موافقت می‌کند. نیکولاس مادورو گفت، معاونم یک دیدار مهم با گروه تماس اتحادیه اروپا داشته و پیشنهاد کمکی به ارزش ۲میلیارد یورو از جانب این اتحادیه در قالب کمک‌های انسان دوستانه ارائه شده با سیستم سازمان ملل را قبول کرده است. در این حال وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که نباید به اجبار کمک‌های انسان دوستانه به ونزوئلا وارد شود و پکن مخالف مداخله نظامی در این کشور است. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دولت ونزوئلا تاکنون آرامش خود را حفظ کرده و خویشتنداری نشان داده و این عملاً جلوی درگیری‌های گسترده را گرفته است. همزمان با این تحولات، واشنگتن حساب های بانکی سفارت و کنسولگری های ونزوئلا در آمریکا را مسدود کرد. «گوستاوو مارسانو» عضو ارشد هیات نمایندگی مخالفان دولت ونزوئلا در واشنگتن گفت: تاکنون ۱۱ نفر از ۵۶ دیپلمات ونزوئلایی در آمریکا از دولت مادورو فرار کرده اند.مارسانو از مسدود شدن حساب‌های بانکی سفارت و کنسولگری های ونزوئلا در آمریکا توسط واشنگتن خبر داد و افزود: شبکه دیپلماتیک کاراکاس در آمریکا دیگر کارآیی ندارد. در این حال وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که تهدیدات نظامی مقامات واشنگتن علیه کاراکاس و دعوت آشکار مخالفان ونزوئلایی از آمریکا برای دخالت در امور داخلی کشورشان، نقض آشکار منشور سازمان ملل بوده و غیرقابل قبول است. سرگئی لاوروف تاکید کرد که تهدید آمریکا به اقدام نظامی علیه ونزوئلا، نقض آشکار منشور سازمان ملل و دخالت مستقیم در امور داخلی یک کشور مستقل است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. همزمان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم اعلام کرده گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد. «برنی سندرز» سناتور دموکرات که به تازگی نامزدی خود را برای انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰اعلام کرده، در گفتگویی اظهار داشت خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد. خبر دیگر اینکه شرکت هواپیمایی ایرفرانس تصمیم گرفته است پروازهای خود به مقصد کاراکاس، پایتخت ونزوئلا را به دلایل امنیتی تعلیق کند.

* نیکاراگوئه

بعد از اقدامات مخفیانه آمریکا برای راه‌اندازی کودتا در ونزوئلا و سرنگونی دولت قانونی «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور این کشور، اکنون به‌نظر می‌رسد که واشنگتن نقشه مشابهی را برای کشور نیکاراگوئه در ذهن دارد. مشاور امنیت ملی کاخ سفید طی اظهارات توئیتری، تلویحا دولت نیکاراگوئه را به سرنگونی و راه‌اندازی کودتا تهدید کرد. جان بولتون که گویا درپی تسویه حساب شخصی با «دانیل اورتگا» رئیس‌جمهور نیکاراگوئه است، در صفحه شخصی توئیتر خود دولت این کشور را تهدید کرد. بولتون با مطرح کردن ادعاهای همیشگی حقوق بشری (که دیگر به نماد مداخله‌جویی آمریکا در امور دیگر کشورها تبدیل شده) علیه دولت نیکاراگوئه، از آشوبگران و تظاهر‌کنندگان نیکاراگوئه یی به عنوان فعالان مدنی یاد کرد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%88%d9%86%d8%b2%d9%88%d8%a6%d9%84%d8%a7-%d9%87%d9%85%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%d9%87%d8%af%d9%8a%d8%af%d8%a7%d8%aa-%d9%86%d8%b8%d8%a7%d9%85%d9%8a-%d8%a2%d9%85%d8%b1%d9%8a%da%a9/


by et | اسفند ۳, ۱۳۹۷ ۶:۴۹ ب.ظ

یونیسف: ۱۱میلیون کودک یمنی بر اثر گرسنگی در معرض مرگ قرار دارند

 

سرویس خارجی: صندوق حمایت از کودکان وابسته به سازمان ملل، «یونیسف» در گزارشی اعلام کرد: زنده ماندن ۱۱میلیون کودک یمنی ، در گرو کمک‌های بشردوستانه است.

مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در «یونیسف» در خصوص اوضاع و شرایط انسانی فاجعه‌بار یمن همزمان با توافق جدید «الحدیده» گفت: بیش از ۱۱میلیون کودک یمنی فقط برای اینکه زنده بمانند به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.«خیرت کابالاری» تاکید کرد : کودکان یمنی به دلیل ادامه تجاوزات ائتلاف سعودی در شرایطی به سر می‌برند که هیچ انسانی نمی‌تواند آن را تحمل کند.وی افزود: کمک های انسانی باید بدون هیچ گونه قید و شرطی برای ۱۳۵هزار کودکی که همچنان در شهر «الحدیده» حضور دارند، ارسال شود.

این مدیر «یونیسف» از طرف‌های درگیر در یمن خواست تا در راستای ضمانت اجرای توافق «الحدیده» تلاش کنند تا تغییرات مثبتی برای کودکان در این استان و دیگر مناطق این کشور محقق شود.

در همین حال و همزمان با این گزارش «یونیسف»، وزیر خارجه آلمان در دیدار با همتای انگلیسی خود در برلین ، لغو توقف صادرات تسلیحات به عربستان را مشروط به پیشرفت فرآیند صلح در یمن کرد. «هایکو ماس» گفت: تصمیم برلین درباره فروش تسلیحات به عربستان سعودی به تحولات در عرصه یمن وابسته است.

در چنین شرایطی، «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای ارتش یمن و انصارالله با تاکید بر آمادگی نیروهای یمنی برای اجرای مرحله اول طرح استقرار مجدد در الحدیده، گفت : ائتلاف سعودی-اماراتی این توافق را رد می‌کند تا به نقض‌ بیشتر آتش‌بس در الحدیده ادامه دهد. وی در گفتگو با خبرگزاری دولتی یمن «سبأ» افزود: ائتلاف سعودی و مزدوران آن در ۴۸ساعت گذشته، ۲۱۹بار نقض آتش‌بس کرده اند.

در تحولات میدانی نیز،منابع یمنی از حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی اماراتی به «صنعا» خبر دادند.شبکه خبری «المسیره» گزرش داد: جنگنده‌های سعودی دو بار منطقه «الدیلمی» و دو بار منطقه «بیت دهره » در استان «صنعا» را بمباران کردند. جنگنده های عربستان سعودی همچنین طی حملاتی به مناطقی در استان «حجه » یمن، یک غیرنظامی را کشتند و ۹ تن دیگر را زخمی کردند.

جنگنده های عربستان همچنین شهر «کحلان» در استان «حجه » را بمباران کردند که در این حمله نیز چهار زن و دو کودک زخمی شدند. جنگنده های نیروی هوایی عربستان مناطق غیرنظامی از جمله یک مدرسه را در شهر مرزی «کشر» یمن نیز هدف قرار دادند.

در مقابل، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیز تجمع و مواضع مزدوران ائتلاف سعودی در نزدیکی منطقه «السدیس»، واقع در «نجران» عربستان را با موشک‌های «کاتیوشا» هدف قرار داد که تلفاتی به آنها وارد شد. یگان موشکی ارتش یمن همچنین با یک فروند موشک «زلزال ۱» مواضع نظامیان سعودی را در منطقه «عسیر» عربستان منهدم کرد . براساس گزارش منابع خبری، شماری از نیروهای سعودی در این حمله کشته یا

زخمی شدند.

همزمان، گروهی از مزدوران ائتلاف سعودی نیز در کمین منحصر به فرد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در نزدیکی کوه «قیس» واقع در «جیزان» عربستان گرفتار شدند که شماری از آنها دردرگیری با نیروهای یمنی به هلاکت رسیدند. در استان «حجه» نیز یک خودروی نظامی مزدوران سعودی هدف حمله نیروهای یمنی قرار گرفت که سرنشینان آن کشته شدند. عربستان سعودی همچنین به کشته شدن ۱۶نظامی خود در یک هفته درگیری با نیروهای یمنی در این کشور اعتراف کرد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%8a%d9%88%d9%86%d9%8a%d8%b3%d9%81-11%d9%85%d9%8a%d9%84%d9%8a%d9%88%d9%86-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9-%d9%8a%d9%85%d9%86%d9%8a-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d8%ab%d8%b1-%da%af%d8%b1%d8%b3%d9%86%da%af%d9%8a/