ایران؛ تیمی پرانگیزه ‌با‌ قابلیت قهرمانی در جام ملتهای آسیا
 

کمی بیشتر از یک روز به لحظه موعود باقی نمانده و ملی‌پوشان شایسته کشورمان در جام ملتهای آسیا در اولین بازی خود، یمن، را پیش رو خواهند داشت. حریفی که نباید گول نام او را خورد و اصولاً در ورزش حرفه‌ای نباید هیچ حریفی را دستکم گرفت. موردی که البته کارلوس کی‌روش و سربازانش به خوبی نسبت به آن آگاهی دارند و ششدانگ حواسشان به حریف کم اسم و رسم‌‌دارشان است. چون یمن برای این مسابقات فارغ از مشکلات داخلی و طی اردوهایی، خارج از کشور، آماده شده است. اما تیم ملی قدرتمند کشورمان که به عنوان یکی از اصلی‌ترین شانسهای قهرمانی از نظر کارشناسان خارجی به حساب می‌آید و البته انتظارات در داخل به مراتب بالاتر و صرفاً قهرمانی است، در راه آمادگی برای این مسابقات، با فراز و نشیبهای زیادی روبرو بود، از کمبود بازیهای تدارکاتی و امکانات و تسهیلات لازم برای تیم ملی بگیرید تا تقابل مستمر کی‌روش با منتقدان و مخالفانش در داخل کشور و در آخر هم گلایه‌های او و سربازانش از متولیان ورزش به دلیل کوتاهی‌هایی که انجام دادند. اما هرچه بود که این مسیر طی شد و ختم خوش آن با برافراشته شدن پرچم سفید کی‌روش مقابل منتقدانش آغاز شد و پایان خوش‌ترش، می‌تواند قهرمانی در جام ملتها پس از ۴۲ سال باشد. اتفاقی محتمل با توجه به تیم خوبی که ساخته شده و کی‌روش نقش اصلی را در سامان دادن به این تیم داشته است.

شاید تنش‌ها و حاشیه‌ها دور و اطراف تیم ملی و بخصوص انتقادات کارشناسان منتقد از جنس مربیان، پیشکسوتان، روزنامه‌نگاران و … به طور کامل تمام نشده باشد اما آنچه که طی روزهای اخیر به چشم آمده، حمایتهای همه اعضای خانواده فوتبال از تیم ملی برای رسیدن به آرامش بوده است. آرامشی که بواسطه دست آشتی کی‌روش به سمت منتقدانش آغاز شده و شاید سه، چهار هفته‌ای بیشتر طول نکشد اما همین زمان هم برای موفقیت و نتیجه‌گیری، کافی است هرچند که تنها واکنش ناخواسته و کمرنگ که می‌تواند به نوعی دامن کی‌روش را بگیرد‌ عکس‌العمل به حق فریاد شیران نسبت به اظهارنظر کواکبیان نماینده مجلس در مراسم تقدیر از مربیان برتر فوتبال صورت گرفت. آنجایی که کواکبیان عنوان کرد به پاس زحمات کی‌روش، باید نشان شهروند افتخاری به وی اهدا شود و فریاد شیران به نماینده مجلس یادآوری کرد که بهتر است در مسائلی که در حیطه‌ کاری‌اش قرار می‌گیرد اظهارنظر کند و این ماجرا را بگذارد به عهده اهالی فوتبالی. اتفاقی که خوشبختانه کشدار نشد تا ‌آرامش کی‌روش یا تیم ملی را برهم بزند. با این وجود کاش می‌شد آرامش سه یا چهار هفته‌ای که تیم ملی فوتبال با آن روبرو شده است، دائمی باشد و آن هم نه فقط برای تیم ملی و یا حتی کل فوتبال بلکه برای کل ورزش کشور. اما طبیعی است که با زوایای مختلفی که ورزش دارد آرامش دائمی برای ورزش، بیشتر به یک آرزو شبیه است تا هر مورد دیگری. اما ای کاش این آرامش سه، چهار هفته‌ای، حکم آتش‌بس موقتی را نداشته باشد و آتش زیر خاکستری نباشد که قرار است با پایان جام ملتهای آسیا، دوباره برقرار شود، چرا که زمینه‌های آن از هم‌اکنون آماده است.

به هر حال بر فرض اینکه قهرمان شویم ـ که همه علاقه‌مندان به فوتبال و مردم کشورمان از ته دل آرزوی آنرا دارند ـ چگونه می‌شود دل چرکینی کی‌روش و ملی‌پوشان را از متولیان ورزش پاک کرد بخصوص آنهایی که قول داده بودند در صورت قهرمانی با متولیان ورزش، عکس یادگاری نگیرند و باز برفرض اینکه قهرمان نشویم، چگونه می‌توان منکر تنش‌ها یا حداقل انتقادات متولیان ورزشی شد که فقط چند روز قبل از آغاز این مسابقات و در بحبوحه انتقادات ملی‌پوشان نسبت به کوتاهی‌های مسئولان ورزش کشور، مدعی شدند تمام حمایتها از ملی‌پوشان به عمل آمده و این تیم باید قهرمان شود.

هر دو روی این سکه یعنی انتظار کشیدن برای شعله‌ور شدن آتش زیر خاکستر پس از پایان جام ملتهای آسیا و البته بر این ماجرا بیفزائید، اظهارنظرهای منتقدانی را که بواسطه حمایت از تیم ملی و حاکم شدن فضای آرام برای ملی‌پوشان، فعلاً فیتیله‌ها را پائین کشیده و بعد از جام ملتها، لب به سخن خواهند گشود. با تمام این اوصاف آنچه که انکار ناشدنی است تأثیرگذاری حداکثری کی‌روش در ساخته شدن تیمی است که همه به آن افتخار می‌کنند و منتظر افتخارآفرینی‌هایش، هستند. تیمی که اگرچه در ماههای گذشته کارشناسان مختلف در مورد آن و حتی انتخاب بازیکنان این تیم توسط کی‌روش نظر داده‌اند ـ که بعضاً حب و بغضها هم در این اظهارنظرها بی‌تاثیر نبوده است ـ اما امروز که همه نگاه حمایتی از این تیم را دارند، چه کسی بهتر از مرتضی محصص، مدرس بین‌الملل فوتبال می‌تواند جزء جزء این تیم و قابلیت‌‌هایش را با نگاهی مثبت بشکافد و در مورد حریفان تیم ملی، نیز نظر بدهد. اظهارنظری دقیق و جزء به جزء که در آستانه اولین بازی تیم ملی فوتبال در جام ملتهای آسیا، می‌تواند نگاه مثبت همه علاقه‌مندان به فوتبال را در پی داشته باشد در حالیکه هیچ بعید نیست اگر چند ماه قبل چنین اظهارنظری می‌کرد، برخی مدعی حمایت وی از کی‌روش، می‌شدند. تحلیلی دقیق و مثبت از قابلیت‌های تیمی که شایستگی قهرمانی را دارد.

محصص: خط میانی، نقطه قوت تیم ملی است

مدرس بین‌المللی فوتبال می‌گوید، خط میانی تیم ملی، نقطه قوت آن در جام ملت‌های آسیاست. محصص همچنین خط دفاعی ایران را سد محکمی برای رقبا می‌داند.

مرتضی محصص در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دعوت سه‌هفته‌ای مربیان داخلی به آرامش توسط کی‌روش در آستانه جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: ما در سه هفته پیش رو به آرامش نیاز داریم و من با این موضوع موافقم اما از طرفی معتقدم تیم ملی باید همیشه در آرامش باشد. تنها مساله جام ملت‌های آسیا نیست و جامعه فوتبال، تمام دست‌اندرکاران از مربیان و بازیکنان گرفته تا مسئولان فدراسیون و داوران باید همیشه به دنبال این آرامش باشند. عقیده شخصی‌ام این است که نباید زود قضاوت کنیم. کی‌روش و مربیان پیشین تیم ملی، خدمات بزرگی به فوتبال ایران کرده‌اند. ممکن است برخی تصمیماتش بر وفق مراد برخی نباشد و از طرفی هم ممکن است هر مربی اشتباه کند اما نمی‌توان تاثیرگذاری کی‌روش بر فوتبال ایران را کتمان کرد. او همیشه به انتخاب بازیکن از خارج کشور علاقه نشان داده و برخی انتقاد می‌کنند که کی‌روش به لیگ ایران اعتقاد ندارد اما نمی‌توان این ویژگی را ضعف یک مربی دانست.

او افزود: تعادل بسیار خوبی در خط میانی تیم ملی داریم. فهرست اعلامی کادرفنی برای جام ملت‌ها آسیا پیش رویم است و می‌خواهم آنالیزی از این لیست داشته باشم. از ترابی که شاید جوان‌ترین بازیکن ما باشد گرفته تا اشکان دژاگه با تجربه، جزو بهترین بازیکنان ما هستند که در خط میانی قرار دارند. به این اسامی باید مسعود شجاعی را هم اضافه کنیم که شنیده‌ام قرار است آخرین حضورش در تیم ملی باشد. کی‌روش در میانه زمین، نباید نگرانی داشته باشد. هرچند دلیل عدم انتخاب علی کریمی را در این منطقه نمی‌دانم اما در مجموع معتقدم که تیم ملی ایران صاحب کمربند قوی میانی است. این موضوع، نقطه قوت تیم کی‌روش است. هر کدام از این بازیکنان قابلیت بازی در پست‌های مختلف را دارند و می‌توانند هم در خط حمله و هم دفاع به کار گرفته شوند. مثل احمد نوراللهی و روزبه چشمی و حتی وحید امیری.

کارشناس و مدرس فوتبال در ادامه بررسی فهرست نهایی تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا بیان کرد: کی‌روش در خط حمله طبق معمول به کسانی فرصت داده که به آن‌ها اعتماد دارد و می‌داند به فرامینش گوش می‌دهند. لحظه از دست دادن توپ برای کی‌روش بسیار مهم بوده و در بازی‌ها مشخص است که برای این لحظه، تمرین کرده‌اند. در این زمینه، طارمی و انصاری‌فرد خوب عمل می‌کنند و زود به میانه زمین بازمی‌گردند تا در تصاحب دوباره توپ به سایر بازیکنان کمک کنند. باید قبول کرد که کی‌روش صاحب سبک است و تاثیرش را روی فوتبال ایران گذاشته است.

محصص همچنین با تمجید از بازی بدون توپ تیم ملی، توضیح داد: بازی بدون توپ تیم ملی، بسیار منظم و تاثیرگذار است و تاثیر بازیکنی که بدون توپ است، از تاثیر بازیکن با توپ بیشتر به نظر می‌رسد. این، درس بزرگی است که کی‌روش به فوتبال ایران داده و این موضوع را در دو جام جهانی اخیر به نمایش گذاشته است. ما از روی بخت و اقبال به این موفقیت‌ها دست پیدا نکرده‌ایم و قطعا برنامه‌ای پشت همه این‌ها بوده است. در حال حاضر در اردوی تیم ملی نیستم اما از نحوه انتخاب بازیکن‌ها راضی‌ام. هر چند همه ما یکسری بازیکن مورد علاقه داریم که دوست داشتیم در اردوی تیم ملی می‌ماندند اما الآن زمان آن نیست که جای بازیکن مورد علاقه‌مان را خالی بدانیم. الآن زمان روحیه دادن و ایجاد همدلی بیشتر است.

او در ادامه بررسی فهرست تیم ملی به “اهمیت حضور سردار آزمون و مهدی طارمی در خط حمله” اشاره کرد و افزود: امیدوارم آزمون که مصدوم شده، به مسابقات برسد چرا که از بازیکنان مهم تیم است. ما با حضور طارمی و آزمون می‌توانیم در خط حمله، تغییر ایجاد کنیم. این اتفاق می‌تواند حریف را غافلگیر کند و شما زمانی می‌توانی چنین کاری کنی که بازیکنانت از نظر فیزیکی و روانی آماده باشند.

مدرس بین‌المللی فوتبال همچنین درباره وضعیت خط دفاعی ایران در جام‌ملت‌ها تصریح کرد: کنعانی‌زادگان با ۲۴ سال سن، می‌تواند از مدافعان مرکزی خوب تیم ملی باشد و اصلا جای تعجب نیست که اگر او به عنوان مدافع مرکزی فیکس در جام ملت‌ها بازی کند. مجید حسینی نیز صاحب تجربه شده است. منتظری و پورعلی‌گنجی نیز همین طور. معتقدم خط دفاعی ما با حضور حاج صفی، منتظری و غفوری می‌تواند سد محکمی برای هر تیمی در آسیا باشد. ما همچنین صاحب بهترین دروازه‌بان آسیا هستیم. علیرضا بیرانوند نه به خاطر این که پنالتی رونالدو را در جام جهانی مهار کرد بلکه به خاطر درخشش‌های مداومش در پرسپولیس و تیم ملی، آماده‌ترین دروازه‌بان محسوب می‌شود. او صاحب تجربه بالایی شده و به خوبی با مدافعان پیش رویش ارتباط برقرار می‌کند.

محصص تاکید کرد: من تیمی را در جام ملت‌های‌ آسیا قهرمان‌ می‌بینم که بازیکنانش به لحاظ ارتباطات کلامی و غیرکلامی بهتر باشند. ارتباط غیرکلامی با تمرین‌ها و حرکات بدون توپ به‌دست می‌آید. ارتباط کلامی نیز حلال مشکلات است و باید قبل، حین و بعد از بازی وجود داشته باشد. هر تیمی که در این مسابقات قهرمان شود، از نظر ارتباطی در سطح بالایی قرار دارد؛ به خصوص ارتباط غیرکلامی. باید بازیکنان هم‌دلی و هم‌خوانی داشته باشند. در غیر این صورت کار، بسیار سخت خواهد شد. اگر بهترین مربی دنیا را هم روی نیمکت داشته باشید، او نمی‌تواند معجزه کند اما ارتباطات قوی می‌تواند بسیار از ضعف‌ها را بپوشاند. زمانی که همدلی ایجاد شود، توانایی شکست دادن هر حریفی وجود خواهد داشت.

‌او همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگو به بررسی حریفان ایران در جام ملت‌های آسیا پرداخت و گفت: بازی نخست ما مقابل یمن فوق‌العاده مهم است و ما باید قدم اول را خوب برداریم. نتیجه مساوی یا شکست در این بازی اصلا جالب نیست. ما نباید یمن را یک کشور جنگ‌ز‌ده و ضعیف بدانیم. این تیم در خارج از یمن اردو برگزار کرده و صاحب مربی‌ خوبی از کشور چک است. این تیم اصلا حریف ضعیفی نیست و نباید ملی‌پوشان، این بازی را از پیش برنده بدانند. در مورد ویتنام هم باید بگویم، من یک ماه پیش در این کشور دوره مربی‌گری تدریس کردم. سرمربی ویتنام، یک مربی اهل کره‌جنوبی است که دستیار گاس‌هیدینگ در جام جهانی ۲۰۰۲ بوده است. او ۹ سال پیش نیز در کلاسی، شاگردم بود. مربی بسیار با درایتی است. من دو بازی از ویتنام را مقابل کامبوج و اندونزی دیده‌ام. آن‌ها بسیار دونده و منسجم هستند. البته کی‌روش بهتر از من آن‌ها را می‌شناسد. تیم ملی عراق نیز برای همه علاقه‌مندان به فوتبال، تیم شناخته‌ شده‌ای است. بازیکنان بسیاری از این کشور در ایران بازی کرده‌اند و مصاف با عراق، سخت‌ترین بازی مرحله گروهی ما خواهد بود. آن‌ها مربی جوان اما باتجربه‌ای دارند که سابقه حضور در فوتبال اسلوونی، مقدونیه و امارات را در کارنامه دارد. در مجموع عراق، قدرتمندترین حریف گروهمان است اما نباید دو تیم دیگر را هم دست‌کم بگیریم.‌

محصص اضافه کرد: حریفان ایران در مراحل حذفی را نمی‌توان پیش‌بینی کرد اما ژاپن تیم همیشه آماده‌ای است. من با کی‌روش هم عقیده‌ام و استرالیا، کره‌جنوبی و ژاپن را حریفان اصلی ایران می‌دانم. چین نیز با این که با لیپی شکست خورده اما تیم خوبی است. فیلیپین با اریکسون نیز همین طور است. مجسم کردن برنده قبل از شروع بازی‌ها، کار بچه‌گانه‌ای است. ما یک جام بسیار سخت را پیش رو داریم. امارات با زاکرونی از چند ماه قبل تمرین کرده و اگر قرار باشد با این تیم بازی کنیم، مصافی طوفانی خواهد شد. شناختی که کشورهای حوزه خلیج‌فارس از ما دارند، به اندازه شناخت ما از آن‌ها نیست. در هر حال، شانس کره‌جنوبی، استرالیا و ژاپن روی کاغذ برای رسیدن به فینال زیاد است اما ساده‌اندیشی است که این سه تیم را شانس اصلی فینالیست شدن بدانیم. معتقدم جام بسیار سختی پیش رو است.‌او در پاسخ به این پرسش که آیا هواداران تیم ملی باید از تساوی در دیدار دوستانه مقابل فلسطین نگران باشند، گفت: نه تنها تساوی مقابل فلسطین نگران کننده نیست بلکه حتی اگر به این تیم می‌باختیم هم نباید نگران می‌شدیم. بسیاری از مربیان، قدرت واقعی تیمشان را قبل از مسابقات نشان نمی‌دهند. شکست دادن فلسطین برای فوتبال ایران، افتخار نبود. ما باید بدانیم که کی‌روش مربی بسیار با تجربه‌ای است. یکی از برگ‌های برنده مربیان پرتغالی مثل مورینیو و کی‌روش همین زیرکی آن‌هاست. آن‌ها بسیار باهوش و زیرکند و هیچ وقت تمام قوای تیمشان را به حریف نشان نمی‌دهند.

محصص همچنین از “انگیزه سرمربی تیم ملی برای اضافه کردن قهرمانی به کارنامه درخشانش در فوتبال ایران” گفت و افزود: کی‌روش با ایران، قهرمانی نداشته و امیدوارم نمایش خوبی در جام ملت‌ها داشته باشد. نه این که بخواهیم با پنالتی قهرمان شویم. البته قهرمان شدن به هر روشی، عالی است و ایرادی ندارد اما امسال، تیم ملی ایران شایسته این است که با بازی خوب و شیوه دلخواه کی‌روش قهرمان شود؛ نه از روی شانس، اقبال و اشتباه حریف. این یک فرصت طلایی است که تیم ملی بتواند قهرمان شود اما کار بسیار سخت است. هیچ تیمی در مسابقات نیست که دلش نخواهد قهرمان شود. امیدوارم آن وحدت و همدلی که کی‌روش گفته، برای همیشه در فوتبال ایران پایدار باشد. این طور نباشد که قبل از یک تورنمنت خاص به تفاهم برسیم و دوباره بعد از مسابقات، مشکلات هویدا شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ