یادداشت میهمان
این‌تذهبون؟
سیدعلی میرفتاح
آنچه می‌خوانید یادداشت آقای سید‌علی میرفتاح سردبیر روزنامه اعتماد است که به خاطر صراحت و صمیمیت در نقد رویه مخالفان دولت در انتساب انواع اتهامات و اوصاف ناراست و نادرست به روحانی و تیم او، در این‌جا باز نشر می‌دهیم.

***

به قول قدیمی‌ها بیرون‌مان غریبه‌ها را کشته، داخل‌مان خودی‌ها را. خودتان را بگذارید جای ظریف و زنگنه. از آن طرف مشغول جنگند با ارتش تحریم، از این طرف از ما درشت می‌شنوند و فحش می‌خورند. گاهی در انتقاد از عملکرد دولت پاک فراموش می‌کنیم که همه این گرفتاری‌ها و دردسرها را آمریکا برای‌مان تدارک دیده. این جمله امام امروز مصداق تام و تمام‌تری دارد که هرچه بدبختی داریم از آمریکاست. این آمریکاست که تحریم‌مان کرده. این آمریکاست که زیر میز بر جام زده. این آمریکاست که با تمام قوا به میدان آمده تا نگذاردیک لیتر نفت بفروشیم. این آمریکاست که با تمام شرکت‌های بزرگ وارد مذاکره شده تا با ایران کار نکنند. این آمریکاست که از چهل ساله‌شدن انقلاب اسلامی کهیر زده و دنبال براندازی است به هر قیمت. باز هم خانه دولت آبادان که در برابر هجوم بی‌سابقه آمریکا وانداده و عقب ننشسته و خود را نباخته. اتفاقاً امام ناظر به همین شیطنت‌های آمریکا بود که فرمود هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید. منتها ما امروز هرچه فریاد داریم بر سر دولت می‌کشیم و او را مسبب همه‌گیر و گرفتاری‌های اقتصادی معرفی می‌کنیم. من نمی‌گویم دولت خطا نمی‌کند و مدیریتش بی‌عیب و نقص است. نه. نیست. کیست که بی‌عیب و نقص باشد؟‌ آیا دیگر نهادهای حکومتی هیچ خطای محاسباتی ندارند و هیچ اشتباه نمی‌کنند؟ آیا باقی ارکان مملکت، تمام و کمال خود را برای جنگ اقتصادی آماده کرده‌اند و فقط دولت است که بالکل توی باغ نیست؟ سمبه آمریکا پرزور است. در طول یک هفته وزیرخارجه ایالات متحده به ۹ کشور سفر می‌کند. این سفرها را برای تفریح و تفرج که نمی‌رود. می‌رود تا با کمک متحدانش حلقه محاصره ایران را تنگ‌تر کند. آدم فرستاده‌اند تا با تمام شرکت‌های چینی و اروپایی و حتی روسی مذاکره کنند تا دور ایران را خط بکشند. فکر می‌کنید چون ایران شل گرفته اروپا اجرای اس‌پی‌وی را امروز و فردا می‌کرد؟

نه. بحث شل گرفتن ایران نیست. بلکه آمریکا پا بیخ خر اروپا گذاشته تا جلوی مراودات مالی ایران را با همه جای دنیا بگیرد. اینها آنقدر اظهر من‌الشمس است که ما گاهی در نقد دولت فراموش‌شان می‌کنیم و زبان نه به نقد که به ملامت دولت می‌چرخانیم. ملامت؟ والله و بالله این وزرا پوست کرگدن دارند که این همه ملامت می‌شنوند و فحش می‌خورند اما کماکان جلوی آمریکا می‌ایستند و از حقوق حقه ملت دفاع می‌کنند. الحق و الانصاف هم تا به حال خوب ایستاده‌اند. جان‌بولتن گفته بود، حساب و کتاب هم کرده بود که ژانویه ۲۰۱۹ منافقین بدتر از کفار در تهران جشن بگیرند. از آن طرف پول عرب‌ها را زیر دست و بال رضا پهلوی و سلطنت طلب‌ها ریخت که بیست و چهار ساعته توی دل ملت را خالی کنند و هر نوع امیدی را در دل‌شان از بین ببرند. این وسط اگر بنا باشد کسی را ملامت کنیم باید صدا و سیما را ملامت کنیم که عرصه رسانه را برای آنها خالی کرد.

اگر بنا باشد ملامت کنیم علاوه بر صدا و سیما باید نهادهایی را ملامت کنیم که سال‌های طولانی‌توی سر مطبوعات زدند و آنها را از چشم مخاطب انداختند و چند میلیون فارسی زبان را دو‌دستی تقدیم رسانه‌های بیگانه و معاند کردند. اگر بنا باشد حساب‌کشی کنیم علاوه بر دولت، حساب بقیه را هم بکشیم. خیلی هم خوب… اما مگر نه این‌که در برابر دشمن غداری چون آمریکا باید متحد و همدل باشیم و لااقل برای حفظ ظاهر هم که شده در این موقعیت حساس آبروداری کنیم و دست از ملامت یکدیگر برداریم… این حرف‌ها آنقدر بدیهی است که فراموش‌شان کرده‌ایم. یک زمانی امام امر کرده بود رسالت را به جبهه‌ها نفرستند مبادا توی دل بچه رزمنده‌ها خالی شود. شما خودتان را بگذارید جای ظریف و زنگنه. اینها هم کاری که می‌کنند کم از رزم نیست. با آمریکا در افتادن و نقشه‌های شیطان بزرگ را نقش بر آب کردن نه تنها جای ملامت ندارد که احتیاج به تشویق دارد. آنها باید مستظهر به حمایت مردم توی دل دشمن بروند و جلوی تعدی‌های مکرر آمریکا را بگیرند. شما فکر می‌کنید کمرنگ کردن موضوع ایران در نشست ورشو کارآسانی است؟ شما فکر می‌کنید در این بازار تحریم، فروش نفت آسان است؟ شما فکر می‌کنید اداره ایران در این اوضاع و احوال از همه کس بر می‌آید؟ در فصل گل و بلبل و نفت صد‌دلاری و آن همه درآمد نجومی دیدیم چطور کشور را اداره کردند. آن که روز روزش بود. آن رفت ستم بر ما، وای به حال این شب تار …

شرع و عقل و ایران دوستی اقتضائاتی دارند که هیچ کدامش با ملامت ظریف و زنگنه جور در نمی‌آید. یادتان هست امام خطاب به چه دوستانی و بر اساس چه موضوعی گفتند این تذهبون؟ فاین تذهبون؟

Email this page

نسخه مناسب چاپ