باخت غافلگیرکننده پرسپولیس در نیمه اول فینال لیگ قهرمانان آسیا
 

در بازی رفت فینال جام قهرمانان آسیا در ژاپن، هر چقدر که توپ و میدان برای کاشیمایی‌ها چرخید، برای پرسپولیسی‌ها نچرخید اما نه بدان معنی که پرسپولیس با بدشانسی روبرو شد بلکه به آن معنی که کاشیمایی‌ها، با کنترل بازی و برنامه‌ریزی برای ۹۰ دقیقه، توپ و میدان را در اختیار خود گرفتند. توپ و میدانی که در نیمه اول شرایط متعادل‌تری برای هر دو تیم داشت و حتی پرسپولیسی‌ها بر حریف می‌چربیدند اما در نیمه دوم، شرایط کاملاً‌ عوض شد تا این شبهه پیش آید که نوع بازی ژاپنی‌ها در نیمه اول، تا حدی هم برای فریب پرسپولیس بوده است تا در نیمه دوم نماینده کشورمان را غافلگیر کنند. به هر حال تیمی که در نیمه نهایی مقابل نماینده کره در کمتر از ۱۰ دقیقه به ۳ گل می رسد تیم بابرنامه ای است. با این احوال شکی نیست که حتی اگر یکی از موقعیتهای خوب پرسپولیس در نیمه اول به گل تبدیل می‌شد این سیاست ژاپنی‌ها را هم بی‌تأثیر می‌کرد.

اما وقتی پرسپولیس در نیمه اول خود را برتر از حریف دید، در نیمه دوم با تمایل بیشتر برای گل‌زدن به میدان آمد و اینجا بود که غافلگیر شد چون ژاپنی‌ها در نیمه دوم، اصلاً آن تیم نیمه اول نبودند و پرسپولیس که برای بازی تهاجمی خود را آماده کرده بود در دفاع مثل نیمه اول، تمرکز لازم را نداشت تا جائیکه دوبار دروازه‌اش باز شد و البته چندبار هم خطرهایی جدی را احساس کرد.

به عبارت دیگر در بازی رفت پرسپولیس و کاشیما آنتلرز، هر دو تیم، دو نیمه متفاوت داشتند. پرسپولیسی‌ها در نیمه‌اول بهتر بودند اما کاشیمایی‌ها در نیمه دوم که تعیین‌کننده بود. نتیجه این بازی نشان می‌دهد که کاشیمایی‌ها، شرایط فینال را خیلی خوب درک کرده بودند و شناخت کاملی از پرسپولیس داشتند. هم از کادر فنی و بازیکنان و هم مهمتر از آن، از جو وحشتناک استادیوم آزادی تهران!

به این دلیل هم تا توانستند تلاش کردند به گلهای بیشتری برسند تا کار پرسپولیس را در حضور دهها هزار تماشاگر، سخت کنند. دقیقاً به همین دلیل هم بود که سرمربی ژاپن قبل از این بازی اعلام کرده بود بدنبال پیروزی پرگل مقابل پرسپولیس است. یک پیروزی که اگر چه بیشتر از دو گل برای ژاپنی‌ها نداشت، اما جبران همین دو گل هم برای پرسپولیسی‌ها، بسیار سخت خواهد بود هر چند که اصلاً ناامید نیستند و پیش از این هم توانسته‌اند مقابل حریفانی بزرگ، سربلند بیرون بیایند.

قبل از این بازی، تمام شرایط برای پرسپولیس آماده بود و از دغدغه‌های گذشته خبری نبود، فقط یک مورد می‌توانست این تیم را آزار دهد و آن هم تفاوت ساعت دو کشور و برگزاری این دیدار ساعت ۳۰ر۹ به وقت ایران بود. موردی که اگر چه شاید خیلی تأثیرگذار به نظر نمی‌رسید اما عملکرد بازیکنان پرسپولیس در نیمه دوم نشان داد عدم تطبیق بدنی بازیکنان با این مورد، در افت بدنی آنان کاملاً محسوس بود.

این مسابقه با نتیجه دو بر صفر با دو گلی که بازیکنان برزیلی ژاپن در نیمه دوم به ثمر رساندند به نفع‌‌ کاشیما‌ آنتلرز به پایان رسید در حالیکه برخی از تصمیمات داور مسابقه مورد اعتراض پرسپولیسی‌ها قرار گرفتند. تصمیماتی که اما باید کارشناسان داوری در مورد آن نظر بدهند و اما آنان هم با یکدیگر، اتفاق نظر ندارند و برخی قضاوت داور چینی را بدون ایراد می‌دانند و برخی دیگر توأم با اشتباه اما آنچه که همه این کارشناسان و در کنار آنان، اهل فن فوتبال بر آن تأکید می‌کنند از کوره در رفتن بی‌‌مورد بازیکنان پرسپولیس در برخی از صحنه‌ها بود که نتیجه آن نه تنها گرهی را باز نمی‌کرد بلکه باعث می‌شد کنترل بازی هم از دست برود و بدتر اینکه پرسپولیس کم‌مهره، در بازی سخت برگشت، یکی دیگر از بهترین‌های خود، یعنی سیامک نعمتی را هم بدلیل اخراج، از دست داد. رجوع به آمار بازی و برتری محسوس کاشیمایی‌ها در تعداد پاسها نسبت به پرسپولیس هم تائید می‌کند که هر چقدر بازیکنان پرسپولیس عصبانی‌تر می‌شدند، بازی بیشتر از دستشان خارج می‌شد تا جائیکه نهایتاً در مقابل ۳۷۸ پاس کاشیما، ۳۱۴ پاس را به ثبت رسانده بودند در صورتیکه هر دو تیم در نیمه اول بازی نزدیک‌تری را به نمایش گذاشتند و حتی برتری پرسپولیس نیز محسوس بود.

هر چه که بود تمام شد، پرسپولیس با دو گل به کاشیما در بازی رفت که دو نیمه متفاوت برای هر دو تیم، داشت، باخت. اما نباید فراموش کرد که این بازی دو نیمه‌ای، یک‌نیمه از بازی فینال لیگ قهرمانان آسیاست. فینالی که نیمه دوم و اصلی آن باقی‌مانده و آن نیمه در استادیوم آزادی تهران و مقابل چشم حدود ۱۰۰ هزار تماشاگر و هوادار تیم پرسپولیس برگزار می‌شود. هواداران متعصبی که به گفته بسیاری از حریفان نمایندگان ایران در مسابقات مختلف، جو وحشتناکی را برای هر حریفی، ایجاد می‌کنند و بزرگترین انگیزه و روحیه بازیکنان تیم خودی هستند. به‌همین دلیل هم این شکست غافلگیرکننده اگر چه کار پرسپولیس را در بازی برگشت، سخت‌تر می‌کند اما از طرفی می‌تواند بواسطه حضور تماشاگران پرتعداد، انگیزه و روحیه‌ای مضاعف به بازیکنان تزریق کند که بتوانند کاشیما را هم مثل الدحیل و السد، ناکام بگذارند هر چند که کار آسانی نخواهد بود و کادر فنی باید به مراتب با برنامه‌تر از بازی رفت به میدان برود.

برانکو: داور میلیون‌ها سوت برای پرسپولیس نزد!

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس‌ گفت: نسبت به داوری در ژاپن نا‌امید هستیم .

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از ژاپن، برانکو ایوانکوویچ در نشست خبری بعد از شکست دو بر صفر مقابل کاشیما، گفت: به کاشیما بابت این پیروزی تبریک می‌گویم اما ما نسبت به داوری که در این بازی انجام شد نا امید هستیم.موقعیت‌های خوبی بود که ما می‌توانستیم برنده بازی شویم اما این اتفاق نیفتاد.برانکو در مورد اینکه آیا صحنه خاصی در مورد داوری مدنظر او است تصریح کرد:‌ بله، یک کارت قرمز در اوایل بازی باید به حریف داده می‌شد و در یک صحنه دیگر هم موقعیت

صد در صد با خطا از بازیکن ما گرفته شد، میلیون‌ها سوت می‌توانست برای ما زده شود که این اتفاق نیفتاد.سرمربی پرسپولیس در مورد بازی برگشت در تهران، خاطرنشان کرد:‌ ۸۰ هزار نفر ما را حمایت می‌کنند و چیزی غیر ممکن نیست. بازی خیلی سختی در پیش است اما ما تلاش می‌کنیم قهرمان آسیا شویم.وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد اینکه آیا به کامبک امیدوار است، گفت: ‌ما از سوی هوادارانمان حمایت می‌شویم. کار بسیار سخت است اما امیدواریم و می‌خواهیم تمام تلاشمان را

انجام دهیم.

داورزنی: بازی برگشت خیلی سخت‌تر خواهد بود

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: هنوز کار پرسپولیس تمام نشده و آنها باید به تهران بیایند و در تهران مقابل ما بازی کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس‌ محمدرضا داورزنی در مورد حمایت وزارت ورزش از پرسپولیس برای بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا عنوان کرد: طبیعی است که تیم ژاپنی ویژگی‌هایی داشته که توانسته به فینال برسد و آنها هم روی هواداران خود که حدود ۴۵ هزار نفر بودند حساب کرده بودند.. هنوز کار تمام نشده آنها باید به تهران بیایند و در تهران مقابل ما بازی کنند. مطمئنا هواداران عزیز باید بدانند این حضور پرسپولیس حضور ملی است و حدود ۸۰ میلیون ایرانی علاقمند هستند که این تیم بتواند بازی خوبی انجام دهد. انشاءالله همانطور که در دیدار با تیم قطری بازی را برگرداندند، مقابل نماینده ژاپن هم این کار را انجام دهند. وی ادامه داد: این نتیجه هم چیزی از شایستگی‌های پرسپولیس کم نمی‌کند. استرس و انتظارهایی که مردم از پرسپولیس دارند، فشار را بیشتر می‌کند همه تلاش می‌کنند که به این انتظارها پاسخ دهند و به همین دلیل استرس‌ها بیشتر می‌شود. بازیکنان پرسپولیس هم جنگندگی و تعصب زیادی دارند و با تمام توان تلاش‌ می‌کنند که پس از سال‌ها نام ایران را دوباره در آسیا پرآوازه کنند. مطمئنا بازی برگشت خیلی سخت‌تر خواهد بود. همین پروازی که پرسپولیسی ها به ژاپن انجام دادند و شرایط آب و هوایی که آنجا داشت کار را سخت‌تر کرد اما امیدوارم در بازی برگشت شاهد یک نتیجه قابل قبول و موفق برای نماینده کشورمان باشیم.

بیرانوند: اختلاف ساعت به ما خیلی ضرر زد

دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: پرسپولیس امروز دشمن شاد شد ولی این افراد فقط مدت کوتاهی می‌توانند شاد باشند؛ چراکه ما باز خواهیم گشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از ژاپن، علیرضا بیرانوند در پایان دیدار پرسپولیس مقابل کاشیما آنتلرز، در جمع خبرنگاران گفت: از این اتفاق خیلی ناراحت هستم ،می‌خواهم بگویم پرسپولیس دشمن شاد شد ، اما ما بازمی‌گردیم . این قول را می‌دهم که می‌توانیم مقابل ۱۰۰ هزار هوادار شادی را به تیم بدهیم. شما دیدید در نیمه اول کاشیما چیزی برای گفتن نداشت. تنها مشکل بازی رفت این بود که کاشیما از انرژی هوادارانش استفاده کرد. همه دیدند که ما می‌توانیم در آزادی اتفاقات بزرگی را رقم بزنیم و مقابل حریفان بزرگتر به بازی بازگشتیم. ما در رختکن احساس کردیم در نیمه دوم می‌توانیم گلزنی کنیم و یک مقدار تمرکزمان را از دست دادیم. گلر پرسپولیس در مورد اینکه آیا اختلاف ساعت دو کشور و مسئله داوری در این نتیجه تأثیر گذاشت، خاطرنشان کرد: گل دوم به نظر صد درصد آفساید می‌رسید. مسئله دیگر هم آب و هوای اینجا بود که ما را خیلی اذیت کرد، هنگام صرف صبحانه بازیکنان می‌گفتند وقتی ساعت ۲ بیدار شدند دیگر تا ساعت ۷ نتوانستند بخوابند. ما ساعت ۱۱ به وقت ژاپن می‌خوابیدیم که همزمان با ساعت ۵ عصر تهران بود. واقعا شرایط عجیبی بود و قرص خواب می‌خوردیم. هتل یک ساعت و ۳۰ دقیقه با ورزشگاه فاصله داشت. در این دو سه روز ما هفت بار این مسیر را رفتیم و برگشتیم.

کامیابی‌نیا: در نیمه دوم از نظر بدنی افت کردیم

هافبک تیم فوتبال پرسپولیس گفت:داوری خیلی بد بود، او خطاهای خنده‌دار می‌گرفت و مربی آنها هم مرتب اعتراض می‌کرد و در کل جو داوری به نفع حریف بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی فارس از ژاپن،کمال کامیابی‌نیا اظهار داشت: ما در نیمه اول خیلی خوب بازی کردیم، این بازی فینال آسیا بود، کاشیما هم تیم خوبی بود ولی در نیمه دوم روی ۲ اتفاق گل خوردیم.نیمه اصلی بازی در تهران است و این تیم تیمی نیست که نتوانیم آنها را شکست بدهیم، درست است که ۲ گل خوردیم ولی توانایی بردن آنها را داریم. امیدوارم باحمایت هواداران بتوانیم این تیم را شکست بدهیم.وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه به نظر می‌رسید از موقعیت‌های کم خوب استفاده نشد گفت: در نیمه اول آنقدر قلدر بازی کردیم که در نیمه دوم افت کردیم. از نظر ساعت هم دچار مشکل شده بودیم. کامیابی نیا در پایان گفت: کار در تهران سخت است ولی باید حریف را شکست بدهیم. ما امید داریم که برنده باشیم.

پنجعلی‌: پرسپولیس در نیمه دوم احساسی بازی کرد

کاپیتان پیشین پرسپولیس گفت: متأسفانه در نیمه دوم احساسی بازی کردیم و نتوانستیم همانند نیمه اول به دروازه حریف فشار بیاوریم.

محمد پنجعلی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص شکست پرسپولیس برابر کاشیما انتلرز در دیدار رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا گفت: نیمه اول بازی خیلی خوبی ارائه کردیم و حتی می توانستیم در دقایق ابتدایی به گل هم دست پیدا کنیم اما بدشانس بودیم و توپ علیپور وارد دروازه کاشیما نشد. در نیمه دوم با توجه به اینکه کاشیما میزبان مسابقه بود، فشار زیادی روی دروازه پرسپولیس آورد و توانست دوبار دروازه قرمزپوشان را باز کند.وی تأکید کرد: متأسفانه احساسی بازی کردیم و همین مسئله باعث شد در نیمه دوم نتوانیم عملکرد قابل قبولی داشته باشیم اما می توانیم در بازی برگشت جبران کنیم.پنجعلی با انتقاد از عصبی بازی کردن برخی از بازیکنان پرسپولیس تصریح کرد: شجاع خلیل زاده نباید این چنین در همه درگیری ها شرکت کند. اگر او هم همانند نعمتی اخراج می شد شرایط برای ما سخت تر می شد. این بازی را همه کارشناسان بزرگ دنیا می بینند، بنابراین بازیکن باید بر اعصابش مسلط باشد و آرامشش را حفظ کند. حالا با اخراج نعمتی، شرایط پرسپولیس برای دیدار برگشت بدتر شد.‌کاپیتان پیشین پرسپولیس در خصوص تیم کاشیما هم اظهار داشت: این تیم بسیار حرفه ای بازی کرد و توانست در نیمه دوم با شناخت خوبی که از پرسپولیس به دست آورده بود، به دو گل دست پیدا کند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا پرسپولیس می تواند در بازی برگشت این نتیجه را جبران کند؟ گفت: کار سخت است اما شدنی است؛ پرسپولیس می تواند با حمایت هواداران و یک بازی منطقی در بازی برگشت کاشیما را شکست داده و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ