بازار و رشد عرضه سهام
 

با وجود رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی و از سوی بهبود معاملات قابل اتکای فولاد و محصولات پتروشیمی در بورس کالا اما بازار سهام در برابر اخبار خوب رفتار معکوسی داشت که در نهایت به افزایش عرضه سهام انجامید.

نوید خاندوزی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با فارس، کمبود نقدینگی در بازار سهام را دلیل اصلی بی انگیزگی معامله‌گران بیان کرد و افزود: ناتوانی در برابر تأمین نقدینگی در گردش بازار و در عین حال انتظار برای تصمیم‌های دولتی در نحوه حمایت از روند معاملات بازار سهام باعث شده تا معامله گران با استراتژی کوتاه مدت نگری در بازار قدم بردارند.

خاندوزی با اشاره به روند سنتی بازار سهام در میانه بهمن هر سال و انتظار برای رشد نماگر ها در ایام دهه فجر بیان کرد: با توجه به کارنامه دولت کنونی در سال‌های قبل نمی‌توان انتظار داشت که نماگرهای سبز پوش را در بازار به نظاره نشست. کارشناس بازار سرمایه از تأثیر ایجاد کانال مالی ایران با اروپا (SPV) بر بازار سرمایه سخن گفت و افزود: بررسی این موضوع با ابعاد پیچیده مواجه است، اما در مجموع چنانچه ایجاد این کانال صرفاً برای انتقال دارو و تجهیزات پزشکی و غذایی به کار گرفته شود، کارکرد آن چندان برای بازار سرمایه جذاب نخواهد بود. در مقابل اگر این کانال منجر به صدور محصولات پتروشیمی و یا محصولات ارز محور شود می‌تواند برای شرکت‌های بورسی قابل تأمل باشد.

خاندوزی توصیه کرد: در شرایط کنونی قیمت سهام در سطحی قرار نگرفته که منجر به تصمیم برای فروش آن شود هر چند انتظار برای اصلاح کوتاه مدت قیمت سهام دور از ذهن نیست، اما شرایط فعلی از فرصت فروش سهام حکایت نمی‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ