محک
بازی ترامپ با کره‌شمالی!
ابوالقاسم قاسم زاده
بعد از ملاقات «ترامپ» با «اون» رهبر کره شمالی در سنگاپور و امضاء سند توافق دو طرف، موجی از تبلیغات در آمریکا به نفع ترامپ به عنوان کسی که توانست بحران چهل ساله شبه‌جزیره کره را حل کند، به راه افتاد.

ترامپ امضاء سند توافق با رهبر کره‌شمالی در سنگاپور را نقطه عطف تاریخی و پیروزی بزرگ سیاست خارجی آمریکا خواند. اما بعد از انتشار متن توافق، اغلب نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب حاکم (دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان) گفتند: «سند امضاء شده حاوی هیچ توافق و راهکار روشن برون رفت از بحران با کره‌شمالی نیست و تنها یک تعارف سیاسی است!» ترامپ چند روز بعد از بازگشت از سنگاپور با پرسش‌های گوناگون در واشنگتن از سوی رسانه‌های آمریکا و نمایندگان کنگره مواجه شد. او در یک حرکت نمایشی گفت: « در صورتی روابط ما با کره‌شمالی عادی خواهد شد و تحریم‌ها لغو می‌گردد که دولت کره‌شمالی با اقدام فوری، خلع سلاح کامل اتمی را انجام دهد.» این سخن ترامپ بار دیگر اخبار بحران کره را زنده و تردید درباره موفقیت دیدار در سنگاپور را تشدید کرد. چند هفته‌ای گذشت و امواج تبلیغات سیاسی علیه ترامپ در واشنگتن موجب شد تا کاخ سفید اعلام کند، به زودی «ترامپ» (رئیس‌جمهور) با «اون» (رهبر کره‌شمالی) در ژنو ملاقات دومی خواهند داشت.

در پی انتشار این خبر، دومین سفر پمپئو وزیر خارجه ترامپ به کره‌شمالی انجام گرفت. پمپئو در حالی‌که موفقیت اولین دیدارش از کره شمالی و ملاقات با رهبر این کشور را به رخ مخالفان ترامپ، به‌خصوص دموکرات‌ها در کنگره می‌کشید در آستانه سفر با تبلیغات گسترده، پذیرش و تمکین «اون» رهبر کره شمالی به درخواست آمریکا برای اقدام فوری در خلع‌سلاح کامل اتمی را جریان‌سازی رسانه‌ای و تبلیغی کرد. «پمپئو» هنگامی وارد کره شمالی شد که ترامپ بالا بردن یکباره تعرفه‌های تجاری فولاد و واردات مجموعه‌ای از کالاهای چینی را امضاء و برای اجرا ابلاغ کرد. رهبران چین این فرمان ترامپ را کلید خوردن جنگ تجاری آمریکا علیه چین نامیدند. قرار بود پمپئو وزیرخارجه ترامپ در دومین دیدارش از کره شمالی نیز با «اون» رهبر این کشور ملاقات کند. این ملاقات لغو شد و مذاکره دو وزیرخارجه آمریکا و کره شمالی، بدون صدور بیانیه مشترک و یا مصاحبه رسانه‌ای پایان گرفت.

شکست سفر پمپئو در رسانه‌های آمریکا بازتاب گسترده یافت. پمپئو با عجله هنگام ترک کره شمالی در فرودگاه این کشور به خبرنگاران همراه خود گفت: «دیدار و مذاکره او بسیار موفقیت‌آمیز بود و مسئولین کره شمالی دستور ترامپ برای انجام کامل خلع سلاح اتمی خود را پذیرفته‌اند!»

وزیرخارجه آمریکا راهی توکیو شد تا با وزیران خارجه کره جنوبی و ژاپن جلسه مشترک داشته باشد. هنوز او به توکیو نرسیده بود که بیانیه سیاسی تند وزارت خارجه کره شمالی منتشر شد که در آن آمده است: مذاکره با پمپئو هیچ نتیجه‌ای نداشت و وزیرخارجه آمریکا با ادبیات «گانگستری» خود گمان کرد که می‌تواند به رهبران کره شمالی دستور دهد! پمپئو در این بیانیه، وزیرخارجه دروغگو معرفی شد.

جلسه مشترک پمپئو با وزیران خارجه ژاپن و کره جنوبی بدون نتیجه پایان گرفت در حالی که شکست سفر وزیرخارجه آمریکا به کره شمالی در رسانه‌های غربی فراگیر شد. ادبیات «گانگستری» دولت ترامپ، تیتر اصلی اغلب رسانه‌ها و بازگشت به نقطه صفر در بحران کره محور تفسیرها شد.

شدت امواج منفی در رسانه‌های آمریکا، موجب شد تا پمپئو دیروز با صدور بیانیه‌ای اظهار کند که در این دیدار، کره شمالی بصورت کلی براساس توافق سنگاپور با خلع سلاح اتمی مخالفتی نکرده و اگر به‌قول وزارت خارجه کره شمالی، سیاست خارجی آمریکا گانگستری است. این روش «گانگستری» مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای خلع سلاح کامل اتمی کره شمالی است. بنابراین همه دولت‌های جهان در مقابله با کره شمالی، گانگستراند! حاصل دیدار پمپئو وزیر خارجه آمریکا از کره شمالی با هر محاسبه‌ای سفر سیاسی شکست خورده است که فتیله جنگ لفظی دو طرف را دوباره بالا برده است. یکی از سناتورهای آمریکایی گفته است: «چین در مذاکرات کره شمالی موش دوانی می‌کند و هدف آنها، گرفتن امتیاز از آمریکا در جنگ تجاری است.» روزنامه کره‌ای درباره ترامپ نوشته است: «ترامپ یک بیمار روانی است، او از زمان ورود به کاخ سفید سه هزار کار نادرست به خاطر داشتن بیماری روانی انجام داده‌ از جمله در مورد کره شمالی و ایران.»

سیاست خارجی ترامپ بعد از شکست سفر وزیر خارجه او به کره شمالی بار دیگر در داخل آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است.

در کنگره آمریکا چندین سناتور و نماینده مجلس از حزب دموکرات، نتیجه سیاست خارجی ترامپ را، انزوای بین‌المللی آمریکا خوانده‌اند. اغلب آنها معتقدند ترامپ با همه کشورها، حتی با متحدان اصلی و تاریخی آمریکا، سرجنگ دارد. واژه جنگ تجاری علیه آلمان، فرانسه و انگلیس و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، همچنین چین، مکزیک، ژاپن و حتی کانادا، واقعیت رایج شده است. سیاست تحریم و محاصره نفتی علیه ایران از هم اکنون در بازار جهانی تلاطم ایجاد کرده است. در افکار عمومی مردم جهان، به خصوص در اروپا، ترامپ چهره‌‌ای منفور است. به طوری که بعد از مدتی طولانی با اعلام سفر او به انگلستان برای بازدید زمین گلف شخصی خود، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که ترامپ «به لندن نخواهد آمد!»

بازی ترامپ با کره شمالی بر اساس تعریف او از سیاست، «قلدری» و روش گانگستری ادامه دارد. کره شمالی درخواست آمریکا برای انهدام کامل مراکز اتمی و خلع سلاح کامل و فوری را «تسلیم» می‌داند و ترامپ هم می‌گوید بدون انجام این شرط، آمریکا هیچ اقدام عملی و تغییر سیاست در برابر کره شمالی نخواهد داشت. ممکن است در این آشفتگی بار دیگر کره جنوبی برای بازگشت به مذاکره سیاسی دو طرف، میانجیگری کند. اما شکست مأموریت وزیر خارجه ترامپ، سرنوشت بحران کره شمالی را به هاله‌ای از ابهام و آینده نامعلوم سوق داده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ