بازگشت نتانیاهو با دستان خالی از مسکو؛ پوتین: ایران متحد اصلی روسیه است
 

سرویس خارجی: چهارمین سفر نخست وزیر اسرائیل به مسکو طی چند ماه اخیر با هدف متقاعد کردن روسیه به تحرک علیه آنچه آن را نفوذ ایران در سوریه می‌نامد، ناکام ماند.
بنیامین نتانیاهو برای چهارمین بار راهی مسکو شد تا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را متقاعد کند که علیه نفوذ ادعایی ایران در سوریه تضمین هایی بدهد، اما این سفر او نیز با شکست روبه رو شد. نتانیاهو در حضور پوتین ادعاهای قبلی را بار دیگر در مسکو تکرار کرد اما این بار لحن تندتری داشت و مدعی شد که سکوت روسیه در قبال نفوذ ایران در سوریه و لبنان، اسرائیل را به تنهایی به سمت عملیات نظامی برای تامین امنیت خود در برابر تهدیدهای روزافزون در مرزهای شمالی فلسطین سوق خواهد داد.نتانیاهو در دیدار با پوتین به سه موضوعی که موجب نگرانی و دغدغه اسرائیل شده است، اشاره و ابراز امیدواری کرد که روسیه برای از بین بردن این نگرانی ها مشارکت داشته باشد. نتانیاهو در توضیح این نگرانی ها مدعی شد، ایران یک پایگاه هوایی در سوریه دارد و علاوه بر این با در اختیار داشتن پایگاههای زمینی که نیروهای سپاه در آن فعالیت دارند به دنبال تهدید امنیت اسرائیل از جنوب سوریه و لبنان است.نتانیاهو از پوتین خواست در برچیدن این پایگاهها مشارکت داشته باشد و به اسرائیل تضمین بدهد که ایران هیچ گونه اقدام خصمانه علیه رژیم اشغالگر اتخاذ نخواهد کرد. نگرانی دوم که نتانیاهو به آن اشاره کرد، خلاصه‌ای از گفتگوهایش با دونالد ترامپ در حاشیه کنفرانس داووس و تلاش دو طرف برای لغو توافق هسته ای ایران بود، زیرا به ادعای نتانیاهو این توافق به ایران کمک خواهد کرد به خواسته های هسته ای خود برسد و این تهدیدی برای امنیت اسرائیل است.اما صحبت های تکراری نتانیاهو از سوی روسیه بی پاسخ ماند به این معنی که پوتین به وضوح از نقش ایران در سوریه و محدود شدن آن به مشارکت راهبردی با روسیه در مبارزه با تروریسم و نابودی داعش سخن گفت و تاکید کرد، ایران شریک اصلی روسیه در اجرای موارد مورد توافق در نشست آستانه است که ضامن برقراری آرامش در مناطق موسوم به کاهش تنش بین طرف های درگیر در سوریه است و هنگامی که عملیات تروریستی در سوریه پایان یابد و دولت سراسر خاک سوریه را تحت کنترل در آورد، لزومی برای حضور نظامی خارجی در این کشور نخواهد بود.پوتین در مورد دلایل و اسنادی که وجود پایگاههای نظامی ایران در سوریه و لبنان را ثابت کند، سوال کرد و یادآور شد که روسیه دلایل و اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد اسرائیل از گروههای تروریستی در جنوب سوریه حمایت می کرد و آمریکا نیز حامی نیروهای تروریستی در مناطق التنف و دیرالزور بود.پوتین همچنین به اختلاف نظر با آمریکا و اسرائیل در خصوص تعامل با پرونده هسته ای ایران اشاره کرد و گفت، لغو این توافق موجب ایجاد بی ثباتی در منطقه و جهان
می شود.
در چنین شرایطی ‘گوینیل گروینوس′ رئیس کمیته فلسطین در پارلمان بلژیک بر حمایت پارلمان این کشور از مبارزات مردم فلسطین برای پایان دادن به اشغالگری رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی به عنوان اصل ثابت برقراری امنیت، صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد. از سویی رئیس دفتر سیاسی حماس با بیان اینکه آمریکا تصمیم خود مبنی بر درج نام وی در لیست تروریست‌ها را بگذارد در کوزه و آبش را بخورد، اعلام کرد، فلسطین با طرح آمریکایی «معامله قرن» مقابله می‌کند. اسماعیل هنیه تاکید کرد، این تصمیم آمریکا در چارچوب طرح‌های تصویب طرح «معامله قرن» اتخاذ شده، اما ملت فلسطین هرگز تسلیم نخواهند شد حتی اگر هزینه مقابله با این طرح سنگین باشد. خبر دیگر اینکه درگیری های شدید میان شهروندان فلسطینی و نظامیان صهیونیست در نزدیکی مرزهای شرقی نوار غزه به زخمی شدن ۱۵ فلسطینی منجر شد. در خبری دیگر هواپیمای ۵۰ میلیون دلاری محمود عباس جنجال ساز شد! روزنامه الاخبار به اسنادی دست یافته که ثابت می‌کند تشکیلات خودگردان فلسطین به روش غیرمستقیم هواپیمای جدیدی را به مبلغ ۵۰ میلیون دلار خریداری کرده است. یک هفته بعد از انتشار خبر خرید هواپیمایی به ارزش ۵۰ میلیون دلار (۳۰ میلیون دلار از صندوق سرمایه‌گذاری فلسطین و ۲۰ میلیون دلار از تشکیلات خودگردان) از سوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از طریق رسانه‌های اسرائیلی، روزنامه الاخبار به اسنادی دست یافت که خرید این هواپیما را ثابت می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ