بحران آب و تعریف روابط میان سودان ، اتیوپی و مصر
شادی کوثر*‎ ‎
 

چکیده:

هدف اصلی مقاله حاضر، بررسی مسئله بحران آب میان سودان، اتیوپی و مصر از منظر رئالیسم است که هریک از کشور‌های مورد اشاره در پی استفاده بهینه از آب این رودخانه هستند.با این حال با افزایش توجه کشورهای دیگر حوزه نیل به استفاده از آب این رودخانه بنا به دلایل داخلی و خارجی هم اینک مصر در شرایط سرنوشت سازی قرار گرفته است، شرایطی که به نوعی حیات سیاسی این کشور را در آینده تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. کشورهای بالادست رود نیل برای رشد و توسعه خود به حجم بیشتری از آب نیاز دارند، لذا بر این باورند که طرز تقسیم کنونی آب عادلانه و منصفانه نیست چرا که بر اساس توافقنامه‌های قبلی درصد بالائی از آب این رودخانه سهم مصر است. در این راستا در چند سال گذشته کشورهای بالادست نیل تلاش‌های زیادی برای افزایش سهم خود از آب نیل انجام دادند و نشست‌های مختلفی نیز برگزار کردند که هر بار با مخالفت‌های مصر و سودان قبل از تقسیم بدون دستیابی به نتیجه ملموسی به کار خود پایان می‌دادند و سدسازی‌های جدید نیز بر این بحران افزوده است و در این میان نقش رژیم صهیونیستی در افزایش این تنش واضح و آشکار است و این تحرکات با هدف بهره‌مندی از آب رودخانه نیل صورت می‌گیرد.

درآمد:

نیل با ۶۶۹۵ کیلومتر طول طولانی ترین رود جهان در شمال شرقی قاره آفریقا است و از ۱۰ کشور اوگاندا، اتیوپی، سودان، سودان جنوبی، کنگو، کنیا، تانزانیا، روآندا و بروندی می گذرد و در مصر به پایان می‌رسد و دریای مدیترانه را تغذیه می کند و دو منبع اصلی دارد، اتیوپی و اوگاندا. نیل شاه راه حیاتی این کشورهای خشک و بیابانی و سبب برتری موقعیت آنها بر دیگر کشور‌های آفریقائی است.

تمدن‌های بزرگ دوران باستان همه در کنار رودهای بزرگ و پر آب پدید آمده‌اند. تمدن بین النهرین یا میان رودان در اطراف رودهای دجله و فرات، تمدن سند در حاشیه رود سند، تمدن مصر در حاشیه رود نیل و تمدن چین در حاشیه ردوخانه زرد یا خوانگ خه. رود نیل از به هم پیوستن دو رود نیل آبی در سودان به ‌وجود می آید. سرچشمه نیل سفید دریاچه ویکتوریا واقع در کشورهای تانزانیا، اوگاندا و کنیا است که بزرگترین دریاچه قاره آفریقاست و سرچشمه رود نیل آبی دریاپه تانا واقع در شمال غربی اتیوپی است و در طی مسیر از اتیوپی وارد سودان شده و در پایتخت این کشور خارطوم به نیل سفید می پیوندد و نیل اصلی را تشکیل می‌دهد و کشور اتیوپی از سرشاخه‌های اصلی رودخانه نیل است به طوری که بالغ بر ۸۰ درصد آب رودخانه نیل از کشور اتیوپی تامین می‌شود. سودان و سودان جنوبی جمعا ۶۳ درصد، اتیوپی ۱۱ درصد و مصر ۹ درصد از مساحت حوزه نیل را دارا هستند. کشورهای حوزه نیل در گذشته از میزان نیاز خود به آب این رودخانه اطلاع نداشتند و از همین رو تنها به مقدار اندکی از آب این رودخانه برای مصارف شرب و کشاورزی بسنده می کردند. اکنون به دلیل توسعه طرح‌های کشاورزی در پی افزایش جمعیت، این رویکرد به سمت استفاده بیشتر از آب نیل که پیامدهای آن آشکار شده است، تغییر یافته است. کارشناسان می‌گویند مصر تا سال ۲۰۵۰ نیازمند ۲۱میلیارد مترمکعب آب فراتر از سهمیه کنونی‌اش خواهد بود در غیر این صورت نمی‌تواند نیازهای جمعیت خود را تامین کند و وضعیت آبی کشورهای عمده مصرف کننده این حوزه با توجه به رشد جمعیت و افزایش تقاضای آبی به شرح ذیل است:

الف – مصر:

با وجود اینکه حدود ۹ درصد از مساحت حوزه نیل در کشور مصر واقع است، لیکن در سال ۱۹۵۹ مصر و سودان ضمن صحه گذاشتن بر مفاد توافقنامه سال ۱۹۲۹ بر مفاد آن اصلاحاتی اعمال کردند. این توافقنامه به مصر اجازه می‌دهد که ۸۷ درصد از جریان ۸۴ میلیارد متر مکعبی آب نیل را مورد استفاده قرار دهد. ۹۵ درصد از جمعیت مصر در دره نیل زندگی می‌کنند و از نظر اقلیمی مصر دارای بارندگی کمی بوده و تمام فعالیت‌های کشاورزی منوط به آبیاری از آب نیل و آب‌های پشت سد آسوان (۳۰درصد از وسعت دریاچه در خاک کشور سودان و ۷۰ درصد آن در خاک کشور مصر) است و بر اساس رشد ۲ درصدی جمعیت مصر، سالانه یک میلیون نفر به جمعیت آن افزوده خواهد شد و بر این اساس پیش بینی می‌شود که جمعیت مصر تا سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۹۵ میلیون نفر خواهد شد که این مسئله حاکی از نیاز روز افزون آب این کشور به منابع آب نیل است و همچنین میزان سرانه مصرف آب از ۶۹۱ متر مکعب در سال ۲۰۱۸ به ۶۰۵ متر مکعب در سال ۲۰۲۵ کاهش خواهد یافت.

ب- سودان و سودان جنوبی

بیشترین مساحت حوزه نیل در کشور سودان و سودان جنوبی واقع است و دومین مصرف کننده آب در حوزه نیل هستند. در کشور سودان بیش از ۹۰ درصد آن در حوزه کشاورزی به مصرف می‌رسد و کم و بیش ۸۰درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی کار می‌کنند ولی این بخش بیشتر غیرمکانیزه و پیشرفت چندانی نداشته ‌است. سودان کشوری با اقتصاد نفتی است و از درآمدهای نفتی‌اش اقتصادی رو به رشد داشت تا این‌که سودان جنوبی، از این کشور جدا شد و ۷۵درصد از منابع نفتی سودان را گرفت. انزوای کشور سودان در جهان، آسیب‌های فراوانی به اقتصاد این جمهوری وارد کرده ‌است. بر اساس برخی برآوردها بیش از ۶۸درصد از ذخایر شناخته شده نفت سودان، در سودان جنوبی قرار دارد، برخی از برآوردها نیز این رقم را ۸۰درصد تخمین زده‌اند و مهمترین صادرات آن نفت خام است. اقتصاد سودان جنوبی افزون بر ۹۵درصد به درآمدهای نفتی متکی است. براساس رشد ۷ر۲ درصدی جمعیت دو کشور، سالانه ۱۱۰۰۰۰۰ نفر به جمعیت این دو کشور افزوده خواهد شد و براین اساس با جمعیت ۴۹ میلیونی کنونی پیش‌بینی می‌شود که جمعیت آنها تا سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۳ر۵۴ میلیون نفر شود که این مسئله حاکی از نیاز روز افزون آب این کشور به منابع آب نیل است.

ج- اتیوپی:

حدود ۷ر۱۱ درصد از مساحت حوضه نیل در اتیوپی و سرچشمه نیل آبی در این کشور قرار دارد. اتیوپی سومین مصرف کننده بزرگ آب نیل است و حق ایجاد تأسیسات بر روی رودخانه‌های نیل آبی و عطبره و هرگونه استفاده مقتضی از این رودخانه‌ها را برای خود محفوظ می‌داند و در حال افزایش برداشت از آب این رودخانه است. اتیوپی ۸۵ درصد از سرچشمه‌های رود نیل را در اختیار دارد و در حال حاضر قصد دارد زیرساخت‌های برق آبی خود را گسترش دهد که این مسئله می تواند جریان آب نیل را حدود ۹ درصد کاهش دهد. در سال ۱۹۵۹ بین مصر و سودان قراردادی در مورد استفاده از آب نیل بسته شده است ولی بین مصر و اتیوپی هیچگونه قراردادی وجود ندارد و بر اساس رشد ۵ر۲ درصدی جمعیت اتیوپی و بر این اساس با جمعیت ۱۰۳میلیونی کنونی پیش بینی می‌شود که جمعیت مصر تا سال ۲۰۲۵ بالغ بر ۱۱۰ میلیون نفر خواهد گردید همچنین میزان سرانه مصرف آب از ۱۰۶۸متر مکعب در سال ۲۰۱۸ به ۱۰۰۰ متر مکعب در سال ۲۰۲۵ کاهش خواهد یافت.

توافقات فی مابین:

اولین توافقات درباره تقسیم آبهای نیل به سال‌های ۱۹۰۲، ۱۹۰۶ و ۱۹۲۹ باز می‌گردد. در سال ۱۹۵۹ مصر و سودان ضمن صحه گذاشتن بر مفاد توافقنامه سال ۱۹۲۹ بر مفاد آن اصلاحاتی اعمال کردند. این توافقنامه به مصر اجازه می‌دهد که ۸۷ درصد از جریان ۸۴ میلیارد متر مکعبی آب نیل را مورد استفاده قرار دهد. این توافقنامه‌ها حق و سهم مصر از آب نیل را محفوظ می داشت و مصر در صورت ایجاد طرح‌های جدید بر رود نیل و شعبه‌های آن حق اعتراض داشت.کشورهای بالادست رود نیل از یک سو برای رشد و توسعه خود به حجم بیشتری از آب نیازمندند، لذا معتقدند که طرز تقسیم کنونی آب عادلانه و منصفانه نیست چرا که بر اساس توافقنامه‌های قبلی ۸۷ درصد آب این رودخانه سهم مصر است.

اختلافات مصر و اتیوپی:

سایه خشکسالی و بحران آب مدت‌هاست بر سر زندگی مردم مصر سنگینی می‌کند و این در حالی است که همسایه جنوبی این کشور نیز بر اثر نگرانی از همین بحران نسبت به ساخت سدی بزرگ به نام «النهضه» بر کرانه رود نیل اقدام کرده است؛ سدی که پس از آبگیری و بهره‌برداری کامل آن، مردم مصر حتی در زندگی روزمره خود هم با بی‌آبی بی‌سابقه‌ای روبه‌رو خواهند شد. اما این تهدید تا چندی پیش برای امنیت ملی مصر در مرحله هشدار قرار داشت، چرا که کشور فقیر اتیوپی قادر به تأمین مخارج سنگین ساخت چنین سدی نبود و برای این امر، بدون‌شک به کمک سایر کشورها و سرمایه‌گذاری چشمگیری نیازمند است. این موازنه ساده طی سال‌های گذشته به اهرمی برای فشار بر دولت مصر از سوی کشورهای ثروتمند تبدیل شده است. اتیوپی با حمایت مالی برخی از رژیم‌های عرب حوزه خلیج فارس از جمله عربستان، قطر و امارات در حال ساخت این سد است. این رژیم‌ها مبالغ هنگفتی قبل از ساخت سد به اتیوپی پرداخت کرده اند و مبالغ زیادتری نیز بعد از تکمیل نهائی آن خواهند پرداخت تا بتوانند امتیاز سرمایه گذاری‌های کشاورزی را در اتیوپی از آن خود کنند. کشور قطر بویژه تا کنون چندین طرح کشاورزی و کشت و صنعت و دام پروری را با اجاره کردن زمینهای سایر کشورها و کشاورزی روی آنها اجرا کرده و درآمد هنگفتی از این طریق بدست آورده است. این روزها سد النهضه یا «رنسانس» به موضوع اصلی اختلافات بسیار حاد سیاسی بین مصر و اتیوپی تبدیل شده است. این دو کشور آفریقایی هر دو به شدت به آب برای توسعه نیاز دارند و رودخانه نیل به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آبی از میان هر دو کشور عبور می کند.

از جمله مهمترین دلایل مخالفت کشور مصر با احداث این سد در اتیوپی عبارتند از :

- آبگیری سریع سد النهضه در طول سه سال با توجه به مخزن حدودا ۷۰ میلیارد متر مکعبی (حجم مخزن سد از ۶۳ تا ۷۴ میلیارد متر مکعب برآورده شده است) نیازمند کاهش یک سومی آورد رودخانه است که این اقدام به معنای کاهش ۵۰ درصدی سهمیه کنونی مصر از نیل است که تاثیرات بسیار مخربی بر مصر خواهد داشت.

- ذخیره آب در سد النهضه عملا موجب کاهش توان سد آسوان در تولید برق خواهد شد که با توجه به بحران انرژی در مصر و گرانی اخیر بهای سوخت در آن کشور عملا مصر را با بحران جدی در زمینه برق و انرژی روبرو خواهد کرد.

- ذخیره حدود ۷۰ میلیارد متر مکعب آب در پشت یک سد به معنای تهدید دائم مناطق پایین دست است. در صورتی که به دلیل حمله نظامی یا سیلاب‌های ویرانگر سرشاخه‌های نیل سد نهضت بشکند عملا همه شهرهای مسیر تا دریای مدیترانه نابود خواهد شد.

- سد النهضه موجب تبخیر مقدار قابل توجهی از آب رودخانه و در نتیجه کاهش آورد رودخانه می شود. تخمین زده می شد هر سال حدود ۱۰ میلیارد متر معکب که حدود یک هشتم آب نیل است در دریاچه سد آسوان تبخیر می شود.

نقش رژیم صهیونیستی

بر اساس منابع موثق رژیم صهیونیستی در پشت پرده ساخت سد النهضه قرار دارد و هدفش ایجاد محدودیت در منابع آبی مصر و تضعیف مصر به عنوان دشمن قدیمی و رقیب فعلی است و با اعزام صدها مستشار نظامی صهیونیست به اتیوپی مشغول به تقویت ارتش این کشور است . مردم مصر در هر شرایطی دشمن اسرائیل هستند و قدرت یافتن اخوانی‌ها در این کشور می‌توانست در آینده قدرت اسلامگرایان را افزایش دهد. لذا به محض سرنگونی مبارک، طرح ساخت این سد به طور جدی مطرح شد و به نظر می‌رسد هدف آن کاهش قدرت مصر در بلندمدت و نیز کاهش قدرت اسلامگرایان در منطقه باشد. تحولات کشور مالی و تلاش تندروها ‌در به دست گرفتن قدرت در این کشور غرب آفریقا نیز نباید نادیده گرفته شود. اتیوپی از حمایت زیردریائی‌های اسرائیل و آمریکا برخوردار است لذا سرسختی نشان می‌دهد. مصر معتقد است که اسرائیل به طور مستقیم پشت ساخت این سد قرار دارد. امنیت ملی مصر تنها یک دشمن دارد: اسرائیل. بحران از جنوب مصر بی‌ارتباط با بحران مصر از شمال و از سوی اسرائیل نیست. بدین ترتیب پس از ساخته شدن سد، مصر و سودان زیر چتر اتیوپی رفته و همیشه باید از مواضع این کشور و نیز اسرائیل حمایت کنند تا مبادا اسرائیل دست به تخریب سد یا حتی سرریز آن بزند زیرا با سیلاب ناشی از آن، دو سد دیگر جبل علیا در سودان و اسوان در مصر تخریب می‌شوند.

در واقع این طرح دارای اهداف استراتژیک و سیاسی است و رژیم صهیونیستی پس از سرنگونی حسنی مبارک و با هدف محاصره ملت مصر قرار است در احداث این سد و عملیات احداث آن سرمایه‌گذاری و مشارکت داشته باشد. اگر این سد به بهره برداری برسد، بخش مهمی از منابع آبی مصر از بین خواهد رفت و کشاورزی مصر که عمدتا بر جریان آب نیل استوار است نابود خواهد شد. با حضور صدها کارشناس اسرائیل بخشی از شمال و غرب آفریقا در حوزه تجسس و اشراف اسرائیل قرار می‌گیرد. به همین دلیل دولت مصر با به کارگیری همه ابزارهای سیاسی خود تلاش می‌کرد تا از احداث این سد جلوگیری کند، اما آمریکا و اسرائیل این پروژه را برای تحت فشار قرار دادن مصر عملیاتی کردند.

نتیجه گیری

جنگ آینده جنگ آب است. این بحران همان قدر که می‌تواند ابزارهای نظامی را فراخواند، می‌تواند زمینه‌ساز مذاکرات صلح و منتج به همکاری منطقه‌ای شود. منطقه خاورمیانه بیش از سایر نقاط جهان با بحران و امنیت آب دست به گریبان است. مرگ انسان‌ها آن هم از فقدان آب ضایعه دردناکی است و علاوه بر جنگ‌های منطقه‌ای به جنگ‌های داخلی می‌تواند منتهی شود و از این رو بحران واقعا جدی است و نمی‌توان بر سوء‌مدیریت‌ها پوشش گذاشت. در اینجا معنی و مفهوم دیپلماسی و همکاری کشورهای منطقه در بخش آب کاملا ضرورت دارد زیرا رژیم صهیونیستی با سیاست‌گذاری و با پشتوانه کشورهای غربی و نیز همکاری پنهانی برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات، با گل آلود کردن منطقه سعی در بهره‌برداری و تسلط کامل بر منابع آبی منطقه برای حفظ امنیت ملی و ادامه حیات سیاسی خویش است.

منابع:۱- سیدعباس عراقچی – کتاب دیپلماسی آبهای فرامرزی و نظام بین‌الملل۲- نقش رژیم اشغالگر فلسطین در بحران آب خاورمیانه http:ررWWW.mouood.orgرcomponentرk21698رitem3- حسین مختاری هشی – فصلنامه ژئوپلیتیک – سال چهارم، صفحه ۷۴-۳۶ ۴- مهدی مطهرنیا – ۱۳۸۹ – مصر، بحران آب و روابط با کشورهای حوضه نیل مرکز بین المللی مطالعاتی صلح۵- خبرگزاری فارس – ۱۳۹۲ – بحران در روابط مصر و اتیوپی درباره آب نیل ۶- باشگاه خبرنگاران جوان – ۱۳۹۶ – رژیم صهیونیستی به کدام منابع آبی جهان عرب طمع دارد.

*دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد تهران واحد الکترونیک

Email this page

نسخه مناسب چاپ