بخشی از بودجه هنرهای تجسمی ، امسال به انجمن‌ها اختصاص می‌یابد
 

نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی با نمایندگان انجمن‌های تجسمی، مدیرکل هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران درباره گنجینه موزه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.
به گزارش ایلنا این نشست به دعوت حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مازنی (عضو کمیسیون فرهنگی و رییس کمیته فرهنگ، هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی) با همراهی محمود صادقی و علیرضا رحیمی از نمایندگان مجلس برگزار شد.
احمد مازنی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی) در ابتدای این نشست گفت: در کمیسیون فرهنگی مجلس چند کمیته وجود دارد و کمیته فرهنگ، هنر، رسانه با مسئولیت من یکی از این کمیته‌هاست. ما در این کمیته تاکید داریم که اساس کار علمی و با استفاده از نظرات متخصصان و صاحبان تجربه باشد.
مازنی افزود: ما در مراحل مختلف در جریان نمایشگاه آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران در برلین و رم قرار گرفتیم و جلساتی را نیز با مسئولان مربوطه داشتیم. تاکید ما بر این است هر فعالیتی در چارچوب قانون انجام شود، به دیپلماسی فرهنگی معتقدیم و به برگزاری نمایشگاه‌های خارجی باور داریم اما لازم است قوانین و مقررات رعایت شود. بنابراین قرار شد با هنرمندان درباره ارسال آثار گنجینه موزه گفت‌و‌گو کنیم تا ابعاد موضوع بررسی شود.
معصومه مظفری (رئیس انجمن هنرمندان نقاش ایران) در این نشست گفت: موزه هنرهای معاصر تهران موضوعات مختلفی دارد که یکی از آن‌ها گنجینه است. ضرورت دارد ابتدا بودجه هنر و تجسمی اعلام شود و میزان بودجه و حمایت از انجمن‌ها و میزان بودجه و چگونگی صرف آن در موزه نیز مشخص باشد.
مظفری در ادامه گفت: یکی از دلایلی که مسئولان هنری برای ارسال آثار گنجینه به برلین و رم اعلام کردند کسب درآمد برای مرمت موزه هنرهای معاصر تهران است، بنابراین لازم است که وضعیت بودجه و نحوه هزینه آن شفاف باشد. موزه هنرهای معاصر تهران به یک شورای مشورتی نیاز دارد البته این با اداره موزه با هیات امنا متفاوت است چون هیات امنایی شدن مسایل و مشکلاتی به دنبال دارد و ما با اینکه موزه هیات امنایی شود موافق نیستیم. شورای مشورتی می‌تواند برای ارسال آثار گنجینه، برگزاری نمایشگاه، انتخاب هنرمند برای اعزام به بی‌ینال ونیز و خرید آثار نظر بدهد.
سپس علی محمد زارع، (سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران) با اشاره به بودجه محدود هنرهای تجسمی گفت: سیاستگذاری و اداره هنرهای تجسمی با بودجه فعلی دشوار است. بودجه سال گذشته تجسمی حدود ۵ میلیارد تومان بوده است و بودجه امسال اگر به طور کامل تخصیص داده شود حدود ۱۱میلیارد تومان است که در بودجه امسال بخشی هم برای کمک به انجمن‌ها مشخص شده است. همچنین قرار است که امسال بودجه مستقلی برای موزه هنرهای معاصر تهران تعیین شود.
ابراهیم حقیقی نیز در این نشست با اشاره به بودجه اندک هنرهای تجسمی گفت: بودجه سینما بسیار بیشتر از هنرهای تجسمی است که طبیعی هم هست اما هنرمندان تجسمی نیز از راه هنر زندگی می‌کنند و هنرهای تجسمی هنوز به عنوان شغل تعریف نشده است. برای برگزاری دوسالانه گرافیک بودجه ناچیزی پیشنهاد می‌شود که برگزاری دوسالانه با آن امکان پذیر نیست در حالی که لازم است اعضاء از طریق جشنواره و مسابقه خود را بسنجند. متاسفانه در شرایط فعلی خودکفایی برای انجمن‌ها امکان پذیر نیست.
بهرام کلهرنیا، (طراح گرافیک و عضو هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک) در این نشست گفت: انجمن‌های هنرهای تجسمی هیچ‌گاه کم کاری نکرده‌اند و می‌توانند در تدوین مبانی قانونی پشتیبانی از فعالیت‌های هنری مشارکت کنند.
محمد رضا فیروزه‌ای (عضو هیأت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران) نیز گفت: متأسفانه در بخش‌های دیگر هزینه و ساخت و سازهایی انجام می‌شود اما برای هنر هزینه نمی‌شود و برای موزه هنرهای معاصر تهران از سال‌ها پیش تاکنون هزینه‌ای نشده است. ما خواستار و شیفته شفاف سازی بودجه و فعالیت‌های تجسمی و موزه هنرهای معاصر تهران هستیم.
سیف الله صمدیان؛ رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز در این نشست گفت: فرهنگ در کشور ما بیشتر شایعه است، ما فرهنگ تصویری را جدی نگرفتیم و بعداز سال‌ها ملت گوش هستیم نه چشم. بودجه‌ها ناآگاهانه و ناعادلانه اختصاص می‌یابد و فرهنگ ما سیاست زده است. هیچ هنرمند اصیلی محتاج دولت نیست اما هر دولتی به هنرمند اصیل خود احتیاج دارد.
در ادامه‌ی این نشست بهزاد اژدری (رییس انجمن هنرمندان سفالگر ایران) نیز گفت: ضرورت دارد که از انجمن‌های هنری در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی برای تدوین قوانین و مقررات هنری مشورت گرفته شود و وضعیت بودجه فعالیت‌های هنری و بودجه‌های عمرانی برای ساخت مجموعه‌های فرهنگی و هنری مشخص باشد.
نگار نادری‌پور، (رییس انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران) نیز گفت: انجمن‌های هنری قرار است با یارانه و حمایت دولتی برای توسعه هنر فعالیت کنند. ما از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم قانون اختصاص یک دهم درصد از بودجه عمرانی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی به خرید آثار هنری به صورت الزام آور را پیگیری کنند.
سپس امیر سقراطی (عضو هیأت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران) گفت: قشر نخبه هنرمندان در انجمن‌های هنرهای تجسمی حضور دارند اما وضعیت حمایت از آن‌ها مشخص نیست. ضرورت دارد که بودجه و نحوه حمایت دولتی از انجمن‌های تجسمی مشخص شود.
محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: ضرورت دارد که ساز و کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از انجمن‌های هنری مشخص باشد.
مجید ملانوروزی، (مدیرکل هنرهای تجسمی) نیز در ادامه این نشست گفت: زمانی که من وارد مرکز تجسمی شدم نزدیک به نیم ملیارد تومان از دولت قبل بدهی باقی مانده بود و ما با یک بودجه ۲یا ۳میلیاردی کارمان را شروع کردیم. خوشبختانه در این سال‌ها ما توانستیم نام موزه را دوباره بر سر زبان‌ها بیاوریم و من به ارتباط‌های خود توانستم نمایشگاه‌های بزرگی هم چون کارنامه را برگزار کنم و یا هنرمندانی مانند اتوپینه را از اروپا دعوت کردم که برگزاری آن با بودجه یکسال مرکز تجسمی برابر است.
او ادامه داد: من در این سال‌ها سعی کردم هنرمندانی را که با موزه قهر کرده بودند دوباره با موزه آشتی بدهم و در این مدت موزه به شرایطی رسیده است که اخبارش به عنوان یکی از نه موزه معاصر جهان در رسانه‌های داخلی و خارجی مطرح می‌شود. من در این سال‌ها در اتاقم به روی همه هنرمندان باز بود و با توجه به بودجه اندکی که داشتم سعی کردم به همه انجمن‌ها به قدر کفایت کمک کنم که بی‌ینال‌های خود را برگزار کنند و در بسیاری از مسائل من از محل درآمد شخصی خود برای این انجمن‌ها هزینه کرده‌ام.
مدیر کل دفترهنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت: به نظرم کمی غیرمنصفانه است که این مسائل را نبینیم. اما در مورد نمایشگاه مسافران برلین و رم، ما از ابتدا سعی کردیم با توجه به نظر هنرمندان و با رفع ابهامات قانونی این آثار را ارسال کنیم. من بار‌ها تکرار کردم که ما با شرکت‌های بزرگ و معتبر بیمه و حمل و نقل برای انتقال این آثار قراردادهایی را بستیم و از طرفی بنابر خواسته هنرمندان سعی کردیم ضمانتهای لازم را از دولت‌های آلمان و برلین بگیریم.
حجت الاسلام مازنی نیز در پایان این جلسه گفت: خوشبختانه در این جلسه محورهای مختلفی مطرح شد که هر کدام از آن‌ها قابل پیگیری است. بنا بر صحبت هنرمندان ما باید از ظرفیت‌های آن‌ها برای مشاوره‌های علمی در حوزه فرهنگ استفاده کنیم.
نماینده مردم تهران گفت: یکی از مباحث دیگر بحث حمایتی است که باید فکری برای فعال کردن سهم اقتصادی هنر به خصوص هنرهای تجسمی انجام داد و این نیاز به پیگیری دارد و دیگر بحث بودجه هاست که به نظرم باید به سطحی استاندارد برای رفع امور هنرمندان برسد.
در این نشست ابراهیم حقیقی، بهرام کلهرنیا، معصومه مظفری، محمدرضا فیروزه‌ای، بابک اطمینانی، امیر سقراطی، بهزاد اژدری، فرزاد فرجی، نگار نادری‌پور، روح الله شمسی‌زاده، سیف الله صمدیان، حسن غفاری، سید عباس میرهاشمی و عبدالله محرمی حضور داشتند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ