برائت جویی آژانس از مضحکه تازه نتانیاهو
 

رد درخواست نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر بازرسی از برخی مناطق ایران همچون تورقوزآباد از سوی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نه تنها بی اساس بودن چنین ادعاهایی را آشکار کرد بلکه دفاعی هم از حیثیت این نهاد راستی آزمای بین‌المللی بود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی سه شنبه دهم مهرماه با انتشار بیانیه ای بار دیگر از صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و همچنین بازرسی‌های دقیق این سازمان دفاع کرد.

در بخشی از بیانیه مذکور که در پایگاه اینترنتی این سازمان انتشار یافت، آمده است: آژانس از تمامی پادمان‌های مرتبط با اطلاعات موجود استفاده می‌کند اما هیچ داده‌ای را دارای ارزش اسمی نمی‌داند. مطابق با شیوه‌های پادمانی مقرر، تمام اطلاعات به‌دست آمده، شامل آنهایی که از طرف‌های سوم ارائه شده، باید مورد بررسی دقیق قرار گرفته و به همراه دیگر اطلاعات موجود ارزیابی شود تا نهایتا به نتیجه‌گیری مستقلی برپایه نظارت کارشناسان خود آژانس منجر شود. اظهار نظر علنی درباره مسائل مرتبط با چنین اطلاعاتی شیوه و روش آژانس نیست.آژانس با انتشار این بیانیه دست رد بر سینه سران تل آویو زد و به عبارتی به ادعای نتانیاهو که در هفتاد وسومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد، پاسخ داد. نخست وزیر رژیم صهیوینستی پنجشنبه پنجم مهر پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد و با نمایش تصاویری مدعی شد که ایران یک انبار سری اتمی در منطقه تورقوزآباد تهران دارد که تاکنون فاش نشده است.وی ادعا کرد که «من برای نخستین بار این مساله را افشا می‌کنم که ایران تاسیسات سری دیگری در تهران دارد. یک انبار سری هسته ‌ای برای انبار کردن حجم وسیعی از تجهیزات و مواد از برنامه مخفی اتمی ایران. این محل در یک قالی‌شویی ساده است!»

سخنان نتانیاهو با توجه به ادعاهای مکرر وی در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران به قدری از واقعیت فاصله دارد که بیش از جدیت به اسباب طنز تبدیل شده به طوری که حتی «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه کشورمان نیز با چنین نگاهی به آن واکنش نشان داد و گفت که «عده‌ای نتانیاهو را سرکار گذاشته‌‌اند و این بار به تورقوزآباد ارجاعش داده‌اند .»در سال‌های گذشته بارها سخنانی از این دست البته با ادبیات متفاوت و از سوی شخصیت‌های مختلف این رژیم مطرح شده که به تدریج اهمیت و جدیت آن رنگ باخته است. نتانیاهو مهرماه سال ۱۳۹۱ نیز در مجمع عمومی سازمان ملل با نمایش کارتونی از یک بمب مدور، مورد تمسخر بسیاری از حاضران، افکار عمومی و رسانه‌ها قرار گرفت اما جای تعجب است که وی مکررا از این روش بهره می‌گیرد.

البته برخی می گویند وی قصد دارد با جنجال در سخنرانی‌ها خود را خاطره ساز و ماندگار کند اما تاکنون اغلب تلاش‌های وی یادآور مضحکه‌های تکراری برای نخست وزیر تندرو رژیم اشغالگر قدس بوده است.

در ارتباط با ادعاهایی از این دست باید گفت، طبق فتوای رهبری، تولید و کاربرد سلاح‌های هسته ای حرام بوده و آژانس نیز بازرسی‌های مداومی در زمینه فعالیت‌های هسته ای ایران انجام داده و می دهد. حتی در طول مذاکرات هسته ای، بازرسان آژانس اجازه یافتند تا از سایت نظامی پارچین دیدن کنند. بر اساس ۱۲ گزارشی که آمانو بعد از برجام منتشر کرده، ایران نه تنها مفاد توافق را زیر پا نگذاشته بلکه به رغم بدعهدی برخی طرف‌های توافق، همچنان به آن پایبند مانده است. پیشتر مقامات کاخ سفید همچون «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل تلاش‌های ناموفقی را برای تحریک آمانو با هدف بازرسی‌های نامتعارف از ایران انجام دادند و حال نوبت به نتانیاهو رسیده است. بسیاری می گویند جای تعجب است فردی بر بازرسی آژانس از ایران اصرار می ورزد که خود برای ماموران و بازرسان آژانس مجوز بازدید از مراکز هسته‌ای و تسلیحاتی خود را صادر نمی کند، ضمن اینکه با تکیه بر حمایت آمریکا به عضویت «پیمان منع گسترش سلاح‌‌های هسته ‌ای» (ان.پی.تی) در نیامده و طبق اعلان رسانه‌ها و برخی منابع، بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته ای در اختیار دارد. در همین ارتباط بود که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی به ادعای واهی نتانیاهو در مجمع اشاره کرد و نوشت: با هیچ نمایش هنری و تردستی نمی‌توان این واقعیت را پنهان کرد که اسرائیل تنها رژیمی در منطقه است که دارای یک برنامه تسلیحات هسته‌ای «مخفیانه» و «اعلام‌نشده» و همچنین زرادخانه واقعی سلاح‌های هسته‌ای است. وقت آن است که اسرائیل اعتراف کرده و برنامه سلاح‌های هسته‌ای خود را به روی بازرسان بین‌المللی باز کند.

در نهایت اینکه هر چند نتانیاهو با ادعاهای بی پایه خود، ایران را هدف هجمه‌های تکراری قرار داده تا کشورمان را تهدیدی علیه امنیت منطقه و جهان معرفی کند اما آژانس نیز از این اتهام‌ها در امان نیست. بی تردید تکرار این اتهامات در صورت سکوت مسئولان آژانس، حیثیت این سازمان معتبر بین المللی را زیر سوال می برد؛ موضوعی که از نگاه تیزبین آمانو و اعضای آژانس دور نمانده و در بیانیه اخیر بازتاب یافته است.

صف کشی آمریکا و رژیم صهیونیستی در مقابل استقلال آژانس

آژانس بین المللی انرژی اتمی(LAEA) به صراحت اطلاعات رژیم صهیونیستی درباره تاسیسات هسته‌ای ایران را صوری خواند و بر استقلال این نهاد بین المللی تاکید کرد؛ استقلالی که به نظر می رسد آمریکا و صهیونیست‌ها به عمد آن را نادیده می گیرند. «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در بیانیه ای تاکید کرد که استقلال آژانس اهمیت فوق العاده‌ای دارد و این نهاد هر وقت لازم باشد بازرسان خود را برای نظارت بر اماکن و تاسیسات اعزام می‌کند. وی گفت که آژانس به اطلاعاتی که به ظاهر ارزشمند هستند، توجهی ندارد. این بیانیه آمانو پاسخ به اظهاراتی بود که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اجلاس امسال مجمع عمومی درنیویورک ایراد کرد. نتانیاهو در این اجلاس با نشان دادن نقشه‌ای گفت: امروز می خواهم از تاسیسات جدید هسته‌ای ایران در تهران رونمایی کنم. اینجا ظاهرا یک کارگاه قالیشویی بوده اما در واقع انبار اتمی است.نتانیاهو مدعی شد که ایران یک انبار هسته ای در منطقه «تورقوزآباد» در جنوب تهران دارد که آن را از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی مخفی نگه داشته است.وی گفت که ایران از این انبار برای ذخیره تجهیزات و مواد اتمی برنامه هسته‌ای مخفی خود استفاده می کند و ۳۰۰ تن از این تجهیزات و مواد در این انبار وجود دارد که ۱۵کیلوگرم از آن خارج شده است. نتانیاهو حتی گفت که اطلاعات مربوط به این انبار ادعایی را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده است اما در عین حال با عصبانیت از بی تفاوتی آژانس به ادعاهای بی اساسش، خطاب به آمانو گفت: کار درست را انجام دهید.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با بی توجهی به گزارش‌های فصلی آژانس که همگی موید پایبندی ایران به توافق هسته ای است، خطاب به آمانو گفت: یک بار و برای همیشه حقیقت را درباره ایران به جهان بگویید.یک مقام اطلاعاتی آمریکا کمی بعد به این اظهارات نتانیاهو واکنش نشان داد و گفت این اطلاعات از نظر واشنگتن موضوع تازه ای نیست و مقامات کشورش از این اطلاعات آگاه بوده‌اند. رسانه‌های صهیونیستی در بازتاب بیانیه روز سه شنبه آژانس تصدیق کردند که این نهاد خواسته اسرائیل را رد کرده و روزنامه «تایمز آو اسرائیل» با این تیتر گزارش داد که آژانس هسته ای سازمان ملل به اتهامات صوری بنیامین درباره ایران بی توجهی کرد.این روزنامه صهیونیستی در گزارش خود تایید کرد که «اسرائیل بشدت مخالف توافق هسته ای است» و به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به دلیل تصمیمش برای خروج از توافق هسته‌ای تبریک گفت.نتانیاهو آوریل گذشته نیز تلاش کرد با نشان دادن اسناد ادعایی درباره گذشته برنامه هسته‌ای ایران در توافق هسته‌ای اختلال ایجاد کند. وی مدعی شد که آرشیو مخفی که از یک انبار در تهران کشف شده شامل طرح‌هایی برای ساخت کلاهک هسته‌ای است.

آژانس همان زمان هم با تایید صلح‌آمیز و شفاف بودن فعالیت هسته‌ای ایران، تلاش نتانیاهو برای برهم زدن برجام را در آستانه تصمیم ترامپ درباره تعلیق تحریم‌های هسته ای در چارچوب این توافق ناکام گذاشت و اعلام کرد که آژانس چنانکه در گزارش سال ۲۰۱۵ بیان کرده است، پس از سال ۲۰۰۹ ( ۱۳۸۸) هیچ نشانه‌ای از فعالیت‌های هسته‌ای مرتبط با جنبه‌های غیرصلح آمیز را در ایران شاهد نبوده است. «فردریک دال» یکی از سخنگویان آژانس بین المللی انرژی اتمی بدون اشاره مستقیم به ادعاهای نتانیاهو گفت: آژانس تمام اطلاعات مرتبط با راستی آزمایی را که در اختیار داشته باشد، ارزیابی می کند اما این رویه آژانس نیست که بطور علنی درباره موضوعات مربوط به چنین اطلاعاتی بحث کند.نتانیاهو در واکنش به بیانیه آمانو گفت:مدیر کل آژانس از همه تاسیسات مربوطه بازدید نکرده است و از آژانس خواست از انبار اتمی ادعایی بازدید کند. دفتر نتانیاهو با صدور بیانیه ای اعلام کرد: دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد. آژانس باید از این مکان بازدید کند و فورا ناظرانش را با شمارشگر گایگر که معمولاً برای سنجش آلودگی‌های رادیواکتیو استفاده می شوند به این انبار هسته ای در تهران اعزام کند. دولت ترامپ که علنا مخالفت خود را با توافق ابراز کرده و حمایت‌هایش از رژیم صهیونیستی سابقه دارد، در این مورد نیز طرف نتانیاهو را گرفته و بدون توجه به تاکید آژانس بر مستقل بودن این نهاد بین‌المللی، تلاش می کند آژانس را وادار کند تا بازرسان خود را برای تحقیقات درباره ادعاهای ترامپ اعزام کند. یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به تارنمای واشنگتن فری بیکن گفته است که نتانیاهو تصاویری از تاسیسات انبار مخفی ایران را در مجمع عمومی به نمایش گذاشت و آمریکا خواستار افشای بیشتر این تاسیسات است.این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است افزود: ما از آژانس انتظار داریم به روشی مسئولانه و به موقع در پیگیری هر گونه اطلاعات موثقی از جمله اطلاعات ارائه شده از سوی نتانیاهو اقدام کند؛ این اطلاعات می‌تواند نشان دهد که ایران به تعهداتی که آژانس مسئول راستی آزمایی آنها می باشد، عمل نکرده است. فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی در حالی صورت می گیرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون در ۱۲ گزارش خود تایید کرده که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایبند بوده است.

آمانو پیشتر به روزنامه فایننشال تایمز گفته بود: ما به تمامی مکان‌هایی که برای بازدید در ایران به آنها نیاز داشته‌ایم، دسترسی داریم.نتانیاهو در مجمع عمومی با نمایش تصاویری از به اصطلاح انبار سری در منطقه «تورقوزآباد» تهران مدعی شد که « برای نخستین بار این مساله را افشا می‌کنم که ایران تاسیسات سری دیگری در تهران دارد. یک انبار سری هسته‌‌ای برای انبار کردن حجم وسیعی از تجهیزات و مواد از برنامه مخفی اتمی ایران. این محل در یک قالی‌شویی ساده است!». این اظهارات که سوژه طنزی را پدید آورد و بسیاری به این ادعاهای او خندیدند و حتی «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت عده ای نتانیاهو را این بار با ارجاع به تورقوز آباد سرکار گذاشته‌اند.

به نظر می رسد آمریکا اکنون با درخواست از آژانس برای اعزام ناظران خود به این مکان همچون نتانیاهو و رژیم صهیونیستی سرکار رفته است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ