برخی آلاینده کنندگان کارون و دز سهم خود را از آلودگی نمی پردازند
برخی آلاینده کنندگان کارون و دز همچون شرکت های نیشکر سهم خود را از آلودگی نمی پردازند و پشت سد گتوند مخفی شده اند.
به گزارش خبرنگار ما، بهروز مرادی سرپرست شرکت توسعه منابع آب‌ و نیروی ایران درنشست حاشیه‌ای هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: EC 1700به بالا قابل شرب نیست. با توجه به این موضوع ECمجاز بعد از آبگیری سد گتوند۱۳۰۰ تعیین شده است. ما در چهار مقطع سد را بررسی کردیم ECخروج از گتوند زیر ۹۰۰ و کیفیت آب مطلوب است و البته بعضا تا ۱۰۰۰ و ۱۱۰۰ هم تغییر می کند.
وی ادامه داد: باید به فکر ساماندهی کارون باشیم و تمامی کسانی که آلاینده این دریاچه هستند باید سهم خود را بپردازند که البته این سهم سنگین است. در حال حاضر ECدز به کارون ۳۰۰۰ هزار و شاخه شوشتر هم ۱۳ هزار است،بنابراین همه آلاینده‌ کننده ها باید سهم خود را بپردازند و در این صورت کارون مشکلی نخواهد داشت.
سرپرست شرکت آب‌ و نیرو خاطرنشان کرد: ECدز ۴۵۰ است اما وقتی وارد کارون می‌شود به ۴ هزار می‌رسد بنابراین باید فیلتر در نظر گرفته شود تا به ۷۰۰ و ۸۰۰ رسیده و مجاز شود و میزان ECتا انتهای کارون نباید از ۱۷۰۰ تجاوز کند.وی با تاکید بر اینکه باید فیلتراسیون روی صنایع آلاینده گذاشته شود، اظهار داشت: برخی آلایندگان شدید کارون پشت سد گتوند مخفی شده‌اند و نمی‌خواهند سهم‌شان را بپردازند یا آلودگی را کاهش دهند.
نامبرده درباره روند تکمیل سد بختیاری اظهار داشت: با توجه به کاهش روند بارش‌های ۱۵ سال اخیر در این سطح تغییر طراحی ایجاد کردیم و ارتفاع آن از ۳۲۰ به ۲۷۵ متر رسید و این تغییر طراحی باعث شد که تکمیل سد عقب بیفتد اما اکنون مذاکرات برای فاینانس به اتمام رسیده و در صورت نهایی شدن وارد فاز اجرا خواهیم شد.در ادامه وی به پروژه آب‌های ژرف اشاره کرده و گفت: این پروژه فعلا در حد مطالعات و اکتشاف است و در دست بررسی قرار دارد. اگر نتایج مطالعات مطلوب باشد در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود. یکی از مواردی که باید حتما مدنظر قرار گیرد، بحث رادیواکتیو است که مطالعه در مورد آن نیاز به زمان دارد.مرادی یادآور شد: موسسه مطالعات آب در حال پهنه‌بندی کشور است و مطالعات آن تا پایان امسال به اتمام می‌رسد. عیسی بزرگ‌زاده معاون فنی و پژوهشی آب‌نیرو هم در پاسخ به این سوال خبرنگار ما که به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست EC آب در ورودی سد گتوند ۶۰۰ است و در خروجی سد به ۱۳۰۰ می رسد، گفت: طول مخزن گتوند ۶۰ کیلومتر است اگر این سد نبود، منابع آ‌لاینده در آن وجود داشت. این اظهارنظر هم کار مستقلی از سوی دانشگاه تهران بوده که به عنوان داور انتخاب شده است. وی افزود: خروجی آب مسجد سلیمان با EC 600بوده است که از طریق آبراهه‌های میان راهی شور شده وارد گتوند می‌شود. ۲۰۰ هزار هکتار نیشکر در این منطقه سه تا چهار میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌کند و زه‌آب آن را تحویل کارون و سپس خلیج فارس می‌دهند.
وی تاکید کرد: آلوده کننده گان اصلی کارون پنهان هستند و هر کس باید به اندازه سهم خود مسئولیت بپذیرد. طبق برآوردها طی سال‌‌های ۹۰ تا ۹۳ گتوند ۲۵۰ واحد شوری را اضافه کرده و این قضاوت از سوی دانشگاه تهران مطرح شده در حالی که شاخه دز با EC 450وقتی به گتوند می‌رسد ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ می‌شود آیا این ربطی به کارون دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ