محک
برنده انتخابات در لبنان
ابوالقاسم قاسم زاده
ارزیابی نتیجه انتخابات مجلس در لبنان در گزارش‌های همه خبرگزاری‌ها و محافل سیاسی در کشورهای عربی منطقه و در سطح بین‌الملل، حکایت از برتری و پیروزی حزب‌الله لبنان در این آزمایش بسیار مهم و حساس سیاسی (انتخابات) دارد. ترامپ، نتانیاهو و محمدبن سلمان بسیار تلاش کردند تا مگر زمان انجام انتخابات مجلس در لبنان را به هم بریزند و اکنون با اعلام نتایج انتخابات که در آن لیست حزب‌الله در صدر پیروزی‌ها قرار گرفته است، عصبانی و نگرانند. در این میان دولت سعودی و رژیم صهیونیستی دست‌بردار نیستند و در آینده نزدیک برای به هم ریختن آرامش و امنیت سیاسی در داخل لبنان و عقب راندن تشکیل مجلس جدید و آغاز به کار آن اخلال خواهند کرد.

اگر چه ارزیابی‌های اولیه از تعداد نامزدهای انتخاباتی راه‌یافته به مجلس نشان می‌دهد، همچنان توازن گذشته از طوایف و گرایش‌های سیاسی در مجلس لبنان محفوظ مانده است و در استقرار ۱۲۸ کرسی نمایندگی، تحول چشم‌گیری دیده نمی‌شود، اما هم در انتخاب افراد و شخصیت‌ها برای ورود به مجلس و هم تعیین‌کنندگی حد نصاب حداکثری و حداقلی از مجموعه نمایندگان، دست برتر و حتی تعیین کننده حزب‌الله و گروه‌های ائتلافی با آن را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر اولین نتیجه و ارزیابی از پایان انتخابات و شمارش آراء نشانه قدرت مانور تعیین کننده نمایندگان حزب‌الله و تشکل‌های ائتلافی با آن در مجلس آینده لبنان است. از سوی دیگر این انتخابات مهر تایید ملت لبنان بر «حزب‌الله قدرت ملی» بود در حالی که سعودی‌ها، اسرائیلی‌ها و دولت‌های غربی، بخصوص دولت آمریکا تمامی سرمایه سیاسی ـ تبلیغاتی خود را به کار گرفتند تا حزب‌الله را یک گروه کوچک تروریستی و «فرقه‌ای» معرفی کنند و با این معرفی، خطر حزب‌الله را مساوی و برابر با داعش در افکار عمومی جای دهند! اکنون با رأی مردم لبنان این جبهه تبلیغاتی ـ سیاسی آمریکا، اسرائیل و سعودی‌ها فرو ریخته است. دو پدیده، بسترساز این تحول در لبنان شد تا مردم «استقلال و مقاومت» را در کشور خود قرین یکدیگر بدانند. این دو حادثه عبارت بودند:

۱ـ جنگ و هجوم گروه‌های تروریستی در سوریه، بخصوص داعش در کناره مرزهای سوریه و لبنان و تهدید گسترده امنیتی علیه لبنان، در کناره مرزهای سوریه و لبنان، دهکده‌های مسیحی‌نشین، سنی‌نشین و شیعه وجود دارد که همگی مورد تهاجم تروریست‌ها و بخصوص داعش قرار گرفتند. حزب‌الله، دوشادوش ارتش لبنان وارد جنگ شد. از دهکده‌ مسیحی‌نشین یا سنی‌نشین همان‌گونه دفاع کرد که از دهکده شیعه‌ها و در این نبرد برای حراست از جان و مال شهروندان لبنانی از هر طایفه یا مذهبی و حفظ استقلال کشور، صدها شهید داد. از این جنگ که منجر به پیروزی حزب‌الله و عقب راندن تشکل‌های تروریستی از کناره مرزهای سوریه ـ لبنان شد، مفهوم استقلال لبنان با تعریف و جایگاه حزب‌الله (مدافع لبنان) عجین شد و در عمل همه تبلیغات ضد حزب‌الله از سوی دولت‌های غربی، بخصوص آمریکا، اسرائیل و سعودی‌ها را باطل کرد. حزب‌الله از طریق اصل مقاومت حافظ استقلال لبنان شناخته شد.

۲ـ عملکرد سعودی‌ها و رژیم صهیونیستی در لبنان نتیجه‌ای جز افزایش نفرت عمومی در جامعه نداشته است. ماجرای بازداشت و توهین به نخست‌وزیر لبنان (حریری) در ریاض در عمل لبنانی‌ها را بهت‌زده کرد. عکس نخست‌وزیر حریری به همراه پرچم لبنان در سراسر بیروت از شرقی و غربی و در همه مناطق نصب شد. محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی با رفتاری که با نخست‌وزیر لبنان انجام داد، شکست بزرگی بر جایگاه عربستان در لبنان وارد ساخت. از وزیران سنی، سعد حریری که با حزب‌الله مخالفت شدید دارد در ناحیه سنی نشین بیروت نامزد انتخابات مجلس شد، رأی نیاورد و رقیب او با اعلام حمایت از حزب‌الله و مقاومت پیروز انتخابات شد. سعودی‌ها موجب تضعیف هواداران خود در لبنان شدند و در نتیجه در انتخابات مجلس شکست خوردند.

۳ـ این انتخابات و نتیجه آن اگرچه در روال عمومی مجلس لبنان تغییر عمده و اساسی ایجاد نخواهد کرد، اما نشان از کلید خوردن تحول در روال و مفهوم سیاسی در لبنان دارد. رنگ پررنگ طایفه‌گری در سیاست کم‌رنگ‌تر خواهد دارد. مقاومت، مفهومی فراتر از بخش شیعه‌ای و در طراز حفظ استقلال لبنان ارزیابی خواهد شد. زنان لبنانی، به خصوص دانشجویان دانشگاه‌های لبنان(جوانان) فعال‌تر از گذشته در صحنه اجتماعی ـ سیاسی ظاهر می‌شوند. لبنان در یک کلام با انتخابات پارلمانی مسیر جدیدی را کلید خواهد زد و به قول معروف از تکرار مکرر گذشته فاصله خواهد گرفت. انتخابات پارلمان لبنان پیروزی انسجام«استقلال و مقاومت» بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ