برگزاری ششمین نشست آیین آواز
 

ششمین نشست تخصصی آموزشی آیین آواز به روال ماه‌های گذشته در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.
در این برنامه پس از اجرای نمایشی و نمونه‌ایِ بخشی از آموزش آواز در کلاس‌های اینچنینی توسط محمود مخدوم و سه تن از شاگردان نوجوانش بر صحنه ارسباران، مخدوم به همراه تورج زاهدی و علی شیرازی برای بحث پیرامون «حس و حال در آواز ایرانی» پشت جایگاه مخصوص قرار گرفتند.
ابتدا علی شیرازی با طرح موضوعی مبنی بر اینکه چرا همه ما دوست داریم برخی آوازها و صداهای خوانندگانش را بارها و بارها بشنویم و از این تکرار لذت هم می‌بریم ، نمونه‌هایی از آوازها و نام‌های خوانندگان این آثار را برشمرد. سپس مخدوم (مدرس باسابقه) به گلایه از فقدان عنصر حس و حال در آوازهای این زمانه پرداخت و گفت: «اساساً ‌حس و حال جزئی از ذات هنر است و نه فقط در آوازکه حتی در قلم یک نویسنده یا شاعر هم در جریان است. یعنی باید حس و حال همیشه با اثر هر هنرمند از هر رشته هنری‌ای توأم باشد. متأسفانه در این سال‌ها آنقدر به مسأله تکنیک در یادگیری و اجرای آوازها اهمیت داده می‌شود که به نوعی می‌بینیم تکنیک جای حس و حال را در آوازها گرفته است.»
تورج زاهدی خواننده و پژوهشگر قدیمی موسیقی با تعریفی از حال و دقت در معنای عرفانی حال و «آن» در خوانندگی از استاد زنده‌یاد جانسوز دادبه به عنوان خواننده بزرگی که آوازهایش سرشار از حس و حال معنوی و عرفانی بود نام برد و تأکید کرد: «همه ما عنصر “حس″را می‌شناسیم چون موجوداتی حساس هستیم.
به جز آن هم می‌دانیم که حال وجهی از زمان است اما نه به آن صورتی که علم تعریف کرده و به دست داده است. در هنر آواز هم به راستی می‌توان در باره این موضوع تحقیق و صحبت کرد یا نوشت که چرا کسانی که کوشیدند آوازهای استاد دادبه را بازخوانی کنند و مو به مو هم موفق به این کار شدند ، نتوانستند حس و حال آواز او را تمام و کمال بازاجرا کنند. چه رازی در صدای دادبه بود که او توانست و دیگران نتوانستند و شاید هیچ وقت هم نتوانند؟ این، همان راز بزرگ مقوله حس و حال در خوانندگی موسیقی ملی ماست.»
در ادامه این نشست خوانندگانی چون حسین نوریانی (با سه تار یاسین خزایی) در مایه دشتی، وحید صحراپور (با تار محمدعلی بیک‌زاده) در مایه بیات اصفهان و امیر سرمدی (همراه با تار امین دماغ‌گل) در دستگاه سه‌گاه به هنرنمایی پرداختند. سرانجام نیز محمود مخدوم استاد مدعو این نشست در کنار مجید پایدار (تار) و سهیل الله‌دادیان (تمبک) آوازی را به شکل مرکب‌خوانی در دستگاه راست‌پنچگاه اجرا کرد که با استقبال حضار و البته صاحبنظران روبر شد.
مظفر شفیعی، قاسم رفعتی، داود فیاضی، محمدملاآقایی روزبهانی، امیر مداح، وحید عسکریان و علیرضا حاجی طالب از جمله هنرمندان حاضر در این برنامه بودند. نشست بعدی آیین آواز طبق اعلام مجری برنامه استثنائاً به جای سه شنبه در اسفند ، نهم این ماه برگزار می‌شود و به بحث و بررسی درباره جلوه‌گری در آواز با حضور استاد محمد منتشری اختصاص دارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ