برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری ونزوئلا به‌رغم کارشکنی های آمریکا
سرویس خارجی: نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا به‌رغم کارشکنی های آمریکا، با ادای سوگند در مراسم تحلیف خود، دومین دوره ریاست جمهوری اش را آغاز کرد.
مادورو که در سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار رئیس جمهوری ونزوئلا شد، پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۸ برای بار دوم به این سمت انتخاب شد.
با وجود فشارهای موجود از سوی آمریکا و متحدانش در آمریکای لاتین علیه دولت ونزوئلا، مراسم تحلیف مادورو برگزار شد و وی برای دومین بار سوگند یاد کرد.
امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع کشورمان به نمایندگی از رئیس جمهوری کشورمان برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ونزوئلا به این کشور سفر کرد.
مادورو به هنگام سوگند در برابر دیوان عالی ونزوئلا گفت: سوگند یاد می‌کنم که سوسیالیسم قرن بیست‌ویکم را بسازم.
مادورو گفت، ۹۴کشور نمایندگان خود را برای شرکت در این مراسم فرستاده‌اند. به گزارش آسوشیتدپرس، صدها تن از مقامات ارشد دولتی که در ساختمان دیوان عالی حضور داشتند، پس از ادای سوگند، مادورو را تشویق کردند.
از سویی واشنگتن پست به نقل از یک مقام ناشناس گزارش داد که وزیر دفاع ونزوئلا ماه گذشته از نیکلاس مادورو خواسته بود استعفا دهد در غیر این صورت خودش از کار کناره‌گیری خواهد کرد. در این حال مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به آغاز دور دوم ریاست جمهوری مادورو در ونزوئلا گفت که واشنگتن به فشار علیه این کشور ادامه خواهد داد. جان بولتون اعلام کرد که واشنگتن به افزایش فشار بر کاراکاس ادامه خواهد داد و آمریکا نیکلاس مادورو را به رسمیت نمی شناسد.
پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه درباره هرگونه سناریوی نظامی علیه ونزوئلا به ایالات متحده هشدار داده بود. در چنین شرایطی رئیس‌جمهوری پاراگوئه هم اعلام کرد، روابط دیپلماتیک کشورش با ونزوئلا را قطع کرده و بلافاصله دیپلمات‌های کشورش را از کاراکاس فرامی‌خواند. رئیس‌جمهوری پاراگوئه این موضوع را بعد از آن اعلام کرد که مادورو برای دوره جدید ریاست‌جمهوری خود مراسم تحلیف را به جا آورد. این در حالی است که رئیس‌جمهوری ونزوئلا انتقادهای برخی کشورها از خود را مبنی بر این که به دلیل مناقشات مربوط به انتخابات سال گذشته میلادی در ونزوئلا، رهبری وی نامشروع است، رد کرده است.
رئیس‌جمهوری پاراگوئه در یک سخنرانی تلویزیونی اظهار کرد: برای دفاع از آرمان‌های درست، هیچ تبعات بدی وجود ندارد. آرمان آزادی و دموکراسی یک آرمان درست است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ