برگزاری همایش پدافند غیرعامل در بندرعباس
بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات:همایش پدافند غیرعامل با تاکید بر رعایت اصول پدافند غیرعامل در بخش‌های راه، ساختمان و شهرسازی با هدف آگاه سازی، آموزش و این که نسل جدید با مفاهیم پدافند غیرعامل آشنا شوند و بدانند در برابر عوامل طبیعی مانند سیل، توفان چگونه آماده شوند در بندرعباس برگزار شد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در این همایش گفت: پدافند غیرعامل، همان دفاع بدون سلاح است که اصول این پدافند باید در طراحی و ساخت بنا‌ها و شهر‌ها مورد توجه قرار گیرد.

غلامحسین شیری افزود: برای پدافند غیر عامل در استان برنامه‌هایی تدارک دیده شده است که بازنگری در مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان از مهمترین این برنامه‌ها است.وی اظهار کرد: در مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان، ساختمان‌های کشور به پنج طبقه از بسیار ویژه مانند ساختمان‌های دولتی و حیاتی تا ساختمان‌های دارای اهمیت کمتر مانند ساختمان‌های دارای کمتر از ۲۰ نفر ساکن تقسیم شده اند.

شیری اظهار کرد: ساخت هر ساختمان باید با توجه به درجه اهمیت و کارکرد و با محاسبات و طراحی‌های دقیق مهندسان و سرمایه گذاران باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان بیان کرد: با توجه به اینکه بیشتر ساخت و ساز‌های هرمزگان مربوط به بعد از انقلاب است، استان وضع مناسبی در زمینه رعایت اصول پدافند غیرعامل دارد، اما این وضع ایده آل نیست.

شیری اضافه کرد: تقریباً ۴۰ درصد از ساختمان‌ها استان در معرض خطر قرار دارند به طوری که یا در بافت ناکارآمد شهری یا در بافت فرسوده قرار دارند و در مواقع بحرانی مانند زلزله قطعاً با خطر جدی مواجه می‌شوند.وی اعلام کرد: ساختمان‌های ناایمن در استان به تدریج احیا و بازسازی می‌شوند.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ