نگاه
بسته‌ها را چه شد؟
امروز ۴۸ساعت از آغاز رسمی تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران می‌گذرد. هرچند بازارهای شاخص با کم‌اعتنایی از کنار آغاز تحریم‌ها گذشتند، اما کارشناسان یکصدا و به‌درستی معتقدند که اثرگذاری تحریم‌ها به اقتصاد ایران‌ـ صرفنظر از مقدار اثرگذاری‌ـ یک واقعیت است و باید برای کاهش اثرات آن به فوریت اقدام کرد.
در این راستا، دولت از تیر امسال خبر تدوین و اجرای بسته‌های ضدتحریمی را منتشر کرده بود. به‌طور مشخص رئیس سازمان برنامه و بودجه ۲۲ تیر در نامه‌ای به رئیس جمهوری از تدوین ۱۲ بسته ضدتحریمی خبر داده بود. حمل ونقل دریایی، تأمین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم، راهکارهای مدیریت رشد نقدینگی، راهکارهای تأمین انرژی مطمئن، تأمین معیشت فقرا و کاهش فقر مطلق و رونق تولید و ایجاد اشتغال گسترده، مهمترین محورهای این نامه را تشکیل می‌داد.
به‌تبع آن و در چهارماه اخیر بیشتر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها چون وزارت اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایرین در اظهارنظرهای پراکنده از تهیه کردن بسته‌های ضدتحریمی سخن گفته بودند.
با این حال و با آغازشدن تحریم‌ها، هیچ خبری از اجرای این بسته‌ها نیست و همه آقایان در سکوت به‌سر می‌برند. حتی اگر بگوییم اجرای این بسته‌ها نیاز به مقدماتی چون تهیه بودجه یا روشن شدن تکنیک‌های آمریکا برای روش تحریم ایران دارد، باز هم می‌توان پرسید چرا حتی خبر تصویب کلیات این بسته‌ها منتشر نشده و همه سکوت کرده‌اند.
به عنوان مثال هفته‌هاست که خبر تهیه بسته حمایتی از فقرا، کارگران و کارمندان دولت به گوش می‌رسد و برای تصویب و اجرای آن ضرب‌الاجل‌هایی هم تعیین شده اما هربار به دلایل نامشخص کار به تعویق افتاده است. این چنین است که بسیاری اقشار از تولیدکنندگان، صادرکنندگان، صنعتگران، فعالان اقتصادی و بخصوص اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر کماکان در انتظارند و فقط حرف و وعده شنیده‌اند. این در حالی است که ممکن است اثرات تحریم‌ها در اقتصاد به هرحال آشکار شود و مردم در انتظارند تا تدابیر اندیشیده شده را بشنوند و اثر آن را در زندگی‌شان ببینند.
لذا در کمال خیرخواهی، این توصیه قابل هشدار و اعلام است که منتظر نگهداشتن بیش از اندازه مردم و تداوم سکوت درباره تدابیر ضدتحریمی به صلاح اقتصاد و جو عمومی نیست و دولت باید به فوریت و دست‌کم برای از بین بردن جو روانی احتمالی، بدون کلی‌گویی و حرف‌درمانی تدابیر مشخص خود را برای مقابله با تحریم‌ها در قالب بسته‌های مشخص و مختص هر دستگاه اعلام کند تا شائبه انفعال و کم‌عملی زدوده شود.
اعلام و اجرای تدابیر حمایتی برای ترمیم حقوق کارگران و کارمندان و توزیع بسته‌های غذایی و سایر حمایت‌های جبرانی در این راستا در اولویت قطعی است.
نسترن اسدزاده

Email this page

نسخه مناسب چاپ