بسته جدید ارزی در بوته نقد
گشایش بسته تازه ارزی هر چند توانست به سرعت آثار خود را در بازار آشکار سازد اما یک کارشناس اقتصادی می گوید موفقیت سیاست های جدید منوط به خودداری دولت از تعیین نرخ دستوری و استفاده موثر از اهرم های ارزی است که آثار مثبت خود را تا یک ماه آینده مشخص خواهد ساخت.

به گزارش ایرنا، پس از اعلام جزئیات بسته جدید ارزی شاهد ریزش قیمت ها در بازار ارز و طلا بودیم و خبرها حاکی از این است که تقاضای سوداگرانه در بازار متوقف شده و هر لحظه صف فروشندگان ارز و طلا طولانی تر می شود.

بروز چنین واکنش هایی در بازار نشان می دهد بسیاری از کسانی که در حباب قیمت ها می دمند افرادی هستند که ناشی از تصمیمات هیجانی برای حفظ ارزش پولشان نقدینگی خود را وارد بازارهای مختلف می کنند یا سوداگرانی که در شرایط عدم قطعیت و ثبات اقتصاد، بازار را به نفع خود گل آلود می کنند.

به هر حال، بخشی از این افزایش قیمت ها که به رها شدن فنر جمع شده تورم بر می گردد آنقدر قابل توجه نیست که از کنترل دولت خارج باشد اما برخی از سودجویان در برابر تصمیمات اورژانسی کاهش التهابات بازار مقاومت می کنند یا با تکیه بر برخی پایگاه های قدرت، مسیر ویژه منتهی به رانت برای خود می گشایند.

آخرین راهکار دولت برای کوتاه کردن دست دلالان از بازارها در این شرایط و برگرداندن آرامش به اقتصاد ارایه بسته جدید ارزی بوده است؛ راهکاری که بلافاصله پس از انتشار جزئیات آن قیمت ارز و طلا کاهش پیدا کرد و جلو افزایش تقاضاهای غیرمصرفی را در بازارهای غیررسمی گرفت.

دولت سعی دارد با اقداماتی همچون تغییر مدیران اقتصادی،‌ برخورد با افرادی که در ملتهب کردن بازارها نقش داشتند و ارایه راهکارهای عملی برای ثبات بخشیدن به بازار،‌ اعتماد مردم را احیا کند. البته کارشناسان اقتصادی بر این باورند که هر چند راهکارهای اعلام شده در قالب بسته جدید ارزی قابلیت رفع تنش های اقتصادی را دارد، اما این در صورتی است که این سیاست ها بدون اتلاف وقت صورت گیرد.

سید بهاءالدین حسینی هاشمی کارشناس مسایل اقتصادی درباره اثرگذاری بسته جدید ارزی در شرایط اقتصادی کشور می گوید: این بسته شامل مزایایی است که می تواند عملیاتی و در رفع التهاب بازار ارز موثر باشد. اول اینکه ارزی تحت عنوان ارز قاچاق نداریم و مزیت دیگر این است که واردات نامحدود ارز و طلا مشکلی نخواهد داشت.

وی با اشاره به سایر مزیت های بسته جدید ارزی اظهار می دارد: امتیاز دیگر بسته جدید ارزی این است که از این پس سود سپرده های ارزی به صورت ارز پرداخت می شود و مالک سپرده هر زمانی امکان برداشت سپرده خود را دارد و اصل این سپرده به صورت ارزی پرداخت می شود. این باعث می شود که ارزهای خانگی در بانک ها سپرده گذاری شوند و این روش خوبی برای جذب ارزهایی است که در اختیار مردم قرار دارد. در نهایت ارزی که بخشی از نقدینگی مردم محسوب می شود به نظام بانکی بر می گردد و در اختیار استفاده کنندگان ارز قرار می گیرد، ضمن اینکه مالکیت و سود آن همچنان متعلق به صاحب سپرده خواهد بود.

به گفته حسینی هاشمی ، با در نظرگرفتن بسته ارزی جدید، بازار ثانویه بازار عمیق تری شده به این معنا که تمام ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی می تواند وارد این بازار شود و همه می توانند دراین بازار فعال شوند. امیدوارم برای اولین بار این اتفاق بیافتد که دولت در بازار ارز نرخ دستوری اعمال نکند و در این صورت این بازار به بازار شناور مدیریت شده تبدیل می شود که البته دولت در این بازار نرخ گذاری نخواهد کرد و از این طریق دولت می تواند به تقویت ارزش پول ملی کمک کند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در دوره مدیریت قبلی بانک مرکزی وجود داشت، می افزاید: زمانی که فاصله نرخ رسمی ارز و نرخ غیررسمی بین ۲ تا ۵ درصد بود،‌ مدیران طلایی ترین زمان ها را از دست دادند و بعد از اینکه اختلاف فاحشی بین دو نرخ رسمی و غیررسمی ارز به وجود آمد نسبت به پیش فروش پشتوانه ارزی و طلا اقدام شد که امروز این اقدام بانک مرکزی به یک معضل برای اقتصاد کشور تبدیل شده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به پدیدار شدن علایم تاثیرگذاری سیاست های جدید ارزی در بهبود شرایط اقتصادی بیان داشت: در ابتدا یک تاثیر کوتاه مدت به وجود می آید وآنهایی که از علم اقتصاد برخوردارند می دانند این مدل پولی جدید عملیاتی می شود و قابل اجرا است. البته باید توجه داشته باشیم که یک تهدید دیگر خارجی در آبان پیش رو داریم. با اینکه آمریکایی‌ها به دنبال مذاکره با ایران هستند اما در نهایت تهدیدات واشنگتن درباره اجرای تحریم ها می تواند بر بازار اثراتی برجای بگذارد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ