بسکتبال نیازمند حمایت بیشتر برای مسابقات جهانی است
 

بسکتبال در بازی‌های آسیایی اندونزی بهترین مقام را کسب نکرد اما توانست نقره اینچئون را تکرار کند. نقره هم که بد نیست اما چون همه کارشناسان و اهل فن و به تبع آن، علاقمندان، انتظار داشتند یکی از کامل‌ترین تیم‌های ملی بسکتبال به طلا برسد، نایب قهرمانی هم راضی کننده نبود.

اما هر چه که بود گذشت و برای بسکتبال، روز از نو روزی از نو سر رسید. فقط چند روز پس از بازی‌های آسیایی، پنچره چهارم انتخابی جام جهانی۲۰۱۹ چین آغاز شده و تیم ملی باید برای این مسابقات با تمرکز بیشتر‌ آماده شود. مسابقاتی که اهمیت آن به اندازه بازی‌های آسیایی نیست. ـ چون طبق پروسه انجام این رقابت‌ها قطعا ایران یکی از صعودکنندگان به جام جهانی خواهد بود ـ اما امروز موضوع آن است که تیم برای همین مسابقات هم باید آمادگی لازم را داشته باشد در حالی که به نظر می‌رسد تیم ملی همچنان با حواشی نتیجه در اندونزی دست به گریبان است.

اما از آنجا که زندگی ادامه دارد باید بازی‌های آسیایی و هر اتفاقی که در آن افتاد فراموش شود و تمرکز همه بازیکنان و کادر فنی روی بازی‌های پیش رو باشد.

البته فراموش کردن عدم دستیابی به مدال طلا چندان آسان نیست و درست‌تر آن است که بگوئیم در دنیای ورزش باید با این اتفاقات کنار آمد. به قول مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی «تاسف خوردن در قبال باخت چه فایده‌ای دارد. باید این باخت را بپذیریم و به میدان برویم.» شاهین طبع واقع‌بینانه به این باخت نگاه می‌کند و هر چند دلایلی برای آن دارد و تیم چین را سازمان یافته می‌داند اما هرگز نگفته که صددرصد حق ما بوده که بازنده میدان باشیم. با این وجود ماهیت ورزش با برد و باخت‌ها گره خورده و از آنجا که دنیای مربیگری دنیای بی‌رحمی است که مربیان با نتایجشان ارزیابی می‌شوند شکی نیست که مهران شاهین طبع هم می‌داند نقدهایی بر او وارد است و به آنان احترام می‌گذارد و چه بسا که خود او هم به برخی از تصمیماتش در بازی مقابل چین، نقدهایی داشته باشد. اما غیرمنصفانه است اگر تصمیمات او در طول مسابقه را فردی بدانیم چون تا به امروز هیچکدام از تیم‌های ملی بسکتبال کادری تا این اندازه کامل نداشته است و قطعا سایر همکاران او هم به وی مشورت می‌داده‌اند و اگر نداده باشند در وظایف خود قصور داشته‌اند. کمک مربیان و آنالیزورهایی که در این سمت‌ها، بهترین هستند.

شاهین طبع امروز در چارچوب پنجره چهارم انتخابی جام جهانی با تیم ملی مقابل فیلیپین قرار می‌گیرد. فیلیپینی که اگر چه تیم قدرتمند سال گذشته نیست اما نباید آن را دست کم گرفت چون بسکتبال، ورزش اول فیلیپین است و این کشور یکی از پرافتخارترین‌ها در آسیا است.

فیلیپینی‌ها در جریان بازی مقابل استرالیا در دور قبل انتخابی جهانی‌ با جنجالی که به پا شد با ۱۰ محروم روبرو شدند و آن‌قدر تحلیل رفتند که قرار بود به اندونزی هم نروند اما در همان شرایط و علی‌رغم انصراف به بازی‌ها باز گشتند و کره جنوبی حریف ایران در نیمه‌نهایی به سختی از سد همان فیلیپین گذشت. به این ترتیب تیم ملی کشورمان بر فیلیپین می‌چربد، اما فراموش نکنیم که حامد حدادی بهترین پست پنج آسیا و ارسلان کاظمی یکی از بهترین پست‌های چهار آسیا به دلیل مصدومیت نمی‌توانند تیم را همراهی کنند و اگر هم لازم باشد به ناچار از آنان استفاده کنیم نباید انتظار داشته باشیم ششدانگ باشند. از طرفی گفته می‌شود که فیلیپین برای پرکردن جای خالی بازیکنان محروم‌اش، چند بازیکن خارجی را تبعه کرده که اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد و فیبا مجوز حضور آنان را صادر کرده باشد، کار تیم ملی آسان نخواهد بود. موردی که شاهین طبع هم به آن اشاره کرده و می‌گوید: «فیلیپین به جز پست پنج، در سایر پست‌ها و موقعیت‌ها بازیکنانی با قابلیت‌های مشابه دارد که با کیفیت هستند و می‌توانند تیمی دیگر را تشکیل بدهند بنابراین تنها غایب فیلیپین در بازی مقابل ایران آندره بلچ است که در عوض پنج، شش بازیکن را هم تبعه کرده‌اند.»

شاهین در مورد حضور حامد حدادی و ارسلان کاظمی در دو بازی پیش‌رو انتخابی که امروز مقابل فیلیپین در تهران و دوشنبه آینده مقابل ژاپن در توکیو برگزار می‌شود، گفت: «کشاله حامد در جریان بازیهای آسیایی آسیب دیده است و پزشکان معالج، سه هفته به او استراحت داده‌اند با این وجود او در لیست تیم ملی و روی نیمکت خواهد بود چون حتی حضورش قوت قلب سایر بازیکنان است. حامد در هر دو بازی پیش‌رو در ترکیب حضور دارد اما امیدوارم بازیها طوری پیش نرود که مجبور شوم از او در زمین استفاده کنم. ارسلان کاظمی هم دوران درمان را طی می‌کند و در مورد او هم تصمیم خواهیم گرفت.» بدون‌تردید حضور حامد حدادی غول پست پنج آسیا حتی روی نیمکت علاوه بر آنکه روحیه‌بخش تیم ملی است از طرفی همواره استرس را به جان حریفان می‌اندازد چون هر زمان که به زمین بیاید ارباب حلقه‌های خودی و حریف است. همان‌طوری که در بازی مقابل چین در فینال آسیایی، تنها بازیکنی که به شکل محسوب بر دو بازیکن بلندقامت شاغل در«N.B.A» چین می‌چربید، حامد بود و سایر بازیکنان چندان درخشان نبودند و برتری ۱۶ امتیازی در مقطعی از بازی هم، بواسطه حضور‌‌ او در میدان بود و در غیبت چند دقیقه‌ای‌اش سایر همبازی‌هایش نتوانستند این اختلاف را حفظ کرده و نهایتاً هم که با ۱۲ اختلاف باختند. حامد بواقع یک بازیکن استثنایی است که حالا حالاها کسی جای او را پر نمی‌کند هرچند که صمد نیکخواه بهرامی طی مصاحبه‌ای گفت هر بازیکنی که یکی دو سال نباشد جایش پر می‌شود و این ماجرا را در مورد خودش و حامد هم تأیید کرد. صمد اما اشاره‌ای نداشت به اینکه در یکی دو سالی که نبود بازیکنی مثل محمد جمشیدی که بهترین آسیا هم شده بود آیا توانسته بود جای او را پر کند؟!‌ جمشیدی جنگنده و توانمند که البته پس از بازگشت صمد روی نیمکت نشست و وقتی از روی نیمکت وارد میدان می‌شد دیگر آن جمشیدی یکی دو سال اخیر نبود!

با این وجود اکثر قریب به اتفاق کارشناسان با توجه به شواهد و قیاسهای منطقی، معتقدند حامد حدادی بازیکنی استثنایی است که نباید با هیچ بازیکن دیگری مقایسه شود. اما بحث صمد پیش آمد و سؤالاتی که در مورد ادامه کار او در تیم ملی پیش می‌آید. صمد پس از غیبتی نسبتاً طولانی به تیم ملی بازگشت در حالی که قابلیتهایش اصلاً کم نشده است اما روش بازی او کمی تغییر کرده و از امتیاز‌آوری به سمت شرکت در بازی گروهی و سایر بازیکنان را در موقعیت گل قراردادن، رفته است. صمد در این زمینه ‌گفته همیشه تابع مربی بوده است و در آن زمانی که بیشتر امتیازآوری می‌کرده، دستور مربی بوده و امروز هم که پاسهای گل بیشتری می‌دهد، مربی از او خواسته است. شاید در تنها موردی که صمد از مربی تبعیت نکرده، مقاومت در مورد نظر مربی آلمانی مبنی بر کنارگذاشتن او بوده است هرچند که وی عمیقاً معتقد است محمود مشحون حذف او را کلید زده اما باوئرمن هیچگاه این موضوع را تأیید نکرده است. در هرحال صمد در مورد آینده حضور خود در تیم ملی هم به‌صورت روشن اظهارنظر نکرده است و گفته چون پیشنهادی از آمریکا دارد، باید به آن فکر کند و همین‌طور از موانع اقتصادی گفته که بسیار تعیین‌کننده است و صدالبته در این زمینه حق با کاپیتان تیم ملی است.‌مهران شاهین‌طبع با تأکید بر اینکه صمد در بازی مقابل فیلیپین حتماً حضور دارد،‌ می‌گوید: «از مدتها قبل صمد برنامة حضورش در آمریکا را با من درمیان گذاشته بود. او پیشنهاد خوبی از یکی از تیمهای آمریکا دارد و به همین دلیل در بازی مقابل ژاپن حضور نخواهد داشت و باید از این فرصت خوب بهره‌مند شود.» سرمربی تیم ملی اما نمی‌خواهد امروز درباره آینده حرف بزند و تمرکزش فقط روی دو بازی پیش‌روی تیم ملی است. او می‌گوید: «در مورد آینده نمی‌توانم حرفی بزنم. نه درباره آینده صمد و نه درباره آینده خودم. حتی امکان دارد من دیگر در تیم ملی نباشم.»

رامین طباطبائی رئیس فدراسیون بسکتبال هم در این شرایط بهترین تصمیم را گرفته است یعنی حمایت از کادر فنی و مهران شاهین‌طبعی که مسابقات مهمی را پیش‌رو دارد. طباطبائی از عملکرد شاهین‌طبع و شاگردانش در جاکارتا هم دفاع می‌کند و می‌گوید: قول فینالیست شدن را داده بودم و همه کادر فنی و بازیکنان هم تلاش کردند اما قهرمانی محقق نشد چون چینی‌ها بهتر بودند.

درهرحال تیم ملی بسکتبال کشورمان امروز باید مقابل فیلیپین به میدان برود و فقط حمایت می‌خواهد. حمایتی که بتواند به همه بازیکنان و مربیان انگیزه بدهد تا با بهترین شرایط روحی و روانی مقابل حریف قرار بگیرند. تماشاچیان قسمت بزرگی از این ماجرا هستند که شاهین‌طبع هم به لزوم حمایت آنان اشاره کرد. تیم ملی بسکتبال ایران در بازیهای آسیایی جاکارتای اندونزی در فینال به چین باخت تا رؤیای کسب مدال طلا‌ محقق نشود. در این ماجرا کارشناسان و منتقدان نقدهای منصفانه خود را به‌درستی داشتند اما نباید از نظر دور داشت که این موضوع قبل از هر کس بازیکنان و دست‌اندرکاران تیم را هم تحت‌الشعاع قرار داده است. همان بازیکنانی که پس از باخت آنچنان به هم ریختند که در روزهای ابتدایی تمرینات برای رویارویی با فیلیپین‌ همچنان روحیه خوبی نداشتند اما بتدریج شرایط بهتر شد. بنابراین امروز در بازی مقابل فیلیپین، شرایط حمایتی از تیم ملی باید بیشتر و بهتر از هر زمان دیگری، مهیا باشد.

*قاسم کیانی

Email this page

نسخه مناسب چاپ