بغداد خطاب به آمریکا: در مسائل داخلی عراق دخالت نکنید
سرویس خارجی: وزارت خارجه عراق در بیانیه ای، پاسخی دندان شکن به چندین ماه دخالت پی در پی آمریکایی ها در امور داخلی این کشور داد و اعلام کرد: واشنگتن نباید در امور داخلی عراق و نوع روابط و مناسبات بغداد – تهران دخالت کند و نوع مناسبات این کشور با ایران هیچ ارتباطی با واشنگتن ندارد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای ، تحریم های آمریکا علیه ایران را یکجانبه خواند و به سفارت آمریکا در عراق درباره موضع اخیرش در این خصوص تذکر داد و اعلام کرد: نوع روابط عراق با ایران به دیگر کشورها ارتباطی ندارد. «احمد محجوب »، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه ای اعلام کرد: وزارت خارجه از بیانیه سفارت آمریکا در خصوص اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مطلع شد. محجوب افزود: بغداد مایل است تبیین کند که بخش دوم بیانیه یاد شده بر خلاف عرف دیپلماتیک و احترام متقابل به حاکمیت کشور به عنوان یک اصل اساسی در قوانین بین المللی است.

وی تاکید کرد: عراق دخالت در امور داخلی بویژه مسائل مربوط به اصلاح ساختار و وضعیت نیروهای امنیتی خود را که تحت فرماندهی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح است، نمی پذیرد. بیانیه وزارت امور خارجه عراق افزوده است: عراق امیدوار است سفارت (آمریکا در بغداد) بخش ناسازگار اظهارات خود با قواعد و عرف دیپلماتیک را حذف کند و از تکرار آن در آینده نیز بپرهیزد .

بغداد دراین بیانیه همچنین به مقامات سفارت آمریکا در عراق گوشزد کرد که قواعد و قوانین بین المللی حاکم بر فعالیت خود در عراق را به عنوان کشور میزبان رعایت کند.

در همین حال، گردان‌های حزب‌الله عراق نیز با بیان اینکه آمریکا در همه امور عراق دخالت می‌کند، بر بی‌تاثیر بودن تحریم‌های خصمانه ‌آمریکا علیه ایران تاکید کردند.«محمد محیی»، سخنگوی رسمی گردان‌های حزب الله عراق تاکید کرد:تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران «شبه مرده» به دنیا ‌آمدند و هرگز تاثیری بر جمهوری اسلامی ایران نخواهد گذاشت.وی که با المیادین گفتگو می‌کرد، خاطر نشان کرد: آمریکا در امور داخلی عراق در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی دخالت می‌‌کند و علنا به دشمنی با مقاومت عراق می‌پردازد. سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق تاکید کرد که آمریکا به امنیت عراق ضربه می‌زند و عراق را صحنه رویارویی با ایران و سوریه قرار داده است. همچنین فراکسیون «صادقون» در پارلمان عراق نیز به بیانیه سفارت آمریکا در بغداد واکنش نشان داد.فراکسیون صادقون پارلمان عراق با صدور بیانیه ای، بیانیه اخیر سفارت آمریکا در بغداد ضد تهران را محکوم و آن را تجاوز آشکار به حاکمیت عراق توصیف کرد. در این بیانیه آمده است: ما مجدداً از طرف آمریکایی می خواهیم که از سیاست های مداخله جویانه در کشور ما خودداری کند و به حاکمیت عراق طبق معاهدات و پروتکل ها احترام بگذارد ، ما حمایت خود را از همه موسسات مربوط به دفاع از حاکمیت و استقلال عراق اعلام می کنیم و مخالف هر گونه دخالت در امور عراق هستیم. این فراکسیون در ادامه بر اهمیت ممانعت از دخالت خارجی در امور داخلی این کشور تاکید کرد.

گفتنی است که سفارت آمریکا چند روز پیش در بیانیه ای خواستار، به زعم خود – احترام ایران به حاکمیت دولت عراق و عدم حمایت از نیروهای الحشدالشعبی شده بود. سفارت آمریکا همچنین مدعی شده بود که ایران باید به استقلال دولت عراق احترام بگذارد و به خلع سلاح، انحلال و ادغام شبه‌نظامیان شیعه، اقدام کند. امریکا در این بیانیه همچنین نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) که نقش اساسی در نجات عراق از خطر تجزیه توسط داعش داشتند را به عنوان گروه های شبه نظامی فرقه ای توصیف کرده بود. در خبر دیگری، نخست‌وزیر جدید عراق در حکمی ریاستی، نخست‌وزیر سابق و کلیه وزرای کابینه او را بازنشسته اعلام کرد.«عادل عبدالمهدی» که بامداد روز پنجشنبه (۲۵ اکتبر پیش)، به همراه وزرای جدید کابینه‌اش در پارلمان سوگند یاد کرد، در حکمی، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق و وزرای کابینه او را که شامل ۲۰ وزیر بودند ، بازنشسته اعلام کرد. در حکم ریاستی عبدالمهدی آمده است: با توجه به اینکه پارلمان عراق به دولت جدید این کشور رأی اعتماد داده و اعضای کابینه جدید نیز در پارلمان سوگند یاد کرده‌اند و نیز با استناد به اختیارات داده شده به نخست‌وزیر بر اساس قانون اساسی، تمامی اعضای هیأت دولت سابق از رئیس آن تا وزرای حاضر در این کابینه از تاریخ ۲۵ اکتبر سال جاری بازنشسته اعلام می‌شوند. سید عمار حکیم ، رهبر «جریان حکمت ملی» عراق نیز در سخنانی بر نقش حمایتی فراکسیون «اصلاحات و سازندگی» از دولت این کشور تأکید کرد. در تحولات امنیتی این کشور نیز، منابع عراقی از دفع حمله تروریست‌های داعشی به روستایی در جنوب «بعقوبه» خبر دادند.شبکه المیادین به نقل از منابع عراقی اعلام کرد : نیروهای عراقی، حمله تروریست‌های داعشی به روستای «طه‌الراشد» در جنوب «بعقوبه» را دفع کردند.

نیروهای عراقی همچنین موفق شدند در عملیاتی در شمال بغداد دو عنصر تکفیری داعش را که پیشتر تحت تعقیب قرار گرفته بودند، بازداشت کنند. اداره عملیات مرکزی سازمان «الحشد الشعبی» عراق نیز امروز از تدوین یک طرح امنیتی برای تامین امنیت زائران حرمین امامین عسکریین (ع) در شهر سامرا در آستانه سالگرد شهادت امام حسن عسکری (ع)، خبر داد. در خبری مرتبط، مسئولان (پ.ک.ک) هشدار دادند که زمستان امسال ، سال سختی در درگیری با نیروهای ارتش ترکیه در کردستان عراق خواهد بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ