بهره برداری از خط ۲ انتقال آب پاک از تصفیه خانه به شهر جاسک
بندرعباس – خبرنگار اطلاعات: با حضور استاندار هرمزگان، طرح خط دوم انتقال آب از تصفیه‌خانه آب به شهر جاسک با اعتبار ۲۵۰میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.
استاندار هرمزگان در این مراسم با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای دولت در شهرستان جاسک، اجرای طرح انتقال آب از سد جگین به جاسک را یکی از بزرگترین طرح‌های آبرسانی بیان کرد و افزود: این طرح به طول یکصد کیلومتر اجرایی شده است که کار بسیار مهم و ارزنده‌ای است.
فریدون همتی افزود: خط انتقال دوم آب از تصفیه خانه تا شهر جاسک از جمله پروژه‌های این طرح ملی است که با نقش پدافندی وارد مدار بهره برداری شد.
مدیرعامل آبفای هرمزگان نیز هدف از اجرای این طرح را افزایش ظرفیت منابع آب شهر جاسک، توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این شهر، افزایش سطح بهداشت عمومی و توسعه صنایع شهرستان جاسک بیان کرد.
امین قصمی گفت: این طرح شامل اجرای خط انتقال آب به طول ۱۹ هزار و ۸۰ متر، ساخت جاده دسترسی به طول ۱۰ هزار و ۵۰۰ متر و احداث ۳۰ عدد حوضچه درون و برون شهری است و با اعتباری معادل ۲۵۰ میلیارد ریال عملیاتی شده است.
وی افزود: با اجرای این طرح، آب آشامیدنی مورد نیاز بندر جاسک، روستاهای مسیر خط انتقال دوم و ناحیه نظامی (ناوگان دریایی جنوب) تامین می‌شود.
به گفته قصمی؛ آب مورد نیاز این شهر از سد جگین -جاسک با دبی ۱۲۰ لیتر بر ثانیه تامین می‌شود و ظرفیت تولید خط انتقال جگین-جاسک ۷۰۰ لیتر بر ثانیه است.
وی در ادامه افزود: ظرفیت سد جگین ۳۰۰میلیون مترمکعب است که به عنوان ظرفیتی آزاد صرفا برای آشامیدن طراحی شده است.
او اضافه کرد: با مطالعات اقتصادی انجام شده، قیمت تمام شده اجرای خط دوم انتقال آب پاک از سد جگین به جاسک نسبت به احداث آب شیرین‌کن در منطقه پایین‌تر بود و احداث خط دوم به عنوان ظرفیتی پایدار مشکلات قطعی آب شهروندان جاسک را رفع می‌کند.
وی در ادامه در خصوص طرح آبرسانی جگین – جاسک به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های آبرسانی کشور نیز اظهار داشت: این طرح با هدف تامین آب به میزان ۵ر۱۴ میلیون متر مکعب در سال اجرایی شده است.
او گفت: حجم عملیاتی این طرح شامل؛ احداث اسکله و آبگیر، ایستگاه پمپاژ،تصفیه خانه آب به ظرفیت۳۵۰ لیتر بر ثانیه، ۱۲۴ کیلومترخط انتقال آب،خط انتقال برق به طول ۶۰ کیلومتر و ساخت مخازن به حجم ۲۰ هزار مترمکعب است.به گفته قصمی؛ اعتبار هزینه شده این طرح دو هزار و ۹۷ میلیارد ریال بوده است.
وی در پایان اظهار کرد: با بهره برداری از این طرح ملی و ظرفیت‌های ایجاد شده، امکان تامین آب به میزان ۵۰۰ لیتر بر ثانیه جهت توسعه صنایع شهرستان جاسک فراهم می‌شود.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ