کوتاه و گویا/یادی از یادآوران...
به یاد مرحوم آیت‌الله انواری طاب‌ثراه
محمدجواد حجتی کرمانی
… در این چند روزه به جز اظهار لطف یک خواننده محترم اطلاعات که از حقیر خواسته بود هر روز بنویسم و خواننده محترم دیگری که از مقاله «آتش تهیه جنگ» یاد کرده بودند، در شب شهادت حضرت جواد علیه‌السلام در مسجد نارمک مجلس یادبودی به مناسبت ششمین سال درگذشت مرحوم آیت‌الله محمدباقر محی‌الدین انواری طاب‌ثراه برگزار شد که حضرت آقای صدیقی امام جمعه موقت و معتدل تهران سخنرانی فرمودند. محور سخنرانی ایشان به مناسبت تجلیل از یک عالم ربانی به نام آقای انواری، فضائل علمای دین و اثرات پربار ماندگار این بزرگان در زندگی مؤمنین و به‌خصوص در ایجاد روح شهامت و شجاعت در آنان در مقابله و مجاهده با دشمنان بود.

در این مجلس باشکوه که مرا به یاد سخنران همیشگی مسجد مرحوم فخرالدین حجازی و نیز امام آن ایام مسجد مرحوم حاج سیدمحمدتقی واحدی (برادر بزرگ شهیدین سیدعبدالحسین و سیدمحمد واحدی) ‌انداخت، دیداری با حضرت آقای صادق‌زاده امام جماعت کنونی مسجد و نیز چند تن از دوستان قدیم دست داد که مرا به وجد آورد و برآن شدم که ضمن یاد از ایام همزنجیری با مرحوم آیت‌الله انواری که ایشان با سعه صدر و لطف محضری که داشتند در حکم پناهگاهی روحی و معنوی برای زندانیان بودند، از فرزند گرامی و همرزمان ایشان هم یادی بکنیم…

***

نخست از حسین‌آقا انواری بگویم و از او سپاسگزاری کنم که یاد پدر بزرگوارش را گرامی می‌دارد و هر سال در سالگرد آن فقید سعید با برگزاری مجلس یادبود، علاوه بر پاسداشت مقام پدر، باعث می‌شود دوستان با یکدیگر دیداری داشته باشند و «صحبت عهد قدیم» را گرامی دارند.

منجمله دیدار با آقای مهندس نبی حبیبی استاندار اسبق کرمان و دبیرکل کنونی هیأت مؤتلفه اسلامی و نیز مبارز قدیمی آقای حاج ابوالفضل توکلی بینا همزنجیر و همزندان و یار همیشه وفادار مرحوم مبرور هاشمی رفسنجانی و دوستانی چون این حقیر، توفیقی بود که دست داد.

***

بجز آقای صادق‌زاده که می‌گفت نخستین امام جماعت منصوب از سوی مرحوم آیت‌الله انواری (که مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد بودند) است و در رتق و فتق امور و پذیرائی از شرکت‌کنندگان در مجلس یادبود فعال بود، آشنائی حقیر با یکی از بزرگانی که در ایام اقامت و تحصیل در قم ایشان را در مدرسه مرحوم آیت‌الله بروجردی (مدرسه خان سابق) دیده بودم (و فراموش کرده بودم) از توفیقات دیگر آن مجلس بود: منظورم سید جلیل‌القدر عالم محترم حضرت آقای هاشمی تبریزی امام جماعت کنونی مسجد بزرگ شهرک‌غرب و نیز مؤسس و مدیر حوزه علمیه آن منطقه است که در جوار مسجد مزبور به تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی مشغولند. ایشان علاوه بر یادآوری آشنائی و حشر و نشر نزدیک با برادر مرحومم علی‌آقا حجتی کرمانی ـ و نیز از آقای کروبی که هم‌حجرة برادرم بودند ـ از این حقیر و نیز از مقالاتم در روزنامه «اطلاعات» بیش از استحقاق حقیر تقدیر فرمودند که بسیار شرمنده شدم و از ایشان متشکرم… نیز آقای میرلوحی سید بزرگواری که با ایشان آشنا شدم و معلوم شد داماد مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا مهدوی کنی هستند نیز از مقالات حقیر یاد کردند. در ضمن یاد از مرحوم مهدوی کنی از ایشان تشکر می‌کنم.

***

این یادداشت به منظور یادی از این یادآوران بزرگوار و نیز از خوانندة یادآور اطلاعات تحریر شد. از همه ایشان سپاسگزارم.

تکمله لازم: تیمسار خلبان بازنشسته آقای سرهنگ محسنی چندین بار تلفنی از حقیر یاد کردند و یکبار هم حضوری لطف کردند و خاطرات ایام جنگ ایشان که می‌گفت از ۲۱ خلبان همکارشان به جز یکی دو نفر همگی به درجه شهادت رسیده‌اند توسط «بنیاد تاریخ» برادر فاضل آقای معادیخواه ثبت شده. از ایشان هم سپاسگزارم و دیگر یادآوران دور و نزدیک…

Email this page

نسخه مناسب چاپ