بیلان منفی برداشت آب در استان کرمان باید تا پایان برنامه ششم به صفر برسد
کرمان – خبرنگار اطلاعات : سرپرست استانداری کرمان گفت : استان کرمان مکلف شده است که تا پایان برنامه ششم بیلان منفی برداشت آب را به صفر برساند و تا پایان برنامه هفتم به آب قابل برنامه ریزی معادل ۴ میلیارد مترمکعب دست یابد.

محمد جواد فدایی که در کارگروه سازگاری با کم آبی استان کرمان سخن می گفت ،همچنین خواستار کاهش مصرف ۳۰ درصدی آب در فضای سبز و نیز در دستگاه های اجرایی ظرف یک ماه آینده شد .

وی افزود: برنامه سازگاری با کم آبی استان باید به دستگاه های مربوطه ارسال شود و اعضای کارگروه سازگاری با کم آبی در۱۰ روز آینده نظرات خود را بصورت کتبی اعلام کنند تا این برنامه در جلسه آتی کارگروه استانی تصویب و به تهران ارسال شود .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به تنوع اقلیمی استان کرمان ، اعلام کرد: متوسط بارندگی در برخی شهرهای استان ۳۰ و برخی ۴۰۰ میلیمتر است که ۳۰۰ درصد اختلاف در بارندگی و اقلیم را نشان می دهد.ابراهیم علیزاده افزود: از ۳۴ هزار و ۵۵۶ حلقه چاه در استان کرمان ۸ر۵ میلیارد مترمکعب آب برداشت داریم وبیلان منفی سالانه استان نزدیک به ۹۰۰ میلیون مترمکعب است.

وی گفت : استان کرمان مکلف شده است که تا پایان برنامه ششم این بیلان منفی را به صفر و تا پایان برنامه هفتم به آب قابل برنامه ریزی معادل ۴ میلیارد مترمکعب برساند.

او با اعلام این که استان کرمان بین ۶ حوضه آبریز درجه یک کشور قرار دارد، افزود : ۹۵درصد از مساحت استان کرمان در فلات مرکزی واقع شده واین استان دارای ۶ حوضه آبریز درجه ۲ است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان در باره برداشت از منابع آب زیرزمینی گفت: ۹۴ درصد از آب برداشتی در کشاورزی، ۵ درصد در شرب و یک درصد در صنعت استفاده می شود.

او با اشاره به وجود ۲۴ هزار حلقه چاه مجاز و ۱۱ هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان، اعلام کرد : بحرانی ترین دشت استان ، دولت آباد است که سالانه۲ متر افت دارد و بیلان آن ۱۳۷ میلیون مترمکعب در سال است که در ۱۵ سال نزدیک به ۲ میلیارد مترمکعب می شود.

علیزاده با اشاره به روند رشد شمارچاه ها از سال ۵۰ تا سال ۹۰، گفت :

استان در سال ۵۰ تعداد ۱۶۶۰ حلقه چاه با ۶۳۰ میلیون مترمکعب برداشت داشته که در سال ۹۰ این تعداد به ۳۴ هزار حلقه با ۵٫۸ میلیارد مترمکعب برداشت رسیده است.

وی یاد آورشد : ای سی ۲۴٫۵ درصد منابع آب زیرزمینی بین ۰ تا ۷۵۰ و ای سی ۴۰ درصد منابع ۲۲۵۰ است .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان با اشاره به نبود منبع آب سطحی مطمئن در این استان ، افزود :

حجم آب سطحی استان ۲ میلیارد مترمکعب است وشمار رودخانه های شاخص به ۵ مورد می رسد.

وی همچنین از وجود ۴ سد در حال بهره برداری با ظرفیت ۵۸۰ میلیون مترمکعب در استان کرمان خبر داد ، گفت :

این سد ها در سال آبی ۹۶-۹۵ سرریز شد و اکنون از آنها استفاده می شود و در حال حاضر نیز ذخیره آب سدهای استان ۳۰۰ میلیون مترمکعب است.

او با اعلام این که میانگین بارندگی استان ۱۲۹ میلیمتر است، افزود : در سال آبی ۹۶-۹۵ بارندگی ۵۲ میلیمتری داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان در ادامه گفت: بنا به اعلام آب و فاضلاب روستایی، میزان تولید آب ۶۷ میلیون مترمکعب و مصرف و فروش آن ۴۲ میلیون مترمکعب بوده ودر این بخش ۳۷ درصد پِرت آب برآورد شده است.

وی افزود: در زمینه کیفیت آب روستاها، آب ۱۷۵ روستا مشکل شوری وآب ۵۷۷ روستا مشکل وجود فلزات سنگین دارند.

علیزاده یاد آورشد : بنا به اعلام شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمان، کیفیت آب مصرفی ۸۵ درصد مردم مناسب است و ۱۵ درصد دچار مشکل هستند اما از نظر وجودفلزات سنگین ۲۷٫۹ درصد آب مناسب دارند و بقیه از آب مناسبی برخوردار نیستند.

به گفته او میزان تولید آب در حوزه شهری ۱۷۸ میلیون مترمکعب و فروش آن ۱۲۹ میلیون مترمکعب است و پروژه فاضلاب شهری نیز در کرمان با ۲۵۰ لیتر برثانیه و کهنوج با ۲۵ لیتربرثانیه اجرا شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمان افزود : مصرف فعلی آب در صنعت ۶۲ میلیون مترمکعب است که ۹ میلیون مترمکعب کمبود دارد و این بخش تا پایان برنامه ششم نیازمند ۷۳ میلیون مترمکعب آب است که تا پایان برنامه هفتم ۱۲۴ میلیون مترمکعب به آن اضافه خواهد شد.

وی درباره مصرف آب در بخش کشاورزی استان کرمان اعلام کرد : از ۶۷۴ میلیون هکتار زمین کشاورزی استان ۱۴۰ میلیون هکتار معادل ۲۱ درصد زیر پوشش آبیاری نوین است.

علیزاده با اشاره به برنامه های کوتاه و بلند مدت استان کرمان در راستای سازگاری با کم آبی گفت : انسداد چاه های غیرمجاز مهم ترین چالش استان است و باید تا پایان برنامه ششم این مساله برطرف شود تا بیلان منفی به صفر برسد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ