by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

یک چهارم جمعیت ایران در۲ درصد سرزمین زندگی می‌کنند

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه بیش از ۲۲ درصد جمعیت ایران در کمتر از ۲ درصد مساحت کشور مستقر شده است و در درجه اول خواستار آن هستیم که بارگذاری جمعیتی و صنعتی کاملا متوقف شود، خاطرنشان کرد: با وجود چنین اتفاق بدی اما همچنان شاهد رشد جمعیت هستیم تا جایی که در هر سه سال معادل استانی مانند، لرستان، کهکیلویه و بویراحمد یا ایلام به جمعیت استان تهران افزوده می‌شود.
کیومرث کلانتری در گفتگو با «اطلاعات» در پاسخ به این سوال که تبعات استقرار یک چهارم جمعیت ایران در استان تهران و حومه چیست، گفت: چون کشور فاقد برنامه آمایش سرزمین بوده و به ظرفیت‌های زیستی استان تهران توجه نشده است، از تهران تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری مانند قزوین و استان البرز بیش از ۲۲ درصد جمعیت در ۱٫۸ درصد مساحت کشور مستقر شده اند. در خود استان تهران هم به صورت ثابت و شناور از ۱۰ تا ۱۷ میلیون نفر در ۸۳ صدم جغرافیای ایران مستقر شده اند.
وی با اشاره به اینکه وقتی چنین ازدحام جمعیتی رخ می‌دهد به دنبال خود صنعت را می‌آورد و بارگذاری‌های مختلف را در پی دارد، خاطرنشان کرد: همزمان با رشد جمعیت به منابع پایه ای تهران توجه نشد در حالی که شرایط زیستی استان تهران در گذشته برای زندگی ۴ تا ۵ میلیون نفر در نظر گرفته شده بود.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: وقتی جمعیت به حد فعلی و فراتر از ۱۰ میلیون نفر رسید طبیعی است که به دنبال خود سرمایه گذاری می‌آورد تا جایی که امروز از جمله ۱۷ هزار و ۷۰۰ صنعت، ۴ میلیون خودرو و ۳ میلیون موتور سیکلت در این شهر داریم.
کلانتری تصریح کرد: وضع فعلی تهران و حومه حاصل غفلت‌ها و
بی‌تدبیری‌هاست که امروز داریم با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. بنابراین تنها کاری که باید انجام دهیم این است که نباید اجازه دهیم اوضاع بدتر از این شود زیرا دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.
به گفته وی، وقتی این همه جمعیت در نقطه ای از کشور متمرکز شد، آنها مسکن و شغل و سرمایه گذاری و توسعه می‌خواهند و مجموع اینها نبود تعادل و تخریب محیط زیست را به دنبال دارد. در این شرایط جمعیتی است که سالانه یک میلیارد مترمکعب پساب و روزانه ۱۱ هزار تن پسماند خانگی و ۵۰ هزار تن نخاله تولید می‌شود و امروز با آلودگی هوا در این بخش از کشور مواجه شده ایم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خاطرنشان کرد: تاکید ما در محیط زیست در درجه اول این است که بارگذاری جمعیتی و صنعتی کاملا متوقف شود. مثلا ممکن است ایران خودرو و سایپا آلودگی محیط زیستی حاد نداشته باشند اما همین که روزانه ۶۰۰ تریلی قطعات یدکی و خودروهای تولیدی را جابجا می‌کند یا ۳۰۰ اتوبوس کار جابجایی کارکنان را انجام می‌دهد، خود ایجاد آلودگی می‌کند. بنابراین مجموع اینها باعث می‌شود که با آلودگی هوا، ترافیک و سایر مشکلات مواجه شویم. ضمن آنکه از همه مهمتر توپوگرافی تهران به شکلی است که در محاط کوهها قرار گرفته است و امکان آسان هوا وجود ندارد.وی از استقرار سالانه ۲۲۰ هزار نفر جمعیت جدید در استان تهران خبر داد و افزود: مناطقی از استان که روزگاری به ریه تهران معروف بود به سرعت در حال ساخت و ساز است و جمعیت در آن مستقر می‌شود. به عبارتی در هر سه سال معادل استانی مانند، لرستان کهکیلویه و بویراحمد یا ایلام به جمعیت استان تهران افزوده می‌شود. از آنجایی که بارگذاری جمعیتی با خودش بارگذاری‌های دیگر را به دنبال خواهد داشت لذا باید این روند مهاجرت و رشد جمعیت در استان تهران و حومه باید متوقف شود.
کلانتری با ابراز تعجب از تمرکز بارگذاری صنعتی و جمعیتی در استان تهران و حومه یادآور شد: چرا از یک میلیون ۶۰۰ هزار کیلومتر وسعت کشور فقط در یک نقطه باید بارگذاری‌ها انجام شود در حالیکه می‌توانستیم بارگذاری‌های توسعه ای و صنعتی را در سواحل انجام دهیم.
وی یادآور شد: استان تهران و شعاع ۱۵۰ کیلومتری آن دیگر کشش این حجم از جمعیت و بارگذاری‌ها را ندارد در حالی که هنوز هم شاهد مهاجرت وسیع هموطنان به منطقه هستیم.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%8a%da%a9-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85-%d8%ac%d9%85%d8%b9%d9%8a%d8%aa-%d8%a7%d9%8a%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b12-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%d9%8a%d9%86-%d8%b2%d9%86%d8%af/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

ادامه بررسی لایحه پالرمو به جلسه آینده مجمع تشخیص موکول شد

 

در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه بررسی لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته مالی موسوم به پالرمو اختلافی بین مجلس شورای اسلامی‌و شورای نگهبان در دستور قرار گرفت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی‌مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه که دیروز به ریاست
آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا و همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رئیس جمهوری و رئیس کمسیون سیاست خارجی مجلس برگزار شد، تعدادی از اعضاء اظهار نظر کر‌د‌ند و با توجه به پایان وقت جلسه و ضرورت بحث و بررسی بیشتر در اطراف موضوع‌، ادامه مباحث به جلسه آینده مجمع موکول شد.
براساس این گزارش ، در ابتدای جلسه، آیت الله آملی لاریجانی بر تلاش مسئولان در‌ رفع مشکلات معیشتی و اشتغال مردم و رعایت مصالح و عزت کشور، تاکید کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، با تجلیل از حضور حماسی مردم در راهپیمایی و جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، گفت: ما مطمئن هستیم این همت و عزم و حرکت الهی، حتما مورد عنایات خاص حق تعالی بوده و خواهد بود، این راهپیمایی با شکوه خنثی کننده توطئه‌های آمریکا و اذنابش در منطقه است. هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها بود که اینها با میلیون‌ها دلار، تلاش کرده بودند همه رسانه‌هایی که در اختیار دارند را بسیج کنند برای این که یاس و ناامیدی را به مردم تزریق کنند، با حرکت عظیم مردم این تلاش‌های فریبکارانه و موذیانه، خنثی شد. این لطف عظیم الهی است که شکرگزار آن باشیم و از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم آمریکا و اذنابش در دشمنی با جمهوری اسلامی‌و این ملت عظیم همواره در کمین اند ، بنابراین باید با هوشیاری بیشتر،حرکات دشمن را رصد و توطئه‌ها را با درایت و تدبیر خنثی کنیم.
آملی لاریجانی، تلاش برای حل مشکلات مردم را وظیفه مسئولان در نظام اسلامی‌خواند و گفت: مطلبی که بر ما مسئولین فرض است این است که این ملت شایسته هر نوع تلاشی است، مسئولینی که حالا نوبت خدمت آنهاست که با کار جهادی و تلاش، با حضور در صحنه، به فکر حل مشکلات این ملت باشند. این بصیرت عظیمی‌است که ملت ما حتی در روستاها توانسته اند بین کم کاری برخی از مدیران و آرمان‌های انقلاب اسلامی، تفکیک قائل شوند. اگر نبود این تفکیک، در این اجتماعات عظیم، حضور پیدا نمی‌کردند. این بصیرت مردم که در این سطوح تجلی می‌کند، واقعا باید مورد قدردانی باشد. مسئولین باید به برطرف کردن مشکلات مردم از قبیل مشکلات معیشتی، اشتغال و دیگر مسائل توجه کنند و ان شاالله امیدوارم این مسائل حل شود.
وی گفت: نکته دوم، تسلیت و تعزیت است به مناسبت شهادت جمعی از پاسداران عزیز وطنمان که در حفظ امنیت مرزها، به شهادت رسیده اند. مقامات این عزیزان عالی است و رزق الهی نصیب آنها هست. از خداوند می‌خواهیم مقامشان را عالی‌تر بگرداند. به بازماندگان آنها صبر عنایت کند و مجروحان این حادثه هر چه زودتر بهبودی پیدا کنند. از مسئولین و مقامات نظامی‌و انتظامی‌و امنیتی کشور می‌خواهیم که پاسخ دندان شکنی به تروریست‌های جنایتکار بدهند‌، جنایتکارانی که مورد حمایت سازمان‌های امنیتی کشورهای منطقه و برخی کشورهای فرامنطقه ای هستند. این را همه ما می‌دانیم و متاسفانه برخی کشورهای منطقه که این اعمال موذیانه را انجام می‌دهند،از شکست‌هایی که داشته اند پند هم نمی‌گیرند و البته مطمئنیم که پاسخ دندان‌شکنی دریافت خواهند کرد. در هر حال جمهوری اسلامی، هیچگاه مسیرش را با این کارهای سخیف تغییر نخواهد داد .
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: نکته سوم، پیام مهم مقام معظم رهبری است که به مناسبت چهل سالگی نظام جمهوری اسلامی، منتشر شد. این پیام واقعا پیام خاصی بود که انسان از متن این پیام احساس می‌کند که از متن صمیم وجود رهبری تراوش کرده است و ایشان در کسوت پیر راه رفته ای که تمام این مسیر و پیچ و خم‌ها را طی کرده ، مشکلات را دیده است و تحلیل‌های روشن دارد و برای آینده مردم کشور خویش ترسیم روشنی می‌کند، با مردم سخن می‌گوید ، مخصوصا جوانان و استعداد آنها و توان داخلی را مورد توجه قرار می‌دهد. ما امیدواریم که این پیام در مجامع مختلف ، مورد بررسی قرار بگیرد، تحلیل شود و خصوصا برای نسل جوان، تبیین شود اگر چه الحمدالله نسل انقلاب ما، فهیم هستند و خودشان به خوبی تحلیل می‌کنند و پیام را دریافت می‌کنند.
وی در ادامه افزود : نکته آخری که عرض می‌کنم مربوط به بحث لایحه پالرمو است. نکته ای که وجود دارد این است که ما در عین حال که باید مصالح کشور را رعایت کنیم، به نکاتی که از هر دو طرف مطرح می‌شود توجه بکنیم. باید به موضوع عزت مردم و عزت کشور هم توجه داشته باشیم. انسان احساس می‌کند که اروپایی‌ها با وجود این تعویق و تعلیقی که در انجام کارهایشان تا الان داشته اند در جریان اینستکس، نشان دادند چیزی که طلب می‌کنند فراتر از این حرف‌هاست.
ما باید به این مطلب توجه داشته باشیم که در تایید و تصویب پالرمو اگر نظری بدهیم آیا واقعا آن چیزی است که اروپایی‌ها از ما خواسته اند یا امر فراتری همچونFATFرا از ما توقع دارند؟ و جمهوری اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت، مجلس و نهادهای دیگر آیا واقعا مصلحت است که با این طلب‌های قلدرمآبانه کشورهای غربی همراهی کنند؟ راهپیمایی عظیم مردم نشان داد که مردم برای عزت خودشان بسیار ارزش قائل هستند. ما نباید ارزش‌های انقلاب را فراموش کنیم.
‌غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در باره موکول شدن لایحه پالرمو به جلسه آینده گفت: به دلیل این که همه موافقان و مخالفان فرصت صحبت کردن پیدا نکردند، تصمیم گیری در مورد لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو به جلسه آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول شد.
وی در گفتگو با جماران، در باره نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: تعداد موافقان و مخالفانی که برای صحبت ثبت نام کرده بودند بسیار زیاد بود و شاید به ۱۸ نفر می‌رسید و همه اعضا نتوانستند اظهارات خودشان را بیان کنند.
مصباحی مقدم افزود: به این دلیل با کفایت مذاکرات موافقت نشد و قرار شد که در جلسه آینده رأی گیری شود.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%a7%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%b1%d8%b3%d9%8a-%d9%84%d8%a7%d9%8a%d8%ad%d9%87-%d9%be%d8%a7%d9%84%d8%b1%d9%85%d9%88-%d8%a8%d9%87-%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d8%a2%d9%8a%d9%86%d8%af%d9%87/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

دیدار ۲عضوگروه ریش سفیدان بین‌المللی با دکترظریف

 

«مری رابینسون» و «اخضر ابراهیمی» از گروه
ریش سفیدان بین‌المللی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفتگو کردند.
«مسرور بارزانی» مشاور امنیت اقلیم کردستان عراق هم با حضور در محل اقامت وزیر امور خارجه در مونیخ با ظریف دیدار و گفتگو کرد.
وزیر خارجه درباره این دیدار گفت: «دیدار خیلی خوبی بود. ما دیدار خوبی به عراق و کردستان عراق داشتیم و من از میهمان نوازی که آنجا دریافت کردم، سپاسگزارم، ما امروز نه تنها درباره روابط دو‌جانبه‌مان
‌با عراق و حکومت منطقه‌ای کردستان صحبت کردیم بلکه درباره تشکیل دولت مستقر در حکومت منطقه‌ای کردستان و همچنین مسائل منطقه ای شامل سوریه، اوضاع شرق فرات و اینکه چطور به موضوع تمامیت ارضی سوریه پرداخته شود و همچنین درباره نحوه اطمینان از حفظ کامل حقوق کُردهای سوریه صحبت کردیم».
وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی براین که ترامپ همیشه درباره روابط دوجانبه ایران و کردستان عراق نگرانی دارد ، افزود: «ما همسایه هستیم و در واقع ما مردمی‌یکسان هستیم. روابط ما ادامه می‌یابد و آنها افراد خارجی هستند که دیر یا زود خواهند رفت».
هَریتّا فور مدیر اجرایی یونیسف هم در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با ظریف دیدار و گفتگو کرد. همکاری‌های ایران و صندوق بین المللی کودکان
ملل متحد محور اصلی گفتگو در این دیدار بود.
«الیاس بوصعب» وزیر دفاع لبنان هم در حاشیه کنفرانس با ظریف دیدار و گفتگو کرد.
ابعاد مختلف همکاری‌های دو جانبه بویژه در زمینه‌های اقتصادی و مسائل منطقه ای از جمله آخرین تحولات سوریه از محورهای گفتگو در این دیدار بود.
«دی کارلو» معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد با وزیر امور خارجه دیدار کرد.
در این دیدار دو طرف در باره همکاری‌های ایران و سازمان ملل متحد، اجرای قطعنامه ۲۲۳۱، برجام، سازو کار حمایت تجاری ایران و اروپا (ساحت) و نیز مسائل مختلف بین المللی و منطقه ای از جمله شرایط افغانستان، یمن، سوریه و لبنان گفتگو و تبادل نظر کردند.
«زهراب مناتسکانیان» وزیر امور خارجه ارمنستان هم با وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار در باره ابعاد مختلف روابط دو جانبه، به ویژه حوزه اقتصادی، تجاری، بانکی، انرژی و
حمل و نقل، مساله قره باغ و دیگر مسائل مورد علاقه تبادل‌‌نظر شد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%af%d9%8a%d8%af%d8%a7%d8%b1-2%d8%b9%d8%b6%d9%88%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87-%d8%b1%d9%8a%d8%b4-%d8%b3%d9%81%d9%8a%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%8a%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%d9%8a/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

قلدری سیاست‌ورزی ترامپ!‌

اگر سیاست خارجی ترامپ را که بیش از دو سال نیم از ریاست جمهوری او در کاخ سفید می‌گذرد، رصد و بررسی کنید یک محور اصلی در آن می‌بینید که آن را می‌توان به زبان فارسی «قلدری» نامید. در همان ماه‌های اول که ترامپ در کاخ سفید مستقر شد، لغو ویزای ایرانیان و اخراج آنها از آمریکا را با قلدری و به‌صورت رسمی اعلام کرد. مدتی تمامی فضای خبر ـ تبلیغی رسانه‌های آمریکا و اروپا معطوف به آن شد که از آن به شوک قلدری ترامپ علیه اتباع خارجی در آمریکا و مغایرت آن با همه قوانین حقوقی یاد کردند. حجم وسیع مخالفت‌ها در داخل آمریکا و در اروپا با این «فرمان» ترامپ چنان بالا گرفت که تا سازمان ملل هم رسید. ترامپ عقب‌نشینی کرد و ماجرای لغو ویزا و ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا رنگ باخت و قلدری ترامپ به دیوار خورد و بایگانی شد، اما هنوز ماجرای این قلدری در دیوارکشی میان مرز مکزیک و آمریکا ادامه دارد و اکنون به خبر اعلام «حالت فوق‌العاده» از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا رسیده است تا بودجه لازم برای دیوارکشی را تامین کند. این سیاست (قلدری) نیز موجب شکاف بزرگ کنگره آمریکا و کاخ سفید شده است تا جائی‌که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان کنگره از حزب دموکرات دیروز خطاب به ترامپ گفت: «به زودی ترا در دادگاه فدرال خواهم دید!». روال قلدری در تبیین و اجرای سیاست خارجی از سوی ترامپ به حذف وزیر خارجه‌اش که از دوستان قدیمی او بود، منجر شد و به‌جای او رئیس سیا ـ پمپئو ـ را به عنوان وزیر خارجه منصوب کرد. علیرغم مخالفت بسیاری از شخصیت‌های هم‌حزبی او نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه، «بیت‌المقدس» را مرکز اسرائیل نامید و سفارت آمریکا را به آنجا منتقل کرد. دفتر کوچکی که دولت خود‌گردان فلسطین در واشنگتن داشت را بست. همچنین کمک دلاری اندکی که برای اداره زندگی آوارگان فلسطینی اختصاص یافته بود، قطع کرد. آمریکا بصورت سنتی و تاریخی بعد از جنگ جهانی دوم، متحد اصلی و عمده‌ای داشت که کشورهای اروپای غربی بودند. در دوران جهان دوقطبی توازن قدرت بین‌المللی با مفهوم غربی و شرقی تعریف می‌شد و همه تفسیرهای سیاسی در دایره «جنگ‌سرد» می‌چرخید. «ناتو» سازمان نظامی قدرت غرب در برابر «ورشو» سازمان نظامی قدرت شرق، مانور می‌داد، اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و پیمان ورشو منحل شد، اما ناتو با اتحاد اروپا و آمریکا همچنان به حیات خود ادامه داد. ترامپ که آمد، زلزله‌ای بر اتحاد اروپا و آمریکا ایجاد کرد؛ آن‌هم در دورانی که جهان از استراتژی تنظیم سیاست‌های دوقطبی فاصله گرفته بود و چند جانبه‌گرایی محور و دستور کار تصمیم‌گیری‌های بین‌المللی شد. ترامپ ابتدا اصل نهاد اتحادیه اروپا را نقد کرد و بی‌فایده و منسوخ خواند. واکنش دولت‌های اروپایی بخصوص آلمان و فرانسه در برابر ترامپ بسیار شدید و سخت بود. ترامپ تا آنجا پیش رفت که اتحادیه اروپا را نهادی بی‌مصرف و بدون خاصیت خواند و بر اساس شعار انتخاباتی خود «آمریکا اول» خواهان اتصال همه دولت‌ها در جهان، بخصوص در اروپا با آمریکا با فرماندهی خود شد.
دوجانبه یا چند‌جانبه‌گرایی برای ترامپ غیرقابل پذیرش شد و همه را دعوت کرد تا بر اساس آمریکا اول به فرماندهی جهانی او تمکین کنند. ترامپ با جنجال تبلیغاتی وسیع، برنامه تغییر تعرفه‌های تجاری در واردات کالا از اروپا، چین، ژاپن و روسیه را کلید زد که به یکباره روابط سرد او با این کشورها را به‌سوی تقابل تجاری سوق داد. شکستن قواعد تجارت جهانی مرحله دیگری از قلدری ترامپ نام گرفت. همزمان از پیمان بین‌المللی آب و هوایی پاریس جدا شد و کمی بعد، علیرغم همه تلاش‌های دولت‌های اروپایی بخصوص فرانسه و آلمان، از معاهده برجام خارج شد و در فاصله کوتاهی بعد از اعلام آن، طرح تحریم همه‌جانبه اقتصادی علیه ایران را علنی کرد.
ابتدا در سخنرانی خود گفت صدور نفت از ایران را به صفر خواهد رسانید و در مدت چند ماه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را ویران می‌سازد! اما در حالی‌که برای تحقق این گفته خود به دولت سعودی چشم داشت و سازمان نفتی اوپک را هدف گرفته بود تا مگر منحل شود. بعد از مدت کوتاهی دوباره گفت، اگر چه هنوز در پی به صفر رساندن صدور نفت از ایران نیست، اما هر کشوری که با ایران روابط مالی و تجاری داشته باشد را مجازات خواهد کرد. بایکوت روابط بانکی و محاصره روابط پولی ـ تجاری ایران از سوی همکاران ترامپ برنامه‌ریزی شد. قیمت نفت در این فاصله سقوط کرد و به پایین‌تر از ۵۰ دلار در هر بشکه رسید. اما اکنون هم بایکوت روابط بانکی و پولی ایران با کشورهای خارجی شکسته شده است و هم بخاطر سیاست‌های غلط ترامپ و بخصوص بحرانی که در ونزوئلا به‌پا کرده است، قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار در هر بشکه رسیده و بازار نفتی ایران از حالت رکود بیرون آمده است.
چندین بار در محک نوشته شد که ترامپ فاقد استراتژی روشن در سیاست خارجی و برنامه‌های معقول و مستحکم برای خاورمیانه است. محور سیاست خاورمیانه‌ای او، دو هدف اصلی را دنبال می‌کند: اول تثبیت سلطه رژیم صهیونیستی در منطقه و دوم، غارت دلارهای نفتی شیوخ حاکم در حاشیه خلیج‌فارس٫
بر این اساس در حالی‌که نتانیاهو در آستانه انتخابات در اسرائیل است و پرونده فساد مالی او در دادگاه عالی اسرائیل باز شده است؛ طرح تبلیغاتی ـ سیاسی با محوریت، ایران مرکز بحران آفرینی در منطقه را دنبال می‌کند.
اجرای این طرح با برپایی نشستی در ورشو که پمپئو وزیر خارجه ترامپ ریاست آن را داشت و معاون اول رئیس‌جمهوری آمریکا، «مایک‌پنس» نیز به ورشو آمد و بالاترین تعداد از مسئولین وزارت خارجه آمریکا در آن حضور یافتند به نتیجه شکست آشکار رسید، به‌طوری‌که اغلب رسانه‌ها در اروپا و آمریکا از نشست ورشو با «شوی مضحک» ترامپ یاد کردند که چند میلیارد دلار از جیب مردم آمریکا برای اجرای آن هزینه بی‌فایده شده است!
ماجرای سخنان نتانیاهو که گفت به ورشو آمده است تا اتحاد با اعراب برای «جنگ» با ایران را انجام دهد، جنجالی در کشورهای عربی و در رسانه‌های غربی به پا کرد. تا موجب عذرخواهی رئیس دفتر نتانیاهو از بکارگیری کلمه «جنگ» شود و اعلام شد منظور او مقاومت در برابر دخالت‌های تخریبی ایران بود و نه جنگ! روز بعد او با توهین به مردم لهستان به تاریخ ضد یهودی بودن لهستان تأکید کرد که رئیس‌جمهوری لهستان گفته‌های نتانیاهو را توهین به کیان ملی کشورش نامید. ورشکستگی نشست ورشو محصول دیگر از قلدری سیاست‌ورزی ترامپ شده است. در حالی‌که نتانیاهو مدام می‌گوید با دولت‌های عربی علیه ایران متحد شده است، در یک حرکت تقابلی، دولت مصر به فرمان رئیس‌جمهوری آن (سیسی) با افراشتن پرچم مصر و در کنار آن پرچم جمهوری اسلامی ایران در خیابانی در قاهره، پیام تبریک سالگرد انقلاب اسلامی ایران را به نمایش درآورد.
واقعیت این است که قلدری سیاست‌ورزی ترامپ، در داخل آمریکا و در خارج آن لحظه به لحظه بحران‌آفرین شده است و همه از خطرهای آن برای صلح بین‌المللی و روابط چند جانبه‌گرایی کشورها در جهان یاد می‌کنند.
ترامپ با قلدری در سیاست‌ورزی مسیر شکستی بزرگ را دنبال می‌کند. سیاستی که هیچ کشور مستقلی حاضر نیست به آن تمکین کند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%82%d9%84%d8%af%d8%b1%d9%8a-%d8%b3%d9%8a%d8%a7%d8%b3%d8%aa%e2%80%8c%d9%88%d8%b1%d8%b2%d9%8a-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be%e2%80%8c/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۶ ق.ظ

آتشهای پنهان

از اجتماع ورشو تا کنفرانس امنیتی مونیخ نام ایران شنیده شد و مایک پنس معاون ارشد دونالد ترامپ بسیار کوشید تا اجماعی بین المللی علیه ایران ایجاد کند. موفقیت او البته در محاق قدرت نمایی و یکجانبه گرایی ایالات متحده متوقف شده است. اما ما نمی‌توانیم تهدیدات موجود بر علیه کشورمان را نادیده بگیریم.
بزرگترین خواست نماینده امریکا در این دو اجلاس، درخواست از اروپایی‌ها برای خروج از برجام بود و هست. هدف این است که ما دوباره از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد، درگیر قطعنامه‌های شدید و کیفرمآب باشیم و البته زیر این مصوبات را نیز کشورهای متعددی امضا کنند تا امریکا مدعی شود که راهبرد و درخواستهایش جهانی است‎.‎
‎ ‎می‌بینیم که به رغم تمام دستاویزهای سیاسی و اقتصادی، نظامی و امنیتی، تبلیغاتی و رسانه‌ای بازهم امریکایی‌ها نیاز به دوست و متحد دارند تا توجیه کنند و اموراتشان را پیش ببرند. علیرغم یکجانبه‌گرایی امریکا برای تثبیت نظام تک قطبی و محور قرار دادن امریکا، نیاز به همراه و همکار برای ترامپ و دولتش یک امر بدیهی است. حتی در موضوع انتقالات بانکی در سطح جهانی و تصویب یا عدم تصویب لایحه پولشویی، امریکا می‌تواند بهانه‌های لازم را داشته باشد و پیوستن به کنوانسیون پالرمو، تبعات مالی منفردی ندارد، اثرات سیاسی و اقتصادی امنیتی متعددی به همراه خواهد آورد‎.
در این حیطه، مسئولان مربوطه در مجمع تشخیص مصلحت، شورای نگهبان و مجلس، باید من حیث المجموع در این باره بیندیشند و تصمیم بگیرند. بدترین حالت هم خنثی سازی یکدیگر و بلاتکلیفی است. یک دولت مقتدر و یک نظام منسجم، یکپارچه می‌ایستد و می‌پذیرد یا مستدل و متحد کنار گذاشته و رد می‌کند. الآن کدام یک وجه توصیف برای توضیح وضع سیاسی ماست؟
بازگردیم به عرصه بین‌الملل و تلاش امریکایی‌ها برای ضربه زدن به ایران و ایجاد جبهه متحدی علیه کشورمان! تا این لحظه از میان اعضای شورای امنیت و قدرتهای حاضر در مذاکرات برجام، اروپایی‌ها حاضر نشده‌اند زیر عهدنامه برجام بزنند و امریکا را در شکستن قواعد بین المللی همراهی کنند. البته اروپا اختلاف نظر زیادی با ایران در عرصه مناسبات جهانی و معادلات خاورمیانه دارد، برخی صاحبنظران سیاسی معتقدند همین تفاوت دیدگاه با امریکا را باید تقویت کرد و اجازه ندهیم کشورهای دوست یا رقیب یا حتی متخاصم با ایران به عنوان کارت بازی و افزایش امتیاز برخورد کنند. کاری که چین و روسیه نیز مرتکب می‌شوند و در عرصه منازعات سوریه، در مقابل تجاوزات و تحرکات رژیم صهیونیستی اعتراضی از نیروهای روسی نمی‌بینیم و تا این زمان که رئیس‌جمهور دکتر روحانی نیز در اجلاس سوچی به این مسئله مهم اشاره‌ای معترضانه داشت، عزمی در جهت توقف این تجاوزات موذیانه نمی‌بینیم. درباره مواضع چین قبلا نوشته‌ایم و باز هم خواهیم نوشت. ولی درحال حاضر لازم است تحرکات امریکا را از عملیاتی شدن و خساراتی که می‌تواند ایجاد کند تا آنجا که در توان ماست، به سوی تضادهای چندوجهی با اروپا و تصادم منافع با چین و حتی اقتصادهای دیگر در منطقه اقیانوس آرام سوق دهیم یا لااقل خود را از معرض اصطکاک بیهوده و بلانفع دور کنیم‎.‎
خبر دیگری که برای ما حایز اهمیت است، تحرکات زیانبار و مشکوک در شرق ایران، به ویژه خرابکاری و خونریزی در جنوب شرقی میهن است. شهادت فرزندان عزیز ایران، درست همزمان با خرابکاری و خونریزی مشابه در کشمیر هندوستان، معنا و پیامی ضمنی دارد که نزدیکی و اتحاد استراتژیک ایران و هندوستان را هدف گرفته و احتمالا سفر قریب‌الوقوع ولیعهد سعودی به پاکستان نیز برای تکمیل همین پازل و ترغیب دولت کنونی مستقر در اسلام آباد به اقدامات بیشتر و خصمانه‌تر برنامه‌ریزی شده است‎.
از زمان اعلام سرمایه‌گذاری و علاقه هند به توسعه چابهار و گسترش ترانزیتی این بندر برای اهداف استراتژیک هند و ایران، به وضوح می‌بینیم که تحرکات هزینه‌افزا و هراس‌آور تشدید شده است. دولت و سپاه و نیروهای امنیتی باید با تجهیز مرزها و سازماندهی نیروهای بومی، چتر قدرتمندی برای حفاظت از مردم و روانسازی توسعه این بندر و حواشی دریای عمان باشند. اگر مردم منطقه منتفع شوند و برادران عزیز ما در سیستان و بلوچستان، اعم از شیعه و سنی مطمئن باشند که در مسیر پیشرفت و بهبود و شکوفایی قرار گرفته‌اند، خود می‌توانند بخش عظیمی از تمهیدات امنیتی و حراست‌های مرزی را تدارک کنند. همکاری صادقانه و اعتماد دوسویه ضروری است. وگرنه دایماً در زمینه کسب اخبار و شناخت تحرکات معمول و غیر معمول هم باید هزینه‌های زیاد بدهیم و سود اندکی نصیبمان خواهد شد‎.
توصیه می‌کنیم به روابط راهبردی با هند و مشترکات امنیتی در منطقه بها داده شود. هدفگذاری دشمنان صلح و توسعه، در یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود، آنها درپی افزایش اختلاف مذهبی و جنگ شیعه و سنی هم هستند. کاری که روزگار مردم کشمیر و پاکستان و افغانستان و مدتی هم عراق را تیره و تار کرده بود‎.
گرما و آتش اندکی در ریشه‌های این تضادها وجود دارد اما هیزم‌های تازه را رؤسای سلفی‌ها دارند مهیّا می‌کنند. همانطور که عبدالله عزام و بن‌لادن و زرقاوی و بغدادی را تربیت کردند ریگی و روسای جیوش جانی در صحاری جنوب شرق ایران و کوهستانهای شمال غرب هندوستان نیز با وجوب فرقه‌ای و مواجب مالی آنها تاخت می‌کنند. در این باره بیشتر خواهیم گفت. ‏

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%a2%d8%aa%d8%b4%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d9%be%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%86/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۵ ق.ظ

زیردریایی «فاتح» با حضور رئیس جمهوری به نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: زیر دریایی پیشرفته ایران اسلامی‌ساخت دانشمندان و متخصصان صنایع دریایی وزارت دفاع، با نام «فاتح» به زودی و با حضور ریاست محترم جمهوری به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی‌ایران الحاق می‌شود.
به گزارش روابط عمومی‌وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی‌با تبریک ورود نظام مقدس جمهوری اسلامی‌به دهه پنجم عمر نورانی خود، اظهار داشت: بحمدالله با تلاش متخصصان متعهد و توانمند سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، زیردریایی پیشرفته «فاتح» پس از موفقیت در انجام تست‌های نهایی، به زودی به ناوگان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی‌ایران الحاق می‌شود.
وی با بیان این که فاتح به عنوان نخستین زیردریایی کلاس نیمه سنگین ایران دارای ویژگی‌های منحصربه فردی است، افزود: زیر دریایی فاتح کاملا بومی‌بوده و از صفر تا صد آن توسط متخصصان توانمند صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده و از فناوری‌های روز دنیا برخوردار است.
امیر حاتمی‌با بیان این که فاتح به عنوان نخستین زیردریایی نیمه سنگین ایران ویژگی‌های برجسته ای دارد، تصریح کرد: زیردریایی فاتح از سامانه‌های سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیر سطح به سطح، هدایت اژدر، جنگ‌های الکترونیکی و مخابراتی، سامانه مخابراتی امن و یکپارچه و ده‌ها سامانه مدرن دیگر برخوردار است که به نوبه خود موجبات افزایش قدرت دفاعی و آفندی نیروی دریای راهبردی ارتش جمهوری اسلامی‌ایران را فراهم می‌کند.
وی گفت: وزارت دفاع با محوریت سازمان صنایع دریایی آمادگی دارد در جهت انجام مأموریت‌های خطیر نیروهای مقتدر دریایی جمهوری اسلامی‌اعم از ارتش ، سپاه و نیروی انتظامی‌نسبت به طراحی، ساخت و تأمین تجهیزات و تسلیحات پیشرفته دریایی، انواع شناورهای تندرو، سطحی، زیر سطحی و اثر سطحی با آخرین فناوری‌های روز دنیا اقدام کند.
وزیر دفاع با بیان این که ساخت زیر دریایی مدرن به دست متخصصین صنعت دفاعی حاکی از بلوغ و تعمیق روحیه خود باوری، خود اتکایی و مدیریت جهادی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دفاعی کشور است، گفت: بر این باوریم که صنعت دفاعی از مولفه‌های اصلی استقلال کشور و ضامن امنیت و ثبات آن وعقبه راهبردی نیروهای مسلح است و خداوند متعال را شاکریم که نیروهای مسلح کشورمان امروز با داشتن نیروهای مؤمن، انقلابی و مجاهد تحت فرماندهی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و حمایت‌های راهگشای دولت خدمتگزار با تجهیزات به روز وهوشمند، متناسب با تهدیدات به خوبی می‌توانند از حدود و ثغور جمهوری اسلامی‌ایران و ارزش‌های والای انقلاب که ثمره خون پاک هزاران شهید سبکبال است، دفاع کنند.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%b2%d9%8a%d8%b1%d8%af%d8%b1%d9%8a%d8%a7%d9%8a%d9%8a-%d9%81%d8%a7%d8%aa%d8%ad-%d8%a8%d8%a7-%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%d8%b1%d8%a6%d9%8a%d8%b3-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%d9%8a-%d8%a8/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۵ ق.ظ

معاون ‌وزیر کشور: باید‌ روند حرکتی ‌جمعیت از ‌روستا ‌تا ‌کلانشهرها را کنترل کرد

‌معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور، نظام شهری را دچار بیماری دانست و آن را سندروم کلانشهری خواند.
به گزارش خبرنگار ما، مهدی جمالی نژاد، در نشستی با خبرنگاران، با برشمردن مشکلات نظام شهری گفت: روستاها خالی از سکنه می‌شوند و جمعیت به سمت شهرهای میانی حرکت می‌کند و در شهرهای میانی هم جمعیت به سمت کلانشهرها در حال حرکت است. این نشانه بیماری نظام شهری ماست که دچار سندروم کلانشهری شده است.
وی بااشاره به اقدامات دولت گفت: شهرداری مدیریت درآمد و هزینه توامان است و نقش سازمان شهرداری‌های وزارت کشور، اصلاح نظام شهری است. بر این اساس، وزارت کشور برای اصلاح این ساختار، نگاه به شهرهای میانی دارد.
جمالی نژاد افزود: ما باید بیشترین توجه را به شهرهای کوچک و میانی داشته باشیم تا بتوانیم نظام شهری را اصلاح کنیم و تعادل ببخشیم.
معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور در ادامه به تهیه و تصویب اسناد مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: برای شناخت آسیب‌های مدیریت شهری، پژوهش‌های زیادی صورت گرفت که در نهایت منجر به تصویب ۸ سند شد که برخی از آنها ابلاغ شده است. وی همچنین از لوایحی خبر داد که در دولت برای ایجاد درآمد پایدار شهرداری‌ها در دست اقدام دارد.
جمالی نژاد در بخش دیگری از گفته‌های خود، از تلاش ویژه در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای تبدیل بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به منشور کاری خبر داد و گفت: تلاش ویژه ای برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در اجرای فرامین معظم له صورت گرفته و می‌گیرد.
سعیدرضا جندقیان بیدگلی، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم در این نشست با اشاره به اینکه در مجموع ۳۷ هزار و ۴۸ دهیاری داریم گفت: ۲۰ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر از جمعیت کشور روستایی هستند که از این میزان، ۹۴ درصد آن تحت مدیریت دهیاری‌ها ست. وی با اشاره به این که در کشور ۲هزار و۵۸۰ دهستان داریم اعلام کرد: با یک برنامه ریزی، منجسم منظومه‌های روستایی را ایجاد کردیم که حول محور دهستان‌ها اداره می‌شود.
جندقیان بیدگلی از توزیع عادلانه تر امکانات و خدمات در دولت یازدهم و دوازدهم خبر داد و گفت: از سال ۸۲ که زمان تاسیس دهیاری‌ها ست تا پایان سال ۹۷، در مجموع ۱۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع نقدی در دهیاری‌ها توزیع شده که ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است و نشان می‌دهد که سرانه روستایی در کشور ۹۴ درصد افزایش داشته است.
جندقیان‌ تاکید کرد: این کارنامه نشان می‌دهد دولت یازدهم و دوازدهم، اهتمام ویژه به توازن و اصلاح ساختاری شهری دارد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%85%d8%b9%d8%a7%d9%88%d9%86-%e2%80%8c%d9%88%d8%b2%d9%8a%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d8%a8%d8%a7%d9%8a%d8%af%e2%80%8c-%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%af-%d8%ad%d8%b1%da%a9%d8%aa%d9%8a-%e2%80%8c%d8%ac/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۵ ق.ظ

مولاوردی: مجمع تشخیص در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است

معاون پیشین امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: این که دولت و اکثریت مجلس با بررسی همه جانبه خود بر الحاق به لوایح چهارگانه اصرار دارند، مجمع تشخیص مصلحت نظام در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، شهیندخت مولاوردی افزود: در عرف بین‌الملل و در چارچوب گفتمان جهانی عدالت و حقوق بشر، مفهوم مخالف عدم الحاق به اسناد، هنجارها و استانداردهایی که اغلب با اجماع کشورهای جهان سوم شکل گرفته‌اند،
‌موافقت با عدم شفافیت و در نتیجه مشارکت در جرایم سازمان یافته فراملی و پولشویی و تامین منابع مالی تروریسم است.
وی یادآور شد: این گونه است که امروزه اکثر قریب به اتفاق کشورها برای تامین حداکثری منافع ملی خود اراده، همراهی و همگرایی خود را با این جریان جهانی به نمایش گذاشته اند.
دستیار سابق رئیس جمهوری در حقوق شهروندی یادآور شد: اینک و در این شرایط که دولت و اکثریت مجلس با بررسی همه جانبه خود بر الحاق به لوایح چهارگانه اصرار دارند و آن را لازمه تعامل و ارتباط مالی با بانک‌های جهانی و حتی بانک‌های کشورهای دوست می‌دانند، مجمع تشخیص مصلحت نظام در برابر آزمونی دشوار قرار گرفته است.
مولاوردی خاطرنشان کرد: آیا مجمع تشخیص، مصلحت نظام و کشور را در ادامه وجود نام ایران در کنار کره شمالی به عنوان تنها کشور غیرهمکار گروه ویژه اقدام‌ مالی( FATF)در فهرست سیاه که حاصل آن خودتحریمی‌است، می‌بیند؟

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%85%d9%88%d9%84%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%8a-%d9%85%d8%ac%d9%85%d8%b9-%d8%aa%d8%b4%d8%ae%d9%8a%d8%b5-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86%d9%8a-%d8%af%d8%b4/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۵ ق.ظ

کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل‌کشور تصویب شد

نمایندگان مجلس در نشست علنی نوبت عصر دیروز در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، با کلیات آن موافقت کردند .
بر این اساس، نمایندگان با ۱۱۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر در جلسه به کلیات لایحه بودجه رای مثبت دادند.
کمیسیون تلفیق لایحه بودجه را در یک سقف تصویب و تقدیم مجلس کرد
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفت که این کمیسیون لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را در یک سقف و با رقم ۱۷۳۹ هزار میلیارد تومان تصویب و تقدیم مجلس کرده است.
به گزارش ایرنا، محمد مهدی مفتح در جلسه علنی مجلس هنگام بررسی کلیات لایحه بودجه سال آتی گزارشی از مصوبات کمیسیون تلفیق ارائه کرد.
وی اظهارداشت: کمیسیون تلفیق بودجه سال آتی در ۲۹ جلسه با حضور مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دیگر نهادها و در ۱۲۰ ساعت بودجه را مورد بررسی قرار داد.
مفتح افزود: ما در بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق ابتدا کلیات آن را بررسی کردیم، بودجه بخش درآمدی را متناسب با شرایط اقتصادی خاص و تحریم اقتصادی کشور تنظیم کرده ایم.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: دولت لایحه بودجه را با عددی بالغ بر ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان به مجلس تقدیم کرده بود که ۴۰۷ هزار میلیارد تومان از آن منابع عمومی، ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی و ۷۱ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی است.
مفتح افزود: دولت در انتهای ماده واحده پیش بینی کرده در صورتی که منابع عمومی‌نسبت به ارقامی‌که در متن لایحه پیش‌بینی شده است، اضافه‌تر وصول شود و همچنین اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی داده شود، تا ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر بتوانیم به سقف لایحه بودجه ۹۸ اضافه کنیم.
وی تصریح کرد: البته در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در نهایت گزارش را در یک سقف یعنی ۱۷۳۹ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کردیم که منابع عمومی‌طبق مصوبه کمیسیون تلفیق بالغ بر ۴۴۲ هزار میلیارد تومان است که حدود ۶ر۸ درصد رشد دارد، بودجه شرکت‌ها بدون تغییر است و درآمد اختصاصی را هم نسبت به لایحه ای که دولت ارائه داد مقداری تغییر دادیم و حدود ۴ر۷۱ هزار میلیارد تومان تقدیم مجلس کردیم.
سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس همچنین در مورد منابعی که برای افزایش درآمد دولت پیش بینی شده است، گفت: سازمان امور مالیاتی می‌تواند ۴۰۰۰ میلیارد تومان از معوقات مالیاتی وصول کند. همچنین ۵٫۶ هزار میلیارد تومان در زمینه ورودی خودروها قابل تحقق است، ۷ر۹ هزار میلیارد تومان با تغییر سهم دولت و شهرداری در مالیات بر ارزش افزوده قابل اضافه شدن است و ۱۳٫۸ هزار میلیارد تومان برداشت از صندوق توسعه ملی پیش بینی می‌شود.
مفتح تصریح کرد: برای مشمولان سربازی که بیش از ۸ سال غیبت داشته اند و در سال ۹۷ یا قبل از آن، این غیبت را خریداری کرده بودند و به صورت اقساطی پرداخت می‌کردند، حدود یک هزار میلیارد تومان هم از این منبع درآمد حاصل می‌شود. ۲۰۰۰ میلیارد تومان پرونده معوقه تعزیرات است که می‌تواند قابل وصول باشد و ۱٫۶ هزار میلیارد تومان بدهی شرکت‌هایی چون هیدرو و پتروشیمی‌به دولت قابل تحقق است.وی اظهارداشت: در مجموع معادل ۸ر۳۹ هزار میلیارد تومان با این ترتیب می‌تواند به درآمدهای دولت اضافه شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ افزود: طبق قانون برنامه در سال ۹۸ باید از درآمدهای نفتی کشور ۳۴ درصد وارد صندوق توسعه ملی و بقیه آن صرف هزینه‌های جاری شود، این در حالی است که در لایحه دولت به دلیل شرایط موجود ۲۰ درصد دیده شده بود که حکمی‌آوردیم که این مابه التفاوت به عنوان بدهی دولت به صندوق توسعه ملی منظور شود.
مفتح درباره فروش نفت اظهار داشت: در کمیسیون تلفیق، انعطاف‌ها و راه‌های جدیدی پیش بینی شده است که ماهانه حداقل ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک، ۲ میلیون بشکه نفت خام سنگین و ۲ میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی را به صورت مستمر هر ماه ارائه شود و در بورس انرژی بتوانیم این میزان نفت خام سبک و سنگین و میعانات را بفروشیم.وی خاطرنشان کرد: همواره به مجلس گلایه‌هایی می‌شد مبنی بر این که بودجه شرکت‌های دولتی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد، اما در کمیسیون تلفیق فرصت خوبی را برای بررسی این کار انجام دادیم تا کنترل‌ بیشتری بر بودجه شرکت‌های دولتی صورت گیرد و مقرر شد سامانه یکپارچه ای
‌ایجاد شود و ‌تمامی‌شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، موسسات انتفاعی وابسته به دولت موظف شوند برای سال‌های برنامه ششم توسعه تمامی‌اطلاعات درخواستی را در سامانه مذکور وارد و ثبت کنند.
وی درباره سقف معافیت مالیاتی اظهار داشت: دولت سالانه ۲۷۶ میلیون ریال پیش بینی کرده بود تا کسانی که تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه حقوق می‌گیرند از اعطای مالیات معاف شوند که کمیسیون تلفیق این مبلغ را به ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ارتقا داد و همچنین تسهیلات ازدواج افزایش پیدا کرد و طبق مصوبه این کمیسیون به هر یک از زوجین ۳۰ میلیون تومان داده می‌شود.
مفتح خاطرنشان کرد: همچنین آستان قدس رضوی و موسسات اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح به استثنای مواردی که صراحتا مشمول اذن رهبر معظم انقلاب هستند باید مالیاتشان را واریز کنند و این مالیات به آموزش و پرورش تخصیص داده خواهد شد.
جلسه غیرعلنی مجلس
مجلس همچنین صبح دیروز درباره مسائل و مشکلات اقتصادی کشور و روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و سه وزیر اقتصادی جلسه غیرعلنی تشکیل داد.
به گزارش ایرنا، بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس با تشریح جلسه گفت: دو سقفی بودن بودجه قطعی است و این مورد وفاق دولت و مجلس است.
وی افزود: این جلسه در باره لایحه بودجه ۹۸ و الزامات آن با حضور محمد باقر نوبخت، بیژن زنگنه، محمود حجتی و رضا رحمانی برگزار شد و تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق هم در این جلسه گزارشی در مورد روند بررسی بودجه به نمایندگان ارائه کرد و ۹ نماینده هم در این جلسه صحبت‌هایی درباره بودجه داشتند.
نعمتی اظهار داشت: جمع بندی این جلسه آن بود که بودجه باید در اختیار تولید، صادرات و اقشار آسیب پذیر جامعه باشد. برخی از نمایندگان دغدغه‌هایی در مورد نحوه صادرات نفت داشتند که در این زمینه وزیر نفت گزارشی از نحوه اقدامات در زمینه صادرات مطرح کرد؛ همچنین وزیر جهاد کشاورزی درباره تامین کالاهای اساسی گزارش خوبی ارائه داد.وی تصریح کرد: درباره گرانی‌ها هم نمایندگان دغدغه‌های جدی داشتند. همچنین رضا رحمانی درباره وضع خودروسازی‌ها گزارشی را مطرح کرد و درباره این موضوع بحث نمایندگان تندتر شد.
وی ادامه داد: موضوع معیشت مردم هم مطرح شد و آقای نوبخت قول داد توجه به مشکلات معیشتی را در بودجه به صورت مناسب تری مراعات کند و در مجموع وفاقی به رغم انتقادات خیلی تند میان دولت و مجلس به وجود آمد تا بودجه مناسبی با شرایط جنگ اقتصادی داشته باشیم.
نظارت بر قیمت‌ها در شب عید
یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم گفت که در این جلسه ، دولت و مجلس به دنبال ارائه‌ راهکاری برای نظارت بیشتر بر وضع قیمت‌ها در شب عید بودند.
شهباز حسن پور افزود: آقای تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق، مصوبات کمیسیون درباره بودجه سال ۱۳۹۸ را تشریح کرد. این‌که باید همه مسائل کشور در بودجه لحاظ شود‌.
وی اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی در این جلسه ضمن تاکید بر اینکه این وزارتخانه با چشمانی باز قیمت‌ها را رصد می‌کند، مجدداً از اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای نهاده‌های کشاورزی و کنترل بیشتر بر وضع بازار دفاع کرد و این‌که اگر بتوان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای نهاده‌های دامی‌تامین کرد بر وضع بازار مسلط خواهیم بود.
این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: طبق توضیحات وزیر جهاد کشاورزی سه رقم از کالاها همچون تخم‌مرغ و شکر اکنون زیر قیمت مصوب در بازار عرضه می‌شود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده از ۲۵ قلم کالای اساسی مقرر کرده که این سه قلم زیر قیمت تعیین شده به فروش برسند. درباره بحث مرغ هم ۱۰ درصد بیش از قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف کننده در بازار عرضه می‌شود که با کار گسترده در بحث تامین جوجه مورد نیاز مرغداری‌ها اظهار امیدواری شده که بتوان وضع بازار را کنترل کرد.
درخواست وزرا برای ترمیم بودجه
همچنین قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این که در جلسه غیرعلنی فقط درباره مشکلات وزارتخانه‌ها صحبت شد، گفت: وزرای صنعت، نفت و کشاورزی، خواستار نگاه ویژه مجلس برای ترمیم بودجه این وزارتخانه‌ها شدند.
وی در گفتگو با مهر اظهار داشت: این وزارتخانه‌ها تلاش داشتند خلاء‌های بودجه‌ای خود را حل کنند تا در آینده این خلاءها تبدیل به معضلاتی برای کشور نشود.
وی افزود: پس از سخنرانی وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و رئیس کمیسیون تلفیق بودجه، نمایندگان در مخالفت و موافقت با برخی تصمیمات دولت سخنرانی کردند. بعضی از نمایندگان در نقد وضع بودجه وزارتخانه‌ها و دید دولت در بودجه سال ۹۸ و برخی دیگر، در حمایت از دولت و وزارتخانه‌ها سخنانی را بیان کردند.
«رئیسی» سکاندار قوه قضائیه می‌شود
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت که قرار است سید ابراهیم رئیسی به جای آملی لاریجانی
سکان‌دار قوه قضائیه شود.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام حسن نوروزی در جلسه علنی دیروز در جریان ارائه گزارش کمیسیون قضائی در مورد طرح تمدید قانون شوراهای حل اختلاف گفت: با توجه به این که آقای رئیسی قرار است به جای آقای آملی لاریجانی سکاندار قوه قضائیه شود و ما متوجه شدیم که ایشان نظر خاصی در مورد قانون شوراهای حل اختلاف دارند، بنابراین مجبور شدیم این قانون را یک سال تمدید کنیم که موقتاً اجرا شود.
وی افزود: قول می‌دهیم قبل از ۶ ماه قانون دائمی‌را به صحن مجلس بیاوریم.مهلت اجرای آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف در صحن علنی مجلس به مدت شش ماه تمدید شد.
همچنین۲۲۱ نفر از نمایندگان مجلس با صدور بیانیه‌ای حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کردند. مراسم یادواره شهدای حادثه تروریستی سپاه که در روزهای اخیر در محور خاش به زاهدان مورد حمله انتحاری قرار گرفتند، به همت مرکز بسیج قوه مقننه و یگان حفاظت مجلس در محل حسینیه سپاه واقع در مجلس برگزار شد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%da%a9%d9%84%d9%8a%d8%a7%d8%aa-%d9%84%d8%a7%d9%8a%d8%ad%d9%87-%d8%a8%d9%88%d8%af%d8%ac%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d9%84-98-%da%a9%d9%84%e2%80%8c%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d8%aa%d8%b5%d9%88%d9%8a%d8%a8-%d8%b4/


by etnew | بهمن ۲۸, ۱۳۹۷ ۳:۳۵ ق.ظ

جهانگیری درگذشت پدر مشاور رئیس جمهوری را تسلیت گفت

معاون اول رئیس جمهوری در پیامی‌درگذشت پدر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری را به وی تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری در این پیام تصریح کرد: درگذشت انسان وارسته و مومن مرحوم حاج حسین ابوطالبی پدر ارجمندتان و ابوالشهیدان والامقام مجید و فرید ابوطالبی موجب تأثر و تأسف شد.
معاون اول رئیس جمهوری در این پیام این مصیبت اندوهبار را به مشاور سیاسی رئیس جمهوری تسلیت گفت و از خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه الهی و همنشینی با فرزندان شهیدش و برای بازماندگان معزا صبر و اجر مسألت کرد.

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%da%af%d9%8a%d8%b1%d9%8a-%d8%af%d8%b1%da%af%d8%b0%d8%b4%d8%aa-%d9%be%d8%af%d8%b1-%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%b1%d8%a6%d9%8a%d8%b3-%d8%ac%d9%85%d9%87%d9%88%d8%b1%d9%8a/